Piraci atakują!Rozmowa z szefami Międzynarodówki Partii Piratów

AAA

Kto w jednej chwili, legalnie może nam odciąć dostęp do internetu i jak darmowe ściąganie plików wzbogaca artystów – opowiadają Gregory Engels i Jerry Weyer, szefowie Międzynarodówki Partii Piratów.

Dokonywanie napaści w celach rabunkowych i łamanie praw autorskich – to tylko niektóre fragmenty definicji „piractwa”. A wy bez wahania nazywacie swoją organizację Partią Piratów. Czy to znaczy, że jesteście „partią złodziei”?

Bardziej utożsamiamy się z definicjami typu „darmowe korzystanie z kultury i wiedzy w internecie”. Rzeczywiście, kiedyś piractwo kojarzyło się z działalnością przestępczą w sieci, ale obecnie, pewnie też za sprawą Johnny’ego Deppa w „Piratach z Karaibów”, pirat ma bardziej pozytywne konotacje. Coraz więcej osób widzi, że piraci to nie złodzieje, ale zwykli ludzie, którzy po prostu chcą cieszyć się dostępem do dóbr kultury i walczą z postrzeganiem ich jako internetowych przestępców. Nie zapominajmy też, że nazwa wywodzi się z greckiego „peirates” i znaczy „atakujący”. A to właśnie my! Chcemy zaatakować polityków myślących w starym stylu.

Znamy też filmowy stereotyp piratów – sympatycznych zawadiaków, niesłusznie ściganych przez złego księcia. A kim wy jesteście: komputerowymi maniakami, prawnikami-idealistami, niespełnionymi artystami?

Do naszej partii należą ludzie z różnych środowisk. Oprócz idei łączy ich dobre wykształcenie. To zapaleni komputerowcy, artyści, prawnicy, naukowcy. Jeśli chodzi o władze, to Gregory jest konsultantem w branży IT, a Jerry studiuje jeszcze prawo europejskie.

I jak to się stało, że zawinęliście do portu i założyliście partię?

Organizacje non-profit mogą jedynie próbować wpływać na społeczeństwo i polityków. Założenie Partii Piratów opierało się za przekonaniu, że tylko przeniesienie naszych postulatów na poziom polityczny może rozwiązać problemy, którymi się zajmujemy.

A skąd bierzecie pieniądze na waszą działalność? Rozumiem, że nie organizujecie napadów…

Nie, to nie w naszym stylu. Nie mamy żadnych sponsorów, jeśli potrzebujemy pieniędzy, zwracamy się o nie do indywidualnych darczyńców, żeby wsparli finansowo konkretne działania. Każda z ponad dwudziestu krajowych Partii Piratów ma własny system darowizn i składek, w zależności od tego, na co pozwala miejscowe prawo.

Jakie są wasze pomysły na ulepszanie świata?

Główne postulaty Partii Piratów to zmniejszenie społecznej inwigilacji, większa ochrona danych osobowych i przystosowanie prawa autorskiego do nowych technologii. Dlatego propagujemy takie idee jak Creative Commons czy Open Source. Oprócz tych stałych punktów, krajowe partie piratów mają jeszcze swoje własne, zależne od lokalnych tematów dyskusji politycznej.

Czy możecie krótko wyjaśnić na czym polegają wspomniane idee wolnego oprogramowania?

Open Source daje użytkownikom możliwość dowolnego modyfikowania aplikacji komputerowych i kontroli nad nimi, a także dzielenia się z innymi użytkownikami efektem swych działań. Z kolei Creative Commons, czyli zasada na której opiera się na przykład Wikipedia, pozwala na dzielenie się rozmaitymi treściami, zamiast monopolizować dostęp do informacji. Obie idee bardzo wspieramy, bo opierają się na wolności i możliwości wyboru.

Na czym koncentrujecie swoją działalność?

Oprócz lobbowania wśród polityków, by zmienili prawo, organizowania demonstracji i brania udziału w rozmaitych dyskusjach społecznych, staramy się po prostu nagłaśniać sprawę. Na przykład niemiecka Partia Piratów jest stale obecna w mediach, dzięki czemu nasze postulaty docierają do świadomości społecznej. Między innymi dlatego podczas ostatnich wyborów parlamentarnych tamtejsi piraci zdobyli aż dwa procent głosów. Zresztą to właśnie wtedy my sami zainteresowaliśmy się ruchem pirackim. Widać więc, że nasze działania mają realny wpływ na społeczeństwo. Dlatego chcemy regularnego udziału w wyborach na szczeblach krajowych i do Parlamentu Europejskiego.

Ale do realnego wpływu na wyniki wyborów w różnych krajach jeszcze długa droga.

To prawda. Dlatego teraz stawiamy na jak najszerszą akcję informacyjną i udział w dyskusji publicznej.

Czym w takim razie Partia Piratów różni się więc od zwykłej organizacji pozarządowej?

Międzynarodówka Partii Piratów jest organizacją pozarządową! Działamy właśnie jako NGO, wspierając Partie Piratów w różnych krajach. Ponieważ nie ma czegoś takiego jak wybory międzynarodowe, PPI nie może w nich uczestniczyć, wspieramy więc partie krajowe. Z drugiej jednak strony jesteśmy „międzynarodówką” – choć sami stanowimy organizację pozarządową, to wszyscy nasi członkowie należą do partii politycznych. Nie mamy zatem takiej niezależności jak typowa organizacja pozarządowa, bo wspieramy pewien ruch polityczny.

Możecie podać jakieś konkretne przykłady waszych działań?

Przykładów inicjatyw PPI jest wciąż mało, bo oficjalnie powstaliśmy w kwietniu 2010, co znaczy, że dotąd skupialiśmy się na tworzeniu struktur. Ale mamy już za sobą kilka konferencji – sami zorganizowaliśmy w kwietniu zjazd założycielski, w którym wzięło udział 50 Piratów z 25 krajów, ale też staramy się brać udział we wszystkich imprezach, na których mowa jest o prawach autorskich. Nasz punkt widzenia tłumaczyliśmy między innymi na dużej Europejskiej Konferencji Wolności w Mediolanie, staramy się również o członkostwo w roli obserwatora przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej – World Intellectual Property Organisation (WIPO). Ważnym narzędziem, którym się posługujemy, jest „papuga”, czyli internetowa platforma wymiany informacji prasowych. Przedstawiciele poszczególnych partii piratów wymieniają się artykułami na interesujące nas tematy, które publikowane są w mediach krajowych, dzięki czemu wszyscy są na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. „Papugę” można znaleźć na stronie: http://parrot.pp-international.net.

Wróćmy do waszych pomysłów. Jak rozumiem, zmierzają one do zmian w prawie międzynarodowym dotyczącym internetu.

Szczerze powiedziawszy, choć sam internet nie ma granic, to nie istnieje jeszcze coś takiego jak międzynarodowe prawo internetowe. Próbuje się je tworzyć w różnych krajach, ale rozwiązania, które proponują tradycyjne partie, są niesatysfakcjonujące, bo nie dają sieci swobody. Problem ograniczenia wolności w internecie dotyczą milionów ludzi na całym świecie i według nas nie da się ich rozwiązać jedynie na szczeblu krajowym.

Rozumiem, że mowa o reżimach niedemokratycznych.

Wbrew pozorom nie tylko. Rzeczywiście w Chinach, Iranie, czy Korei Północnej internet jest filtrowany. Użytkownicy mają ograniczony dostęp do sieci, a z wielu stron po prostu nie mogą korzystać. Jednak na liście krajów z najgorszym prawodawstwem dotyczącym internetu umieszczamy również takie kraje jak Francja czy Wielka Brytania, w których można ni stąd, ni zowąd odciąć komuś dostęp do sieci bez wytoczenia mu procesu o łamanie praw autorskich.

Nie wierzę!

Ależ tak! W tych krajach obowiązuje tzw. Three Strikes Law, czyli prawo trzech przestępstw. Innymi słowy: do trzech razy sztuka. Oznacza to, że internauta po otrzymaniu dwóch ostrzeżeń, że łamie prawa autorskie, na przykład ściągając z sieci piosenkę, za trzecim razem zostaje odcięty od internetu i przez pewien czas nie ma możliwości wykupienia żadnego dostępu do sieci, za żadne pieniądze. I żeby było jasne: to nie dzieje się po prawomocnym wyroku sądu, ale niejako automatycznie.

Ktoś może powiedzieć, że to uzasadnione– jeśli ktoś ewidentnie złamał prawo, to ważna jest prewencja, a uruchamianie machiny sądowej nie jest potrzebne…

Widać, że nie zdaje sobie pani w pełni sprawy, jak działa społeczeństwo sieciowe. Internet stał się podstawowym źródłem informacji i komunikacji dla milionów ludzi. Prawo autorskie jeszcze się do tego nie przystosowało, ale trudno winić za to internautów. Podobnie jak za to, że chcą się dzielić dobrami kultury ze swoimi znajomymi i że robią to właśnie przez internet.

Chcecie zatem swobodnego przepływu wszelkich danych w internecie, ale czy zadajecie sobie pytanie, kto będzie za to płacił?

Spora część treści internetowych nie jest przeznaczona na sprzedaż. Tak jest na przykład z klipami umieszczanymi na You Tube – większość z nich umieszczają w serwisie zwykli ludzie, którzy po prostu chcą się podzielić z innymi swoją twórczością. Mimo to można zarabiać nawet na treściach, które zostały stworzone po to, żeby przynosiły zyski, a użytkownicy korzystają z nich za darmo. Dowodzą tego liczne, niezależne badania –  np. brytyjskiego Demosu, które w ubiegłym roku publikowała BBC. Pokazują one, że ci, którzy nielegalnie ściągają muzykę, wydają na zakup legalnych plików muzycznych dwa razy więcej niż ci, którzy tego nie robią. Mechanizm zawsze jest ten sam – darmowe treści to sposób na dotarcie do przyszłych klientów, artyści mogą na tym tylko zyskać. Proces zmiany podejścia do swobodnego przepływu treści internetowych wciąż się dokonuje i inteligentne firmy już starają się na tym zarobić.

A co z książkami czy archiwami telewizyjnymi?

One również – podobnie jak telewizja czy zdjęcia – już są oferowane internautom za darmo. I to, co nas absolutnie nie dziwi, z wielkim sukcesem. „Stary” sposób wydawania i redagowania książek czy produkcji muzyki to już przeżytek. Długo można by mówić o artystach, którzy odnieśli sukces nie pomimo, ale właśnie z powodu tego, że internauci wymieniali się między sobą plikami z ich twórczością. Należą do nich między innymi zespół Nine Inch Nails, który w ten sposób sprzedał miliony albumów,  Paulo Coelho, który zgadza się, by czytelnicy wrzucali do sieci całe jego książki, czy niskobudżetowy film „Ink”, pokazywany w kinach na całym świecie, po tym jak zdobył popularność dzięki milionom ściągnięć z internetu.

Ale wielkie wytwórnie jakoś nie mówią o was z sympatią…

Fakt, często się zdarza, że wyzywają nas od kryminalistów, ale to dlatego, że kurczowo trzymają się dawnych modeli biznesowych i nie obchodzą ich prawa klientów.

A co z dziennikarstwem? Nie wydaje wam się, że zupełnie swobodny przepływ newsów spowoduje spory chaos informacyjny? Wyprodukowanie newsa, czyli wysłanie w dane miejsce dziennikarza, który sprawdzi, jakie są fakty, i zatrudnienie redaktorów, którzy zredagują tę informację, kosztuje.

Tylko wolna, niezredagowana informacja jest w pełni bezstronna. Gdyby ludzie mieli szansę czytać źródła, z których korzystają dziennikarze, sami oddzieliliby fakty od fikcji. Gdyby wszystkie informacje były ogólnodostępne, czytelnicy sami mogliby wyrabiać sobie opinie. W Niemczech na początku XIX wieku, gdy prawa autorskie były tam nieuregulowanie, dorobek intelektualny i kulturalny kraju był dziesięć razy większy niż w Anglii i Francji, gdzie istniał już system kontroli praw autorskich.

A nie boicie się, że gdy nie będzie instancji kontrolnych nad przepływem informacji, serwisy informacyjne będą wyglądały jak strona Wykop.pl albo Digg.com, gdzie jedynym kryterium wagi danego newsa jest klikalność?

Rzeczywiście może się tak stać. Pod warunkiem jednak, że wchodzisz tylko na takie strony jak Digg.com, a nie odwiedzasz serwisów informacyjnych, blogów czy portali społecznościowych. Dziennikarstwu nie grozi śmierć, choć na pewno zmieni się sposób jego funkcjonowania. Część ludzi woli surowe dane, inni komentarze, a jeszcze inni streszczenia i analizy. Dobrym przykładem jest tu reakcja na opublikowanie przez serwis Wikileaks słynnego „Pamiętnika z wojny afgańskiej” (Afghan War Diary). Część ludzi przegryzła się przez całą dokumentację, ale wielu zadowoliło się streszczeniami i objaśnieniami w „Der Spieglu”, „Guardianie” czy „New York Timesie”. Ważne, by dać ludziom możliwość wyboru.

Czy jest dla was jakaś granica, gdzie kończy się ta swoboda wymiany danych?

Właściwie nie. Kultura jest po to, by dzielić się nią ze światem, a nie, żeby zamykać ją na cztery spusty gdzieś w podziemiach Disneylandu. Generalna zasada jest taka: im więcej swobody, tym lepiej. Oznacza to brak opłat i brak ograniczeń w używaniu danych, w tym także blokad DRM.

Co to za blokady?

DRM, czyli zarządzanie prawami cyfrowymi, to system oparty na kryptografii, który ma tak zabezpieczać dane elektroniczne, by nie  były wykorzystywane w sposób sprzeczny z wolą wydawcy. Jesteśmy mu całkowicie przeciwni. Użytkownicy powinni móc wykorzystywać dane tak, jak chcą.

A więc całkowita swoboda? A co z pornografią i pedofilią?

Trudno ograniczać pornografię, bo to pojęcie trudne do zdefiniowania. W każdym kraju i kulturze  znaczy zupełnie co innego, więc ciężko regulować ją prawem. Natomiast jeśli chodzi o pedofilię sprawa jest jasna –  dziecięca pornografia nie powinna być publikowana ani online, ani offline. Dlatego walczymy o natychmiastowe usunięcie takich treści z sieci. Jesteśmy też przeciwko pomysłom, które jedynie zamiatają ten problem pod dywan, czyli na przykład przeciwko blokowaniu treści pedofilskich zamiast trwałego usunięcia ich z internetu.

Czy macie jakąś wizję przekształceń społecznych i zmian w sposobie myślenia, które może spowodować takie podejście do internetu i swobodnej wymiany danych?

Zmiany, jak to zmiany, zwykle zachodzą wolno. Ale już je widać, także na poziomie społecznym. Na przykład wielu ludzi nie patrzy już na kopiowanie plików mp3 jak na kradzież. Starsze pokolenie polityków dorastało w świecie bez komputerów i internetu, więc często ma problemy nawet ze zrozumieniem najprostszej idei „kopiuj-wklej”. Na szczęście nasza generacja widzi już pożytek z rozwoju technologicznego. To daje pewność, że w ciągu następnych dziesięcioleci nasze „pirackie” idee po prostu podbiją świat.

Rozmawiała Milena Rachid Chehab

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

 1. tZOnKUckvvIlJI2011-12-25 06:05:27

  Which came first, the problem or the solution? Lukcily it doesn't matter.

 2. 2013-02-24 06:21:42

 3. bookmaring service2013-03-13 21:45:00

  4iS5fl Hey, thanks for the blog.Really looking forward to read more.

 4. 2013-03-13 21:45:03

 5. bookmaring service2013-03-14 10:35:01

  HFTOuo Great, thanks for sharing this blog post.Much thanks again. Fantastic.

 6. 2013-03-14 10:35:12

 7. buy cipro2013-03-15 17:45:52

  Thank you for your article.Thanks Again.

 8. generic viagra without a prescription2013-03-15 19:24:22

  Thanks for the article post.Much thanks again.

 9. generic cialis no prescription2013-03-15 21:03:17

  I really like and appreciate your article. Want more.

 10. 10mg levitra2013-03-15 22:43:02

  Very neat post.Much thanks again. Want more.

 11. 2013-04-17 09:43:06

 12. Social bookmarks2013-04-19 17:05:50

  kJ2UZy Major thankies for the blog post. Want more.

 13. 2013-04-19 17:05:53

 14. 2013-05-18 15:37:47

 15. good seo2013-05-25 23:35:30

  bbSWM9 Thanks again for the article post. Awesome.

 16. 2013-05-25 23:35:32

 17. seo service2013-05-27 18:27:39

  oy3PA0 I cannot thank you enough for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 18. 2013-05-27 18:27:41

 19. 2013-06-17 14:04:48

 20. best social bookmarks2013-06-19 17:32:22

  EvVqEC Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 21. 2013-06-19 17:32:24

 22. great service2013-07-04 16:32:12

  kCVWHc Say, you got a nice post.Thanks Again. Great.

 23. 2013-07-04 16:32:15

 24. 2013-07-19 03:25:39

 25. best news on earth2013-07-26 17:32:36

  mikEUK Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Cool.

 26. 2013-07-26 17:32:38

 27. 2013-07-28 08:06:15

  Here is how gurus make money.Sign with Clickbank, login , click on Market Place, select any prcoudt, click on Promote button next to the prcoudt you want to market, Get your affilaite link.Go to Eleavers.com sign as advertiser, compose ad to your affiliate link.Go to Miami enjoy the money.How ?With Eleavers.com you pay $1 for 1000 visitors, in which you get 10 sales, each sale commission about $20 so you get $200 for each $1 you spend.Spend $100 you end making ~ $20,000

 28. 2013-07-28 08:06:18

 29. 2013-07-30 01:52:51

 30. 2013-07-30 06:04:48

 31. 2013-07-31 05:18:33

 32. 2013-07-31 10:45:47

 33. 2013-08-01 13:10:20

 34. amazing news2013-08-02 18:24:15

  A big thank you for your blog.Thanks Again. Cool.

 35. amazing news2013-08-02 23:34:39

  Jpj6Q8 Thanks a lot for the blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 36. 2013-08-02 23:34:42

 37. 2013-08-19 19:09:18

 38. only for 5 dollars2013-09-13 00:26:00

  6BHNJy I truly appreciate this blog post. Much obliged.

 39. 2013-09-13 00:26:03

 40. 2013-09-26 04:57:17

 41. smashing top seo2013-10-24 07:56:41

  fbOQu0 I loved your blog article.Really looking forward to read more. Want more.

 42. 2013-10-24 07:56:43

 43. link building2013-11-01 05:11:10

  NNfRVl A round of applause for your blog.Really thank you! Will read on...

 44. 2013-11-01 05:11:14

 45. you want this now2013-12-15 03:06:58

  4koFfg Hey, thanks for the post.Thanks Again. Much obliged.

 46. 2013-12-15 03:07:01

 47. look at this2014-01-16 06:46:19

  FHbQtW I cannot thank you enough for the blog.Really thank you! Really Cool.

 48. 2014-01-16 06:46:36

 49. awesome things!2014-01-30 15:28:38

  l7kfup Thanks a lot for the article.Much thanks again. Awesome.

 50. 2014-01-30 15:28:41

 51. stunning seo guys2014-01-30 16:41:01

  kzYORu Thanks again for the post. Great.

 52. 2014-01-30 16:41:03

 53. stunning seo guys2014-02-28 20:59:04

  AtHHPO Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Fantastic.

 54. 2014-02-28 20:59:06

 55. 2014-03-06 20:58:36

 56. nice seo guys2014-03-22 22:47:52

  lNhikk Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more. Cool.

 57. 2014-03-22 22:47:54

 58. 2014-04-07 13:00:22

 59. 2014-04-07 13:01:09

 60. check it out2014-05-12 09:14:17

  Yb7YZc Very neat blog. Much obliged.

 61. 2014-05-12 09:14:19

 62. 2014-05-21 04:23:52

 63. cheap seo services2014-06-18 02:02:54

  yPhRtD Very neat blog article.Much thanks again. Will read on...

 64. 2014-06-18 02:02:56

 65. nice penalty removal2014-06-18 12:37:31

  wDIeP1 Really informative post.Really thank you! Fantastic.

 66. 2014-06-18 12:37:33

 67. crorkz matz2014-08-04 23:39:57

  5tSTm3 I really liked your article.Much thanks again. Awesome.

 68. 2014-08-04 23:39:59

 69. 2014-10-06 07:56:07

 70. 2014-10-06 08:03:19

 71. 2014-10-15 20:19:29

 72. 2014-10-15 20:19:31

 73. 2014-10-26 13:02:35

 74. 2014-12-29 00:23:13

 75. 2015-01-07 04:15:10

 76. 2015-01-08 05:24:54

 77. 2015-01-11 04:30:54

 78. 2015-05-02 22:47:17

 79. 2015-07-14 09:58:49

 80. 2015-07-16 09:01:45

 81. 2015-08-03 04:03:43

 82. 2015-08-04 09:38:28

 83. 2015-08-07 23:50:58

 84. 2015-08-09 19:01:46

 85. 2015-09-21 21:31:03

 86. 2015-09-25 03:28:49

 87. 2015-09-29 22:13:26

 88. 2015-10-04 01:31:08

 89. 2015-10-22 13:08:06

 90. 2015-10-25 08:31:56

 91. 2015-10-29 20:22:57

 92. 2016-01-10 13:18:16

 93. 2016-02-06 06:37:42

 94. 2016-04-11 13:24:04

 95. 2016-05-11 20:51:44

 96. 2016-05-17 16:31:59

 97. 2016-05-20 23:42:25

 98. 2016-08-06 02:54:52

 99. 2016-08-17 15:10:25

 100. 2016-08-24 09:45:36

 101. 2016-09-30 19:12:16

 102. 2016-10-18 21:02:47

 103. 2016-10-27 15:39:31

 104. 2016-11-06 11:38:46

 105. 2016-11-15 18:03:49

 106. 2016-12-11 16:23:43

 107. 2017-01-01 11:24:44

 108. 2017-01-22 09:28:23

 109. 2017-02-10 11:41:29

 110. 2017-03-04 01:30:54

 111. 2017-08-25 15:18:48

 112. 2017-09-09 01:36:31

 113. 2018-01-25 05:49:14

 114. 2018-02-10 06:21:08

 115. 2018-02-10 06:21:16

 116. 2018-05-21 18:22:18

 117. 2018-10-23 08:30:37

 118. 2018-11-19 16:53:12

 119. 2018-12-10 07:25:55

 120. 2018-12-10 14:03:06

 121. 2019-01-20 11:19:23

 122. 2019-03-19 20:09:58

 123. i love pron2019-04-15 21:38:02

  C3amgW Muchos Gracias for your blog post. Keep writing.

 124. 2019-04-15 21:38:04

 125. chocopie2019-04-19 12:53:54

  cKH9ZO pretty useful material, overall I consider this is well worth a bookmark, thanks

 126. 2019-04-19 12:53:56

 127. mia pron khalifa2019-04-22 14:05:13

  IiGkeb Useful information for all Great amazing things here. I am very glad to see your article. Thank you so much and i am looking ahead to contact you. Will you please drop me a e-mail?

 128. 2019-04-22 14:05:15

 129. 2019-04-26 23:38:40

 130. cho thue leu cam trai 6 nguoi2019-04-27 12:52:46

  Very good article. I certainly appreciate this site. Continue the good work!

 131. Thiet bi quay phim2019-04-27 12:56:21

  Very good post. I absolutely love this site. Continue the good work!

 132. Papuci Vans online2019-04-27 20:36:53

  Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with superb info.

 133. adidasi Guess Romania2019-04-27 22:25:07

  Really enjoyed this blog post.Thanks Again. Awesome.

 134. casino2019-04-29 12:18:57

  You have remarked very interesting points ! ps nice website. Ask me no questions, and I all tell you no fibs. by Oliver Goldsmith.

 135. porn2019-04-30 09:53:02

  Very good blog article.Really thank you! Will read on

 136. fortnite generator2019-04-30 13:40:07

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!

 137. The Venus Factor Reviews2019-04-30 15:28:39

  wow, awesome blog article.Really looking forward to read more. Great.

 138. main saham tanpa modal2019-04-30 17:15:27

  Very good article. I am facing a few of these issues as well..

 139. Loading G Club2019-04-30 23:49:47

  ItaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžs tremendous weblog, I wish to be like you

 140. free2019-05-01 11:33:57

  Well I sincerely liked studying it. This tip offered by you is very practical for correct planning.

 141. Escorts washington dc2019-05-01 13:05:21

  Very nice post and straight to the point. I don at know if this is actually the best place to ask but do you guys have any ideea where to get some professional writers? Thx

 142. to learn more2019-05-01 13:07:14

  This site truly has all of the info I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 143. brooklyn nyc fire extinguisher2019-05-01 15:04:26

  This is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very precise info Thanks for sharing this one. A must read post!

 144. Halki Diabetes Remedy Review2019-05-01 18:52:33

  Thank you ever so for you article. Will read on

 145. lj welding2019-05-01 20:42:29

  Just wanna say that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 146. industrial cross slides2019-05-02 00:31:33

  Very informative blog article.Thanks Again. Want more.

 147. JAV2019-05-02 10:01:42

  Of course, what a great website and educative posts, I will bookmark your site.All the Best!

 148. agencias de publicidad bucaramanga2019-05-02 10:51:48

  You have mentioned very interesting details! ps nice web site.

 149. crypto2019-05-02 12:41:04

  Or maybe a representative speaking on behalf of the American University,

 150. fit-up bed system2019-05-02 14:28:07

  Utterly written articles , appreciate it for selective information.

 151. tank growing line2019-05-02 16:16:44

  Very interesting points you have observed , regards for putting up. It is seldom that liberty of any kind is lost all at once. by David Hume.

 152. pipe stand tripod2019-05-02 17:37:36

  You have noted very interesting details! ps nice internet site.

 153. welding project consultation2019-05-02 19:24:37

  respective fascinating content. Make sure you update this

 154. en.live-erotic-chat.com2019-05-02 21:12:08

  Wonderful article! We will be linking to this particularly great content on our site. Keep up the good writing.

 155. Purtier Placenta 6th Edition2019-05-02 23:25:43

  Usually I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 156. Miami Escorts2019-05-03 00:02:55

  Rattling good info can be found on blog.

 157. for details2019-05-03 01:45:57

  Thank you ever so for you post.Thanks Again.

 158. Escorts Milwaukee2019-05-03 02:00:12

  This post is invaluable. When can I find out more?

 159. Escorts Saint Louis2019-05-03 03:32:36

  You could definitely see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 160. robotic gear tilt positioner2019-05-03 04:06:42

  You made some nice points there. I did a search on the subject matter and found most people will agree with your website.

 161. Escorts San Diego2019-05-03 05:37:14

  This particular blog is obviously entertaining and besides informative. I have discovered helluva interesting stuff out of this blog. I ad love to return over and over again. Thanks a bunch!

 162. The Lost Ways Reviews2019-05-03 06:29:11

  You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most people will consent with your blog.

 163. cdgXxEXStHB2019-05-03 07:56:18

 164. His Secret Obsession2019-05-03 09:28:06

  Really enjoyed this blog post.Really looking forward to read more.

 165. amsterdam escort2019-05-03 09:56:16

  This web site really has all the information and facts I needed concerning this subject and didn at know who to ask. |

 166. escorts sydney2019-05-03 11:29:04

  You made some respectable points there. I looked on the internet for the difficulty and found most individuals will go together with together with your website.

 167. headstock tailstocks2019-05-03 11:50:54

  When some one searches for his vital thing, thus he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 168. nutrition2019-05-04 09:59:44

  Your means of describing the whole thing in this paragraph is really good, every one be able to simply know it, Thanks a lot.

 169. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1CG9mAylu6s2019-05-05 11:49:32

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person as web

 170. News37.Com2019-05-07 08:57:28

  I'а†ve read some good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to create one of these excellent informative site.

 171. 먹튀 검증2019-05-07 10:55:00

  There is perceptibly a bunch to know about this. I suppose you made some nice points in features also.

 172. 먹튀폴리&a2019-05-07 20:37:08

  Wow, incredible weblog structure! How long have you been blogging for? you make running a blog look easy. The whole glance of your site is wonderful, let alone the content material!

 173. ssni 4922019-05-08 11:56:10

  You can definitely see your expertise within the work you write.

 174. saffron vietnam2019-05-08 13:45:00

  The Silent Shard This may most likely be really beneficial for many of your respective employment I decide to you should not only with my blogging site but

 175. Social Media Management Leicester2019-05-08 13:55:57

  It as really a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 176. cheap mp32019-05-08 15:31:33

  Really enjoyed this post.Really looking forward to read more. Really Great.

 177. His Secret Obsession Phrases2019-05-08 16:13:15

  Mate! This site is sick. How do you make it look like this !?

 178. buy mp32019-05-08 18:12:10

  You have mentioned very interesting details ! ps nice web site. I didn at attend the funeral, but I sent a nice letter saying that I approved of it. by Mark Twain.

 179. EZ Battery Reconditioning2019-05-08 18:42:58

  Past Exhibition CARTApartment CART Apartment CART Blog

 180. female viagra2019-05-08 19:49:06

  Really informative blog.Really looking forward to read more. Cool.

 181. The Lost Ways Survival Book2019-05-08 21:09:45

  Well I truly liked reading it. This information procured by you is very practical for accurate planning.

 182. viagra 100 mg2019-05-08 22:29:35

  Keep up the good work i will return often.

 183. Lean Belly Breakthrough Reviews2019-05-08 23:38:33

  This very blog is really awesome as well as amusing. I have picked a bunch of handy advices out of this amazing blog. I ad love to return again soon. Thanks a lot!

 184. purchase music2019-05-09 00:07:16

  I went over this web site and I believe you have a lot of wonderful information, saved to my bookmarks (:.

 185. Admission2019-05-09 02:05:37

  Keep up the great work , I read few articles on this site and I believe that your web site is really interesting and contains lots of superb information.

 186. cheap mp32019-05-09 02:47:06

  This very blog is obviously awesome as well as factual. I have picked a bunch of helpful things out of this source. I ad love to visit it every once in a while. Cheers!

 187. over the counter viagra2019-05-09 04:23:47

  Sick! Just received a brand-new Pearl and I can now read your blog on my phone as browser, it didn at perform on my old one.

 188. Minh2019-05-09 05:09:53

  Wonderful post! We are linking to this great content on our site. Keep up the good writing.

 189. viagra 50 mg2019-05-09 07:04:35

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I ave shared your website in my social networks!

 190. Deeanna2019-05-09 07:34:24

  Well I truly liked studying it. This post provided by you is very helpful for accurate planning.

 191. 릴게임다&a2019-05-09 09:13:32

  Really informative article post.Much thanks again. Great.

 192. Delorse2019-05-09 10:00:08

  Your content is valid and informative in my personal opinion. You have really done a lot of research on this topic. Thanks for sharing it.

 193. 메이저사&a2019-05-09 11:23:34

  It as actually a great and useful piece of info. I am happy that you just shared this helpful tidbit with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 194. Mei2019-05-09 12:27:14

  I seriously delight in your posts. Many thanks

 195. Barcode2019-05-09 13:27:49

  You ave made some really good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 196. 안전놀이&a2019-05-09 15:26:08

  Of course, what a magnificent site and informative posts, I surely will bookmark your blog.All the Best!

 197. Tamatha2019-05-09 16:11:33

  This is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate info Appreciate your sharing this one. A must read article!

 198. 토토사이&a2019-05-09 17:37:16

  Major thankies for the article.Much thanks again. Keep writing.

 199. Huong2019-05-09 18:36:00

  Say, you got a nice post.Really thank you!

 200. 먹튀검증 &2019-05-09 19:18:07

  It as really very complicated in this busy life to listen news on TV, thus I just use internet for that purpose, and take the latest news.

 201. flexible glasses for adults2019-05-09 21:00:01

  logbook loan What is the best site to start a blog on?

 202. 토토 사이&2019-05-09 21:34:04

  I thought it was going to be some boring old post, but I am glad I visited. I will post a link to this site on my blog. I am sure my visitors will find that very useful.

 203. renfrew accommodations2019-05-09 23:15:26

  stuff prior to and you are just extremely fantastic. I actually like what you ave received

 204. 바다 이야&2019-05-09 23:44:50

  Im grateful for the blog.Thanks Again. Awesome.

 205. 다잡아2019-05-10 02:00:21

  like they are left by brain dead people?

 206. Cómo saber cuanto vale tu casa2019-05-10 02:14:50

  receive four emails with the same comment.

 207. Halki Diabetes Remedy2019-05-10 03:54:13

  Just that is necessary. I know, that together we can come to a right answer.

 208. Ruben Rojkes2019-05-10 06:50:13

  Regards for helping out, great info. I have witnessed the softening of the hardest of hearts by a simple smile. by Goldie Hawn.

 209. tunasbola.org2019-05-10 09:28:17

  Souls in the Waves Great Early morning, I just stopped in to go to your internet site and thought I ad say I experienced myself.

 210. Vancouver SEO2019-05-10 12:49:51

  wonderful issues altogether, you simply received a emblem new reader. What may you recommend in regards to your submit that you simply made some days ago? Any sure?

 211. for more information2019-05-10 14:55:45

  Whispering Misty So sorry you can expect to miss the workshop!

 212. tacticas de ventas2019-05-10 17:27:26

  It is in reality a nice and useful piece of info.

 213. download film terbaru2019-05-10 21:07:41

  Major thanks for the blog article.Much thanks again.

 214. 먹튀폴리&a2019-05-10 21:45:14

  Wow! Thank you! I continually needed to write on my website something like that. Can I implement a portion of your post to my blog?

 215. visit website2019-05-10 23:27:26

  Im grateful for the post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 216. click here2019-05-11 01:32:10

  I think this is a real great blog.Much thanks again. Awesome.

 217. 토토 사이&2019-05-12 13:16:00

  Only wanna input that you might have a very good web-site, I enjoy the style and style it actually stands out.

 218. 안전놀이&a2019-05-12 15:35:53

  I truly appreciate this post. I?аАТ’аЂа†ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thank you again

 219. 메이저사&a2019-05-12 17:02:35

  Looking forward to reading more. Great article. Great.

 220. 릴게임바&a2019-05-12 19:24:02

  Sites we recommend Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 221. 우리카지&a2019-05-12 20:49:26

  You don at have to remind Air Max fans, the good people of New Orleans.

 222. 메이저사&a2019-05-13 12:05:47

  It is really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this helpful tidbit with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 223. Volume Pills Benefits2019-05-13 14:31:49

  onto a friend who was conducting a little homework on this.

 224. gclub2019-05-13 18:06:22

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing these things, thus I am going to convey her.

 225. ray ban mujer polarizadas2019-05-13 20:12:55

  What i do not realize is in fact how you are now not actually much more well-favored than you may be right now.

 226. libros de lectura en ingles pdf2019-05-13 23:10:01

  Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Want more.

 227. large malls near me2019-05-14 01:15:44

  It as truly a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful tidbit with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 228. software gestion de compras2019-05-14 02:52:54

  to say that I have really loved browsing your weblog posts.

 229. contrato de servicios publicos2019-05-14 05:01:18

  Just Browsing While I was surfing today I saw a great article concerning

 230. Jeanene2019-05-14 07:08:18

  Major thankies for the post.Thanks Again. Keep writing.

 231. Criselda2019-05-14 09:13:06

  This blog is really awesome and also informative. I have found a lot of useful stuff out of this blog. I ad love to come back over and over again. Cheers!

 232. 다자바2019-05-14 11:27:09

  If you are ready to watch funny videos on the internet then I suggest you to go to see this web page, it contains actually so comical not only movies but also other material.

 233. Jacinda2019-05-14 13:05:00

  Say, you got a nice article post.Really looking forward to read more. Want more.

 234. 바다 이야&2019-05-14 14:20:07

  Just a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding style.

 235. Grayce2019-05-14 15:33:48

  Sources Wow! Thank you! I always needed to write on my blog something like that. Can I take a fragment of your post to my website?

 236. 토토 사이&2019-05-14 16:06:37

  Thanks foor a marfelous posting! I really enjoyed reading it,

 237. Santa2019-05-14 18:03:27

  It as enormous that you are getting thoughts from this post

 238. 먹튀검증 &2019-05-14 19:02:20

  the internet. You actually know how to bring a problem to light

 239. Jansi Ki Rani2019-05-14 20:47:52

  It as hard to find knowledgeable people about this topic, but you

 240. Hester2019-05-14 21:10:25

  I really liked your article post.Really thank you! Keep writing.

 241. kitchen renovations2019-05-14 22:00:33

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine.

 242. tabulador de seguros para autos2019-05-15 00:37:20

  It as difficult to find educated people in this particular subject, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 243. best glasses for children2019-05-15 02:45:20

  I value the blog post.Really looking forward to read more. Great.

 244. casas en venta df remates bancarios2019-05-15 04:53:54

  Some genuinely nice and utilitarian information on this internet site, too I believe the design contains superb features.

 245. for more info2019-05-15 06:09:39

  You can certainly see your skills within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren at afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 246. west Hollywood homes for sale2019-05-15 07:24:47

  It as onerous to find knowledgeable folks on this matter, however you sound like you already know what you are speaking about! Thanks

 247. shower panels2019-05-15 11:16:50

  I value the blog.Really thank you! Will read on

 248. have a look at2019-05-15 14:25:55

  This is one awesome article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 249. Plastic Surgeon in Punjab2019-05-15 17:18:06

  This really answered my drawback, thank you!

 250. visit website2019-05-16 14:01:39

  Im grateful for the post.Much thanks again. Really Cool.

 251. 릴게임오&a2019-05-16 14:22:38

  Of course, what a fantastic site and illuminating posts, I will bookmark your site.Best Regards!

 252. https://chrome.google.com/webstore/detail/ad-block2019-05-16 16:37:39

  I really liked your article.Much thanks again. Will read on

 253. 메이저사&a2019-05-16 17:26:28

  Thanks again for the blog.Really thank you! Want more.

 254. 안전놀이&a2019-05-16 19:14:14

  This website was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Many thanks!

 255. learn more2019-05-16 21:34:15

  Major thanks for the blog.Thanks Again. Cool.

 256. 토토사이&a2019-05-16 22:05:53

  Very wonderful information can be found on blog. I believe in nothing, everything is sacred. I believe in everything, nothing is sacred. by Tom Robbins.

 257. EZ Battery Reconditioning Guide2019-05-16 23:04:33

  Thankyou for helping out, superb information.

 258. Venus Factor Reviews2019-05-17 01:10:26

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! It as the Brady Act taking manpower and crime-fighting capability off the streets. by Dennis Martin.

 259. GVG 8872019-05-17 11:00:35

  Regards for all your efforts that you have put in this. Very interesting info.

 260. 2019-05-17 11:34:02

 261. Lean Belly Breakthrough PDF2019-05-17 12:00:28

  Really informative blog.Much thanks again. Really Cool. free sex gifs

 262. kupit' kontrol'nuju rabotu na zakaz2019-05-17 16:22:14

  I've bookmarked it in my google bookmarks.

 263. fmovies proxy2019-05-17 18:30:27

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made running a blog glance easy. The total glance of your website is excellent, let alone the content material!

 264. small seo tool2019-05-17 20:30:13

  It as hard to find well-informed people on this topic, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 265. for more details2019-05-17 21:02:33

  to carry this out efficiently, appropriately and safely.

 266. 먹튀검증&a2019-05-17 22:21:05

  Superior job. You ought to generate extra this kind of threads. You are great at writing.

 267. to read more2019-05-17 23:35:28

  Thank you for your blog post.Really thank you! Keep writing.

 268. 토토사이&a2019-05-18 01:08:15

  Very good post.Much thanks again. Fantastic.

 269. 바다이야&a2019-05-18 02:34:45

  There is obviously a lot to know about this. I assume you made various nice points in features also.

 270. 다자바2019-05-18 04:54:57

  Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Cool.

 271. 메이저사&a2019-05-18 06:20:03

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog. Much obliged.

 272. 우리카지&a2019-05-18 08:40:35

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging

 273. earn money offering domain name advice2019-05-20 10:04:06

  Thankyou for helping out, wonderful information.

 274. trabajo de dise�o freelance2019-05-20 14:19:30

  Thanks-a-mundo for the blog article.Thanks Again. Want more.

 275. Download music blog2019-05-20 20:26:43

  therefore considerably with regards to this

 276. DesignStudio2019-05-21 12:19:59

  It as laborious to seek out knowledgeable people on this subject, however you sound like you recognize what you are talking about! Thanks

 277. DesignStudio2019-05-21 12:56:32

  I truly appreciate this post.Much thanks again. Great.

 278. find your perfect domain2019-05-21 14:46:44

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again!

 279. 우리카지&a2019-05-22 10:07:46

  Thank you for another excellent article. Where else could anybody get that kind of info in such a perfect way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such info.

 280. check this site2019-05-22 11:18:42

  What as up, I log on to your new stuff daily. Your story-telling style is witty, keep up the good work!

 281. 파워볼 메&2019-05-22 12:58:41

  Keep up the superb work , I read few content on this website and I conceive that your web site is real interesting and contains lots of good info.

 282. more info2019-05-22 14:17:00

  Muchos Gracias for your post.Much thanks again. Cool.

 283. 바다 이야&2019-05-22 14:50:18

  I will immediately grab your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you ave any? Please let me realize so that I may subscribe. Thanks.

 284. 2019-05-22 16:58:22

 285. Roaccutane dosierung2019-05-22 16:58:40

  This particular blog is definitely cool and also factual. I have picked helluva interesting advices out of this source. I ad love to visit it every once in a while. Thanks!

 286. 토토사이&a2019-05-22 17:58:38

  Looking forward to reading more. Great blog.Thanks Again. Cool.

 287. 먹튀검증&a2019-05-22 19:33:29

  You created some decent points there. I looked on the internet for the problem and located most individuals will go along with along with your internet site.

 288. moose jaw houses for sale2019-05-22 20:45:35

  Major thankies for the article.Really looking forward to read more. Will read on

 289. Precios de pastillas de roaccutane2019-05-22 22:51:22

  Keep up the fantastic piece of work, I read few blog posts on this web site and I believe that your site is real interesting and has lots of great information.

 290. boxing2019-05-23 09:45:28

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!

 291. Crystal2019-05-23 18:00:09

  Loving the information on this site, you have done great job on the blog posts.

 292. contemporary architects2019-05-23 20:34:46

  Well I truly enjoyed reading it. This subject provided by you is very effective for accurate planning.

 293. como saber cuanto vale mi casa2019-05-23 23:13:39

  Really informative blog article.Thanks Again. Really Cool.

 294. conoce cuanto vale tu casa2019-05-24 01:19:30

  the posts are too brief for novices. May you please lengthen them a little

 295. https://389poker.online2019-05-24 03:24:28

  we prefer to honor several other online websites around the internet, even if they aren

 296. Acquista pillole roaccutane2019-05-24 05:19:26

  I think this is a real great post.Much thanks again. Really Great.

 297. wordpress best theme 2019-20212019-05-24 09:58:11

  Some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this site is really user pleasant!.

 298. Prix ??des pilules de roaccutane2019-05-24 12:15:28

  I think this is a real great blog article. Cool.

 299. vigrx plus discount codes2019-05-24 14:32:30

  Wonderful work! This is the type of information that should be shared around the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my website. Thanks =)

 300. wordpress best theme 2019-20212019-05-24 16:12:58

  I really liked your blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 301. Judi Online Terpercaya2019-05-24 17:40:33

  Very good article.Much thanks again. Much obliged.

 302. to learn more2019-05-24 19:54:31

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thank you for supplying these details.

 303. this website2019-05-24 22:05:56

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Really Cool.

 304. Lailasnews2019-05-25 00:16:54

  When I originally commented I appear to have clicked the

 305. vehicle warranty2019-05-25 02:31:24

  Thanks for spending the time to argue this, I feel starkly about it and adore conception additional taking place this topic.

 306. oak bay airbnb2019-05-25 05:01:40

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 307. mount gambier air conditioning 2019-05-25 21:09:02

  What as up all, here every person is sharing these kinds of familiarity, thus it as pleasant to read this web site, and I used to pay a visit this website all the time.

 308. chimney sweep 2019-05-26 20:52:52

  you could have a great blog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 309. 우리카지&a2019-05-27 09:06:37

  Some really great articles on this web site , appreciate it for contribution.

 310. 먹튀검증2019-05-27 10:36:12

  Say, you got a nice post.Really looking forward to read more. Will read on

 311. 릴게임 바&2019-05-27 13:07:10

  The Inflora Is anything better then WordPress for building a web presence for a small Business?

 312. 토토사이&a2019-05-27 14:36:56

  some truly excellent posts on this web site , thankyou for contribution.

 313. remove graffiti 2019-05-27 16:49:55

  Very Fascinating Blog! Thank You For This Blog!

 314. 먹튀검증2019-05-27 17:39:24

  These online stores offer a great range of Chaussure De Foot Pas Cher helmet

 315. 야마토릴&a2019-05-27 19:33:47

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 316. P. Diddy2019-05-27 19:34:54

  These online stores offer a great range of Chaussure De Foot Pas Cher helmet

 317. website2019-05-28 00:20:09

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 318. chimney cleaning2019-05-28 16:38:32

  This text is worth everyone as attention. When can I find out more?

 319. visit website2019-05-29 10:02:04

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 320. 스포츠 중&2019-05-29 11:31:13

  You have made some decent points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 321. Novelty ID2019-05-29 12:46:29

  Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Keep writing.

 322. ghana News2019-05-29 13:28:43

  Usually I don at read article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice post.

 323. 토토 사이&2019-05-29 16:18:19

  louis vuitton sortie ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 324. CRECSO Lifestyle Magazine2019-05-29 16:35:40

  Some really choice articles on this site, saved to bookmarks.

 325. 토토사이&a2019-05-29 18:17:35

  Thanks for some other excellent post. The place else may just anybody get that type of info in

 326. mejores aseguradoras de autos2019-05-29 19:22:33

  This very blog is obviously educating and besides diverting. I have found a lot of handy stuff out of this amazing blog. I ad love to go back over and over again. Cheers!

 327. 먹튀검증&a2019-05-29 21:23:03

  Wow! Thank you! I permanently needed to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my website?

 328. seguros banorte cjf2019-05-29 22:51:19

  Since we are on the topic of pinging, this is yet another

 329. 야마토2019-05-29 23:21:10

  know who you might be but definitely you are going to a well-known blogger when you are not already.

 330. 우리카지&a2019-05-30 02:05:35

  You must take part in a contest for among the finest blogs on the web. I all advocate this website!

 331. visit2019-05-30 03:39:22

  Well I really enjoyed reading it. This subject provided by you is very constructive for good planning.

 332. visit website2019-05-30 21:13:08

  Your style is really unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 333. 메이저 놀&2019-05-31 09:05:00

  The Silent Shard This may probably be fairly handy for a few of your respective job opportunities I decide to never only with my website but

 334. GamVip2019-05-31 16:19:09

  Major thankies for the article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 335. thi cong quan cafe khung thep2019-05-31 18:42:05

  Im thankful for the article.Thanks Again. Much obliged.

 336. nha thep tien che2019-05-31 22:11:24

  Thanks-a-mundo for the article post. Great.

 337. 먹튀폴리&a2019-06-03 11:39:45

  Very good blog post. I definitely love this site. Stick with it!

 338. 토토검증2019-06-03 14:19:18

  Say, you got a blog write-up.Genuinely appreciate it! Really Cool.

 339. for more info2019-06-03 16:20:35

  Wow! Thank you! I always needed to write on my blog something like that. Can I include a portion of your post to my website?

 340. 야마토카&a2019-06-03 17:30:29

  Keep аАа’аАТ‚аЂТ˜em coming you all do such a great job at such Concepts can at tell you how much I, for one appreciate all you do!

 341. rescator reviews2019-06-03 19:12:29

  Im having a little problem. I cant get my reader to pick-up your feed, Im using msn reader by the way.

 342. 먹튀검증 &2019-06-03 19:35:28

  I truly appreciate this blog post. Keep writing.

 343. vnzh v rf 2019-06-03 22:07:07

  just curious if you get a lot of spam feedback?

 344. xlxx porn2019-06-03 22:19:50

  Im obliged for the blog.Really thank you! Really Cool.

 345. Barsala apartments2019-06-04 00:44:58

  Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my website something like that. Can I include a fragment of your post to my site?

 346. 2019-06-04 01:10:02

 347. Mlb Predictions2019-06-04 05:45:22

  Very good post.Much thanks again. Really Cool.

 348. http://www.familiarstrangers.info/2019-06-04 08:09:02

  It as truly a great and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful tidbit with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 349. home declutter2019-06-04 13:03:56

  spain jersey home ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 350. Kasauti Zindagi Ki2019-06-05 09:22:17

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 351. 먹튀 폴리&2019-06-05 12:06:33

  We stumbled over here by a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page for a second time.

 352. 먹튀폴리&a2019-06-05 13:43:26

  I will immediately seize your rss feed as I can at find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please let me know so that I may just subscribe. Thanks.

 353. 베트맨 토&2019-06-05 16:17:48

  Very neat article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 354. 먹튀검증 &2019-06-05 17:54:40

  informative. I am gonna watch out for brussels.

 355. ukrainian translator2019-06-05 20:21:56

  You made some nice points there. I did a search on the issue and found most people will agree with your site.

 356. tribune world news2019-06-06 17:47:07

  Roman Polanski How do I put rss feeds on a classic blogger template?

 357. waste collection information2019-06-06 20:09:40

  you could be a great author. I will make certain to bookmark your blog and

 358. psicologos en madrid asisa2019-06-06 22:34:08

  There is apparently a lot to know about this. I assume you made various nice points in features also.

 359. college papers company2019-06-06 23:12:18

  victor cruz jersey have been decided by field goals. However, there are many different levels based on ability.

 360. college essay service2019-06-06 23:17:08

  I think this is a real great blog. Really Great.

 361. 야마토게&a2019-06-07 10:46:13

  If you are free to watch humorous videos on the web then I suggest you to pay a visit this website, it consists of really thus funny not only videos but also extra information.

 362. aporte alimentos nutraceuticos2019-06-07 11:55:08

  I think other web site proprietors should take this web site as

 363. losing the pounds2019-06-07 14:10:08

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.

 364. 먹튀검증 &2019-06-07 14:16:29

  Im obliged for the blog article.Really looking forward to read more.

 365. 토토사이&a2019-06-07 16:17:24

  Thanks again for the blog post.Much thanks again. Keep writing.

 366. 먹튀폴리&a2019-06-07 18:56:45

  Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Much obliged.

 367. 먹튀검증 &2019-06-07 20:31:17

  You are my aspiration , I have few web logs and sometimes run out from to post.

 368. 먹튀검증 &2019-06-07 23:05:47

  in the near future. Take a look at my website as well and let me

 369. 먹튀검증2019-06-08 00:38:28

  I think this is a real great blog.Thanks Again. Will read on

 370. 베트맨토&a2019-06-08 03:12:37

  It as actually very complicated in this active life to listen news on TV, thus I simply use world wide web for that reason, and get the newest news.

 371. 파워볼2019-06-10 09:08:24

  Very neat article post.Much thanks again. Much obliged.

 372. xnxx brazzers2019-06-10 11:56:45

  Spot on with this write-up, I truly feel this web site needs a lot more attention. I all probably be back again to read through more, thanks for the advice!

 373. CBT Centers2019-06-10 16:57:57

  We all speak a little about what you should talk about when is shows correspondence to because Maybe this has more than one meaning.

 374. como se renta un auto2019-06-10 19:44:24

  Very good post. I will be going through many of these issues as well..

 375. นักส&#2019-06-11 16:05:26

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You cann at imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 376. สำนั&#2019-06-11 23:26:30

  naturally like your web-site however you have to check the spelling

 377. trang suc bac2019-06-12 11:20:41

  your website, how can i subscribe for a blog website? The

 378. Artificial Intelligence2019-06-12 11:26:02

  Wohh just what I was looking for, thank you for posting.

 379. Artificial Intelligence2019-06-12 11:32:27

  This is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise info Thanks for sharing this one. A must read post!

 380. visit website2019-06-12 13:12:20

  wow, awesome post.Really looking forward to read more. Really Great.

 381. homestay melaka2019-06-12 15:57:16

  Im obliged for the blog post.Really thank you! Fantastic.

 382. MRP752019-06-12 18:23:22

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 383. sunshine city sai gon2019-06-12 23:19:12

  Terrific paintings! This is the kind of info that should be shared around the net. Disgrace on Google for not positioning this submit higher! Come on over and talk over with my website. Thank you =)

 384. Resound hearing aids2019-06-14 09:10:32

  You should be a part of a contest for one of the best blogs on the net. I am going to highly recommend this website!

 385. aeron carbon chair2019-06-14 12:29:00

  Loving the information on this website, you have done great job on the posts.

 386. armless work chair2019-06-14 14:53:06

  It as exhausting to search out educated folks on this subject, however you sound like you recognize what you are speaking about! Thanks

 387. descargar app android gratis2019-06-14 19:32:40

  Your style is so unique compared to other people I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 388. interior fitout sydney2019-06-14 21:53:34

  Very good article.Much thanks again. Fantastic.

 389. free apk full download for pc windows2019-06-15 12:24:15

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks!

 390. beeg com2019-06-17 09:29:38

  very nice publish, i actually love this website, carry on it

 391. Cbd oil2019-06-17 12:35:36

  Very nice article. I definitely appreciate this website. Thanks!

 392. anaal plus2019-06-17 14:14:58

  Really informative article post.Much thanks again. Really Cool.

 393. oris bc32019-06-17 14:50:25

  This is a topic that is near to my heart Cheers!

 394. صيان&#2019-06-17 16:30:15

  You have made some decent points there. I looked on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 395. Sub Zero Refrigerated Drawers2019-06-17 17:46:03

  It as exhausting to seek out educated folks on this matter, however you sound like you realize what you are speaking about! Thanks

 396. Wolf Microwaves2019-06-17 20:13:24

  This is one awesome blog post. Much obliged.

 397. cryptoautotrade2019-06-18 01:01:46

  You have observed very interesting points! ps nice website.

 398. Miele Dishwashers2019-06-18 03:22:03

  When some one searches for his necessary thing, therefore he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 399. CB012019-06-18 13:57:16

  Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Cool.

 400. erotiske noveller2019-06-18 19:05:35

  Right here is the perfect webpage for everyone who would like to understand this topic.

 401. free download apps apks for windows 72019-06-19 16:16:04

  Oh man. This site is amazing! How did you make it look like this !

 402. Barsala2019-06-19 18:44:21

  Thanks-a-mundo for the blog post.Thanks Again. Will read on

 403. مركز &2019-06-21 14:13:18

  You ave made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 404. صيان&#2019-06-21 14:37:48

  This is a topic which is near to my heart Cheers! Exactly where are your contact details though?

 405. lead generating sites2019-06-21 16:42:15

  Outstanding post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I ad be very grateful if you could elaborate a little bit further. Thank you!

 406. car warranties2019-06-21 20:12:46

  quite useful material, on the whole I picture this is worthy of a book mark, thanks

 407. vuxen2019-06-21 20:13:38

  I really liked your post.Thanks Again. Want more.

 408. how to get on ielts band A list easily today2019-06-21 22:44:42

  It'а†s really a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 409. 2019-06-22 18:52:29

 410. www.clickonbookmark.com2019-06-23 17:30:46

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 411. SUC Elibrary2019-06-23 19:48:32

  Major thankies for the article post. Fantastic.

 412. Madge2019-06-23 22:06:20

  usually posts some very exciting stuff like this. If you are new to this site

 413. Arlene2019-06-24 00:19:44

  It as nearly impossible to find educated people on this topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 414. Terri2019-06-24 02:40:07

  I think this is a real great post.Really thank you! Much obliged.

 415. Alda2019-06-24 07:28:52

  Very good article.Thanks Again. Really Great.

 416. Colleen2019-06-24 09:40:41

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Google. You have made my day! Thank you again.

 417. block no caller id calls2019-06-24 10:15:44

  I truly appreciate this article.Thanks Again. Great.

 418. don't be bogged down2019-06-24 21:07:03

  Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Cool.

 419. coolsculpting2019-06-25 16:21:46

  Thanks for the blog article.Thanks Again. Really Cool.

 420. อาหา&#2019-06-25 18:51:36

  this excellent applying. After my best spouse in addition to i dugg an variety of individuals post while cogitated everybody were thinking regarding useful practical

 421. จ้าง&#2019-06-25 21:22:02

  Thanks so much for the blog article.Really thank you! Really Great.

 422. CBD2019-06-25 23:50:12

  You could certainly see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 423. free apk full download for pc windows2019-06-26 01:32:07

  publish upper! Come on over and consult with my website.

 424. apk free download for pc windows2019-06-26 04:48:39

  very good put up, i definitely love this website, carry on it

 425. steller2019-06-26 09:29:10

  Perfect piece of work you have done, this website is really cool with superb information.

 426. program do mailingu2019-06-26 13:33:36

  Wonderful post! We are linking to this great content on our site. Keep up the great writing.

 427. pc games free download for windows 72019-06-26 19:09:01

  weeks of hard work due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

 428. pc games free download for windows 72019-06-26 19:16:16

  This particular blog is without a doubt cool and also informative. I have picked up a lot of handy tips out of it. I ad love to go back again and again. Thanks a bunch!

 429. world best network 'speed measurement' tool on 22019-06-27 10:05:39

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 430. Acupuncturist Toronto2019-06-27 12:08:18

  You made some nice points there. I did a search on the subject matter and found most guys will approve with your blog.

 431. nang nguc gia bao nhieu2019-06-27 12:13:24

  Looking forward to reading more. Great article post.Really looking forward to read more. Cool.

 432. Structured Query Language (SQL)2019-06-28 12:40:16

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 433. 2019-06-28 15:11:05

 434. sestrinstvo2019-06-28 15:46:27

  Im thankful for the post.Much thanks again. Really Great.

 435. PSEB 12th Model Ppaer 20202019-06-28 18:16:06

  Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 436. privatni2019-06-28 22:55:14

  Some really prime blog posts on this internet site , saved to my bookmarks.

 437. carpet drying Briny Breezes, FL2019-06-29 01:44:27

  Lovely blog! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also

 438. click this link now2019-06-29 05:15:57

  That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate info Many thanks for sharing this one. A must read post!

 439. 2019-07-26 04:26:26

 440. 2019-08-21 06:29:15

 441. see pron 2019-10-26 05:56:52

  E8kXCo pretty valuable material, overall I consider this is worthy of a bookmark, thanks

 442. 2019-10-26 05:56:55

 443. suba suba2019-11-07 19:18:10

  qfE7To This very blog is really awesome additionally diverting. I have picked up many useful stuff out of it. I ad love to come back every once in a while. Cheers!

 444. 2019-11-07 19:18:12

 445. 2019-12-06 08:35:16

 446. 2019-12-09 22:23:00

 447. 2019-12-12 15:31:39

 448. 2019-12-17 16:08:11

 449. 2019-12-18 06:27:09

 450. 2019-12-29 08:57:21

 451. 2020-01-05 01:57:13

 452. 2020-01-10 21:00:34

 453. 2020-01-17 04:03:38

 454. other2020-01-17 05:21:05

  In addition, the blog loads very fast for me on Safari.

 455. eridanuspills.com2020-01-20 03:53:01

  Awesome write-up. I am a normal visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a long time.

 456. eridanuspills.com2020-02-02 21:50:00

  This is a very attractive article. I like the disposition you are scribble literary works . Jail it up and you will-power experience alot of fans soon.

 457. 2020-02-07 03:52:24

 458. 2020-02-13 03:59:40

 459. 2020-02-26 06:38:47

 460. 2020-03-03 05:25:04

 461. 2020-05-20 00:47:27

 462. 2020-05-23 09:39:10

 463. 2020-06-02 11:59:55

 464. 2020-06-05 08:45:43

 465. suba suba2020-06-09 18:10:07

  Thanks again for the article.Thanks Again. Keep writing.

 466. 2020-06-11 21:58:48

 467. 2020-06-15 14:09:19

 468. 2020-06-24 21:14:33

 469. 2020-06-28 06:35:34

 470. 2020-08-02 01:51:31

 471. 2020-08-05 08:41:42

 472. 2020-08-10 10:36:35

 473. 2020-08-13 11:33:55

 474. 2020-08-14 19:40:37

 475. 2020-08-17 16:08:45

 476. 2020-08-29 04:13:10

 477. 2020-08-30 19:47:32

 478. 2020-09-01 03:31:21

 479. 2020-09-02 19:27:34

 480. 2020-09-13 20:21:23

 481. 2020-09-17 05:24:46

 482. 2020-09-22 02:02:14

 483. 2020-09-23 09:38:57

 484. 2020-09-26 09:21:07

 485. 2020-09-30 22:11:37

 486. 2020-10-03 22:06:39

 487. 2020-10-11 05:28:59

 488. 2020-10-14 03:06:29

 489. 2020-10-22 15:23:47

 490. 2020-10-25 10:44:47

 491. 2020-11-12 05:47:55

 492. 2020-12-11 16:34:50

 493. washington dc cbd2020-12-25 00:11:19

  V58AfG Really appreciate you sharing this blog post.Much thanks again. Keep writing.

 494. 2020-12-25 00:11:21

 495. is cbd legal in washington dc2020-12-25 02:01:27

  OTGrvX I wanted to thank you for this fantastic write-up, I definitely loved every little bit of it. I ave bookmarked your web site to look at the latest stuff you post.

 496. 2020-12-25 02:01:29

 497. 2021-02-11 21:13:24

 498. 2021-02-21 03:04:29

 499. is cbd legal in washington dc2021-02-22 20:40:58

  mdTQbl Say, you got a nice blog article.Really thank you!

 500. 2021-02-22 20:41:00

 501. 2021-02-23 14:50:41

 502. 2021-02-23 18:46:52

 503. 2021-02-24 03:51:11

 504. 2021-02-26 02:44:13

 505. 2021-02-26 09:31:22

 506. cbd washington dc2021-03-02 12:43:37

  o8j0ZV Wohh exactly what I was looking for, regards for putting up.

 507. 2021-03-02 12:43:39

 508. RoyalCBD2021-03-02 13:47:25

  jQlcWp You made some nice points there. I looked on the internet for the subject matter and found most individuals will go along with with your blog.

 509. 2021-03-02 13:47:27

 510. 2021-04-07 15:33:42

 511. washington dc cbd2021-04-15 02:45:25

  5miJKC I would like to uslysht just a little more on this topic

 512. 2021-04-15 02:45:27

 513. 2021-04-30 15:45:37

 514. 2021-05-03 01:08:45

 515. 2021-05-05 10:38:53

 516. 2021-05-11 15:40:56

 517. 2021-06-19 09:23:10