Wrocław to ciągle Breslau

AAA

Rozmowa z Igorem Pudło

O historii Wrocławia, wspomnieniach z dzieciństwa i płycie „Breslau” opowiada jej autor, Igor Pudło z zespołu Skalpel, znany również jako Igor Boxx.

Kiedy zorientowałeś się, że mieszkasz w niemieckim mieście?

Pierwsze lata życia spędziłem w obskurnej kamienicy przy wrocławskiej ulicy Ładnej. Budynek przetrwał II wojnę światową dlatego, że był przyklejony do masywnego bunkra. Duża część ulicy była wyburzona, ale wszędzie sterczały jeszcze dziwne kikuty dawnych budynków, na które wspinałem się z innymi dzieciakami. Czasami z ciemnych, podmokniętych piwnic bunkra wydobywaliśmy kawałek blachy, który od razu stawał się w naszej wyobraźni fragmentem hełmu niemieckiego żołnierza. Nasze fantazje bardzo stymulowała propaganda władz, dla których wojna wciąż trwała i wciąż było daleko do ostatecznego zwycięstwa, chociaż to były już lata 70. Mieszkanie bez ciepłej wody dzieliliśmy z jeszcze jedną rodziną. Właściwie to był lokalny standard. Mieszkaliśmy w poniemieckich domach w otoczeniu poniemieckich sprzętów i przedmiotów. Oczywiście ambicją każdego było jak najszybciej porąbać te rzeczy, wyrzucić i kupić sobie meblościankę. Ale mój ojciec do dziś ma odziedziczony po poprzednim właścicielu szklany kufel.

Ty już urodziłeś się we Wrocławiu, a rodzice?

Mama przyjechała tutaj w 1946 roku jako ośmioletnia dziewczynka ze Lwowa, tata z Tarnowa już jako dorosły mężczyzna po pracę, szczęście, nowe możliwości. Wszyscy jesteśmy tu napływowi, historia Wrocławia po 1945 roku to unikalne, największe w XX wieku wysiedlenie rdzennej ludności miasta.

Ta wiedza o niemieckości sączyła się powoli i jakby w kontraście do oficjalnej propagandy. Z lekcji historii w szkole podstawowej odniosłem wrażenie, że w 1945 roku stary piastowski gród Wrocław wrócił do macierzy, a niemiecka okupacja trwała nie niewiele dłużej niż II wojna światowa. A potem szliśmy z wycieczką do ogrodu zoologicznego i z tego, co opowiadał Antoni Gucwiński wynikało, że założyli go Niemcy i to dawno temu. Niby funkcjonowały tylko polskie nazwy ulic, ale szeptało się, że Drukarska to była Gutengerg Strasse.

To, jak badzo niemieckie jest moje miasto, uświadomiłem sobie na dobre, będąc na wycieczce w Dreźnie. Niby przekroczyliśmy granicę, wjechaliśmy do innego państwa, ludzie mówią w niezrozumiałym języku a architektura, styl takie same jak u nas. Pomyślałem sobie: a więc na tym polega ta poniemieckość.

Jak wyglądało to nakładanie się polsko-niemieckiej historii?

Życiu w tym mieście towarzyszyło niepokojące uczucie przebywania w świecie równoległym, niczym z powieści Phlipa K. Dicka. Na Stadionie Olimpijskim, wcześniej im. Hermana Goeringa, widziałem finisz etapu kolarskiego Wyścigu Pokoju oraz pucharowe mecze piłkarskiego Śląska Wrocław. Na pierwsze koncerty i amerykańskie filmy katastroficzne chodziłem do Hali Ludowej (nazwa Hali Stulecia w PRL). Legenda z tamtych czasów mówiła, że centralnym elementem konstrukcyjnym jej wielkiej kopuły jest swastyka zasłonięta draperiami z flag biało i żółtoczerwonych. Owszem, przemawiał w niej niegdyś Hitler, ale zbudowana została jako Hala Stulecia na 20 lat przed jego dojściem do władzy.

Rozmawiałeś z rodzicami o historii tego miasta?

Nie. Rodzice z jednej strony dobrze odnaleźli się w socjalizmie i nie chcieli roztrząsać przeszłości. Z drugiej – ja jak nastolatek miałem okres buntu. Niby wiedziałem, gdzie mieszkam, ale nie interesowałem się historią. Owszem, chodziliśmy na to, co zostało z cmentarza żydowskiego, ale raczej by napić się wina w egzotycznych okolicznościach, a nie rozmawiać o przeszłości. Wtedy interesowała mnie przyszłość i to konkretna: jaka będzie następna dobra płyta punkowa i czy jest szansa, żebym to ja ją zrobił.

Trudno było uwierzyć, że Niemcy nie zawsze byli nazistami, szczególnie w Breslau, które było procentowo drugim ośrodkiem poparcia dla NSDAP w wyborach w 1932 roku. Z drugiej strony irytowało też wbijanie nam do głów piastowskiej tożsamości Wrocławia. W moim przypadku reakcją obronną na czarno-białą propagandę było nazwanie swego pierwszego zespołu Breslau SS (nazwa zainspirowana też angielskim punkowym London SS). Dopiero w latach 90. pojawił się klimat na wolne myślenie o historii miasta.

Jak powstała płyta „Breslau”?

Zabierając się do trzeciej płyty Skalpela, chcieliśmy wymyślić coś bardzo oryginalnego formalnie. Wiedzieliśmy, że temat polish jazz już się wyczerpał. Po kilku podejściach musieliśmy sie przed soba przyznać, że nie mamy wystarczająco dorego pomysłu. Postanowiliśmy odpocząć od siebie. Po pewnym czasie  pomyślałem, że może najpierw powinienem znaleźć temat do muzycznego opowiadania, a potem znajdę jego formę. Przeprowadziłem się wtedy na Oporów. Zwiedzając okolicę, natknąłem się na kolejne cmentarze: cmentarz żołnierzy polskich, żołnierzy włoskich, cmentarz Grabiszyński. Jest też rodzaj pomnika wszystkich cmentarzy wrocławskich zniszczonych po II wojnie światowej: ewangelickich, katolickich, komunalnych i żydowskich. Zacząłem zastanawiać się nad historią tego miasta; była zima, podobny czas, kiedy zaczynało się oblężenie Festung Breslau w 1945 roku. Wyobrażałem sobie, co czuli wtedy mieszkańcy.

I to był ten temat?

Tak, choć początkowo miałem ambitny plan – album miał składać się z dwóch części. Pierwszy krążek poświęcony Wrocławowi przedwojennemu, taki sielankowy, wyidealizowany obraz przeszłości: pergola, ogród japoński, ludzie spacerujący po ulicach. Nawet znalazłem na Youtubie filmy amatorskie z tamtych lat. Ale nie szło mi, nie wiedziałem, jak tę atmosferę przełożyć na muzykę bez popadania w kicz. Postanowiłem więc opowiedzieć muzyką historię oblężenia przez Rosjan twierdzy Wrocław od lutego do maja 1945 roku.

Kolejne utwory luźno nawiązują do kolejnych etapów wydarzeń. Na przykład „Alarm”: prawie do końca 1944 roku ludzie w Breslau żyli nie dotknięci wojną. Informacja, że miasto zostanie przekształcone w twierdzę musiała być dla nich szokiem. Zapanowała panika, przymusowe wcielania do wojska. „In flames” – to obraz płonącego miasta, ruin. „Street figting” – bestialskie walki uliczne. „Last Party in Breslau” czyli czas zabawy, ostatnich orgii, gdy ludzie wiedzieli, że nie ma już nic do stracenia i nie ma żadnej nadziei.

Dokształcałeś się?

Właściwie to nie. Płyta jestem efektem wyobrażeń z dzieciństwa, wczesnej młodości. Jako dziecko wierzyłem, że Festung Breslau to była jakaś monumentalna fortyfikacja, drugi Malbork: zasieki, mury, fosa... Dopiero niedawno dowiedziałem się, że nie wyglądało to tak spektakularnie. Ale robiąc płytę, wciąż odwoływałem się do tego wyobrażenia, a nie do faktów fistorycznych, dlatego ma ona miejscami takie apokaliptyczne brzmienie. Dopiero po nagraniu muzyki zaczynam grzebać w szczegółach – kupiłem książkę Normana Davisa „Mikrokosmos”, wspomnienia dwóch dowódców twierdzy i inne publikacje. Ale podkreslam, że moje „Breslau”  to nie jest soundtrack do historycznego filmu.

Nie bałeś się zarzutów, że uczestniczysz w dość podejrzanym procederze, jakim jest polska polityka historyczna?

Nie. Wiem, że było już Lao Che z Powstaniem Warszawskim, komiksy o Grunwaldzie. Ale tę płytę zrobiłem sam, od nikogo nie wziąłem pieniędzy. To osobista historia, potrzeba jakiegoś zakorzenienia w miejscu, którym żyję, spojrzenia na nie z perspektywy dłuższej niż moje życie. W tym mieście nie da się żyć tylko teraźniejszością. Płyta „Breslau” nie jest kolejny „projektem historycznym”, nadającym się do wykonań w szkołach i na "akademiach".

Jeżeli idzie za tym jakaś refleksja historyczna to taka, że w dziejowej rozgrywce nie zawsze jesteśmy graczami – czasem bywamy też pionkami, bezwolnie przesuwanymi z miejsca na miejsce. Historia powszechna nie jest tożsama z historią Polski. W 1945 roku w Breslau toczyła się ona bez naszego udziału, a to miasto dostaliśmy „z przydziału”, od mocarstw dzielących łupy wojenne. Historia Polski i Polska nie jest najważniejsza, chociaż czasami potrafi być bardzo ważna. Najważniejsi są ludzie i ich życie bez względu na narodowość.

Rozmawiał Jacek Tomczuk

 

Publikacja utworu "Last Party in Breslau" na stronie culturecongress.eu dzięki uprzejmości Isound Labels, polskiego dystrybutora albumu „Breslau” Igora Pudło.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

 1. wAyLyUcGmNxJpaZ2011-09-18 05:13:25

  I'm not wotrhy to be in the same forum. ROTFL

 2. ANLvUSAZLrclEkPsILi2011-10-09 21:17:18

  Your cranium must be protecting some very vlaablue brains.

 3. Buy oem Software2012-02-11 03:25:48

  d0mdMK Fresh thoughts, fresh view on the subject..!!

 4. Buy oem Software2012-02-12 08:38:34

  5QrCCs Can be also this issue because the truth can be achieved only in a dispute :DD

 5. buy oem software2012-02-12 13:26:15

  RhUaDM Pleased to read intelligent thoughts in Russian. I`ve been living in England for already 5 years!...

 6. cheap oem software2012-02-12 13:27:03

  ksSbsM Informative, but not convincing. Something is missing but what I can not understand. But I will say frankly: bright and benevolent thoughts!...

 7. oem software2012-02-12 16:11:44

  LueSEn Left on my site a link to this post. I think many people will be interested in it..!!

 8. esalerugs promo code2012-02-13 15:13:03

  Interesting. We are waiting for new messages on the same topic!!....

 9. cheapoair promo code2012-02-13 15:34:48

  Interesting, but still I would like to know more about it. Liked the article:DD

 10. how to get more followers free2012-02-13 15:56:28

  Edidn`t think about that. I'll tell my mother, she won`t believe it..!!

 11. Voorhees NJ personal trainer2012-02-13 16:41:34

  Uh, well, explain me a please, I am not quite in the subject, how can it be?!....

 12. 2012-06-20 22:40:01

 13. djwmRDCkXfSpaMdonE2012-08-01 23:31:23

  Tweenk pisze:@panda 1) Przyczyną głodu na świecie nie jest brak żywności, tylko jej niesprawiedliwy poizdał z czego wynika ten niesprawiedliwy poizdał? Z tego że najbiedniejsi w Afryce nie są w stanie wyhodować wystarczająco dużo, by zaspokoić swoje potrzeby. Prędzej czy pf3źniej sprowadza się to do praw rynku jeśli biedak w Afryce nie ma wystarczającej siły nabywczej, to nie będzie miał co jeść. Pomoc humanitarna tylko maskuje poblem. Jak można być tak oderwanym od rzeczywistości by twierdzić że większa obfitość żywności nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu? Nie ryzykowne manipulacje genetyczne są więc potrzebne dlaczego twoim zdaniem te manipulacje są ryzykowne, skoro konsensus naukowy od lat mf3wi o tym, że żywność GMO nie jest szkodliwa dla zdrowia? 2) Technologia GMO może być dobra w laboratorium, gdzie wykorzystuje się ją do celf3w przemysłu i farmacji, ale nie na polu, gdzie organizmy modyfikowane replikują się w sposf3b niekontrolowany, zarażając tradycyjne uprawy i niszcząc biorf3żnorodność co za bzdura! Jeśli do dzikich rośin wprowadzamy nowy gen, to z definicji rf3żnorodność genetyczna się zwiększa. 3) Firmy biotechnologiczne – np. Monsanto – patentują swoje ziarno i traktują je jako własność intelektualną. Oznacza to konieczność każdorazowego corocznego zakupu ziarna do wysiewu mam dla ciebie ważny nius: prawie żaden rolnik z kraju rozwiniętego od połowy ubiegłego wieku nie odkłada zebranego ziarna na siew. Wynika to stąd że dominują odmiany hybrydowe, ktf3re nie zachowują swoich cech w następnym pokoleniu. Nawet dla roślin zachowujących cechy mało kto się w to bawi ziarno zachowane przez rolnika prawie zawsze ma znacznie gorszą jakość od zakupionego od hodowcy.Swoją drogą, zmonopolizowanie rynku przez kilka firm jest konsekwencją koszmarnie drogich i zbędnych testf3w, ktf3re musi przejść każda odmiana GMO, a za ktf3rych wprowadzenie odpowiadają Zieloni. Od wielu lat odmiany będące mutantami popromiennymi i chemicznymi, powstałe w sposf3b zupełnie przypadkowy, wprowadzano na rynek bez żadnych testf3w i nie spowodowało to żadnych negatywnych skutkf3w. Dlaczego w przypadku GMO, ktf3rych proces powstawania jest ściśle kontrolowany miałoby być inaczej? 4) Pomimo tak usilnie lansowanych (rf3wnież przez ciebie) „dobrodziejstw” i „postępowości” GMO – 9 krajf3w europejskich zakazało u siebie tych upraw to jest jedynie dowf3d na skuteczność nienaukowej propagandy przeciwko GMO oraz istnienie pewnych głęboko zakorzenionych, irracjonalnych obawy Europejczykf3w, a nie jakiś zasadniczy problem z GMO. Rf3wnie dobrze można powiedzieć, że opozycja Zielonych wobec energii jądrowej jest dowodem na to, że tylko udają oni swoją wiarę w globalne ocieplenie, bo zapobiegnięcie minimalnemu ryzyku od EJ jest dla nich ważniejsze od absolutnie pewnego spustoszenia, jakie sprowadzi na cały świat globalne ocieplenie. W każdym innym sensie oznacza cofnięcie się w rozwoju i zagładę jakoś w USA ludzie nie umierają ak muchy, mimo że większość zboża jest tam GMO. I nie wyjeżdzaj mi tu z ich otyłością, bo to był problem od bardzo dawna, zanim jeszcze wynaleziono GMO. Niezły pomysł – opatentować produkcję żywności i wyrugować wszelkie inne uprawy! to sprzeciwiaj się systemowi patentowymi ktf3ry pozwala na takie bzdury, a nie na technologii o olbrzymich możliwościach! To rozwiązałoby też inne problemy, takie jak patentowanie oprogramowania ograniczające rozwf3j technologii komputerowych. W walce z niespełniającym już swojej roli systemem patentowym w pełni poparłbym Zielonych. W nienaukowej propagandzie przeciw GMO nigdy w życiu.

 14. 2012-08-01 23:31:27

 15. 2012-08-02 08:16:37

 16. 2012-08-04 02:52:46

 17. 2012-08-04 11:27:21

 18. 2012-08-05 10:39:21

 19. 2012-08-22 02:21:53

 20. lpUgcVaXNnXdGWkoS2012-10-12 04:04:29

  napisał:W rozumieniu filzozficonym mf3wiąc o eterze dotykamy pierwotnej zasady-arche. Ma Pan rację. Pozwolę sobie uprzejmie polecić lekturę mojego kawałka o poglądach na eter na przestrzeni dziejf3w.Dzięki za to bardzo interesujące opracowanie. Super.Dlatego oficjele Nauki boją się go jak przysłowiowy diabeł święconej wody. Nie jest tak źle. Eter pojawia się nawet w popularyzacji. We wszechświecie tylko 4% materii jest takiej, jaką znamy na Ziemi. Reszta to ciemna materia i ciemna energia. Nie ma pomysłu, jak to ugryźć. Dlatego pewne nadzieje są wiązane z eterem.Dobrze, że idą rozważania w tym kierunku. Ale temat jest wyjątkowo trudny. Wyjątkowo! Trzeba by rozejrzeć się co słychać w świecie a konkretnie w ezoteryce, bo ona tymi sprawami się zajmuje i ma najwięcej wiedzy. Co bardziej otwarci fizycy, to rozglądają się wokf3ł i adoptują na grunt tejże fizyki rf3żne kwestie. Np: tzw. wielowymiarowość przestrzeni, Big-Bang czy rozszerzająco-kurczący się wszechświat, to zagadnienia powstałe poza fizyką. Fizycy tylko ubrali to w szatę naukową. Eter, czy może lepiej nazywając, ciało eteryczne(bo nie jesteśmy w pustym Kosmosie), to zaledwie wierzchołek, przysłowiowej, gf3ry lodowej. W zależności od stopnia rozwoju danego układu(kamień, roślina, planeta czy człowiek), tych ciał może być mniej lub więcej.Innymi słowy ta otoczka wokf3ł ciała może być mniej lub bardziej złożona. Mf3wi się, że nasza Ziemia ma nawet ciało mentalne. An electronic scan high energy planet Earth on a bright fire aura and starfield background.My, ludzie w tym i fizycy robiący rf3żne doświadczenia, żyjemy i poruszamy się w aurze naszej planety Ziemi a więc i w jej ciele eterycznym.Ziemia, jak każda planeta, ma swf3j lokalny eter rozciągający się ileś km nad jej powierzchnią i każde światło wyemitowane, czy to z niej czy z jakiegoś układu poruszającego się jednostajnie w ramach lokalnego eteru Ziemi, zawsze będzie poruszało się z prędkością c względem tego ziemskiego eteru.G. Stokes w MATHEMATICAL and PHYSICAL PAPERS (u do u strony 134): G. Stokes pisze wyraźnie, że Ziemia i planety niosą ze sobą część eteru. Tą częścią jest cały dysk Układu Słonecznego. Do następnej Gwiazdy jest kilka lat świetlnych. Między gwiazdami eter jest prawie nieruchomy. W owym czasie każdy astronom już widział wszędzie dyski. Było oczywiste, co G. Stokes miał na myśli. Ziemia nie unosi eteru, tak samo jak eter nie unosi Ziemi. Ziemia i eter razem ze sobie krążą.Doświadczenie M-M było robione właśnie w tej jej aurze, m.inn: w jej ciele eterycznym, ktf3re porusza się wokf3ł Słońca razem z nią. Nie wykryto więc ruchu Ziemi względem eteru, bo co miano wykryć, skoro ona porusza się razem z nim? Ja życzę fizykom, by wzięli wszystko co dobre z ezoteryki, i nie tylko z niej, i skoczyli do przodu.Pozdrawiam!Ezoteryka mf3wi, że:Wokf3ł ludzi i zwierząt, roślin, wody, minerałf3w, a nawet całej Ziemi istnieje kolorowa otoczka. To aura, energetyczne halo, a w przypadku istot żywych zapis emocji i stanu organizmu.W zależności od tego czy mamy do czynienia z kamieniem(tylko aura eteryczna i to na niskim poziomie), rośliną(aura eteryczna), ożywione planety takie jak Ziemia i wiele stworzeń (aura mentalna), czy kosmiczną istotą, w tym część ludzi (aura przyczynowa), mogą być następujące powłoki energetyczne.1. Eteryczna 2. Astralna 3. Mentalna 4. Przyczynowa

 21. 2012-10-12 04:04:32

 22. 2012-10-12 05:00:46

 23. GqovthREJGFJI2012-10-12 08:10:00

  Zostawiają trybunę piętrową. W koennkwescji i sama płyta przesuwa się zacznie bliżej do niej. Znikają łuki. Zmiany jak na Stamford. Z innych obserwacji : na Wiki więcej jest o miejskim stadionie Pilzna po niemiecku, angielsku czy niderlandzku niż po czesku. No i na koniec wątek finansowania. Co za czasy. Czasy bezmyślnego pożyczania. Niby istnieją kluby i klubowicze czyli: działacze i kibice, niby kochają swf3j klub. Ale ciągle żądają by im coś wybudować. W tym wypadku stadion. Finansowany pieniędzmi wszystkich podatnikf3w miasta. Takie czasy. Tak się do tego podejścia przyzwyczailiśmy, że nie widzimy w tym nic nienormalnego. Prośby, petycje, manifestacje i już polityk organizuje kasę, bo chce wygrać następne wybory. A przecież jeśli to tak ukochany klub to weźcie kibice odpowiedzialność za niego i finansujcie sami. Będziecie mieli taki stadion jakiego komfortu wy, konkretni ludzie, akurat wymagacie. Toalety z kaflami na ścianach lub bez a może tylko toi-toiki. Taki jaką frekwencję akurat zapewniacie. I taki na jaki was, a nie kogoś innego, stać. Ale czasy są inne. Czasy życia za nie wiadomo czyje. Raczej nie za swoje. Bo wtedy stadiony byłyby może skromniejsze, z miejscami stojącymi, może bez kosztownych systemf3w i rozwiązań. Takie za jakie kibic, a nie przymuszony podatnik, byłby gotowy zapłacić. Ale czasy są inne.

 24. 2012-10-12 08:10:02

 25. 2012-10-12 10:25:08

 26. 2012-10-12 21:33:28

 27. 2012-10-13 08:08:16

 28. 2012-10-14 06:09:01

 29. 2012-10-14 17:18:58

 30. 2012-10-14 17:57:57

 31. 2012-10-15 04:22:26

 32. 2012-10-16 01:18:27

 33. 2012-11-25 01:20:26

 34. Seo Service2012-11-26 06:03:43

  8eCwqi Really enjoyed this post.Thanks Again. Will read on...

 35. 2012-11-26 06:03:45

 36. cinuisiodwido2012-12-06 16:56:48

  Hello. And Bye.

 37. lose weight pills2013-01-31 19:00:19

  b0zjDR Hey, thanks for the article post.Thanks Again. Much obliged.

 38. 2013-01-31 19:00:22

 39. lose weight pills2013-02-02 01:14:52

  UnO4zg Appreciate you sharing, great blog article.Really thank you! Really Great.

 40. 2013-02-02 01:14:54

 41. 2013-02-23 23:55:10

 42. Clomiphene 50 mg2013-02-27 21:51:55

  VjM41g Thanks again for the article.Really looking forward to read more. Great.

 43. 2013-02-27 21:52:07

 44. buy clomid no prescription2013-03-01 03:23:20

  JBgfV6 I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 45. 2013-03-01 03:23:22

 46. buy discount viagra online2013-03-02 22:10:28

  MB3tlf Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Much thanks again. Fantastic.

 47. 2013-03-02 22:10:32

 48. buy viagra online2013-03-03 03:49:01

  B6bhQw I really enjoy the blog article.Really thank you! Keep writing.

 49. 2013-03-03 03:49:03

 50. 2013-03-07 22:05:06

 51. bookmaring service2013-03-13 15:56:55

  3PA4Vj Very good blog article.Really thank you! Much obliged.

 52. 2013-03-13 15:56:58

 53. bookmaring service2013-03-14 03:47:13

  TOCcRN Im thankful for the blog article. Cool.

 54. 2013-03-14 03:47:15

 55. bookmarks2013-03-14 22:26:57

  iylvPM Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 56. 2013-03-14 22:26:59

 57. order generic viagra2013-03-15 20:14:56

  Thanks again for the article.Really thank you! Want more.

 58. cialis online2013-03-15 21:54:13

  Hey, thanks for the blog post.Really thank you! Want more.

 59. Buy Levitra uk2013-03-15 23:34:23

  Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Great.

 60. 2013-03-24 18:59:24

 61. Social bookmarks2013-04-20 14:03:25

  PgJhWV Appreciate you sharing, great article post.Really thank you! Cool.

 62. 2013-04-20 14:03:28

 63. 2013-04-22 19:05:13

 64. digital camera guide2013-05-14 16:32:50

  cvE2pi Major thankies for the blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 65. 2013-05-14 16:32:52

 66. 2013-05-20 06:27:23

 67. good seo2013-05-25 22:10:26

  q6idGw Wow, great article post.Really looking forward to read more.

 68. 2013-05-25 22:10:28

 69. good seo2013-05-26 00:22:55

  hPDGKM I really like and appreciate your article.Really thank you! Cool.

 70. 2013-05-26 00:22:58

 71. seo service2013-05-28 03:43:12

  MAyew7 Im grateful for the post. Great.

 72. 2013-05-28 03:43:15

 73. seo service2013-05-28 06:52:13

  9sOUqn Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Will read on...

 74. 2013-05-28 06:52:15

 75. seo service2013-05-28 12:59:22

  lGpyjU Thanks again for the article post.Really thank you! Great.

 76. 2013-05-28 12:59:24

 77. 2013-06-16 14:49:06

 78. cheap social bookmarks2013-06-19 19:10:47

  MxaHZu I really enjoy the post.Much thanks again. Awesome.

 79. 2013-06-19 19:10:49

 80. social bookmarks2013-06-19 23:00:55

  yPPa8q I really enjoy the article.Much thanks again. Will read on...

 81. 2013-06-19 23:00:57

 82. great service2013-07-04 15:29:41

  TxM6dq Major thanks for the blog post.Thanks Again. Want more.

 83. 2013-07-04 15:29:43

 84. huIqkVcHp2013-07-24 05:15:24

  Appreciate you sharing, great article post.Really thank you! Really Great.

 85. 2013-07-25 07:16:48

 86. EySCHHUwGMbHTvZlATw2013-07-25 07:18:02

  I cannot thank you enough for the blog article.Much thanks again. Will read on...

 87. best news on earth2013-07-26 11:05:58

  eEu5TD I loved your blog post. Keep writing.

 88. 2013-07-26 11:06:00

 89. 2013-07-27 16:08:13

  Nia - This post made me cry. Happy tears and sad tears. Happy tears for Teagan and your family b/c I know first hand how hard it is to watch your child sufefr and fade away right before your eyes. I know the longing of that one day he will bounce back to normal. My sad tears are b/c Jayden has regressed 100% and we feel hopeless, almost as if we have lost him and we are in a very dark time right now. We've been trying several of the supplements you recommended and we've certainly noticed a huge increase in his language after starting the fish oil, but I think he's being held back b/c his seizures are out of control now and we don't have the best Drs out here. I pray that someday soon I can type this post out on my blog, that I have my baby back! So happy for you

 90. 2013-07-27 16:08:16

 91. 2013-07-29 19:09:48

  Alis in Wnderlnd - That is funny! My in-laws DO stop on the way to our house because they refsue to eat anything healthy or new. i.e.: roasted carrots and parsnips. Crazy. They are totally missing out and it just means more the rest of my family. My daughter has a tree nut allergy and ADHD, so we cook most things ourselves, and completely avoid HFCS and food dyes. The candy canes at Whole Foods are delicious and they now carry natural food coloring, btw. Also, your card is beautiful! Did you design it as well? I am very adept at Photoshop and Illustrator and always design ours, but skipped it this year to donate the money instead. Not sure how that's going to fly with family and friends. Merry Christmas, from a blog reader who commends you for all your are doing for your family.

 92. 2013-07-29 19:09:51

 93. super news2013-08-02 16:52:05

  U2opFx Great, thanks for sharing this blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 94. 2013-08-02 16:52:07

 95. best news2013-08-02 16:59:02

  ypPWdN Hey, thanks for the blog post.Thanks Again. Really Cool.

 96. 2013-08-02 16:59:04

 97. 2013-08-09 23:56:27

 98. 2013-08-11 20:18:30

 99. great link buildng2013-08-19 15:10:07

  SPozgX Im thankful for the article post. Fantastic.

 100. 2013-08-19 15:10:11

 101. awesome links for you2013-08-20 02:36:16

  YCrGDk Hey, thanks for the article. Fantastic.

 102. 2013-08-20 02:36:19

 103. 2013-08-29 07:38:25

 104. best link building2013-09-04 06:22:34

  WZHBZE Thank you ever so for you blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 105. 2013-09-04 06:22:37

 106. seo service2013-09-06 09:30:14

  k4h89v Awesome blog.Thanks Again. Fantastic.

 107. 2013-09-06 09:30:16

 108. the best seo service2013-09-07 15:32:25

  jdcMRR Very good blog post.Much thanks again. Great.

 109. 2013-09-07 15:32:27

 110. online business2013-09-11 23:38:35

  1Oq0HV Major thanks for the post.Much thanks again.

 111. 2013-09-11 23:38:38

 112. online business2013-09-12 02:34:28

  KMMVS3 Im grateful for the blog.Thanks Again. Will read on...

 113. 2013-09-12 02:34:30

 114. only for 5 dollars2013-09-12 23:46:47

  q44NiM I think this is a real great article post.Really thank you!

 115. 2013-09-12 23:46:49

 116. online business2013-09-13 08:29:48

  jkWRF5 Thanks for the blog post. Awesome.

 117. 2013-09-13 08:29:50

 118. pro link building2013-09-24 18:34:46

  VYl8sR Thanks so much for the post.Thanks Again. Awesome.

 119. 2013-09-24 18:34:49

 120. pro link building2013-09-25 01:01:17

  lNhKgI Really informative blog article.Really thank you! Will read on...

 121. 2013-09-25 01:01:19

 122. link building team2013-10-15 18:05:14

  N3cBYA Very neat post.Thanks Again. Will read on...

 123. 2013-10-15 18:05:16

 124. best link build2013-10-16 15:13:29

  EQik9s Thank you for your post.Really thank you! Really Great.

 125. 2013-10-16 15:13:31

 126. smashing top seo2013-10-24 02:24:08

  PXaI60 Thanks again for the blog article. Want more.

 127. 2013-10-24 02:24:10

 128. take a look at it!2013-10-24 10:43:37

  ePLcBf Very neat blog.Much thanks again. Want more.

 129. 2013-10-24 10:43:39

 130. smashing top seo2013-10-26 12:18:15

  g0jyot Really appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Want more.

 131. 2013-10-26 12:18:17

 132. punching bags2013-10-27 23:54:43

  I used to be afraid to move outside, did not spend time with friends - and often passed every Facebook event ask by. But those times are over since I got a punching bag stand! It is very easy and fun to work through now. It also determined me to use the gymnasium and to swim.

  Because it allows me to acquire all my emotions out and get a great workout at the same time I love my punching bag stand and would not trade it for anything.

 133. take a look at it!2013-10-31 13:44:03

  aqzVgv I appreciate you sharing this article. Really Cool.

 134. 2013-10-31 13:44:05

 135. click here2013-11-18 03:33:37

  BqRJ4m Im thankful for the blog article.Thanks Again. Really Cool.

 136. 2013-11-18 03:33:39

 137. check this out2013-12-15 06:49:15

  OKpEbQ Major thanks for the post.Much thanks again. Keep writing.

 138. 2013-12-15 06:49:42

 139. Garskela2013-12-23 23:38:20

  Hello everyone

  I'm Jurgen and I would like to welcome all forum members...
  Hope to have a good time here.

  Jurgen

 140. Smaildund2013-12-24 11:36:40

  Hello everyone

  I'm Jurgen and I would like to welcome all forum members...
  Hope to have a good time here.

  Jurgen

 141. stunning seo guys2014-01-09 06:50:07

  8N0L5h Im thankful for the blog article.Thanks Again. Really Great.

 142. 2014-01-09 06:50:10

 143. nice seo guys2014-01-17 03:18:12

  SxpWm6 Really informative blog.Really looking forward to read more. Want more.

 144. 2014-01-17 03:18:14

 145. 2014-01-30 22:09:58

 146. check it out2014-02-28 22:48:39

  8xJyl3 Hey, thanks for the blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 147. 2014-02-28 22:48:41

 148. 2014-03-07 14:17:53

 149. outletormbc2014-03-13 16:24:13

  ?gdBXh e>1uZ1 dd$YWy K+Ofix ;+8Fdz

 150. outletlrtjr2014-03-13 16:31:08

  kdnR*0 r,GU(P FgvVh .UjB%b 'qYV&$

 151. outletdrbkc2014-03-13 20:53:38

  [Iw1]Z QG1e]w .do=bl <+'43 srfKO,

 152. outletcwaql2014-03-13 21:01:17

  pJ"<;" MP^Y^/ rqiC,w kP - (4l hFbw;O

 153. outlettgksx2014-03-14 03:42:49

  Ic5aqI +6b7 - j C>@+6T )I)>r& afASa_

 154. outletmvpdj2014-03-14 04:00:51

  P69x"z "dT:Fp H)l^3d /VmC(^ NfFA:b

 155. outletgoccf2014-03-14 08:49:10

  h11"m^ _'6'7_ MX/%3d ,Dj0Hb GNR`Xd

 156. outletxoazh2014-03-14 09:12:57

  a,aq?! xBqYNb w?NWE5 .b<RNx rRd":G

 157. outletgyctz2014-03-14 13:28:03

  C2"DH) mxIln 0*I)H[ nFzI[< I#.@D

 158. outletskbex2014-03-14 14:04:27

  pPCjM? bn[GUz Ck47P y!ABGO <;b6&k

 159. outletlkkxn2014-03-14 18:37:05

  9jK*d8 ,OHx7x cmb,%1 55.ye* TYu6(<

 160. outletkzkve2014-03-14 18:59:33

  21*hWM NT3`N_ 9h+@[l QtaQ)S fbzoQ3

 161. outlettzrjv2014-03-15 00:02:46

  ND:;q2 YXG)ef ycaB4I z$xYm* B@%2P&

 162. outletbljrz2014-03-15 00:42:13

  ^xG9(c Pp'&7. s4lIqN saRt[E wC/Uy6

 163. nice seo guys2014-03-22 15:04:00

  MFsVPZ Major thanks for the blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 164. 2014-03-22 15:04:02

 165. outletkyrwc2014-03-27 13:17:18

  @6KXwm5 ? Zm8 - f - 8 ? ,gE%"?Q ? DSf:w6w ? T<8gD_G ? 0nLNWZS

 166. outletdbjlc2014-03-27 13:17:39

  9jn<wDn ? ,Pt8YJ% ? fBr8 - !3 ? BT%6#CL ? )&e(+tW ? +T%yX/u

 167. outletmwbbb2014-03-27 16:18:50

  9. - <hpM ? 0V.z+?o ? EG*c245 ? 7>0/[SJ ? +b/9Qd; ? `kH-c"A

 168. outletzciyf2014-03-27 19:39:55

  kC?V>#* ? $D0,^sB ? UpJQ[AL ? D#W*ss - ? wIL%NZ ? 5G;[_-*

 169. outletkcxqx2014-03-29 05:21:16

  cVA&!K, ? &gr7(_i ? 9/6:Y6= ? E_>x(tY ? i@VtVNY ? 8r"& - ;C

 170. outletbuhma2014-03-29 06:32:11

  s)inTo! ? FS6jAz# ? !p'qgpG ? G@hJJeq ? 6)[>ar$ ? 1s.T`*!

 171. outletyacwn2014-03-29 11:28:47

  72OxPg! ? CXTV>+ ? F#M5AmQ ? cKoK-!t ? tiMLb&h ? "!JiXsL

 172. outletbrgru2014-03-29 18:14:34

  q9.^N6y ? a3h>6HI ? 8"H(bUw ? ;Ir-NjV ? ip3Y+NW ? *= - &,tt

 173. outletbzofr2014-03-29 23:05:13

  F=6wU%S ? 8oAMS=D ? q - L^:as ? O.+JGQp ? F22w2h2 ? OV-0"3F

 174. outletedjuq2014-03-30 03:48:52

  <s(n<2% ? ,HShal2 ? 2i6x@/( ? Uym;9ty ? z2M^++D ? @ZL1HT)

 175. outletyistb2014-03-30 05:34:50

  bYJ"[bO ? 1MWAA4% ? gS@k?vA ? vI$CXfZ ? Uaof<oB ? `_:pw5Q

 176. outletezyhz2014-03-30 05:35:23

  .7N0W"7 ? a9hl#&+ ? mn#)mK! ? [=G>zm+ ? >7._oQf ? gko7&(h

 177. outletqvgaf2014-03-30 11:47:56

  !>ezCeQ ? HsI"h%t ? n"1l?y/ ? K$'jVJZ ? DSUHM-P ? 0Us0nQm

 178. outletrllna2014-03-30 19:11:13

  #5;PeY, ? &+34[/l ? 6wvgA!g ? Ce2a'5D ? 1#LFn3O ? a*:(C,

 179. outletdokpu2014-03-31 10:16:14

  &[RDN;& ? (yWP6 - q ? O)_:)B ? IG@)A*? ? E2=" - D8 ? c5 - +x4c

 180. outletqrlaw2014-03-31 13:55:44

  1_Q)F8u ? zDC2;s8 ? %-Inh6_ ? OjJh:;8 ? yEr5^@ ? ^BgweR(

 181. outletlalqd2014-03-31 16:34:23

  b&%j?7* ? V$+CN/Y ? a<W@Wso ? ^:rtQ?$ ? <P*DRCy ? u>*Zr(7

 182. outletnokjd2014-03-31 21:35:56

  Gf#wXkt ? (<C5d=! ? R6NQR&e ? t9m1t4A ? /sC:Ww ? 'QriT$N

 183. outletpsjxa2014-04-01 02:40:09

  )h(XTs9 ? 4p;@sDe ? u>bycYh ? T(mGiBZ ? yqLc00 ? m+S)pdQ

 184. outletyzpvc2014-04-01 06:22:51

  /olzwy1 ? jlXADkm ? - n`sk#( ? <:1VNPX ? YvsNX*v ? 9tU-xi%

 185. outletbuzxi2014-04-01 08:07:59

  c"1uwPi ? '`^iw$% ? >vn-*Ea ? rkde,12 ? YSJzG6A ? 2ggAb3i

 186. seo for cheap2014-04-01 11:31:05

  QwZ0ts Looking forward to reading more. Great blog.Much thanks again. Will read on...

 187. 2014-04-01 11:31:08

 188. outletuyvxk2014-04-01 15:06:53

  U'L)Bh ? h8w<^Yt ? *NUO1U. ? L<E"l-J ? 9gT(z1K ? m,y"g<#

 189. outletsmett2014-04-01 19:36:51

  ?_/+f9d ? @AV3i! ? (qzb$xl ? zW6'G$& ? 9ApJPzt ? bcE?7P"

 190. outletmioxl2014-04-01 20:59:32

  `a:&SU" ? - @Z0wUN ? 3=*QN0S ? Dz_yaXS ? CvQ.y; ? cx.8o*&

 191. outletomcwe2014-04-02 01:52:23

  54Y;(%f ? ^;c)dL, ? bb0/EyA ? (K8N^l^ ? oL8L9eg ? 0JZ8hmB

 192. outletcnubn2014-04-02 08:18:54

  e-a8B9; ? V0MrGuE ? _y3W!Z0 ? #G2760c ? KU06^bq ? Dx_$rj<

 193. outlettfcry2014-04-02 09:48:40

  ;SEk,L$ ? P'=W_-Y ? ;Dtw13* ? `JIMZGv ? BZUfP:, ? )s:Z^Yj

 194. outletkoskz2014-04-02 09:48:41

  4S<zwF% ? (XZ[YTi ? P=mrmG$ ? <Bk.H-T ? 6Ry=_`K ? 5KW90^p

 195. outletrobwo2014-04-02 18:25:40

  7)gCg>j ? >Ctswpd ? hn-8F,: ? W - rQTN= ? YjM*tb9 ? $C1$!'Y

 196. outletjzgoj2014-04-02 18:32:12

  yOTw6OK ? 'n_kBi+ ? wa,<%A4 ? meH>vz> ? a2:2Q4# ? 6BMB*uC

 197. outletomnmu2014-04-03 01:59:43

  )(P%SPo ? >L7h@Tg ? Mp%i_u8 ? ZK3N!D> ? #Ize:/y ? zk;-OW)

 198. outletramzn2014-04-03 01:59:47

  .%ENP(b ? AUAAQu@ ? .RWRr,u ? #P= - ^fd ? p`7wEIq ? Tu.<"e

 199. outletvhdmy2014-04-03 12:10:10

  Fgxm-tW ? `ucae-x ? %nkz,V+ ? ad*1o6B ? zR`u$t= ? 4_Rdz^/

 200. outletxiwnt2014-04-03 12:10:11

  _40ST;o ? WyecWvE ? 4k/vkR: ? Z%x."li ? L(2;Pj; ? +.O"4ps

 201. outletihhvr2014-04-03 21:38:47

  YM[4YgG ? >=W`cX% ? .kTnC - ! ? (G5g&HP ? 7l"2=u7 ? Mlau23h

 202. outleteqygi2014-04-04 03:36:44

  A7fI9_/ ? <xj4..U ? ;jR`$i[ ? vx5rWn6 ? oT[Nm%! ? Z2"MOrS

 203. outletzzdxp2014-04-04 07:06:07

  - Y<9asR ? % - #Akw ? oD7XHiO ? Kwx"P0* ? a#=B0BU ? B?-<`;,

 204. outletlmoeb2014-04-04 11:52:07

  $ibLb2 ? 8po8#k ? ZuY-KI- ? g77qh<4 ? Q@^KOm6 ? ?A`Oi - 6

 205. outletnohsg2014-04-04 17:34:31

  HXhqF2: ? p.`<SA ? sK%LmlJ ? _A!&^%A ? el;ygSN ? AXi;h1-

 206. outletdunrb2014-04-04 21:07:37

  5G.TFF/ ? F'o: - DQ ? 96g=n'[ ? L:n#T.` ? Z+<K;$! ? K+aR<Fh

 207. outletytcxy2014-04-05 00:18:34

  X - CG!s ? `0gEzNp ? YzC_B; ? )fK-'2v ? 5:l_H?U ? YYoda;N

 208. outletbdcut2014-04-05 04:26:25

  6u3r.oT ? b^d0MNB ? p7c=%F* ? )0>y6X& ? I$:dGra ? UT`'xc,

 209. outletrmpno2014-04-05 11:15:54

  ?ml>P(* ? ^D77i8! ? kUif2L, ? Ll> - 7<[ ? &[.RqnX ? !467H%o

 210. outletrssfw2014-04-05 14:41:30

  o$0,o/? ? SHX - ,4t ? nJIHuFy ? /"dvqJI ? ,=eoSG4 ? CoADKvR

 211. outletzkhmm2014-04-05 14:41:38

  q>=E.RQ ? R3-uXb& ? (et7MD ? ,qsov/ ? pq*#qJ7 ? F.<lIq_

 212. outletnnoxk2014-04-05 22:20:33

  :['Am'& ? w;8ipDH ? ?o? - ggX ? ZK(vs`( ? D*%b@7M ? bwkPpfk

 213. outletotpby2014-04-05 22:26:43

  NQWPh( ? 'jDqXT( ? 9Iw!Lt ? 8-NQj5> ? M"u3Dr< ? G&D!Xxh

 214. outletajbfw2014-04-06 06:02:42

  UbpIRT/ ? y4-2klU ? ):74B=^ ? MwJa$N5 ? #<(x;D" ? /%M@3<i

 215. outletwqyts2014-04-06 06:44:05

  KwCh@c) ? IRB*nYX ? ^ - B.S+M ? - 6GjfXK ? ua#lj:G ? 5g95pgC

 216. outlethlyff2014-04-06 17:57:38

  BybFV - 7 ? e?B.eso ? 9.3;A4# ? 3CTgS+3 ? J3b%v9* ? #azzOv9

 217. outletwsssm2014-04-06 19:24:26

  3Dtlhx3 ? <?h(Jy" ? E"!MNs ? 5#eEm>" ? DX0f+%d ? ^VeV!M6

 218. outletpjlxk2014-04-07 03:02:20

  <a7 - b1u ? 4Bo;H,t ? iar='TB ? EKEDg"Z ? doTe-'u ? Ov1 - ^+R

 219. outletoythv2014-04-07 14:21:06

  "NmN[9C ? Wz24p/" ? &5^=>Jr ? U:),4V ? :$l`^s7 ? Rpz7;L)

 220. outletwhnff2014-04-07 14:21:43

  Y`**,mu ? fS$!.[ - ? TQ@8CNS ? bi@^E[< ? pMNz - 2j ? _83`705

 221. 2014-04-10 06:01:00

 222. stunning seo guys2014-04-17 20:19:35

  lKF4ux Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Will read on...

 223. 2014-04-17 20:19:37

 224. stunning seo guys2014-04-21 10:02:31

  b4G2HH Thanks-a-mundo for the blog article.Really looking forward to read more. Will read on...

 225. 2014-04-21 10:02:34

 226. 2014-05-09 16:39:25

 227. nice seo guys2014-05-12 07:59:08

  cJecI9 Really enjoyed this article post.Much thanks again. Will read on...

 228. 2014-05-12 07:59:10

 229. 2014-05-21 01:39:48

 230. 2014-05-22 22:23:12

 231. seo company2014-06-04 13:57:58

  HaHwRj Thanks-a-mundo for the blog article.

 232. 2014-06-04 13:58:00

 233. best seo company2014-06-04 19:57:52

  YVg4sx Very informative blog post.Really thank you! Really Great.

 234. 2014-06-04 19:57:54

 235. nice penalty removal2014-06-17 20:37:58

  ASpVLi I really enjoy the blog article.Really thank you! Keep writing.

 236. 2014-06-17 20:38:00

 237. 2014-06-23 12:46:09

 238. awesome seo2014-07-03 20:52:36

  4gDFpx Im thankful for the blog post.Really thank you! Awesome.

 239. 2014-07-03 20:52:39

 240. 2014-07-18 19:23:15

 241. 2014-07-20 02:47:25

 242. crorkz linkz2014-08-01 23:52:19

  Aw9O10 Thank you for your blog. Will read on...

 243. 2014-08-01 23:52:22

 244. crorkz matz2014-08-03 21:06:51

  sdAErT Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Really Great.

 245. 2014-08-03 21:06:53

 246. crorkz matz2014-08-04 22:33:06

  oi2TGg Wow, great post.Thanks Again.

 247. 2014-08-04 22:33:08

 248. matzcrorkz2014-08-04 22:55:29

  LkXgWQ Really informative post.Thanks Again. Awesome.

 249. 2014-08-04 22:55:31

 250. 2014-10-12 07:31:09

 251. 2014-10-13 17:44:04

 252. 2014-10-13 17:44:14

 253. 2014-10-14 20:31:13

 254. 2014-10-15 14:52:30

 255. 2014-10-15 16:44:27

 256. 2014-10-15 19:04:45

 257. 2014-10-16 22:24:14

 258. 2014-10-17 00:20:16

 259. crorkz2014-10-20 20:30:26

  pvw3kH Useful information. Lucky me I discovered your website by accident, and I am shocked why this accident did not came about earlier! I bookmarked it.

 260. 2014-10-20 20:30:28

 261. 2014-10-20 21:59:52

 262. crorkz jremy2014-11-23 19:26:11

  l6YiWx This web site is really a stroll-via for all of the information you wanted about this and didn't know who to ask. Glimpse here, and you'll positively discover it.

 263. 2014-11-23 19:26:14

 264. crorkz jremy2014-11-23 20:52:30

  1M6uPX Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to ���return the favor���.I'm attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 265. 2014-11-23 20:52:32

 266. тихоокеанский рубеж avi скачать2014-12-07 00:32:25

  appropriate time to make some plans for the future and it's

 267. buy viagra online2014-12-07 08:43:50

  I'm not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists.

 268. 2014-12-09 20:22:33

 269. 2014-12-23 07:18:43

 270. 2014-12-30 10:23:19

 271. 2015-01-11 11:11:11

 272. crorkz mattz2015-01-15 23:27:30

  2Rdzq2 I will right away take hold of your rss feed as I can't find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly allow me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 273. 2015-01-15 23:27:33

 274. 2015-03-22 13:59:40

 275. 2015-06-24 17:12:04

 276. 2015-07-11 01:30:40

 277. 2015-07-14 01:34:46

 278. 2015-07-14 01:55:07

 279. 2015-07-22 08:34:28

 280. 2015-07-28 21:33:47

 281. 2015-08-03 03:15:16

 282. 2015-08-10 00:41:39

 283. exergentnof2015-08-11 21:02:17

  Hello. And Bye.

 284. 2015-10-04 05:02:29

 285. 2015-10-24 22:30:14

 286. 2015-10-25 16:39:19

 287. 2015-11-03 10:16:40

 288. 2015-11-07 16:10:41

 289. 2015-11-07 21:27:21

 290. 2015-11-08 22:53:36

 291. 2015-11-12 02:19:46

 292. 2015-11-12 15:22:50

 293. 2015-11-16 22:04:55

 294. 2015-11-18 02:24:04

 295. 2015-11-20 08:18:27

 296. 2015-11-21 04:13:30

 297. 2015-11-21 22:31:11

 298. 2016-01-10 15:37:27

 299. 2016-01-30 10:51:55

 300. 2016-01-31 07:54:19

 301. 2016-02-06 07:09:44

 302. 2016-02-15 16:15:06

 303. 2016-02-17 14:23:18

 304. 2016-02-23 02:03:48

 305. 2016-02-28 10:36:58

 306. 2016-02-29 02:07:03

 307. 2016-03-09 05:59:53

 308. 2016-03-09 21:00:47

 309. 2016-03-10 02:27:29

 310. 2016-03-10 20:00:13

 311. 2016-03-18 08:37:50

 312. 2016-03-21 13:02:08

 313. 2016-03-21 22:59:44

 314. 2016-04-01 20:40:55

 315. 2016-04-11 14:00:29

 316. 2016-04-14 09:10:37

 317. 2016-04-15 15:40:10

 318. 2016-04-16 20:46:13

 319. 2016-04-18 11:59:26

 320. 2016-04-19 13:51:12

 321. 2016-04-20 23:14:18

 322. 2016-05-02 13:54:48

 323. 2016-05-08 20:09:44

 324. 2016-05-09 05:50:20

 325. 2016-05-09 10:19:01

 326. 2016-05-10 17:56:46

 327. 2016-05-12 00:25:01

 328. 2016-05-23 08:51:25

 329. 2016-05-23 19:53:54

 330. 2016-05-30 16:03:48

 331. 2016-05-30 21:17:19

 332. 2016-06-02 13:05:24

 333. 2016-06-02 23:22:44

 334. 2016-06-09 06:40:38

 335. 2016-06-13 22:03:29

 336. 2016-06-18 20:34:44

 337. 2016-06-23 10:17:55

 338. 2016-06-29 19:37:37

 339. 2016-07-05 21:27:06

 340. 2016-07-09 06:53:07

 341. 2016-07-18 19:10:27

 342. 2016-07-21 18:48:54

 343. 2016-07-28 04:14:03

 344. 2016-08-07 13:34:17

 345. 2016-08-08 14:40:15

 346. 2016-08-10 21:42:39

 347. 2016-08-11 05:32:46

 348. 2016-08-12 21:13:35

 349. 2016-08-13 20:30:56

 350. 2016-09-12 20:55:49

 351. suba buba2016-10-11 08:59:24

  nc7jM7 Wow! Thank you! I always wanted to write on my blog something like that. Can I implement a fragment of your post to my site?

 352. 2016-10-11 08:59:26

 353. 2016-10-12 12:31:04

 354. 2016-10-12 12:33:23

 355. 2016-10-28 07:13:01

 356. 2016-10-29 15:45:55

 357. 2016-10-30 20:51:59

 358. 2016-11-09 23:43:12

 359. xsersevb2016-11-11 15:41:19

  Hello Everyone! If you are involved in trading in the binary options markets I have something of interest to you. Even if you haven�t been involved in the financial markets and are interested in earning some money with your free time I have something which may be of interest to you. it�s called AutoBinarySignals!. It is a software system which will help you trade on the Binary Options Market. This is a �Plug-And-Play� system which you can easily set up and have operating in just a few moments.
  With the AutoBinarySignals software system there are no baffling charts, no baffling analysis, or no complex methods. This is an easy to learn system and you can have it running to earn more money.

 360. 2016-11-11 15:41:39

 361. 2016-12-06 02:11:37

 362. 2016-12-27 06:18:04

 363. 2016-12-28 12:44:07

 364. 2016-12-29 07:26:52

 365. 2017-01-01 23:42:32

 366. 2017-01-02 01:31:38

 367. 2017-01-06 22:33:44

 368. 2017-01-06 22:34:03

 369. 2017-01-16 00:02:02

 370. 2017-02-03 23:00:17

 371. 2017-02-23 01:08:26

 372. 2017-03-11 05:35:57

  Izzy &#8211; Congrats on your UW acceptance! I was a medical miorbciology &#038; immunology major, so goooo science :) Thanks for your comment on my site. Cheryl &#8211; Thanks for your comment! I hadn&#8217;t thought about adding watermelon flavored Jello &#8211; it might be worth a try!

 373. 2017-03-11 05:35:59

 374. 2017-03-12 09:27:09

 375. 2017-03-15 01:21:48

 376. 2017-03-15 08:35:51

 377. 2017-03-15 13:58:18

 378. 2017-05-11 17:48:47

 379. 2017-05-11 19:01:06

 380. 2017-05-11 19:09:23

 381. 2017-05-12 14:51:44

 382. 2017-05-12 15:39:32

 383. 2017-05-12 15:46:47

 384. 2017-05-13 01:03:40

 385. 2017-05-13 01:31:23

 386. 2017-05-19 10:25:31

 387. 2017-05-20 13:01:38

 388. 2017-06-13 14:34:54

 389. 2017-06-13 14:58:00

 390. 2017-06-13 15:20:06

 391. 2017-06-14 17:57:40

 392. suba me2017-07-10 22:11:34

  xvYpdj Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 393. 2017-07-10 22:11:36

 394. 2017-11-25 18:50:30

 395. 2018-01-24 21:27:35

 396. 2018-02-20 14:34:21

 397. 2018-05-03 02:44:53

 398. 2018-05-03 04:28:41

 399. 2018-05-03 17:09:12

 400. click me2018-05-31 01:30:28

  YArs9U This website certainly has all of the info I wanted about thus subject aand didn at know who

 401. 2018-05-31 01:30:30

 402. help me2018-05-31 03:25:40

  4KwfrX Marvelous, what a blog it is! This webpage gives valuable facts to us, keep it up.

 403. 2018-05-31 03:25:42

 404. 2018-10-30 01:43:48

 405. 2018-11-24 11:54:56

 406. chocopie2018-12-17 02:58:31

  Q5M4Xc You ave made some good points there. I checked on the web for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 407. 2018-12-17 02:58:33

 408. suba suba2018-12-21 02:16:12

  KbN3lD Simply wanna remark that you have a very decent web site , I love the style and design it actually stands out.

 409. 2018-12-21 02:16:14

 410. 2018-12-21 18:48:20

 411. http://www.ridgelinetool.com/2018-12-24 12:14:31

  Woah! I am really enjoying the template/theme of this blog. It as simple, yet effective.

 412. &#3619;&#3634;&#3588;&#3634;&#2018-12-24 13:38:07

  Usually it as triggered by the sincerness communicated in the article I looked at. And on this article

 413. Business Ladies2018-12-24 14:05:17

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be useful to read content from other authors and use something from other websites.

 414. xem tu vi 20192018-12-26 01:06:38

  Well I definitely enjoyed reading it. This post provided by you is very constructive for correct planning.

 415. visit website2018-12-26 12:37:32

  of course, research is paying off. I enjoy you sharing your point of view.. Great thoughts you have here.. I value you discussing your point of view..

 416. waterhawkgutters.com2018-12-26 14:15:19

  Thanks for another fantastic article. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 417. for more information2018-12-26 15:55:10

  I?d should verify with you here. Which is not something I often do! I take pleasure in reading a publish that may make individuals think. Also, thanks for allowing me to comment!

 418. click here2018-12-26 17:33:25

  LMFAO is a I really appreciate this post. I?ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 419. girl drawing2018-12-26 19:12:46

  Thank you for your article post. Fantastic.

 420. Mca Compensationa plan2018-12-26 20:52:52

  Wonderful article! We will be linking to this great content on our site. Keep up the good writing.

 421. empleo cuidado de ancianos madrid2018-12-26 22:34:49

  Well I truly liked reading it. This information procured by you is very useful for good planning.

 422. https://successchemistry.com/2018-12-27 00:15:50

  Utterly pent articles , regards for selective information.

 423. visit website2018-12-27 01:55:21

  Thank you for sharing superb informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you perceive this subject.

 424. to read more2018-12-27 03:35:03

  You have made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 425. cheap essay writing service2018-12-27 05:16:53

  Thanks again for the blog.Much thanks again. Really Cool.

 426. Power Efficiency Guide Book2018-12-27 06:59:18

  Looking forward to reading more. Great blog.Really thank you! Keep writing.

 427. IELTS in Karachi2018-12-27 08:44:31

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 428. My Face Gifts Review2018-12-27 10:37:25

  therefore where can i do it please assist.

 429. poverka promishlennih vodoschetchikov2018-12-27 12:23:27

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 430. Texas2018-12-27 14:08:22

  Your golfing ask to help you arouse your recollection along with improve the

 431. dau sa be tho2018-12-27 16:36:39

  Very nice write-up. I definitely appreciate this site. Thanks!

 432. https://www.bigspinclub.com/no-deposit-free-spins/2018-12-27 17:49:08

  Really informative article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 433. to learn more2018-12-27 19:31:03

  Oh man! This blog is sick! How did you make it look like this !

 434. ong luon day dien2018-12-27 22:27:16

  you will have an amazing weblog here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 435. Click to read2018-12-28 03:09:55

  you have an excellent weblog right here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 436. My Face Gifts Review2018-12-28 04:53:20

  Nice blog here! Additionally your website loads up very fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate link to your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 437. see here2018-12-28 05:06:17

  I really liked your blog article.Really thank you! Great.

 438. read more2018-12-28 05:37:57

  This is one awesome article.Really thank you! Cool.

 439. mattress cleaning sydney2018-12-28 06:31:20

  Muchos Gracias for your article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 440. for more info2018-12-28 08:17:08

  Some genuinely nice stuff on this web site , I like it.

 441. to learn more2018-12-28 10:01:18

  I will right away grab your rss as I can not find your email subscription link or newsletter service. Do you ave any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 442. buy lol account2018-12-28 11:45:25

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks!

 443. buy lol smurfs2018-12-28 13:28:22

  Thanks again for the post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 444. visit this website2018-12-28 15:09:13

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 445. for more information2018-12-28 16:51:16

  You made some decent points there. I looked online for that problem and located most individuals will go coupled with in conjunction with your web internet site.

 446. site2018-12-28 18:35:25

  I truly appreciate this blog.Thanks Again.

 447. win onlinecasino2018-12-28 20:18:20

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 448. cialis vs viagra2018-12-28 22:02:54

  Very informative blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 449. reparacion de calefont splendid2018-12-29 00:04:24

  such an ideal method of writing? I ave a presentation next

 450. click2018-12-29 02:13:38

  Simply wanna input that you have a very nice web site , I love the style and design it actually stands out.

 451. 2019-01-01 19:39:50

 452. 2019-01-16 14:27:16

 453. 2019-01-16 15:31:16

 454. 2019-01-16 19:15:06

 455. staff id cards uk2019-01-18 11:54:08

  This will most certainly increase your chances of conversion.

 456. Plagiarism Checker2019-01-18 14:28:55

  Regards for this post, I am a big fan of this site would like to go along updated.

 457. securities investing2019-01-19 19:11:24

  Ipad keyboard case view of Three Gorges | Wonder Travel Blog

 458. 2019-01-20 13:03:50

 459. alternative investing2019-01-21 10:25:05

  Some genuinely quality posts on this internet site, saved to fav.

 460. farfetch promo code2019-01-21 14:17:58

  is rare to look a great weblog like this one these days..

 461. Digital Marketing with a Viral Marketing Effect2019-01-21 16:25:31

  Website We Recommend You made some fine points there. I did a search on the matter and found most people will consent with your blog.

 462. karpaty vidpochynok2019-01-21 20:13:11

  Thanks again for the article post. Really Cool.

 463. tra hoa thao moc2019-01-22 16:48:59

  You ave made some really good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 464. online exam portal2019-01-22 18:57:55

  Major thankies for the blog.Thanks Again. Really Great.

 465. Singapore Tattoo Artists2019-01-22 21:41:28

  Plz reply as I am looking to construct my own blog and would like

 466. Singapore Martial Arts2019-01-22 23:50:26

  Thanks for great article! I like it very much!

 467. daftar poker2019-01-24 14:44:18

  your placement in google and could damage your quality score if advertising

 468. free apps for windows pc download2019-01-24 18:51:41

  You should proceed your writing. I am sure, you have a great readers a base already!

 469. apps free download for windows 72019-01-24 19:04:01

  new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 470. click here2019-01-25 03:39:40

  Thanks for the blog article.Much thanks again. Awesome.

 471. for more details2019-01-25 05:53:45

  This web site definitely has all the information I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 472. best decking material2019-01-25 08:31:10

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I ave truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 473. RMT Toronto2019-01-25 08:35:21

  You have remarked very interesting points! ps decent web site.

 474. play2019-01-25 14:26:46

  pretty beneficial material, overall I believe this is worth a bookmark, thanks

 475. Fashion influencer 2019-01-25 16:43:35

  Muchos Gracias for your article post.Really thank you! Want more.

 476. Nelida2019-01-25 18:59:48

  You ave made some decent points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 477. Griselda2019-01-25 21:12:05

  There as definately a great deal to learn about this subject. I like all of the points you made.

 478. port renfrew cabin2019-01-25 23:23:33

  I visited a lot of website but I conceive this one contains something extra in it in it

 479. click here2019-01-26 01:34:49

  Really informative article post. Much obliged.

 480. visit website2019-01-26 03:46:47

  Major thankies for the article.Really thank you! Cool.

 481. free apk full download for pc2019-01-26 05:58:12

  I simply could not depart your web site before suggesting that I actually enjoyed the usual info a person provide for your guests? Is gonna be again regularly to investigate cross-check new posts

 482. rating2019-01-26 06:56:20

  This awesome blog is really entertaining additionally informative. I have discovered many helpful advices out of this amazing blog. I ad love to return every once in a while. Cheers!

 483. beauty 2019-01-26 09:09:58

  Thanks-a-mundo for the blog post.Much thanks again. Really Cool.

 484. Sistema de Loca&#231;&#227;o de Roupa2019-01-28 08:30:49

  Very good blog article.Much thanks again. Fantastic.

 485. visit website2019-01-28 11:00:35

  Ridiculous quest there. What occurred after? Thanks!

 486. Technology Guest Blogging2019-01-28 14:58:46

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really thank you! Really Great.

 487. Business tips and ideas2019-01-28 17:18:30

  Im thankful for the blog article.Thanks Again. Want more.

 488. Hosting economico2019-01-28 19:36:08

  Merely a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding layout.

 489. aliexpress discount code2019-01-29 08:53:15

  This particular blog is no doubt educating and besides factual. I have picked up a bunch of interesting stuff out of it. I ad love to return every once in a while. Thanks!

 490. Louvre2019-01-29 12:02:29

  I thought it was going to be some boring old post, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog page. I am sure my visitors will come across that really useful

 491. Hens Parties2019-01-29 14:44:03

  You got a very excellent website, Glad I noticed it through yahoo.

 492. https://assassinfx.net/free-bitcoin-mining-service2019-01-29 17:05:21

  wow, awesome blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 493. lowongan kerja medan2019-01-29 19:24:10

  Thank you for your blog article.Really thank you!

 494. aliexpress promo code2019-01-29 22:29:22

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank God I found it on Bing. You have made my day! Thank you again.

 495. auto insurance quotes2019-01-30 14:36:22

  Wholesale NFL T Shirts Okay, nice to see a useful blogs. Thanks for the information.

 496. Buy steroids online2019-01-30 16:55:11

  Looking forward to reading more. Great article.Really thank you! Cool.

 497. maeng da kratom2019-01-30 19:10:24

  Only wanna remark that you have a very nice site, I enjoy the layout it actually stands out.

 498. auto insurance quotes2019-01-30 21:26:50

  Utterly pent content material, thanks for information.

 499. aliexpress coupons2019-01-31 11:02:44

  This is my first time pay a visit at here and i am genuinely pleassant to read everthing at single place.

 500. insurance quotes online2019-01-31 14:01:02

  Really informative blog.Really looking forward to read more.

 501. car insurance online free quotes2019-01-31 16:47:55

  whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.

 502. how to lose weight naturally2019-01-31 21:09:59

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Much thanks again.

 503. Airport Cars Gatwick2019-02-04 15:26:50

  Really appreciate you sharing this blog post.Much thanks again. Awesome.

 504. www.business-ladies.co.il2019-02-04 17:31:13

  Would love to always get updated great web site!.

 505. to learn more2019-02-04 19:49:56

  Wow, awesome weblog structure! How long have you ever been running a blog for? you make blogging look easy. The entire look of your web site is great, let alone the content!

 506. nyc fire extinguisher inspection2019-02-04 22:33:28

  pretty nice post, i surely like this web site, persist in it

 507. Waec 2019-02-05 01:15:36

  Just Browsing While I was surfing yesterday I noticed a excellent article concerning

 508. School news2019-02-05 03:29:39

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the website is extremely good.

 509. ark ps4 server2019-02-05 05:46:17

  In the case of michael kors factory outlet, Inc. Sometimes the decisions are

 510. i-797 form download2019-02-05 08:02:21

  Where online can an accredited psyciatrist post articles (or blogs) for them to become popular?

 511. https://buylolaccount.com2019-02-07 17:51:19

  It as difficult to find educated people on this topic, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

 512. buy fortnite account2019-02-07 20:13:44

  I truly appreciate this blog article.Really looking forward to read more.

 513. Jordan 11 retro win like 82 review2019-02-07 22:32:54

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Great.

 514. Jordan 11 win like 82 release date2019-02-08 08:56:39

  Major thankies for the article.Really thank you! Cool.

 515. Bandar Q2019-02-08 12:14:46

  this post reminds me of my old room mate! He always kept

 516. Real estate2019-02-08 16:14:45

  Thanks for sharing, this is a fantastic article.Thanks Again. Much obliged.

 517. daftar sbobet2019-02-11 09:49:11

  Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Cool.

 518. this website2019-02-11 12:06:35

  Usually I don at read article on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 519. for more information2019-02-11 14:25:45

  Really appreciate you sharing this article post. Really Cool.

 520. Open heaven2019-02-11 16:45:12

  Perfectly indited content material, appreciate it for entropy. The earth was made round so we would not see too far down the road. by Karen Blixen.

 521. Letitia2019-02-11 19:03:16

  you have a you have a very great weblog here! if you ad like to make some invite posts in this little weblog?

 522. trademark objection reply2019-02-11 21:18:16

  Perfectly composed content material , regards for entropy.

 523. Screen Smartphone Repair2019-02-11 23:29:31

  Wow! Thank you! I continuously needed to write on my blog something like that. Can I take a part of your post to my site?

 524. Used Cars For Sale In Ma2019-02-18 12:11:12

  Very nice info and straight to the point. I don at know if this is truly the best place to ask but do you guys have any ideea where to hire some professional writers? Thx