idea / prezydencja

KATOWICE: TAKK! i OFF Festival

AAA

W Katowicach powstanie kulturalny klub „TAKK!” – platforma pomiędzy sztukami. Prezydencja będzie miała też swoją scenę na sierpniowym OFF Festival Katowice 2011.

 

TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice
29 lipca – 2 września 2010

Na przełomie lipca i września w Katowicach powstanie 6-tygodniowy, interdyscyplinarny i interaktywny klub kulturalny w Rondzie Sztuki – platforma pomiędzy sztuką, designem, fotografią, muzyką, literaturą  i architekturą. Program podzielony jest na 2 bloki: działania i prezentacji. W ramach każdego z nich goście z zewnątrz spojrzą na Katowice z innej, świeżej perspektywy, proponując inne myślenie o Katowicach, a artyści i twórcy ze Śląska opowiedzą o swoich fascynacjach tym miastem.

W trakcie „TAK!” odbędzie się wiele mikrofestiwali i projektów artystycznych. Śląska grupa projektantów Wzorro (złożona z absolwentów katowickiej ASP) zaprosi do współpracy designerów z grupy USIN-e z Francji, by razem naprawić miasto. Wspólne działania, do których będą zapraszać mieszkańców miasta, zrewitalizują zdegradowane części miasta i zaktywizują lokalnych mieszkańców.

Zaproszeni artyści wyjdą ze swoimi pomysłami poza obręb galerii, by kreować sytuacje wspólnotowe, przekonać odbiorców, że sztuka współczesna nie musi być ciężkostrawna i hermetyczna. Podczas całodziennych warsztatów miasto zostanie naznaczone tymczasowymi sygnaturami-realizacjami poszczególnych artystów.

W Rondzie Sztuki odbędą się warsztaty komiksowe. Zderzenie ze sobą dwóch perspektyw: z zewnątrz i od środka, stanowić będzie bazę do realizacji opowieści komiksowej na temat ludzi żyjących w regionie. Projekt poprowadzą Michał "Śledź" Śledziński  i Jacek Frąś.

„Europejskie i polskie brzmienia” to cykl muzyczny prezentujący ciekawe zjawiska muzyczne z Europy i Polski. Ma zachęcać odbiorców do poszukiwania nowych dźwięków o różnorodnej stylistyce. Nowoczesne brzmienia elektroniczna przeplatać się będą z koncertami muzyki czerpiącej inspirację z folku czy muzyki regionalnej. Zagranicznym zespołom towarzyszyć będzie zespół polski dopasowany stylistycznie do muzyki zagranicznego wykonawcy.

W ramach Prezydencji planowana jest także wystawa fotografii pt. „Granica” organizowana przez ASP w Katowicach i Uniwersytet Tomasza Baty w Zlinie (Czechy). Wystawa ma prezentować prace studentów zrealizowane podczas trwania międzynarodowego projektu „Granica”. Projekt jest próbą artystycznej interpretacji pojęcia granicy. Udział w nim wezmą studenci uczelni: czeskich, austriackich, węgierskich i polskich.

OFF Festival Katowice
5-7 sierpnia 2011

OFF Festival Katowice 2011 to międzynarodowy festiwal muzyki alternatywnej odbywający się cyklicznie od 2006 roku.

Scena Prezydencji to jedna z czterech głównych scen OFF Festival 2011, mieszcząca się w namiocie o pojemności 1500 osób, wyposażona w aparaturę nagłośnieniową, oświetlenie oraz urządzenia audiowizualne. Podczas trzech dni trwania festiwalu na Scenie Prezydencji zagra 21 zespołów z kraju i świata reprezentujących różnie gatunki muzyczne. Partnerem Sceny Prezydencji będzie Program 3 Polskiego Radia

Wszystkie działania na OFF Festival Katowice 2011 mają na celu promocję oraz wspieranie twórczości alternatywnej. To jednocześnie prezentacja wszystkiego, co najciekawsze w muzyce alternatywnej, nowej i starej, mającego silny wpływ na kulturę muzyczną świata.

OFF Festival Katowice to uznana marka na świecie. W tym roku został nominowany do ścisłej czołówki 10 najlepszych festiwali europejskich średniej wielkości obok takich festiwali jak niemiecki Melt czy belgijski Dour. To jedyne tego typu przedsięwzięcie w Europie Środkowo- Wschodniej, które dzięki bardzo różnorodnej formule skierowane jest do różnego typu odbiorców bez względu na wiek.

 

Partnerzy: Galeria ASP Katowice Rondo Sztuki oraz Fundacja Independent i UM Katowice

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku