informacje dodatkowe

Po Kongresie

AAA

Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu zakończył się w niedzielę 11 września. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy wzięli w nim udział – twórcom, uczestnikom dyskusji i spotkań, kuratorom projektów oraz – w szczególności – widzom. Specjalne podziękowania składamy wolontariuszom.

Na Kongresie spotkali się teoretycy i praktycy, mistrzowie o imponującym dorobku i twórcy młodego pokolenia, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, instytucji europejskich oraz organizacji pozarządowych, a także publicyści, animatorzy i aktywiści z Polski i zagranicy.

Łącznie odbyło się 13 debat głównych i kilkanaście kameralnych spotkań z wybitnymi artystami oraz intelektualistami z Europy i świata. Zrealizowanych zostało ponad 100 interdyscyplinarnych projektów przygotowanych przez 550 kuratorów i artystów. W Kongres zaangażowanych było blisko 100 organizacji pozarządowych z Polski, Europy i krajów Partnerstwa Wschodniego. Przy organizacji pomagało ponad 550 wolontariuszy.

W systemie akredytacyjnym Europejskiego Kongresu Kultury zarejestrowało się 15 tysięcy osób, w tym 430 przedstawicieli mediów z Polski i zagranicy. Wydano 5 tysięcy dodatkowych wejściówek, a we wszystkich kongresowych wydarzeniach wzięło udział około 200 tysięcy uczestników!

Ale na tym nie koniec. Część kongresowych projektów będzie kontynuowana w ramach innych inicjatyw kulturalnych, a także w internecie. W najbliższych tygodniach za pośrednictwem Polskiego Radia dla Zagranicy audycje przygotowane podczas Kongresu przez polsko-białoruski zespół dziennikarzy będą emitowane na Białorusi. Do końca roku zostaną zrealizowane zwycięskie projekty Generatora Pomysłów, a w czasie październikowej konferencji Kultura 2.0 w Warszawie zobaczymy nową odsłonę Czytelni.

Na naszej stronie można już oglądać rejestracje kongresowych debat, wykładu inauguracyjnego Profesora Zygmunta Baumana, uroczystości otwarcia i zakończenia Kongresu wraz z finałem konkursu Dock's Docs Gdańsk Remix oraz inne materiały audiowizualne. W ciągu najbliższych dni będziemy je sukcesywnie uzupełniać.

Rozpoczęliśmy również prace nad wydawnictwem podsumowującym Kongres, które ukaże się za kilka miesięcy.

I jeszcze niespodzianka. W Narodowym Instytucie Audiowizualnym trwają przygotowania do wydania płyty z utworami, Krzysztofa Pendereckiego i Jonny'ego Greenwooda, które złożyły się na program koncertu w Hali Stulecia. Wydawcą będzie legendarna nowojorska wytwórnia Nonesuch, w której ukazały się płyty m.in. Björk, Ry Coodera, Kronos Quartet, Steve'a Reicha i Henryka Mikołaja Góreckiego. Za produkcję odpowiada Filip Berkowicz, kurator obu kongresowych koncertów z udziałem Krzysztofa Pendereckiego.

Zostańcie z nami. Kongres trwa.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku