kongres / aktualności

"Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana"
w kinie Muranów 15 grudnia. Bezpłatne wejściówki

05.12.2011

Dokumentalny film Krzysztofa Rzączyńskiego, zrealizowany w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, po raz pierwszy zaprezentowany zostanie na dużym ekranie. Premiera: 15 grudnia w warszawskim Kinie Muranów, o godzinie 18.00. Od 8 grudnia w kasach kina można odbierać bezpłatne wejściówki.

W niespełna godzinnym dokumencie podzielonym na trzy części: Kultura, Europa, Świat – refleksje Zygmunta Baumana, światowej sławy filozofa i socjologa, na temat kultury w dobie „płynnej nowoczesności” przeplatają się z wątkami osobistymi.

Twórcom filmu udało się stworzyć, złożony z wypowiedzi profesora oraz jego córek portret jednego z najważniejszych współczesnych socjologów, twórcy koncepcji ponowoczesności. Filozof, znany ze swojej niechęci do osobistych wyznań i przekonany, że życie prywatne „jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłby i chciałoby mu się mówić” opowiada o książkach, przeświadczeniach, własnej przeszłości i życiu w ponowoczesnym świecie.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Leeds, gdzie mieszkają Zygmunt Bauman oraz dwie jego młodsze córki – Lidia i Irena; w Warszawie, gdzie profesor w listopadzie 2010 roku odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużeni Kulturze, a także w Tel-Awiwie, miejscu zamieszkania jego najstarszej córki – Anny Sfard.

Autorzy filmu – reżyser Krzysztof Rzączyński i operator Michał Popiel-Machnicki – za swój poprzedni dokument, o Andrzeju Panufniku i jego synu - „Tata zza żelaznej kurtyny”, otrzymali Grand Prix Niezależnego Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych; wyróżnienie zeszłorocznej edycji Planet Doc Review, nominacje do nagrody Golden Nymph na Monte-Carlo Television Festival oraz w kategorii „Best Current Affairs Production” na nowojorskim festiwalu History Makers Awards.

Film Krzysztofa Rzączyńskiego, wraz z najnowszą książką Zygmunta Baumana „Kultura w płynnej nowoczesności” ukazał się na DVD nakładem wydawnictwa Agora S.A w maju tego roku.

Pokazowi w kinie Muranów towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserem, którą poprowadzi dziennikarz Trójki Polskiego Radia, Ryszard Jaźwiński. Wstęp wolny.

scenariusz, reżyseria, montaż Krzysztof Rzączyński
zdjęcia Michał Popiel-Machnicki, Filip Kabulski
muzyka i udźwiękowienie Rafał Kulczycki
dźwięk Agnieszka Janowska, Witold Jacek Kwiatkowski
kierownictwo produkcji Agnieszka Janowska, Maciej Rzączyński
Producent wykonawczy Pigment Production Sp. z o.o., East Studio Sp. z o.o.
Czas trwania: 53 minuty