kongres / wydarzenia

Czytelnia: Moduły – instalacje okołoliterackie

wystawa / instalacja

8-11 września Pawilon Czterech Kopuł

informacje o biletach

fot. A. Słodownik - Bogna Kowalska, książka interaktywna, 2010

Czytelnia – zgodnie z nazwą – będzie miejscem, w którym „się czyta”. Ale czyta inaczej. Chcemy spojrzeć na literaturę i tekst z perspektywy zmian, które zaszły wraz z rozwojem nowych mediów. I nie chodzi tylko o formę wydawniczą – audiobooki czy książki na papierze elektronicznym, ale przede wszystkim o strukturę narracji (nielinearną), jej formy (digitalizacja, konwergencja, czyli połączenie tekstu z dźwiękami, video itp.) oraz język i formę publikacji (blogi, media społecznościowe, fora internetowe). Dostęp do narzędzi – wolne oprogramowanie czy podzespoły, umożliwiające przedstawienie tekstu w sposób zupełnie inny niż dotychczas – pobudza kreatywność użytkowników. Z drugiej strony, świat analogowy otwiera się na pojęcia eksplorowane przez technologie – zasada interaktywności sprawdza się także w utworach „bez kabli”. Współczesna kultura zaprasza do współuczestnictwa. Rozmywa się autorytet pisarza, autora, ale także rola czytelnika. Każdy może tworzyć, zmieniać język i sposoby komunikowania z tekstem.

A więc: jak się dzisiaj pisze, czyta, snuje narracje? Czym jest czytelnicze ADHD i zjawisko „tl;dr” (od „Too long; didn't read”, „Za długie, nie przeczytam”)? W jakim stopniu nowe podejście do literatury i czytelnictwa zubaża nas, a w jakim wzbogaca o nowe pola wyobraźni?

Odpowiedzi na te pytania będą szukać artyści w swoich instalacjach konstruowanych wokół następujących zagadnień: przetwarzanie, narracja, uczestnictwo, uwaga, pamięć, rozproszenie, dekoncentracja, interdyscyplinarność, konwergencja mediów, interaktywność, obecność, współtworzenie, zacieranie granic, kultura urodzaju, zagubienie, nieczytanie, typografia.

W ramach „Modułów” zobaczymy prace Krzysztofa Trzewiczka, Macieja Byliniaka, grupy panGenerator, oraz studentów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych: Bogny Kowalskiej, Michała Buczyńskiego-Pałki z Pracowni Multimediów (prowadzący: Anna Klimczak, Marcin Wichrowski) i zbiorowej pracy studentów dr Ewy Sataleckiej.

Kuratorka: Agnieszka Słodownik

Partnerzy projektu: Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, lubimyczytac.pl, Galeria Wnętrz Domar oraz bludot.pl