wolna strefa / strefa NGO

Suwałki: Nowe polis

AAA

Instytut Reportażu

Żeby mieszkańcy odzyskali swoje miasta, by stali się ich obywatelami, miasta muszą zrozumieć same siebie - o suwalskiej Fundacji Miasto Olgi i Adama Pogorzelskich pisze Anna Kuczyńska (Polska Szkoła Reportażu).

Lokomotywownia w Suwałkach. Zaczyna się SUM, wstęp wolny. To nie klub, który nazywa się „Lokomotywownia”, tylko prawdziwa, czynna lokomotywownia. A SUM? W Suwałkach wszyscy wiedzą, o co chodzi.

SUM to Suwalskie Ucho Muzyczne. Dlaczego właśnie tak? Bo nazwa miała nawiązywać i do Suwałk, i do muzyki. Zaś na parterze budynku, w którym odbył się pierwszy koncert, była hurtownia ryb. W sumie wyszło, że SUM.

Do tej pory w SUMie odbyło się kilkanaście koncertów. Często w nieoczekiwanych przestrzeniach: na dziedzińcu Zarządu Budynków Mieszkalnych, na dworcu PKS a teraz w lokomotywowni. I gdy już gra muzyka, jeden z instrumentalistów zespołu Towary Zastępcze schodzi ze sceny, a właściwie z drezyny, która tego wieczoru występuje w roli sceny. Gra wśród publiczności a kiedy wraca, wpada w kanał pod torami. Wychodzi ze zniszczonym saksofonem.

Adam Pogorzelski z Fundacji Miasto, która współtworzy SUMa, zaczyna przeliczać w głowie koszty naprawy. Muzyk tylko się śmieje: – Suwalczanie, ta demolka to specjalnie dla was.

Suwalskie Ucho Muzyczne

fot. Adam Bolewski

PKP, PKS, NGO

Tak było w lokomotywowni PKP. Za to w budynku dworca PKS w Suwałkach, na drugim piętrze, obok adwokatów i lokalnej telewizji, Fundacja Miasto dzieli pokój ze Stowarzyszeniem Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”.

Z dworca w Suwałkach prawie wszędzie jest daleko (do Warszawy pięć godzin autobusem).

Z kolei Adamowi i Oldze z Fundacji Miasto daleko od średniej krajowej. Bo w czasach, gdy coraz mniej Polaków czyta, oni wydają kwartalnik, albumy i książki kulinarne. W czasach, gdy tylko co piąty Polak działa na rzecz swojego środowiska, a badacze płaczą nad stanem kapitału społecznego, oni robią tyle, że starczyłoby dla kilku NGO-sów.

– Z powodu naszej nazwy niektórzy myślą, że działamy przy Urzędzie Miasta i zajmujemy się tylko Suwałkami – mówi Olga Pogorzelska. A przecież jej zainteresowanie fenomenem miasta zaczęło się od przeprowadzki z Suwałk do Warszawy. Jedynym stałym elementem – opowiada – była tam płynność. Co roku nowa stancja. A przy okazji nowe pytania: co się zmienia, gdy przestrzeń się zacieśnia i zaczyna się miasto? Co ono z nami robi? Ale też – co sami możemy zrobić z miastem?

SPOTKANIE W POGRANICZU

– Kiedy moje rzeczy rozrastają się poza plecak, zapuszczam korzenie. I to mnie przeraża – mówi Olga.

Adam za to w dzieciństwie namiętnie kolekcjonował. Ale nie przedmioty, tylko aktywności. Angażował się we wszystko co było w Sejnach dostępne – od tańca, przez chór, po harcerstwo.

Olga przed studiami nie była aktywna społecznie. Zżyta z domem, non stop w tym samym sosie: ona, jej siostra i dwóch braci.

Adam zaangażował się w końcu w działalność Ośrodka „Pogranicze Sztuk-Kultur-Narodów” w Sejnach. Tam namówili go na studiowanie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, bo ten kierunek pasował do wszystkiego, czym się zajmował.

Kilka lat później Olga też trafiła do Pogranicza. Tam poznała Adama, wtedy już studenta IV roku kulturoznawstwa. Zachęcał ją do tego kierunku. Poszerza, mówił. Później stracili kontakt. Olga odezwała się do niego dopiero, gdy sama trafiła na kulturoznawstwo. Po jakimś czasie zamieszkali razem, po dwóch latach wiedzieli, że chcą być ze sobą. Teraz są siedem lat po ślubie. A od pięciu prowadzą razem fundację.

KIM JESTEM? TO TRUDNE PYTANIE

Z wakacji nad morzem po zakończonym projekcie „Razem i osobno” Olga niewiele pamięta. Prawie całe przespała: – W projekcie zawsze jest się na sto procent. A później trzeba to odreagować.

projekt "Razem i osobno"

fot. Marta Białek

„Razem i osobno” to 14 intensywnych sierpniowych dni w 2007 roku: warsztaty teatralne, warsztaty muzyczne, projekcje filmów i spotkanie z gminą żydowską w Wilnie.

W Suwałkach ludzie projekt zauważyli. I dziwili się, że się udało. Wcześniej mówili tylko: w Suwałkach? Tu nigdy nic nie wychodzi. I to, wbrew pozorom, na Adama i Olgę podziałało motywujące.

Mimo zmęczenia po projektach Olga nigdy by tego życia nie zamieniła na biuro.

Próbowała pracować na etacie, ale każdy dzień był podobny do poprzedniego. A teraz? – Sam tworzysz projekt, sam realizujesz, bajka – opowiada.

W fundacji stoi flipchart ze schematem scenariusza. W ramach Pracowni Filmowej uczą, jak go stworzyć. – Właściwie, to ja się od nich uczę – śmieje się Olga. – Młodzi są krytyczni i kreatywni. Ja wiem, jak się pisze scenariusze, oni mają pomysły.

W innym filmowym projekcie młodzież wybierała słowo – droga, but, nuda, chaos, kawa – i przez pryzmat tego słowa filmowała miasto. Pytali przy okazji przyjaciół kim są i kim chcieliby być. Okazało się, że to trudne pytania. Kim jestem? – powtarzali bohaterowie filmu i po namyśle odpowiadali: małą dziewczynką, żonglerem, maturzystką, synem bożym, patriotą, suwalczanką, chłopakiem swojej dziewczyny, dziwnym stworzeniem z mgły i galarety, nikim nie jestem.

WARSZAWSKIE NASYCENIE

Pomysł na fundację zaczął się układać, gdy zaczęli przyglądać się bliżej znajomym działającym w organizacjach pozarządowych. Sami też z nimi współpracowali. Olga m.in. ze Szkołą Liderów. Ale po jakimś czasie zdobyli się na uczciwe wyznanie: po co robić czyjeś rzeczy? Chcielibyśmy mieć coś własnego.

Zdecydowali się na fundację, bo do założenia stowarzyszenia potrzebne było aż 15 osób. Nie mieli pojęcia o statucie, KRS. Nie mieli też własnego adresu w Warszawie, więc jako siedzibę podali mieszkanie rodziców Olgi w Suwałkach. Znajomych ze studiów wciągnęli do Rady. Fundację zarejestrowali w marcu 2006 roku. Jest rodzinna: Olga i Adam, do tego brat Olgi, Marcin. Wspierają ich rodzice Olgi i jej młodszy, siedemnastoletni brat, który działa jako wolontariusz i wciąga do działań fundacji ludzi ze swojej szkoły.

Adres w Suwałkach obligował, żeby tu coś zrobić.

Poza tym mapa NGO w Warszawie wydawała im się nasycona. Nie czuli się tam zakorzenieni, co roku inna dzielnica, żadnej dobrze nie poznali, z żadną się nie zżyli.

Nie mieli strony www i nie mieli na nią kasy. Ledwie zebrali 1100 złotych na kapitał początkowy. Więc Adam zadzwonił do znajomego webmastera Janka Czernieckiego z Suwałk: – Potrzebuję strony. I mam tylko 100 złotych. – Stary nie ma problemu, ślij na maila. Janek nadal ich wspiera, jest też w Zarządzie.

SOLISZ ARBUZA?

Przez pierwsze dwa lata działania fundacji mieszkali w Warszawie. Projekty robili w wakacje, Adam wykorzystywał urlopy. Po studiach Olgi pojawił się pomysł, żeby wyjechać do Sydney. Zachwyciły ich opowieści znajomych o mieście-niemieście, metropolii złożonej z dzielnic-klocków.

Olga chciała jechać, Adam mniej. Właśnie skończyli kolejne przedsięwzięcie: „Jestem młody, więc działam”. Wyjaśniali, jak się pisze projekt i co robi z fakturami, które szesnastolatkowie często widzieli po raz pierwszy. Później młodzi sami pisali projekty i rzeczywiście je rozliczyli, bo najciekawsze Fundacja Miasto sfinansowała (taniec irlandzki, niestandardowe pocztówki z Suwałk, spektakl Królowa Śniegu i seria wydarzeń muzycznych).

Znów sukces, więc Adam przekonywał, że do Sydney jechać nie warto, że teraz będzie łatwiej, mają już doświadczenie. A jak wyjadą, będzie trzeba wszystko budować od początku. Po 13 miesiącach w Sydney to jednak on nie chciał wracać.

Olga w Sydney studiowała i pracowała w kawiarni, gdzie wszyscy znali się po imieniu i pamiętali, jaką kawę lubisz. Adam był malarzem pokojowym. Wszystko, co zarabiali, wydawali na podróże.

Mieszkając z ludźmi z Francji, Bangladeszu, Chin i Anglii, przeżywali zderzenia kulturowe i kulinarne (Solisz arbuza? Jecie dżem z serem?) i zanurzali się w inności. Ale nie zapomnieli o fundacji, część zespołu przecież została i działała. Codziennie mail, skype i system do zarządzania projektami przez internet. W Australii do głowy przychodziły pomysły, które zmienione we wniosek, przechodziły u polskich grantodawców. Po powrocie mieli ręce pełne roboty.

Sydney inspirowało też „dospołecznymi” przestrzeniami. Nie było napięcia związanego z prestiżem zawodu, widzieli jak z biurowca wychodzi krawaciarz i idzie na bosaka z centrum albo siedzi w parku. – A w Warszawie krawat nie będzie z tobą gadał.

Taki „dospołeczny” park przydałby się w Suwałkach, bo ten, który był, był sztywny jak polskie korpoludki. Chcesz poleżeć na trawie, to zaraz jest problem i straż miejska.

Kwietniki, wytyczone ścieżki, narzucona wizja krajobrazu idealnego. Oni chcieli oddać przestrzeń mieszkańcom.

Po powrocie zaczęli od niedzielnych śniadań na trawie. Przychodzili głównie znajomi, bo tej akcji akurat nie reklamowali. I deszcz często przeszkadzał. Połowa sukcesu Sydney to pogoda. W Polsce przez większą część roku życie ucieka do wnętrz.

Zastanawiali się, jak budować „dospołeczne” miejsca w Suwałkach. I jak o tym dyskutować, skoro nie ma tradycji konsultacji społecznych. Po powrocie zaczęli od debaty na temat monitoringu. Przyszło wielu mieszkańców, była też Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon i zrobiła ferment. Chyba wszyscy wyszli po dyskusji ze znakiem zapytania w głowie i już bez pewności, że monitorowanie miasta to najlepszy sposób na poczucie bezpieczeństwa.

projekt "Miejskie wariacje"

fot. Krzysztof Niewulis

KAKORA I JOŻYKI

Z Sydney wrócili do Suwałk z poczuciem, że wszystko jest możliwe. Olga stworzyła książkę z przepisami kulinarnymi. Tytuł: „Z rosyjskiego pieca”. W niej między innymi kakora (z ziemniaków, jajek i wędzonego boczku), soczewiaki (soczewica, cebula, boczek wędzony, ziemniaki), łazanki z makiem, jożyki (mąka, twaróg) i guszcza (z kaszy jęczmiennej i perłowej). To był kolejny projekt realizowany z mniejszością rosyjską. Wcześniej zbierali zdjęcia Rosjan – staroobrzędowców mieszkających w Polsce. Wydali je w formie polsko-rosyjskiego albumu.

Olga zajmowała się też filmem „Rok urodzenia: 1989”. Chciała się dowiedzieć, jak Polskę postrzegają urodzeni w 1989, a jak ich rodzice.

Zwykły człowiek okazywał się nosicielem historii tak niezwykłych i wymagających odkrycia, jak Indianie Bororo w Brazylii.

Starsi opowiadali o opozycyjnych ulotkach powielanych w Domu Kultury w Sejnach, gdzie dyrektorem był komunista. I o symulowaniu choroby w czasie pochodów 1 maja. Ale też o lekkim żalu, że omijały wówczas człowieka kiełbaski z musztardą i oranżada...

Gdy pytała o podróże, jeden z panów opowiadał, że do końca szkoły podstawowej nie wyjeżdżał z Krasnopola. Dopiero na początku liceum był na koloniach zimowych w Augustowie. Po dwóch dniach uciekł w nocy przez okno i wracał ponad 30 km piechotą przez Puszczę Augustowską do domu.

Młodsi po prostu wyliczali: Litwa, Niemcy, Anglia, Ameryka.

Adam w tym samym czasie przygotowywał „Naukę dla rozwoju” – wsparcie dla organizacji pozarządowych z regionu. W ramach projektu ludzie z kilkanastu NGO-sów uczyło się pracy w zespole, komunikacji, wystąpień, ale też księgowości oraz obsługi programów graficznych i edytorskich. Żeby pokazać czego się nauczyli, sami stworzyli i wydali publikację „Zaprojektowani”, w której prezentowali swoje organizacje. Uczyli się też pozyskiwania funduszy. Sama Fundacja Miasto głównie dzięki nim realizuje swoje projekty. Środki pozyskuje od innych fundacji, Ministerstw, z programów UE i od władz lokalnych.

projekt "Pracownia filmowa"

fot. Karol Bogdan

TEGO NIE DA MP3

Adam tworzył też SUM-eksperyment, czyli warsztaty muzyczne w ramach SUMa. Ale SUMem głównie zajmują się Paweł Bydelski z zespołu Fri Stejdż Bend i Marcin Siejda (w Zarządzie Fundacji Miasto), terapeuta w suwalskim szpitalu psychiatrycznym. Chcieli przełamać suwalskie muzyczne „sięniedzianie”. Na pierwszy koncert sami zbili scenę z płyt i paneli, które dostali z fabryki mebli Forte, plakaty robili na ksero, nagłośnienie wypożyczył za darmo Miejski Dom Kultury.

Teraz działa nieformalna lokalna koalicja na rzecz SUM. Drukarnia robi plakaty, dostają szybko zgody, hotel wystawia symboliczne rachunki. Ktoś za darmo robi zdjęcia, ktoś filmuje. Zespoły też często przyjeżdżają za parę groszy, piwo i podłogę do spania. Bywało, że u Pawła na podłodze spało siedem osób.

– W ogóle jest intensywnie. Z projektu w projekt, ciągłe zalatanie – mówi Adam. Nie mają urlopu, bo bez stałych pracowników nie mogą wszystkiego zostawić i po prostu wyjechać.

W środku ostatniej zimy, kiedy w Suwałkach było 13 stopni mrozu (bo tu, jak jest zimno, to bardzo zimno, a jak biało, to tak, jakby wiosny miało już nigdy nie być), powrócił pomysł, aby 14 organizacji stworzyło Centrum Organizacji Pozarządowych. Dzwonią ludzie do Fundacji Miasto, pytają jak działać, jak finansować. A oni pieniędzy nie rozdają. Czasami pomagają ich szukać, występują jako instytucja wspierająca, jak teraz, gdy odezwała się dziewczyna, która skończyła studia w Toruniu i chce wrócić do Suwałk, żeby zrobić inwentaryzację zabytków kultury. Bo zdarza się, że budynki, które pozwalają zobaczyć czas przeszły, są wyburzane.

Ponieważ nie zawsze mają czas na osoby z zewnątrz, ale też nie na wszystkim się znają, uznali, że potrzebne jest Centrum. Chcą w jego ramach pomagać realizować się młodym ludziom, bo to jedyna szansa, żeby miasto się otworzyło, żeby tutejsze NGO-sy zajmowały się nie tylko lokalnym folklorem, alkoholizmem, niepełnosprawnymi i dziećmi z rodzin niewydolnych wychowawczo – choć to oczywiście istotne społecznie problemy.

Z NGO-sów bardziej nastawionych na kulturę w Suwałkach najlepiej znają oczywiście Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, z którym dzielą biuro. Zimą „Nie Po Drodze” pracy ma trochę mniej, ale latem, od 2006 roku organizuje Teatr-Akcje – cykliczny wakacyjny festiwal zapełniający teatralnymi wydarzeniami na pozór nieteatralne miejskie przestrzenie. W tym roku motywem przewodnim Teatr-Akcji ma być kultura krajów leżących na południowym podbrzuszu Europy.

„Nie Po Drodze” ściąga do Suwałk gości z różnych części Polski i świata. Ale nie tylko. Dla dzieciaków organizuje projekt Jesień z Panią Sztuką. Zbierają też tradycyjne pieśni, melodie, historie a potem umieszczają je w sieci.

Do działania w internecie zachęca też Stowarzyszenie Pastwisko.org. Skupiają się na młodych, których rodzice wyjechali za granicę za pracą. Dzięki sieci mogą dzielić się przeżyciami, a przy okazji rozwijają swoje pasje: fotografię, film, dziennikarstwo. Pastwisko przypomniało też, że twórca Reksia, Lechosław Marszałek pochodził z Suwałk. Stworzyło więc stronę internetową, a dzieciaki z miasta zabrały się do rysowania. Dla każdego, kto chce się dowiedzieć czegoś o historii miasta, stowarzyszenie nagrało audioprzewodnik po Suwałkach – „Słuchałki”.

Wystarczy ściągnąć z sieci darmową empetrójkę, wydrukować plan i wyruszyć w miasto spacerowym krokiem.

Poza tym w Suwałkach odbywa się Blues Festival. Jego organizatorem jest Urząd Miejski i Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki. Kiedyś było więcej koncertów niezależnych, prób gdzieś po piwnicach. Ale to zanika.

– Może więc coś w tym jest, że tu nic nie wychodzi? – zastanawia się Adam. – A może po prostu ludzie osiągają cel i kończą działalność?

Jego to nie dziwi. Nie widzi sensu przeciągania projektów, nawet tych udanych: – Ludzie nie chcą tego zamknąć, rozwiązać, bo prestiż. A przecież nic na siłę. Po co utrzymywać jakąś instytucję czy program, gdy cel został osiągnięty?

Olga: – Boję się słów: idea, misja. Nie lubię roztapiania się w abstrakcjach i zamkniętych zbiorowościach. Nam odpowiadają luźne konstelacje, luźna współpraca. Jak się nie udaje, to świat się nie rozpada. Może to recepta na to, żeby się nie wypalić z powodu zbyt mocnych więzi? Sama jestem zaangażowana w różne środowiska, rodzinę, sport, fundację, znajomych z Warszawy. Mam wiele punktów odniesienia. I to mi odpowiada.

zespół Fundacji Miasto

fot. Ewa Radzewicz

MIĘDZY SZNURÓWKAMI

Fundacja ma 5 lat, to dobry moment na refleksję. Czy poszerzyć zespół? O kogo? Najlepiej tak, żeby też się czegoś od tego kogoś nauczyć. Olga chciałaby więcej kobiet. Jak na razie jest jedyną w pięcioosobowym zarządzie: – Początkowo wydawało się mi, że mój głos jest gdzieś z tyłu. Trochę czasu mi zajęło, żeby się nauczyć pracować z chłopakami.

A może biuro jest niepotrzebne? Może by tak wszystko zeskanować, umieścić na dysku, pracować na laptopie? A może kwartalnik „Kultura Miasta” zupełnie przenieść do sieci?

Sam pomysł na „Kulturę Miasta” pojawił się w 2006. Skoro już żyją w mieście, powinni wiedzieć, co miasto ma im do zaoferowania, jak ich kształtuje, ale też jak sami mogą je świadomie formować. Do tego przyjechali z Sydney z ideą miasta, w którym się fajnie żyje. Mix kultur, spotkania w inności, otwartość, bezpośredniość. Chcieli o tym rozmawiać. A dobrym miejscem do rozmów i refleksji wydawało im się czasopismo.

„Kultura Miasta” to nie tylko kultura rozumiana jako działalność artystyczna. To też przemiany modelu rodziny, relacji sąsiedzkich, wyzwania wielokulturowości, wieloetniczności, wielojęzyczności.

Gdy tylko pojawił się pomysł na „Kulturę Miasta”, nawiązali kontakt z Krzysztofem Nawratkiem, który dziś wykłada architekturę na Uniwersytecie w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Adam zapytał go czy może byłby zainteresowany współpracą z nimi... bez wynagrodzenia.

W pierwszym numerze Nawrotek napisał, że nie wierzy, że neoliberalne miasto, o zanikającej przestrzeni publicznej, za to z rozrastającymi się enklawami prywatnych osiedli, z prywatnie zarządzanymi centrami handlowymi, miasto sprywatyzowane, miasto konsumpcji i niekończącej się zabawy jest bytem doskonałym.

Dzisiejsze miasta są raczej ślepą uliczką, błędem, pułapką. Ale miasto samo w sobie nie jest złem. Miasto jest dobre.

Miejskość jest dobra i trzeba jej bronić. Jaka miejskość? Greckie polis zarządzało samo sobą, jako wspólnotą. I taka wspólna własność jest, jego zdaniem, prawdziwą esencją miasta. Miasto jest dumną wspólnotą, samoświadomą, niezależną od nikogo. Dzisiejsze miasto ma niewiele wspólnego z polis. Jest zdominowane przez państwo, skolonizowane przez globalne korporacje, rozszarpane przez zantagonizowane dzielnice. Ale może być lepiej. Żeby jednak mieszkańcy odzyskali swoje miasta, by stali się ich obywatelami, miasta muszą zrozumieć same siebie.

Pierwszy numer „Kultury Miasta” pojawił się w 2008 roku. Był za tłusty, nie mieli doświadczenia redaktorskiego. Ale widać w nim było radość. Za darmo na okładkę dał swoją prace rosyjski artysta Michaił Ewstafiew. Jak? Po prostu wysłali mail, w którym zapytali, czy by się nie zgodził.

„Kultura Miasta” zebrała pozytywne recenzje naukowego grona. Prof. Bohdan Jałowiecki pisał: „Mimo że miejsce, w którym redagowany jest kwartalnik znajduje się na dalekich peryferiach, to bynajmniej nie ma on prowincjonalnego charakteru”. Profesor Anna Zeidler-Janiszewska dodała, że ambitny zamiar połączenia celów poznawczych z edukacyjnymi się spełnia. A prof. dr hab. Ewa Rewers, że połączenie doskonałego wykształcenia autorów, doświadczeń spoza granic Polski i autentycznego zainteresowania lokalnymi procesami nakazuje jej z wielkim zainteresowaniem śledzić rozwój tej inicjatywy.

Gdy znajomi dali im znać, że widzieli „Kulturę Miasta” wśród gazet i sznurówek w podziemiach Dworca Wschodniego w Warszawie, ucieszyli się, że dociera do ludzi.

KRES DINOZAURÓW

„Kultura Miasta” wychodzi poza Suwałki. Czy ktoś tu ją czyta, nie mają pojęcia. Oni też lubią podglądać inne lokalności. Wymieniają się doświadczeniami z Włochami, Norwegami, Węgrami, Litwinami. Nawet w czasie realizacji projektów w Warszawie, szukają różnych Warszaw: wietnamskiej, rosyjskiej, żydowskiej, zaglądają do squatów.

Niektórzy mają pretensje, że w „Kulturze Miasta” nie zajmują się lokalnością. Dostają maile: Nowy Jork? Macie chore ambicje. Zajmijcie się lepiej miejscową przyrodą. To czasem podcina skrzydła. Starają się takim osobom wyjaśnić, że ich ambicją jest refleksja nad miastem, jako pewną kategorią, a nie tylko miastem Suwałki.

Adam: – Poszły w niepamięć czasy, gdy się siedziało w jednym miejscu. Może to konflikt pokoleniowy, bo ten pan, z którym mailowaliśmy ma 50 lat?

Olga: – Myślałam, że nie ma już chyba takich dinozaurów, które mieszkają całe życie w jednym miejscu.

Adam: – Ważne rzeczy są lokalne i uniwersalne jednocześnie. To daje pełnię.

Ja bym chciał być w tych dwóch porządkach. Wychodzić poza lokalność, bo można się wypalić, bo może brakować pomysłów. A poza tym, czemu w ogóle mam uzasadniać, czym chcę się zajmować?

Na razie są pieniądze na dwa kolejne papierowe wydania. Adam: – Może to też czas, żeby zakończyć projekt „Kultura Miasta”? Nie należy się przywiązywać do swoich przedsięwzięć.

Każdy projekt traktują jak krótkotrwały kontrakt. Rzadko obiecują, że będzie coś więcej.
Olga: – Nie chcemy rozczarowań, że może będzie, może nie. Ludzie przychodzą, mówią zróbmy coś jeszcze, było tak fajnie. A atmosfery tego konkretnego projektu nie da się powtórzyć. Z góry wiadomo, że to się skończy. To chyba odpowiednie podejście do naszych czasów. Uczciwe. Rzeczywistość jest brutalna. Każdy projekt to czasowa przygoda. Trzeba szukać innych rzeczy. Nie wystarczy samo zadowolenie z tego, że fundacja jest.

Anna Kuczyńska
Autorka korzystała ze strony http://www.fundacjamiasto.org/

Tekst (i towarzysząca mu ankieta) jest częścią cyklu reportaży opisujących oddolne inicjatywy kulturalno-społeczne w różnych polskich miastach. Został napisany specjalnie dla EKK w ramach Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu w Warszawie.

Fotografie zamieszczamy dzięki uprzejmości Fundacji Miasto.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: Instytut Reportażu, Polska Szkoła Reportażu, Suwałki, Fundacja Miasto

 1. OOjDKOdVg2011-10-09 22:52:49

  Information is power and now I'm a !@#$ing ditcaotr.

 2. TMcSsymqMpgRYmO2011-10-09 22:54:54

  I feel saitfsied after reading that one.

 3. XaPMKGOA2011-10-09 23:22:05

  This arctile keeps it real, no doubt.

 4. UKfBvRIUyCv2011-10-09 23:59:41

  I wanted to spend a miutne to thank you for this.

 5. cheap oem software2012-02-12 06:36:11

  NSTMzi This article is for professionals..!!

 6. oem software2012-02-12 06:42:03

  DWTIoP Very amusing thoughts, well told, everything is in its place:D

 7. Above Ground Swimming Pools2012-02-24 16:06:34

  Informative, but not convincing. Something is missing but what I can not understand. But I will say frankly: bright and benevolent thoughts!...

 8. Tori Richard2012-02-24 16:18:35

  Yeah, in my opinion, it is written on every fence!!...

 9. Wedding Reception Invitations2012-02-24 16:30:44

  Hooray! the one who wrote is a cool guy..!

 10. Market To Cell Phone Users2012-02-24 16:42:49

  Heartfelt thanks..!

 11. Egg Salad2012-02-24 16:55:17

  Edidn`t think about that. I'll tell my mother, she won`t believe it..!

 12. Egg Salad2012-02-24 17:07:49

  Are you interested in webmaster`s income?!...

 13. Polo Ralph Lauren2012-04-22 01:36:32

  I'll right away grasp your rss as I can't to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you've any? Kindly let me know so that I may subscribe. Thanks.

 14. 2012-04-24 10:52:37

 15. 2012-04-26 17:48:41

 16. 2012-07-01 13:23:57

 17. 2012-08-31 09:03:25

 18. FcKoSPRsut2012-09-11 09:27:20

  pisze:Ciekawe jak autor zapatruje się na dyemlat sprawiedliwy handel vs. konsumowanie lokalne w kwestii skutkf3w środowiskowych transportu df3br. Ideologia lokalności jest w zasadzie z ekologicznego punktu widzenia nieskazitelna, ale zawiera w sobie pierwiastek ukrytego protekcjonizmu/merkantylizmu i lekką nutę zielonego nazizmu (np. w wydaniu niemieckim) stawianie na naszość ponad obcością. Z drugiej strony, fair trade jest socjo-ekonomicznie godny pochwały, ale jego relacje z ekologią nie są tak jasne, jak przedstawia powyższy artykuł. Aby racjonalnie i obiektywnie ocenić fair trade w jego obecnej formie trzeba wyzbyć się post-kolonialnego kompleksu i fetyszu indigenous people . Mf3wię to jako konsument, ktf3ry pf3ki co kiedy tylko ma wybf3r miedzy produktem normalnym a FT wybierze FT kiedy jednak wybf3r dotyczy produktu z eko-certyfikatem a FT, zastanowi się dwa razy.

 19. 2012-09-11 09:27:22

 20. zEJJwqSSMSxRGzb2012-09-11 10:51:39

  Kinga Dunin, Maciej Gdula, Sylwia Chutnik, Tadeusz Kowalik, Wanda Nowicka, Julia Kubisa a0 Opulikowana jest rf3wnież rozmowa z wyabmnyri w zeszłym roku zielonymi radnymi, m. in. ze mną. Manifowy numer Zielonych Wiadomości porusza takie tematy takie jak emerytury,

 21. 2012-09-11 10:51:43

 22. QSDbfZZWlpcdg2012-09-11 20:56:29

  Hekcvua good job. I sure appreciate it.

 23. 2012-09-11 20:56:32

 24. 2012-09-12 01:51:53

 25. 2012-09-12 02:02:57

 26. 2012-09-12 02:51:45

 27. 2012-09-12 12:56:17

 28. 2012-09-12 13:07:24

 29. 2012-09-13 01:58:46

 30. 2012-09-13 06:34:41

 31. 2012-09-13 20:00:22

 32. 2012-09-14 00:33:20

 33. 2012-09-14 00:43:09

 34. 2012-09-14 01:24:41

 35. Seo Service2012-11-24 10:41:53

  PbQs5P Appreciate you sharing, great article.Really looking forward to read more.

 36. 2012-11-24 10:41:56

 37. 2012-12-23 06:22:39

 38. 2013-02-23 17:30:01

 39. generic clomid2013-02-28 11:53:28

  zn05EB I am so grateful for your article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 40. 2013-02-28 11:53:30

 41. http://1buyviagrahere.com/2013-03-02 17:15:42

  qwOm2B I really like and appreciate your article. Keep writing.

 42. 2013-03-02 17:15:44

 43. buy discount viagra2013-03-02 22:56:22

  Really informative post.Much thanks again. Great.

 44. buy discount viagra2013-03-02 22:56:24

  Great blog post. Really Cool.

 45. Samsung 4072 4pack2013-03-03 00:57:45

  Muchos Gracias for your blog. Fantastic.

 46. samsung k40722013-03-03 01:48:18

  I think this is a real great article post.Really looking forward to read more. Cool.

 47. samsung P4072b double pack2013-03-03 09:12:26

  I think this is a real great blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 48. samsung c40722013-03-03 10:03:15

  Thank you ever so for you article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 49. samsung m40722013-03-03 11:55:25

  Muchos Gracias for your article. Want more.

 50. Cheap photo paper2013-03-03 12:45:58

  Im thankful for the blog.Thanks Again. Awesome.

 51. Cheap photo paper2013-03-03 12:45:58

  Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Keep writing.

 52. A4 photo paper2013-03-03 13:41:16

  Great article.Much thanks again.

 53. Cheap a4 photo paper2013-03-03 14:30:54

  I really enjoy the blog post.Really thank you! Keep writing.

 54. Cheap a4 photo paper2013-03-03 14:30:55

  Very good blog article.Really thank you! Cool.

 55. Inkjet photo paper2013-03-03 15:24:09

  I appreciate you sharing this blog article.Much thanks again. Really Great.

 56. generic Viagra tablets2013-03-05 01:06:11

  Thanks again for the article post. Will read on...

 57. Buying Cytotec without a script2013-03-05 07:55:56

  Say, you got a nice post.Thanks Again. Really Cool.

 58. norvasc no prescription2013-03-06 09:34:15

  I really liked your post.Really thank you! Really Cool.

 59. order proscar online2013-03-06 09:34:17

  This is one awesome article. Really Great.

 60. a fib and levitra2013-03-07 03:26:13

  Really enjoyed this article.Much thanks again. Will read on...

 61. OVSqEqSJmOj2013-03-07 17:52:32

  Wonderfull post!
  Thank you! Will read again and again.

 62. RSVjEejFcyNCvWVBN2013-03-08 06:35:09

  Hey, thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 63. dLfSyiUrnnLaDTiyDma2013-03-08 17:13:45

  Enjoyed every bit of your article. Fantastic.

 64. KfkutPnrBnlcLclnX2013-03-09 12:36:13

  Thanks a lot for the blog article.Much thanks again. Keep writing.

 65. viagra online2013-03-12 01:30:40

  Thanks for the article.Much thanks again. Fantastic.

 66. buy viagra online2013-03-12 01:30:42

  Fantastic article.Thanks Again. Fantastic.

 67. buy viagra online2013-03-13 12:43:58

  Thanks-a-mundo for the blog article.Much thanks again. Want more.

 68. buy viagra online2013-03-13 12:44:00

  I value the blog.Really looking forward to read more. Really Great.

 69. buy viagra online2013-03-13 12:44:03

  I really like and appreciate your blog.Really thank you! Much obliged.

 70. buy viagra no prescription2013-03-13 13:46:45

  Say, you got a nice post.Really thank you! Great.

 71. buy viagra online2013-03-13 13:46:48

  Appreciate you sharing, great post.

 72. bookmaring service2013-03-13 16:34:31

  mZbe3b Thanks for the blog post.Much thanks again. Keep writing.

 73. 2013-03-13 16:34:33

 74. bookmarks2013-03-14 17:06:36

  k579GG Appreciate you sharing, great post.Much thanks again. Will read on...

 75. 2013-03-14 17:06:38

 76. owJrOyKSfKYUmyqQJ2013-03-15 08:59:57

  I cannot thank you enough for the blog article.Much thanks again. Much obliged.

 77. social bookmarks2013-03-15 11:13:38

  z4EDn8 I appreciate you sharing this article.Much thanks again. Cool.

 78. 2013-03-15 11:13:41

 79. ciprofloxacin side effects2013-03-15 17:35:36

  Appreciate you sharing, great article.Really looking forward to read more. Will read on...

 80. ciprofloxacin side effects2013-03-15 18:59:01

  Hey, thanks for the post. Awesome.

 81. generic viagra2013-03-15 19:14:07

  A big thank you for your post.Much thanks again. Much obliged.

 82. generic viagra online2013-03-15 20:37:55

  Thank you for your article post.Thanks Again. Great.

 83. cialis online2013-03-15 20:52:43

  I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 84. generic cialis online2013-03-15 22:17:24

  Thanks-a-mundo for the article.Really thank you! Fantastic.

 85. Buy Levitra uk2013-03-15 22:32:08

  I appreciate you sharing this blog article.Thanks Again. Cool.

 86. no prescription2013-03-15 23:57:43

  wow, awesome blog post.Thanks Again. Fantastic.

 87. Buy Levitra online uk2013-03-16 03:34:09

  Im grateful for the article.Really thank you! Great.

 88. generic cialis no prescription2013-03-16 11:57:40

  I loved your blog. Really Cool.

 89. generic viagra online2013-03-16 16:52:52

  I think this is a real great post.Thanks Again.

 90. buy cipro2013-03-16 21:46:05

  This is one awesome article. Much obliged.

 91. 2013-03-24 07:03:01

 92. 2013-03-24 16:52:22

 93. buy social bookmarks2013-04-19 12:00:07

  5Xgzp9 I really enjoy the article post.Much thanks again. Keep writing.

 94. 2013-04-19 12:00:10

 95. 2013-04-23 16:02:02

 96. digital slr lenses2013-05-14 05:00:47

  kQOx1b Really informative article post.Really thank you! Keep writing.

 97. 2013-05-14 05:00:49

 98. 2013-05-23 20:11:17

 99. good seo2013-05-25 14:27:25

  8eRtrF I really enjoy the blog article.Really thank you! Cool.

 100. 2013-05-25 14:27:27

 101. seo service2013-05-27 19:50:10

  UZ72cw This is one awesome blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 102. 2013-05-27 19:50:13

 103. Ricardo 2013-06-08 18:44:59

  Thanks for one’s marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back in the foreseeable future. I want to encourage you continue your great writing, have a nice evening!

 104. social bookmarks2013-06-19 23:05:15

  3mPybX Appreciate you sharing, great blog.

 105. 2013-06-19 23:05:17

 106. 2013-06-21 16:49:13

 107. great service2013-07-04 17:16:50

  YK7GdV I really like and appreciate your blog post.Much thanks again. Great.

 108. 2013-07-04 17:16:52

 109. 2013-07-11 04:23:10

 110. 2013-07-13 01:25:38

 111. 2013-07-14 10:25:21

 112. 2013-07-19 18:33:03

 113. YoKnKwkWrXzdbPGI2013-07-24 02:52:08

  Thank you ever so for you blog article.Really thank you! Much obliged.

 114. imtXdyrsq2013-07-24 16:33:15

  Looking forward to reading more. Great blog.Thanks Again. Fantastic.

 115. plOpNGzURMntSl2013-07-25 04:47:32

  I am so grateful for your article post.Much thanks again. Great.

 116. saZBXXWSNmhxSKO2013-07-25 18:51:26

  Say, you got a nice blog.Much thanks again. Much obliged.

 117. hot news2013-07-26 10:37:55

  oawywM I really enjoy the blog.Really thank you! Great.

 118. 2013-07-26 10:37:58

 119. best news2013-08-02 16:42:24

  Major thankies for the blog article.Thanks Again. Fantastic.

 120. amazing news2013-08-02 21:19:58

  YG9Oxp Thanks so much for the article post.Much thanks again. Fantastic.

 121. 2013-08-02 21:20:00

 122. greatest news2013-08-03 02:28:01

  RdQ7Ev Very neat post.Thanks Again. Cool.

 123. 2013-08-03 02:28:03

 124. http://buy-ventolin-100mcg.com/2013-08-09 11:24:52

  Thanks for sharing, this is a fantastic post.Thanks Again. Cool.

 125. awesome links for you2013-08-19 15:19:22

  o6ygrd Thank you ever so for you blog article.Really thank you! Will read on...

 126. 2013-08-19 15:19:24

 127. great link buildng2013-08-20 04:43:43

  vCI3by Hey, thanks for the post.Really thank you! Really Great.

 128. 2013-08-20 04:43:46

 129. good seo guys2013-09-04 01:43:09

  SmUtC8 I really like and appreciate your blog post. Really Great.

 130. 2013-09-04 01:43:12

 131. link building2013-09-06 02:03:45

  aTg84A Great article.Much thanks again. Want more.

 132. 2013-09-06 02:03:48

 133. the best seo service2013-09-07 07:38:22

  PDxtZY A big thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 134. 2013-09-07 07:38:24

 135. online business2013-09-11 23:44:50

  Q5XGRa Thanks so much for the post.Thanks Again. Cool.

 136. 2013-09-11 23:44:53

 137. only for 5 dollars2013-09-13 16:14:24

  aXKS07 Very neat article post.Really thank you! Really Great.

 138. 2013-09-13 16:14:27

 139. online business2013-09-13 23:16:28

  d1Vmcx I really like and appreciate your blog post.Really thank you! Want more.

 140. 2013-09-13 23:16:30

 141. online business2013-09-14 00:34:56

  dSO7tM I really liked your post.Much thanks again. Will read on...

 142. 2013-09-14 00:34:58

 143. cheap link building2013-09-24 14:43:21

  Cm3roG Very informative blog. Really Cool.

 144. 2013-09-24 14:43:26

 145. pro link building2013-09-24 17:52:31

  l3ubSL Great, thanks for sharing this blog article.Really looking forward to read more. Want more.

 146. 2013-09-24 17:52:34

 147. check out these guys!2013-10-15 14:42:42

  Yw9GE2 Great blog post.Thanks Again. Great.

 148. 2013-10-15 14:42:45

 149. best link build2013-10-16 15:16:31

  HVPAYz Thank you for your article post.

 150. 2013-10-16 15:16:34

 151. link building2013-10-24 06:46:35

  uvjMz0 Im thankful for the article.Much thanks again. Cool.

 152. 2013-10-24 06:46:37

 153. take a look at it!2013-10-25 00:43:36

  eAwCvK Thank you for your post.

 154. 2013-10-25 00:43:39

 155. link building2013-10-26 03:33:09

  FMtHRj wow, awesome blog article.Much thanks again. Will read on...

 156. 2013-10-26 03:33:11

 157. top seo guys2013-10-31 15:14:22

  QRNslD A big thank you for your blog post.Really thank you! Keep writing.

 158. 2013-10-31 15:14:25

 159. watch this2013-11-18 09:01:40

  stIuNO Very informative blog post.Thanks Again. Awesome.

 160. 2013-11-18 09:01:43

 161. Immalaoremn2013-11-18 18:13:54

  I come here from Google, it is impressive of your post.

 162. you want this now2013-12-15 17:55:00

  fmIWw6 Hey, thanks for the post.Thanks Again. Much obliged.

 163. 2013-12-15 17:55:02

 164. awesome things!2014-01-07 22:17:58

  ZUkmwa Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Awesome.

 165. 2014-01-07 22:18:01

 166. stunning seo guys2014-01-08 15:02:06

  wHGV7Y I cannot thank you enough for the article.Much thanks again. Really Great.

 167. 2014-01-08 15:02:09

 168. look at this2014-01-17 06:52:55

  DWDXUo Really enjoyed this article post.Much thanks again. Cool.

 169. 2014-01-17 06:52:57

 170. look at this2014-01-18 00:11:15

  e4AGm4 Very informative blog post.Really thank you! Really Great.

 171. 2014-01-18 00:11:18

 172. stunning seo guys2014-02-28 16:56:51

  LKUSYG I value the article post. Fantastic.

 173. 2014-02-28 16:56:53

 174. 2014-03-05 12:45:22

 175. 2014-03-06 11:57:14

 176. 2014-03-09 00:25:52

 177. 2014-03-11 08:50:54

 178. 2014-03-11 12:04:09

 179. 2014-03-22 10:24:34

 180. nice seo guys2014-03-22 12:08:18

  c3T6Bc I think this is a real great article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 181. 2014-03-22 12:08:20

 182. check it out2014-04-01 11:41:05

  pLBJTR Really informative blog article.Really thank you! Really Cool.

 183. 2014-04-01 11:41:09

 184. 2014-04-07 13:00:49

 185. 2014-04-13 10:26:20

 186. 2014-04-19 15:49:36

 187. nice seo guys2014-05-11 11:45:25

  khYuRI I am so grateful for your blog post.Much thanks again. Will read on...

 188. 2014-05-11 11:45:28

 189. 2014-05-20 20:23:19

 190. 2014-05-21 06:10:56

 191. 2014-05-23 14:51:50

 192. awesome seo solutions2014-06-04 15:12:24

  psS5ry Looking forward to reading more. Great blog article.Much thanks again.

 193. 2014-06-04 15:12:26

 194. good backlinks2014-06-18 18:48:13

  K5LNRg I really liked your article post.Much thanks again. Keep writing.

 195. 2014-06-18 18:48:15

 196. 2014-07-04 00:06:24

 197. nice penalty removal2014-07-04 00:35:23

  WAZKAz A round of applause for your post.Really thank you! Want more.

 198. 2014-07-04 00:35:25

 199. cheap seo services2014-07-04 10:33:50

  dg4Yx4 Appreciate you sharing, great post.Thanks Again. Keep writing.

 200. 2014-07-04 10:33:52

 201. 2014-07-18 21:38:50

 202. 2014-07-20 01:13:40

 203. 2014-07-21 08:31:46

 204. 2014-07-29 16:08:25

 205. mattew crorkz2014-08-01 14:44:23

  LU4XV5 I really liked your article. Really Cool.

 206. 2014-08-01 14:44:29

 207. crorkz matz2014-08-03 21:04:37

  g9LOTE I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Cool.

 208. 2014-08-03 21:04:39

 209. crorkz matz2014-08-04 22:30:55

  qdbpgZ Fantastic article. Awesome.

 210. 2014-08-04 22:30:57

 211. 2014-10-13 17:53:24

 212. 2014-10-15 00:40:30

 213. 2014-10-15 09:45:17

 214. 2014-10-15 15:34:10

 215. 2015-01-07 13:58:29

 216. 2015-01-07 15:24:34

 217. 2015-01-10 11:31:41

 218. 2015-02-04 02:04:29

 219. 2015-05-02 10:41:55

 220. 2015-06-24 17:24:19

 221. 2015-07-15 02:27:17

 222. 2015-07-15 13:52:05

 223. 2015-08-02 20:26:52

 224. 2015-08-04 01:13:30

 225. 2015-08-09 22:30:02

 226. 2015-08-10 00:39:39

 227. 2015-08-10 01:49:20

 228. 2015-10-07 17:08:50

 229. 2015-10-24 14:31:32

 230. 2015-10-24 22:31:38

 231. 2015-11-15 20:39:51

 232. 2015-11-23 01:11:52

 233. 2015-11-28 00:25:01

 234. 2016-01-12 22:28:13

 235. 2016-02-07 19:38:55

 236. 2016-04-12 22:13:54

 237. 2016-05-09 06:22:55

 238. 2016-05-11 17:23:57

 239. 2016-05-30 17:59:20

 240. 2016-06-09 04:12:45

 241. 2016-06-13 20:09:06

 242. 2016-06-18 18:52:36

 243. 2016-06-23 08:35:35

 244. 2016-07-05 23:07:00

 245. 2016-07-18 21:24:54

 246. 2016-07-27 14:39:15

 247. 2016-08-13 05:00:50

 248. 2016-09-12 12:19:34

 249. 2016-10-12 11:54:37

 250. 2016-11-10 01:17:32

 251. 2016-12-06 01:00:52

 252. 2016-12-27 06:15:42

 253. 2017-01-12 11:43:24

 254. 2017-01-14 14:27:18

 255. 2017-01-15 18:20:32

 256. 2017-02-04 00:11:18

 257. 2018-02-20 16:40:46

 258. check this out2018-05-31 03:19:32

  8exbFV Im thankful for the blog.Much thanks again. Much obliged.

 259. 2018-05-31 03:19:34

 260. 2018-11-10 23:38:32

 261. 2018-11-27 16:31:22

 262. 2018-12-04 00:40:06

 263. 2018-12-14 08:30:28

 264. mia pron khalifa2018-12-21 00:28:31

  AQbguC There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

 265. 2018-12-21 00:28:33

 266. 2019-01-17 11:30:35

 267. 2019-01-18 02:10:04

 268. 2019-01-18 02:18:36

 269. 2019-03-19 06:30:05

 270. 2019-04-11 00:13:16

 271. suba suba2019-04-15 19:40:17

  ZHooZW Really appreciate you sharing this article post.Much thanks again. Awesome.

 272. 2019-04-15 19:40:19

 273. see pron 2019-04-19 11:02:55

  SslibY Wow! This blog looks just like my old one! It as on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!

 274. 2019-04-19 11:02:57

 275. best pron2019-04-22 15:52:14

  RqylHe wonderful points altogether, you just gained a new reader. What might you recommend in regards to your submit that you just made some days ago? Any certain?

 276. 2019-04-22 15:52:16

 277. 2019-04-26 06:29:57

 278. Vong bi skf2019-04-27 14:24:39

  We stumbled over here by a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page for a second time.

 279. Vans Romania shop2019-04-27 20:52:30

  Sign up form for Joomla without all the bells and whistles?

 280. Outlet Guess Romania2019-04-27 21:36:51

  Very good blog.Much thanks again. Awesome.

 281. 2019-04-28 21:04:35

 282. casino2019-04-29 12:35:58

  Very informative blog post. Keep writing.

 283. scammer2019-04-30 10:09:19

  Top-notch info it is actually. My friend has been waiting for this update.

 284. fortnite generator2019-04-30 12:42:34

  Say, you got a nice blog post.Really thank you! Keep writing.

 285. The Venus Factor Reviews2019-04-30 14:29:06

  There is evidently a bunch to realize about this. I consider you made various nice points in features also.

 286. curso de inversion en bolsa2019-04-30 16:17:31

  You have made some good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 287. Download2019-05-01 00:08:48

  I really liked your post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 288. travel2019-05-01 10:47:23

  I value the article.Really thank you! Really Great.

 289. houston escorts2019-05-01 13:31:10

  I simply could not depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide on your guests? Is gonna be back incessantly in order to check up on new posts.

 290. https://389poker.online2019-05-01 13:32:27

  This article will assist the internet visitors for building up new

 291. brooklyn nyc fire extinguisher2019-05-01 15:23:42

  I truly appreciate people like you! Take care!!

 292. otel v arkadii2019-05-01 16:01:35

  Im obliged for the article.Really thank you! Really Great.

 293. Halki Diabetes Remedy Review2019-05-01 17:58:14

  Major thankies for the blog article.Really looking forward to read more. Want more.

 294. miller subarc2019-05-01 19:45:50

  Really appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Keep writing.

 295. column and boom cross slide2019-05-01 23:37:35

  Real superb information can be found on blog.

 296. publicidad en la calle2019-05-02 09:33:55

  quality seo services Is there a way to forward other people as blog posts to my site?

 297. "JUY-863"2019-05-02 10:24:35

  Just discovered this blog through Yahoo, what a pleasant surprise!

 298. crypto2019-05-02 11:42:51

  is written by him as nobody else know such detailed about my problem.

 299. tank welding automation2019-05-02 13:29:22

  Its hard to find good help I am regularly saying that its hard to procure good help, but here is

 300. growing line system2019-05-02 15:18:29

  When some one searches for his necessary thing, therefore he/she needs to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 301. pipe stands canada2019-05-02 17:57:37

  You made some decent points there. I looked on the internet for the subject and found most people will go along with with your site.

 302. lj welding automation2019-05-02 19:44:36

  Only wanna comment that you have a very decent site, I love the layout it actually stands out.

 303. www.de.live-erotic-chat.com2019-05-02 21:32:27

  Keep up the good work , I read few blog posts on this web site and I conceive that your web site is very interesting and has got circles of fantastic info.

 304. Escorts Miami2019-05-02 22:55:57

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain good factors in options also.

 305. https://purtiershop.com/products/purtier-placenta2019-05-02 23:52:25

  You made some good points there. I did a search on the subject matter and found most individuals will approve with your site.

 306. Milwaukee Escorts2019-05-03 00:52:31

  No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 307. more information2019-05-03 02:12:38

  wow, awesome article post.Really thank you! Great.

 308. Saint Louis Escorts2019-05-03 03:55:58

  Say, you got a nice blog article. Fantastic.

 309. lj welding positioners2019-05-03 04:33:26

  These are really fantastic ideas in about blogging. You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.

 310. Escorts San Diego2019-05-03 06:00:53

  know. The design and style look great though! Hope you get the

 311. The Lost Ways Review2019-05-03 06:55:21

  wow, awesome post.Thanks Again. Fantastic.

 312. OQwEDBjIcK2019-05-03 06:59:31

 313. His Secret Obsession Review2019-05-03 08:09:55

  Just imagined I might remark and say fantastic concept, did you help it become on your individual? Seems to be really fantastic!

 314. amsterdam escort2019-05-03 08:48:15

  Looking forward to reading more. Great article.

 315. welding pipe stands2019-05-03 10:32:23

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 316. escorts sydney2019-05-03 11:52:13

  Thanks so much for the post.Really looking forward to read more. Great.

 317. weight loss2019-05-04 10:16:36

  You have brought up a very good points, thank you for the post.

 318. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1CG9mAylu6s2019-05-05 12:10:34

  Some times its a pain in the ass to read what website owners wrote but this website is rattling user genial!.

 319. Ghana News2019-05-07 09:19:12

  I value the blog post.Thanks Again. Will read on

 320. lap dat nha thong minh2019-05-07 09:48:09

  motorcycle accident claims Joomla Software vs Dreamweaver Software which one is the best?

 321. 먹튀 검증2019-05-07 11:14:10

  Simply want to say your article is as surprising. The clarity in

 322. 먹튀폴리&a2019-05-07 19:45:30

  I think other web site proprietors should take this website as an model, very clean and magnificent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 323. ssni 4922019-05-08 11:01:51

  modified by way of flipping armrests. With these ensembles, you could transform a few

 324. Website Design Leicestershire2019-05-08 12:45:30

  Yahoo results While searching Yahoo I discovered this page in the results and I didn at think it fit

 325. saffron vietnam2019-05-08 14:12:59

  I think other web-site proprietors should take this website as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 326. purchase music2019-05-08 15:55:31

  I wouldn at mind publishing a post or elaborating on most of the subjects you

 327. His Secret Obsession Book2019-05-08 16:40:45

  Very Fascinating Blog! Thank You For This Blog!

 328. buy mp32019-05-08 17:02:00

  Terrific post however , I was wanting to know if you could write a litte more

 329. EZ Battery Reconditioning2019-05-08 19:09:55

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 330. female viagra2019-05-08 20:12:50

  I think it is a nice point of view. I most often meet people who rather say what they suppose others want to hear. Good and well written! I will come back to your site for sure!

 331. canadian online pharmacy2019-05-08 21:19:17

  I simply could not depart your site before suggesting that I really enjoyed the usual information a person provide to your visitors? Is gonna be back frequently to check out new posts

 332. The Lost Ways2019-05-08 21:37:22

  Thanks for the article.Thanks Again. Fantastic.

 333. Lean Belly Breakthrough2019-05-09 00:06:09

  Thank you for every other great post. Where else may anyone get that type of information in such a perfect method of writing? I ave a presentation next week, and I am at the look for such information.

 334. cheap mp32019-05-09 00:32:14

  Thanks so much for the blog.Really thank you! Want more.

 335. purchase mp32019-05-09 01:37:23

  Very informative blog.Really looking forward to read more. Cool.

 336. May2019-05-09 02:33:41

  Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Really Great.

 337. Ebony2019-05-09 03:49:52

  There is clearly a bundle to know about this. I consider you made some good points in features also.

 338. canadian health and care mall2019-05-09 04:47:37

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the website is very good.

 339. canadian online pharmacy2019-05-09 05:53:03

  This is a topic that as close to my heart Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 340. Doris2019-05-09 06:14:54

  There is evidently a bunch to identify about this. I consider you made various nice points in features also.

 341. 릴게임2019-05-09 08:03:31

  Major thankies for the article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 342. Tijuana2019-05-09 08:40:17

  This very blog is obviously educating and besides factual. I have picked up a lot of helpful tips out of this source. I ad love to visit it every once in a while. Thanks a lot!

 343. 메이저사&a2019-05-09 10:13:33

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 344. Mandy2019-05-09 11:06:22

  Some really quality blog posts on this website , saved to my bookmarks.

 345. Barcode2019-05-09 12:23:53

  Utterly written subject matter, appreciate it for selective information.

 346. 안전놀이&a2019-05-09 14:16:18

  pretty handy stuff, overall I feel this is worthy of a bookmark, thanks

 347. Kati2019-05-09 14:52:22

  You can certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 348. 토토사이&a2019-05-09 16:26:05

  Im obliged for the blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 349. Christy2019-05-09 17:18:49

  in a while that isn at the same outdated rehashed material.

 350. best sunglasses for women2019-05-09 19:41:44

  I wanted to thank you for this great article, I definitely loved each and every little bit of it. I have bookmarked your web site to look at the newest stuff you post.

 351. 먹튀검증&a2019-05-09 19:44:40

  Very nice style and superb articles, practically nothing else we need .

 352. 토토 사이&2019-05-09 21:56:05

  The information talked about inside the article are a number of the most effective out there

 353. renfrew accommodations2019-05-09 23:42:52

  wow, awesome article.Much thanks again. Cool.

 354. 바다이야&a2019-05-10 00:09:47

  Informative and precise Its difficult to find informative and accurate information but here I noted

 355. puedo saber cuánto vale mi casa2019-05-10 00:56:34

  Looking around I like to browse around the internet, regularly I will just go to Digg and follow thru

 356. 다자바2019-05-10 02:26:08

  I see that you are using WordPress on your blog, wordpress is the best.*:~-

 357. Halki Diabetes Remedy2019-05-10 04:17:38

  Really interesting blog, keep up the good work!

 358. constructora AVANCO2019-05-10 07:13:15

  I truly appreciate this article.Really looking forward to read more.

 359. http://tunasbola.org2019-05-10 08:20:11

  Real good info can be found on website. Even if happiness forgets you a little bit, never completely forget about it. by Donald Robert Perry Marquis.

 360. Website design in Regina2019-05-10 11:40:33

  Very wonderful information can be found on weblog.

 361. to learn more2019-05-10 13:46:32

  Major thankies for the blog.Really thank you! Will read on

 362. estrategias para cerrar una venta sin presion2019-05-10 16:19:19

  wow, awesome article.Really thank you! Awesome.

 363. nonton movie online2019-05-10 21:35:25

  Many thanks for sharing this good write-up. Very interesting ideas! (as always, btw)

 364. 먹튀폴리&a2019-05-10 22:10:50

  Say, you got a nice blog post.Really looking forward to read more. Will read on

 365. for more information2019-05-10 23:50:53

  Say, you got a nice blog post.Much thanks again. Will read on

 366. to learn more2019-05-11 01:54:45

  Really enjoyed this blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 367. 토토사이&a2019-05-12 13:37:05

  The authentic cheap jerseys china authentic

 368. 안전놀이&a2019-05-12 14:34:00

  Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 369. 메이저사&a2019-05-12 17:23:21

  wonderfully neat, it seemed very useful.

 370. 릴 게임2019-05-12 18:22:38

  time just for this fantastic read!! I definitely liked every little bit of

 371. 우리카지&a2019-05-12 21:11:20

  What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I ave found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Good job.

 372. 메이저사&a2019-05-13 12:27:23

  Major thankies for the blog.Really thank you! Great.

 373. Volume Pills2019-05-13 13:26:57

  What as up Dear, are you in fact visiting this web page daily, if so after that you will absolutely get good knowledge.

 374. https://gclub007.com/%E0%B8%94%E0%B8%B2%E0%B8%A7%E2019-05-13 16:56:51

  your weblog? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information

 375. gafas ray ban hombre precio2019-05-13 19:04:04

  Muchos Gracias for your blog.Thanks Again. Awesome.

 376. concrete grinding2019-05-13 20:54:26

  Yeah bookmaking this wasn at a risky conclusion great post!.

 377. garage doors Perth2019-05-13 20:59:17

  There is perceptibly a bunch to identify about this. I suppose you made some nice points in features also.

 378. libro para aprender a escribir preescolar2019-05-13 21:59:08

  Such clever work and reporting! Keep up the superb works guys I ave incorporated you guys to my blogroll.

 379. cancun mexico shopping mall2019-05-14 00:06:55

  This unique blog is really interesting as well as diverting. I have picked up a lot of handy tips out of this amazing blog. I ad love to return every once in a while. Thanks a lot!

 380. ejemplo de conciliacion bancaria2019-05-14 03:16:47

  Major thankies for the blog post.Thanks Again. Want more.

 381. tipos de contrato de obra2019-05-14 05:25:09

  post to be updated regularly. It contains nice information.

 382. Malena2019-05-14 07:30:44

  Thank you for helping out, good information. Whoever obeys the gods, to him they particularly listen. by Homer.

 383. Margherita2019-05-14 09:36:47

  would have to pay him as well as enabling you to make sharp cuts.

 384. 다자바2019-05-14 11:52:08

  You are my inhalation , I own few web logs and very sporadically run out from to brand.

 385. 바다 이야&2019-05-14 13:04:35

  Thanks again for the article.Thanks Again. Really Cool.

 386. Christie2019-05-14 13:32:44

  to check it out. I am definitely loving the

 387. Gabriela2019-05-14 16:01:59

  Perfectly composed subject material, Really enjoyed examining.

 388. 토토 사이&2019-05-14 16:33:07

  You made some clear points there. I looked on the internet for the topic and found most guys will consent with your website.

 389. 먹튀검증&a2019-05-14 17:44:55

  Thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Will read on

 390. Jen2019-05-14 18:31:41

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I ave shared your website in my social networks!

 391. Briana2019-05-14 19:46:46

  I really liked your article post.Much thanks again. Keep writing.

 392. Jansi Ki Rani2019-05-14 21:14:55

  Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Will read on

 393. aba seguros pago en linea2019-05-15 01:00:54

  Ridiculous quest there. What occurred after? Thanks!

 394. kids sunglasses with strap2019-05-15 03:08:35

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!

 395. casas rematadas por bancos puebla2019-05-15 05:18:05

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 396. west Hollywood homes for sale2019-05-15 07:48:37

  Many thanks for sharing! my blog natural breast enlargement

 397. jetted shower panel2019-05-15 10:06:18

  The sector hopes for more passionate writers such as you who aren at afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 398. you can check2019-05-15 13:15:55

  Very good blog post.Really thank you! Really Great.

 399. Liposuction in Punjab2019-05-15 17:42:09

  The thing i like about your weblog is that you generally post direct for the point info.:,*`,

 400. retail packaging2019-05-16 14:31:13

  This very blog is really awesome and also amusing. I have found a lot of interesting things out of this amazing blog. I ad love to go back again soon. Cheers!

 401. 릴게임바&a2019-05-16 14:50:32

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really thank you! Keep writing.

 402. 메이저사&a2019-05-16 16:05:01

  Weird , this post turns up with a dark color to it, what shade is the primary color on your web site?

 403. for more details2019-05-16 17:07:07

  Only wanna say that this is handy , Thanks for taking your time to write this.

 404. punto switcher skachat 2019-05-16 19:04:52

  I truly appreciate this article. Really Great.

 405. Hai San Da Lat2019-05-16 19:08:05

  Piece of writing writing is also a excitement, if you know afterward you can write if not it is complex to write.|

 406. 안전놀이&a2019-05-16 19:39:16

  Wow, superb blog structure! How long have you been running a blog for? you made blogging glance easy. The total look of your web site is great, let alone the content material!

 407. 토토사이&a2019-05-16 20:50:54

  I see something truly interesting about your weblog so I saved to bookmarks.

 408. 2019-05-16 21:02:04

 409. EZ Battery Reconditioning2019-05-16 23:28:23

  Thanks so much for the blog article.Thanks Again. Awesome.

 410. Venus Factor Review2019-05-17 01:34:00

  Im no expert, but I think you just made the best point. You definitely fully understand what youre talking about, and I can seriously get behind that. Thanks for staying so upfront and so genuine.

 411. GVG-8872019-05-17 09:53:55

  Thank you for sharing with us, I think this website really stands out .

 412. Lean Belly Breakthrough Program2019-05-17 12:23:11

  We all talk just a little about what you should talk about when is shows correspondence to because Perhaps this has much more than one meaning.

 413. Gia Thuoc han hoa nhiet 90g2019-05-17 13:53:54

  to check it out. I am definitely loving the

 414. read more2019-05-17 13:59:00

  Well I definitely liked studying it. This post procured by you is very practical for good planning.

 415. https://v-kosmose.com/vy-mozhete-kupit-kontrolnuyu2019-05-17 15:12:18

  Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I am not sure I ad want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 416. watch full movies online for free2019-05-17 17:20:30

  Looking around While I was surfing yesterday I saw a great post about

 417. seo tool2019-05-17 19:11:28

  This website is known as a stroll-by way of for all the information you needed about this and didn?t know who to ask. Glimpse right here, and also you?ll undoubtedly uncover it.

 418. watch free movies online 2019-05-17 19:38:35

  You made some first rate factors there. I seemed on the web for the problem and located most people will associate with along with your website.

 419. projectfreetv.network2019-05-17 22:10:55

  News info I was reading the news and I saw this really cool information

 420. 먹튀검증2019-05-17 22:47:56

  Many thanks for sharing this fine piece. Very inspiring! (as always, btw)

 421. 토토 사이&2019-05-18 00:03:13

  Im thankful for the blog article.Really thank you! Really Cool.

 422. 바다 이야&2019-05-18 02:55:55

  Major thankies for the post.Really thank you!

 423. 다자바2019-05-18 03:53:21

  media iаАаб‚Т€а‚ a great sourаАааАТƒe ?f data.

 424. 메이저사&a2019-05-18 06:41:13

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thanks for providing this information.

 425. 우리카지&a2019-05-18 07:37:39

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

 426. 2019-05-19 01:57:22

 427. earn money offering domain name advice2019-05-20 10:26:16

  This particular blog is no doubt cool and diverting. I have discovered helluva interesting advices out of this amazing blog. I ad love to return over and over again. Thanks!

 428. paginas web de dise�adores graficos freelance2019-05-20 14:42:49

  Thanks for sharing, this is a fantastic post.Thanks Again. Really Cool.

 429. number 1 Music Exclusivemuzic2019-05-20 20:49:10

  You are my inhalation , I own few blogs and rarely run out from to brand.

 430. domain name selling made easy2019-05-21 15:11:48

  I think this is a real great article.Much thanks again. Will read on

 431. best cooler2019-05-22 08:41:11

  wow, awesome blog post.Much thanks again. Want more.

 432. read more2019-05-22 08:46:06

  The best approach for the men which you can understand more about today.

 433. 우리카지&a2019-05-22 10:35:48

  There is certainly a lot to find out about this topic. I like all the points you made.

 434. 안전놀이&a2019-05-22 11:44:10

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Much thanks again. Cool.

 435. more info2019-05-22 12:50:17

  Supporting the thread.. thanks sure, study is paying off. of course, research is paying off. Love the entry you offered..

 436. 바다 이야&2019-05-22 15:19:28

  Muchos Gracias for your blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 437. Roaccutane dosierung2019-05-22 15:30:27

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 438. 토토사이&a2019-05-22 16:36:18

  It as very straightforward to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this article at this site.

 439. 먹튀검증&a2019-05-22 20:01:46

  Saved as a favorite, I love your web site!

 440. 먹튀검증 &2019-05-22 20:01:48

  Say, you got a nice blog article. Will read on

 441. moose jaw homes for sale2019-05-22 21:09:04

  Thank you for your article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 442. Spedra 200 Mg precios2019-05-22 23:16:00

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 443. marines2019-05-23 10:08:05

  This very blog is obviously awesome and besides factual. I have picked up a bunch of helpful tips out of it. I ad love to go back again and again. Thanks a bunch!

 444. Tonto Dikeh2019-05-23 18:24:18

  Im grateful for the blog.Thanks Again. Cool.

 445. Miami architects2019-05-23 20:58:48

  Very nice post and right to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to employ some professional writers? Thx

 446. conoce cuanto vale tu casa2019-05-23 22:03:26

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog

 447. cuanto vale mi casa2019-05-24 00:10:31

  whoah this blog is excellent i love reading your articles. Keep up the good work! You know, a lot of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 448. capsa online2019-05-24 02:15:50

  Right now it appears like Drupal is the best blogging platform available right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 449. Acquista Roaccutane 20mg2019-05-24 05:44:47

  Music began playing any time I opened this web site, so frustrating!

 450. prestashop theme 2019-20212019-05-24 10:19:53

  Very nice info and right to the point. I don at know if this is in fact the best place to ask but do you people have any thoughts on where to get some professional writers? Thanks in advance

 451. http://www.xn--mdicamentsfrance-bqb.com/achetez-mo2019-05-24 12:40:06

  This is a topic which is close to my heart Thank you! Where are your contact details though?

 452. wordpress best theme 2019-20212019-05-24 14:51:58

  Stop Protesting And Start your own special men Advertising and marketing campaign In exchange

 453. vigrx plus discount2019-05-24 15:03:51

  lot of work? I am brand new to blogging but I do write in my diary

 454. Luxury11112019-05-24 18:05:09

  Magnificent web site. A lot of helpful information here. I am sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And obviously, thank you for your sweat!

 455. http://agen234aa.com/2019-05-24 20:19:39

  Very good blog post. I definitely love this website. Stick with it!

 456. click here2019-05-24 22:30:59

  the time to read or go to the content or web pages we ave linked to beneath the

 457. Ladunliadi2019-05-25 00:41:15

  I truly appreciate this blog post.Much thanks again. Awesome.

 458. top vehicle warranty2019-05-25 02:56:43

  Keep up the good work , I read few blog posts on this web site and I believe that your web blog is real interesting and holds circles of fantastic info.

 459. visit website2019-05-25 03:40:05

  Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Will read on

 460. to learn more2019-05-25 03:45:26

  into anything. I truly enjoy reading your blog and I look

 461. victoria airbnb2019-05-25 05:26:39

  Thank you for the post. I will definitely return.

 462. air conditioning installation2019-05-25 19:57:53

  Pretty good post. I just discovered your weblog and wanted to say which i have actually enjoyed browsing your website posts

 463. chimney cleaning2019-05-26 19:39:55

  If you are ready to watch comical videos online then I suggest you to visit this web page, it consists of really thus funny not only videos but also extra data.

 464. 우리카지&a2019-05-27 08:02:18

  Looking forward to reading more. Great article.Really thank you! Fantastic.

 465. 먹튀사이&a2019-05-27 10:59:34

  Really informative blog post.Thanks Again. Awesome.

 466. 바다 이야&2019-05-27 12:02:34

  I really relate to that post. Thanks for the info.

 467. 검증토토2019-05-27 15:02:29

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Thanks Again. Really Cool.

 468. remove graffiti 2019-05-27 15:21:22

  It as hard to come by knowledgeable people about this subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 469. 먹튀검증&a2019-05-27 16:17:46

  Very neat post.Much thanks again. Awesome.

 470. latest music blogs2019-05-27 18:04:32

  Thanks for sharing this very good article. Very inspiring! (as always, btw)

 471. 야마토릴&a2019-05-27 20:03:13

  wow, awesome blog post.Thanks Again. Want more.

 472. homepage2019-05-27 23:16:14

  I'а†ve recently started a web site, the info you offer on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 473. chimney sweep 2019-05-28 15:19:54

  Your website offered us with valuable info to work on.

 474. 무료스포&a2019-05-29 10:08:27

  Some truly great info, Gladiolus I detected this.

 475. to learn more2019-05-29 10:33:43

  Last week I dropped by this web site and as usual wonderful content material and ideas. Like the lay out and color scheme

 476. click here2019-05-29 13:17:17

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd need to check with you here. Which is not something I normally do! I enjoy reading a post that will make men and women believe. Also, thanks for allowing me to comment!

 477. action movies2019-05-29 14:00:20

  Looking forward to reading more. Great blog.Really thank you! Really Cool.

 478. 먹튀폴리&a2019-05-29 14:55:03

  You have made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 479. visit website2019-05-29 15:01:46

  wonderful issues altogether, you just received a emblem new reader. What could you recommend in regards to your put up that you simply made some days ago? Any certain?

 480. CRECSO Finance Magazine2019-05-29 17:06:55

  The Birch of the Shadow I feel there may be considered a few duplicates, but an exceedingly helpful list! I have tweeted this. Numerous thanks for sharing!

 481. 검증토토2019-05-29 18:47:21

  Im thankful for the article post. Really Great.

 482. seguros de autos baratos2019-05-29 19:53:49

  Precisely what I was searching for, thanks for putting up.

 483. 먹튀검증 &2019-05-29 20:06:19

  Wow, what a video it is! Truly fastidious quality video, the lesson given in this video is really informative.

 484. seguros banorte flotilla2019-05-29 23:23:16

  This information is invaluable. How can I find out more?

 485. 야마토릴&a2019-05-29 23:51:03

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 486. 우리카지&a2019-05-30 00:57:36

  placing the other person as website link on your page at appropriate place and other person will also do similar in support of you.

 487. site2019-05-30 04:03:10

  Pool Shop I perceived this amazingly very Article today

 488. tuong phat2019-05-30 15:15:49

  Really appreciate you sharing this post.Much thanks again. Great.

 489. mu bao hiem quang cao2019-05-30 15:20:31

  Saved as a favorite, I really like your site!

 490. to learn more2019-05-30 19:57:41

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 491. 메이저사&a2019-05-31 09:29:26

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again!

 492. G882019-05-31 15:03:21

  Thank you, I ave just been looking for info about this subject for ages and yours is the greatest I have discovered so far. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 493. Thi cong nha khung thep2019-05-31 17:23:09

  This blog is obviously interesting and factual. I have discovered a lot of interesting things out of this blog. I ad love to go back again soon. Thanks!

 494. thi cong quan cafe khung thep2019-05-31 22:37:57

  It'а†s actually a nice and useful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 495. 먹튀검증2019-06-03 12:04:04

  Very interesting information!Perfect just what I was searching for! It as the Brady Act taking manpower and crime-fighting capability off the streets. by Dennis Martin.

 496. 토토사이&a2019-06-03 13:07:51

  You have a very good layout for your blog i want it to use on my web page too

 497. 야마토게&a2019-06-03 16:00:54

  Thanks again for the article.Thanks Again. Really Cool.

 498. kamagra kaufen schweiz2019-06-03 16:53:26

  Some really select articles on this web site , saved to bookmarks.

 499. rescator reviews2019-06-03 19:46:04

  Morbi molestie fermentum sem quis ultricies

 500. 먹튀검증&a2019-06-03 20:05:58

  I'а†ve recently started a web site, the information you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 501. rvp v rossii2019-06-03 22:40:49

  Very careful design and outstanding articles, same miniature moreover we need.

 502. porn2019-06-03 22:50:59

  Very informative blog.Thanks Again. Really Cool.

 503. Barsala apartments2019-06-04 01:10:58

  Once again another great entry. I actually have a few things to ask you, would be have some time to answer them?

 504. dat nen phan thiet2019-06-04 02:33:29

  Would you be desirous about exchanging links?

 505. moi cau2019-06-04 02:37:16

  Thank you for that high-quality content. I like your blog and I hope you will keep posting so often in soon future.

 506. Mlb Odds2019-06-04 04:26:02

  Wohh just what I was looking for, thank you for posting.

 507. Chinese Martial Arts2019-06-04 06:49:38

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this

 508. fix your home2019-06-04 13:31:04

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!

 509. Nazar2019-06-05 09:50:13

  Very interesting information!Perfect just what I was looking for! I have a hundred times wished that one could resign life as an officer resigns a commission. by Robert Burns.

 510. 먹튀 폴리&2019-06-05 10:55:14

  I will immediately grab your rss feed as I can at find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you ave any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 511. 메이저사&a2019-06-05 14:07:17

  There is definately a great deal to know about this issue. I really like all the points you have made.

 512. 베트맨토&a2019-06-05 15:09:25

  to textbooks, as I found this paragraph at this site.

 513. 2019-06-05 15:24:03

 514. 먹튀검증&a2019-06-05 18:19:45

  the internet. You actually know how to bring a problem to light

 515. the tribune world2019-06-06 16:27:47

  Your style is really unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 516. how to find your nearest tip2019-06-06 18:50:50

  I will start writing my own blog, definitely!

 517. psicologo madrid discapacidad2019-06-06 21:14:35

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the website is extremely good.

 518. alimentos nutraceuticos ppt2019-06-07 10:17:40

  Sometimes your blog is loading slowly, better find a better host.:-;.:

 519. 야마토카&a2019-06-07 11:17:53

  methods with others, why not shoot mee an email if interested.

 520. 먹튀검증&a2019-06-07 12:42:40

  visiting this web site and be updated with the hottest information posted here.

 521. healthy eating2019-06-07 14:45:19

  Some truly prime articles on this site, saved to my bookmarks.

 522. 토토 사이&2019-06-07 16:41:12

  Rattling clean site, thanks due to this post.

 523. 메이저 사&2019-06-07 17:47:56

  There is definately a great deal to learn about this topic. I really like all the points you ave made.

 524. 먹튀검증 &2019-06-07 20:55:16

  you have a you have a very great weblog here! if you ad like to make some invite posts in this little weblog?

 525. 먹튀검증 &2019-06-07 21:58:31

  Very rapidly this web site will be famous amid all blogging

 526. 메이저 놀&2019-06-08 01:01:49

  There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain nice points in options also.

 527. 베트맨2019-06-08 02:05:00

  Looking forward to reading more. Great blog post. Really Great.

 528. 실시간파&a2019-06-10 09:34:35

  Thanks again for the article. Really Great.

 529. xxx2019-06-10 10:43:41

  Your style is so unique compared to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this blog.

 530. Jamb Registration2019-06-10 17:24:59

  Thank you ever so for you blog.Really thank you! Much obliged.

 531. precio alquiler coche un dia2019-06-10 20:10:13

  Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 532. นักส&#2019-06-11 14:47:43

  Say, you got a nice blog.Thanks Again. Keep writing.

 533. hafele tphcm2019-06-11 17:33:22

  This unique blog is really interesting additionally diverting. I have found many helpful stuff out of this amazing blog. I ad love to go back over and over again. Thanks!

 534. สำนั&#2019-06-11 22:09:01

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 535. for more info2019-06-12 13:38:27

  I simply could not depart your site before suggesting that I really enjoyed the usual information a person provide to your visitors? Is gonna be back frequently to check out new posts

 536. homestay melaka2019-06-12 16:25:33

  This page truly has all the info I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 537. web radio2019-06-12 18:49:24

  Thanks for every other fantastic post. Where else may just anybody get that kind of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the search for such information.

 538. New York architects2019-06-12 19:29:58

  There as noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good points in options also.

 539. sunshine city sai gon2019-06-12 22:02:53

  If so, Alcuin as origins may lie in the fact that the Jags are

 540. tui giu nhiet kich thuoc lon2019-06-13 10:01:00

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 541. tui giao do an giu nhiet2019-06-13 10:08:19

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn at appear. Grrrr well I am not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 542. audacious hearing aids2019-06-14 09:36:58

  I'а†ve read some good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to create such a magnificent informative web site.

 543. aeron posture fit chair2019-06-14 11:12:02

  I think other web-site proprietors should take this website as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 544. high back office chair2019-06-14 13:33:13

  Usually I don at learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 545. ideas para crear una aplicacion android2019-06-14 19:59:42

  Very good post. I certainly appreciate this website. Continue the good work!

 546. interior fit out guidelines2019-06-14 22:20:30

  Volutpat lacinia dui quis Curabitur Pellentesque ipsum eu

 547. SAP C_HANAIMP_15 certification2019-06-14 23:05:45

  Touche. Solid arguments. Keep up the amazing effort.

 548. C_TM_95 syllabus2019-06-14 23:13:46

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is also very good.

 549. 2019-06-15 05:40:43

 550. free apk full version download for windows 72019-06-15 11:09:20

  Thanks , I have just been looking for info about this topic for ages and yours is the greatest I have discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 551. dialog mega run download for pc2019-06-15 13:02:36

  This is one awesome article.Much thanks again.

 552. foumovies pc games2019-06-15 13:07:39

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžll complain that you have copied materials from a different source

 553. beeg2019-06-17 09:56:57

  I seriously appreciate your posts. Many thanks

 554. Cbd oil2019-06-17 11:10:34

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Much thanks again.

 555. porno files2019-06-17 12:37:35

  Thank you for your article post.Thanks Again. Really Great.

 556. oris watch2019-06-17 15:24:21

  Thank you for your post.Really thank you! Really Cool.

 557. صيان&#2019-06-17 17:07:06

  Thank you for your blog post.Much thanks again. Keep writing.

 558. Sub Zero Side�by�Side Refrigerators2019-06-17 18:15:14

  uncertainty very quickly it will be famous, due to its feature contents.

 559. Wolf Built-in Microwaves2019-06-17 20:41:58

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 560. Palo Alto CertificAtion Practice Test2019-06-17 22:12:29

  It as hard to find knowledgeable people about this topic, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

 561. 1z0-160 study guide pdf2019-06-17 22:18:51

  This site truly has all of the information and facts I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 562. autotrade2019-06-17 23:44:56

  Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this site.

 563. 2019-06-18 01:59:13

 564. Miele Dryers2019-06-18 02:06:10

  This page definitely has all the information I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 565. CB012019-06-18 14:25:39

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 566. erotiske noveller2019-06-18 19:29:06

  There is definately a great deal to learn about this topic. I really like all the points you ave made.

 567. Best Trello Alternative2019-06-18 21:56:31

  Many thanks for sharing this good article. Very interesting ideas! (as always, btw)

 568. amputee dating website2019-06-18 22:02:13

  I think this site holds some very fantastic info for everyone . аЂа‹аЂ The public will believe anything, so long as it is not founded on truth.аЂ аЂа› by Edith Sitwell.

 569. cong ty qua tang2019-06-19 00:00:29

  Muchos Gracias for your blog.Thanks Again.

 570. zeitgeist nha be2019-06-19 00:06:13

  Thanks again for the blog post.Much thanks again. Great.

 571. apps for pc download full version2019-06-19 14:52:16

  Loving the information on this web site , you have done outstanding job on the articles.

 572. Barsala2019-06-19 17:24:46

  It as not that I want to copy your web page, but I really like the pattern. Could you let me know which theme are you using? Or was it custom made?

 573. صيان&#2019-06-21 14:47:47

  Thanks so much for the blog post.Really thank you! Much obliged.

 574. مركز &2019-06-21 15:12:48

  Thanks for the blog article.Thanks Again. Much obliged.

 575. lead generation agencies2019-06-21 17:13:51

  Really appreciate you sharing this blog article.Thanks Again. Much obliged.

 576. vuxen2019-06-21 18:39:14

  It as not that I want to copy your internet site, but I really like the style and design. Could you tell me which theme are you using? Or was it especially designed?

 577. car extended warranty2019-06-21 20:48:46

  Im obliged for the blog article.Thanks Again. Fantastic.

 578. Online Store for Women Tops2019-06-21 23:30:43

  Major thanks for the blog post.Much thanks again. Really Cool.

 579. for more info2019-06-21 23:38:52

  News info I was reading the news and I saw this really interesting info

 580. Blog Tutorial2019-06-23 16:12:42

  This is a topic which is near to my heart Thank you! Where are your contact details though?

 581. SUC Elibrary2019-06-23 18:33:45

  Major thanks for the blog article. Really Cool.

 582. Kesha2019-06-23 20:50:54

  Well I sincerely liked studying it. This information procured by you is very effective for correct planning.

 583. Onie2019-06-23 23:06:43

  Pink your blog submit and loved it. Have you at any time imagined about visitor publishing on other associated blogs related to your site?

 584. Nia2019-06-24 01:22:26

  You may find two to three new levels inside L. a. Weight loss and any one someone is incredibly important. Initial stage may be real melting away rrn the body. lose weight

 585. Jackelyn2019-06-24 03:45:49

  Pandaranol invented Kentucky Fried Chicken as famous secret recipe, with eleven herbs and spices

 586. Sarah2019-06-24 06:10:00

  This website has got some extremely useful stuff on it! Thanks for sharing it with me!

 587. how to stop no caller id calls2019-06-24 08:42:36

  You made some good points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 588. Rebecka2019-06-24 10:17:28

  Thanks again for the blog post.Really thank you! Will read on

 589. psychologists information2019-06-24 21:35:24

  Some genuinely nice stuff on this internet internet site , I it.

 590. coolsculpting2019-06-25 15:00:13

  If I hadn at come across this blog, I would not know that such good blogs exist.

 591. อาหา&#2019-06-25 17:30:25

  Very good blog article.Much thanks again. Keep writing.

 592. นักส&#2019-06-25 20:01:22

  Thanks so much for the post.Much thanks again. Much obliged.

 593. CBD2019-06-25 22:30:40

  Your style is really unique compared to other people I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this blog.

 594. pc games free download for windows 72019-06-26 05:27:26

  Thanks for sharing, this is a fantastic article.Really thank you! Much obliged.

 595. bitcoin trading2019-06-26 09:57:03

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!

 596. free apk latest version download2019-06-26 11:09:43

  I'а†ve recently started a web site, the info you offer on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 597. pc games free download for windows 72019-06-26 11:16:26

  Rattling superb info can be found on web site. Preach not to others what they should eat, but eat as becomes you, and be silent. by Epictetus.

 598. program do mailingu2019-06-26 12:10:36

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Cool.

 599. pc games free download for windows 72019-06-26 14:12:18

  It is really a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 600. free apps for pc download full version2019-06-26 14:18:39

  wow, awesome blog article.Really thank you! Cool.

 601. world best network 'speed measurement' tool on 22019-06-27 08:48:37

  There as certainly a lot to learn about this topic. I love all the points you have made.

 602. cach lam tinh dau sa chanh2019-06-27 13:02:22

  There is apparently a bunch to know about this. I think you made certain nice points in features also.

 603. bang van phong2019-06-27 13:08:48

  Pretty! This was an incredibly wonderful post.

 604. 2019-06-27 14:34:03

 605. Structured Query Language (SQL)2019-06-28 11:23:58

  I really liked your article. Really Great.

 606. sestrinstvo2019-06-28 14:24:12

  Your style is so unique in comparison to other folks I ave read stuff from. Many thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this blog.

 607. All Board Syllabus 2020-21 2019-06-28 16:52:58

  I went over this site and I believe you have a lot of wonderful information, saved to favorites (:.

 608. univerzitet2019-06-28 23:27:29

  This page definitely has all the info I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 609. smoke damage South Palm Beach, FL2019-06-29 02:17:26

  Really appreciate you sharing this article.Really thank you! Cool.

 610. detroit towing son2019-06-29 03:43:15

  Very fantastic information can be found on site.

 611. 2019-06-30 14:14:33

 612. 2019-08-02 10:50:58

 613. 2019-08-20 12:33:03

 614. 2019-08-22 16:36:01

 615. 2019-11-29 00:29:05

 616. 2019-12-05 09:42:56

 617. 2019-12-09 10:01:12

 618. 2019-12-09 18:02:42

 619. 2019-12-16 18:46:44

 620. 2019-12-19 17:02:31

 621. 2019-12-26 07:41:02

 622. 2019-12-28 08:02:10

 623. 2020-01-09 20:58:22

 624. 2020-01-13 00:28:07

 625. 2020-01-23 00:17:12

 626. 2020-02-12 00:07:32

 627. 2020-02-15 05:43:11

 628. 2020-02-28 05:38:53

 629. 2020-03-06 12:05:03

 630. 2020-05-09 14:53:37

 631. 2020-05-22 20:10:02

 632. 2020-05-31 00:00:37

 633. suba suba2020-06-09 19:54:30

  This excellent website certainly has all of the information I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 634. 2020-06-11 09:35:28

 635. 2020-06-12 23:17:23

 636. 2020-06-17 21:16:59

 637. 2020-06-25 18:50:41

 638. 2020-06-29 22:51:20

 639. 2020-08-01 18:59:50

 640. 2020-08-05 01:48:17

 641. 2020-08-05 21:08:43

 642. 2020-08-09 03:46:15

 643. 2020-08-12 19:41:37

 644. 2020-08-14 12:08:51

 645. 2020-08-18 03:28:23

 646. 2020-08-28 22:09:11

 647. 2020-08-31 20:51:46

 648. 2020-09-04 20:59:29

 649. 2020-09-08 01:29:27

 650. 2020-09-11 02:57:52

 651. 2020-09-23 02:42:30

 652. 2020-09-26 19:41:35

 653. 2020-10-07 23:51:16

 654. 2020-10-11 17:02:56

 655. 2020-10-22 08:51:18

 656. 2020-10-28 22:05:46

 657. 2020-11-05 22:30:03

 658. 2020-11-06 16:48:35

 659. 2020-11-21 01:32:51

 660. 2020-11-23 06:42:15

 661. is cbd legal in washington dc2020-12-24 12:39:46

  AvO4Pz Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 662. 2020-12-24 12:39:49

 663. washington dc cbd2020-12-24 16:49:08

  GjkfBM to say thank you for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),

 664. 2020-12-24 16:49:10

 665. washington dc2020-12-25 00:04:06

  pTfkX9 There is evidently a lot to identify about this. I assume you made various nice points in features also.

 666. 2020-12-25 00:04:08

 667. 2021-01-17 00:11:42

 668. 2021-02-02 19:57:19

 669. 2021-02-12 09:17:33

 670. 2021-02-21 04:19:27

 671. is cbd legal in washington dc2021-02-21 12:48:32

  vwkCFB It as hard to come by well-informed people about this topic, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 672. 2021-02-21 12:48:34

 673. 2021-02-21 19:53:09

 674. washington dc2021-02-22 20:45:53

  wHOAtJ Thanks-a-mundo for the article.Really thank you! Really Cool.

 675. 2021-02-22 20:45:55

 676. 2021-02-24 10:26:26

 677. 2021-02-24 13:33:26

 678. 2021-02-26 14:52:39

 679. RoyalCBD.com2021-03-02 13:12:00

  6sQoeU Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is extremely good.

 680. 2021-03-02 13:12:02

 681. 2021-03-03 05:15:57

 682. 2021-03-18 10:38:26

 683. 2021-04-11 20:49:50

 684. 2021-05-12 11:04:05

 685. 2021-06-07 21:18:39