Wrocław to ciągle Breslau

AAA

Rozmowa z Igorem Pudło

O historii Wrocławia, wspomnieniach z dzieciństwa i płycie „Breslau” opowiada jej autor, Igor Pudło z zespołu Skalpel, znany również jako Igor Boxx.

Kiedy zorientowałeś się, że mieszkasz w niemieckim mieście?

Pierwsze lata życia spędziłem w obskurnej kamienicy przy wrocławskiej ulicy Ładnej. Budynek przetrwał II wojnę światową dlatego, że był przyklejony do masywnego bunkra. Duża część ulicy była wyburzona, ale wszędzie sterczały jeszcze dziwne kikuty dawnych budynków, na które wspinałem się z innymi dzieciakami. Czasami z ciemnych, podmokniętych piwnic bunkra wydobywaliśmy kawałek blachy, który od razu stawał się w naszej wyobraźni fragmentem hełmu niemieckiego żołnierza. Nasze fantazje bardzo stymulowała propaganda władz, dla których wojna wciąż trwała i wciąż było daleko do ostatecznego zwycięstwa, chociaż to były już lata 70. Mieszkanie bez ciepłej wody dzieliliśmy z jeszcze jedną rodziną. Właściwie to był lokalny standard. Mieszkaliśmy w poniemieckich domach w otoczeniu poniemieckich sprzętów i przedmiotów. Oczywiście ambicją każdego było jak najszybciej porąbać te rzeczy, wyrzucić i kupić sobie meblościankę. Ale mój ojciec do dziś ma odziedziczony po poprzednim właścicielu szklany kufel.

Ty już urodziłeś się we Wrocławiu, a rodzice?

Mama przyjechała tutaj w 1946 roku jako ośmioletnia dziewczynka ze Lwowa, tata z Tarnowa już jako dorosły mężczyzna po pracę, szczęście, nowe możliwości. Wszyscy jesteśmy tu napływowi, historia Wrocławia po 1945 roku to unikalne, największe w XX wieku wysiedlenie rdzennej ludności miasta.

Ta wiedza o niemieckości sączyła się powoli i jakby w kontraście do oficjalnej propagandy. Z lekcji historii w szkole podstawowej odniosłem wrażenie, że w 1945 roku stary piastowski gród Wrocław wrócił do macierzy, a niemiecka okupacja trwała nie niewiele dłużej niż II wojna światowa. A potem szliśmy z wycieczką do ogrodu zoologicznego i z tego, co opowiadał Antoni Gucwiński wynikało, że założyli go Niemcy i to dawno temu. Niby funkcjonowały tylko polskie nazwy ulic, ale szeptało się, że Drukarska to była Gutengerg Strasse.

To, jak badzo niemieckie jest moje miasto, uświadomiłem sobie na dobre, będąc na wycieczce w Dreźnie. Niby przekroczyliśmy granicę, wjechaliśmy do innego państwa, ludzie mówią w niezrozumiałym języku a architektura, styl takie same jak u nas. Pomyślałem sobie: a więc na tym polega ta poniemieckość.

Jak wyglądało to nakładanie się polsko-niemieckiej historii?

Życiu w tym mieście towarzyszyło niepokojące uczucie przebywania w świecie równoległym, niczym z powieści Phlipa K. Dicka. Na Stadionie Olimpijskim, wcześniej im. Hermana Goeringa, widziałem finisz etapu kolarskiego Wyścigu Pokoju oraz pucharowe mecze piłkarskiego Śląska Wrocław. Na pierwsze koncerty i amerykańskie filmy katastroficzne chodziłem do Hali Ludowej (nazwa Hali Stulecia w PRL). Legenda z tamtych czasów mówiła, że centralnym elementem konstrukcyjnym jej wielkiej kopuły jest swastyka zasłonięta draperiami z flag biało i żółtoczerwonych. Owszem, przemawiał w niej niegdyś Hitler, ale zbudowana została jako Hala Stulecia na 20 lat przed jego dojściem do władzy.

Rozmawiałeś z rodzicami o historii tego miasta?

Nie. Rodzice z jednej strony dobrze odnaleźli się w socjalizmie i nie chcieli roztrząsać przeszłości. Z drugiej – ja jak nastolatek miałem okres buntu. Niby wiedziałem, gdzie mieszkam, ale nie interesowałem się historią. Owszem, chodziliśmy na to, co zostało z cmentarza żydowskiego, ale raczej by napić się wina w egzotycznych okolicznościach, a nie rozmawiać o przeszłości. Wtedy interesowała mnie przyszłość i to konkretna: jaka będzie następna dobra płyta punkowa i czy jest szansa, żebym to ja ją zrobił.

Trudno było uwierzyć, że Niemcy nie zawsze byli nazistami, szczególnie w Breslau, które było procentowo drugim ośrodkiem poparcia dla NSDAP w wyborach w 1932 roku. Z drugiej strony irytowało też wbijanie nam do głów piastowskiej tożsamości Wrocławia. W moim przypadku reakcją obronną na czarno-białą propagandę było nazwanie swego pierwszego zespołu Breslau SS (nazwa zainspirowana też angielskim punkowym London SS). Dopiero w latach 90. pojawił się klimat na wolne myślenie o historii miasta.

Jak powstała płyta „Breslau”?

Zabierając się do trzeciej płyty Skalpela, chcieliśmy wymyślić coś bardzo oryginalnego formalnie. Wiedzieliśmy, że temat polish jazz już się wyczerpał. Po kilku podejściach musieliśmy sie przed soba przyznać, że nie mamy wystarczająco dorego pomysłu. Postanowiliśmy odpocząć od siebie. Po pewnym czasie  pomyślałem, że może najpierw powinienem znaleźć temat do muzycznego opowiadania, a potem znajdę jego formę. Przeprowadziłem się wtedy na Oporów. Zwiedzając okolicę, natknąłem się na kolejne cmentarze: cmentarz żołnierzy polskich, żołnierzy włoskich, cmentarz Grabiszyński. Jest też rodzaj pomnika wszystkich cmentarzy wrocławskich zniszczonych po II wojnie światowej: ewangelickich, katolickich, komunalnych i żydowskich. Zacząłem zastanawiać się nad historią tego miasta; była zima, podobny czas, kiedy zaczynało się oblężenie Festung Breslau w 1945 roku. Wyobrażałem sobie, co czuli wtedy mieszkańcy.

I to był ten temat?

Tak, choć początkowo miałem ambitny plan – album miał składać się z dwóch części. Pierwszy krążek poświęcony Wrocławowi przedwojennemu, taki sielankowy, wyidealizowany obraz przeszłości: pergola, ogród japoński, ludzie spacerujący po ulicach. Nawet znalazłem na Youtubie filmy amatorskie z tamtych lat. Ale nie szło mi, nie wiedziałem, jak tę atmosferę przełożyć na muzykę bez popadania w kicz. Postanowiłem więc opowiedzieć muzyką historię oblężenia przez Rosjan twierdzy Wrocław od lutego do maja 1945 roku.

Kolejne utwory luźno nawiązują do kolejnych etapów wydarzeń. Na przykład „Alarm”: prawie do końca 1944 roku ludzie w Breslau żyli nie dotknięci wojną. Informacja, że miasto zostanie przekształcone w twierdzę musiała być dla nich szokiem. Zapanowała panika, przymusowe wcielania do wojska. „In flames” – to obraz płonącego miasta, ruin. „Street figting” – bestialskie walki uliczne. „Last Party in Breslau” czyli czas zabawy, ostatnich orgii, gdy ludzie wiedzieli, że nie ma już nic do stracenia i nie ma żadnej nadziei.

Dokształcałeś się?

Właściwie to nie. Płyta jestem efektem wyobrażeń z dzieciństwa, wczesnej młodości. Jako dziecko wierzyłem, że Festung Breslau to była jakaś monumentalna fortyfikacja, drugi Malbork: zasieki, mury, fosa... Dopiero niedawno dowiedziałem się, że nie wyglądało to tak spektakularnie. Ale robiąc płytę, wciąż odwoływałem się do tego wyobrażenia, a nie do faktów fistorycznych, dlatego ma ona miejscami takie apokaliptyczne brzmienie. Dopiero po nagraniu muzyki zaczynam grzebać w szczegółach – kupiłem książkę Normana Davisa „Mikrokosmos”, wspomnienia dwóch dowódców twierdzy i inne publikacje. Ale podkreslam, że moje „Breslau”  to nie jest soundtrack do historycznego filmu.

Nie bałeś się zarzutów, że uczestniczysz w dość podejrzanym procederze, jakim jest polska polityka historyczna?

Nie. Wiem, że było już Lao Che z Powstaniem Warszawskim, komiksy o Grunwaldzie. Ale tę płytę zrobiłem sam, od nikogo nie wziąłem pieniędzy. To osobista historia, potrzeba jakiegoś zakorzenienia w miejscu, którym żyję, spojrzenia na nie z perspektywy dłuższej niż moje życie. W tym mieście nie da się żyć tylko teraźniejszością. Płyta „Breslau” nie jest kolejny „projektem historycznym”, nadającym się do wykonań w szkołach i na "akademiach".

Jeżeli idzie za tym jakaś refleksja historyczna to taka, że w dziejowej rozgrywce nie zawsze jesteśmy graczami – czasem bywamy też pionkami, bezwolnie przesuwanymi z miejsca na miejsce. Historia powszechna nie jest tożsama z historią Polski. W 1945 roku w Breslau toczyła się ona bez naszego udziału, a to miasto dostaliśmy „z przydziału”, od mocarstw dzielących łupy wojenne. Historia Polski i Polska nie jest najważniejsza, chociaż czasami potrafi być bardzo ważna. Najważniejsi są ludzie i ich życie bez względu na narodowość.

Rozmawiał Jacek Tomczuk

 

Publikacja utworu "Last Party in Breslau" na stronie culturecongress.eu dzięki uprzejmości Isound Labels, polskiego dystrybutora albumu „Breslau” Igora Pudło.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

 1. wAyLyUcGmNxJpaZ2011-09-18 05:13:25

  I'm not wotrhy to be in the same forum. ROTFL

 2. ANLvUSAZLrclEkPsILi2011-10-09 21:17:18

  Your cranium must be protecting some very vlaablue brains.

 3. Buy oem Software2012-02-11 03:25:48

  d0mdMK Fresh thoughts, fresh view on the subject..!!

 4. Buy oem Software2012-02-12 08:38:34

  5QrCCs Can be also this issue because the truth can be achieved only in a dispute :DD

 5. buy oem software2012-02-12 13:26:15

  RhUaDM Pleased to read intelligent thoughts in Russian. I`ve been living in England for already 5 years!...

 6. cheap oem software2012-02-12 13:27:03

  ksSbsM Informative, but not convincing. Something is missing but what I can not understand. But I will say frankly: bright and benevolent thoughts!...

 7. oem software2012-02-12 16:11:44

  LueSEn Left on my site a link to this post. I think many people will be interested in it..!!

 8. esalerugs promo code2012-02-13 15:13:03

  Interesting. We are waiting for new messages on the same topic!!....

 9. cheapoair promo code2012-02-13 15:34:48

  Interesting, but still I would like to know more about it. Liked the article:DD

 10. how to get more followers free2012-02-13 15:56:28

  Edidn`t think about that. I'll tell my mother, she won`t believe it..!!

 11. Voorhees NJ personal trainer2012-02-13 16:41:34

  Uh, well, explain me a please, I am not quite in the subject, how can it be?!....

 12. 2012-06-20 22:40:01

 13. djwmRDCkXfSpaMdonE2012-08-01 23:31:23

  Tweenk pisze:@panda 1) Przyczyną głodu na świecie nie jest brak żywności, tylko jej niesprawiedliwy poizdał z czego wynika ten niesprawiedliwy poizdał? Z tego że najbiedniejsi w Afryce nie są w stanie wyhodować wystarczająco dużo, by zaspokoić swoje potrzeby. Prędzej czy pf3źniej sprowadza się to do praw rynku jeśli biedak w Afryce nie ma wystarczającej siły nabywczej, to nie będzie miał co jeść. Pomoc humanitarna tylko maskuje poblem. Jak można być tak oderwanym od rzeczywistości by twierdzić że większa obfitość żywności nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu? Nie ryzykowne manipulacje genetyczne są więc potrzebne dlaczego twoim zdaniem te manipulacje są ryzykowne, skoro konsensus naukowy od lat mf3wi o tym, że żywność GMO nie jest szkodliwa dla zdrowia? 2) Technologia GMO może być dobra w laboratorium, gdzie wykorzystuje się ją do celf3w przemysłu i farmacji, ale nie na polu, gdzie organizmy modyfikowane replikują się w sposf3b niekontrolowany, zarażając tradycyjne uprawy i niszcząc biorf3żnorodność co za bzdura! Jeśli do dzikich rośin wprowadzamy nowy gen, to z definicji rf3żnorodność genetyczna się zwiększa. 3) Firmy biotechnologiczne – np. Monsanto – patentują swoje ziarno i traktują je jako własność intelektualną. Oznacza to konieczność każdorazowego corocznego zakupu ziarna do wysiewu mam dla ciebie ważny nius: prawie żaden rolnik z kraju rozwiniętego od połowy ubiegłego wieku nie odkłada zebranego ziarna na siew. Wynika to stąd że dominują odmiany hybrydowe, ktf3re nie zachowują swoich cech w następnym pokoleniu. Nawet dla roślin zachowujących cechy mało kto się w to bawi ziarno zachowane przez rolnika prawie zawsze ma znacznie gorszą jakość od zakupionego od hodowcy.Swoją drogą, zmonopolizowanie rynku przez kilka firm jest konsekwencją koszmarnie drogich i zbędnych testf3w, ktf3re musi przejść każda odmiana GMO, a za ktf3rych wprowadzenie odpowiadają Zieloni. Od wielu lat odmiany będące mutantami popromiennymi i chemicznymi, powstałe w sposf3b zupełnie przypadkowy, wprowadzano na rynek bez żadnych testf3w i nie spowodowało to żadnych negatywnych skutkf3w. Dlaczego w przypadku GMO, ktf3rych proces powstawania jest ściśle kontrolowany miałoby być inaczej? 4) Pomimo tak usilnie lansowanych (rf3wnież przez ciebie) „dobrodziejstw” i „postępowości” GMO – 9 krajf3w europejskich zakazało u siebie tych upraw to jest jedynie dowf3d na skuteczność nienaukowej propagandy przeciwko GMO oraz istnienie pewnych głęboko zakorzenionych, irracjonalnych obawy Europejczykf3w, a nie jakiś zasadniczy problem z GMO. Rf3wnie dobrze można powiedzieć, że opozycja Zielonych wobec energii jądrowej jest dowodem na to, że tylko udają oni swoją wiarę w globalne ocieplenie, bo zapobiegnięcie minimalnemu ryzyku od EJ jest dla nich ważniejsze od absolutnie pewnego spustoszenia, jakie sprowadzi na cały świat globalne ocieplenie. W każdym innym sensie oznacza cofnięcie się w rozwoju i zagładę jakoś w USA ludzie nie umierają ak muchy, mimo że większość zboża jest tam GMO. I nie wyjeżdzaj mi tu z ich otyłością, bo to był problem od bardzo dawna, zanim jeszcze wynaleziono GMO. Niezły pomysł – opatentować produkcję żywności i wyrugować wszelkie inne uprawy! to sprzeciwiaj się systemowi patentowymi ktf3ry pozwala na takie bzdury, a nie na technologii o olbrzymich możliwościach! To rozwiązałoby też inne problemy, takie jak patentowanie oprogramowania ograniczające rozwf3j technologii komputerowych. W walce z niespełniającym już swojej roli systemem patentowym w pełni poparłbym Zielonych. W nienaukowej propagandzie przeciw GMO nigdy w życiu.

 14. 2012-08-01 23:31:27

 15. 2012-08-02 08:16:37

 16. 2012-08-04 02:52:46

 17. 2012-08-04 11:27:21

 18. 2012-08-05 10:39:21

 19. 2012-08-22 02:21:53

 20. lpUgcVaXNnXdGWkoS2012-10-12 04:04:29

  napisał:W rozumieniu filzozficonym mf3wiąc o eterze dotykamy pierwotnej zasady-arche. Ma Pan rację. Pozwolę sobie uprzejmie polecić lekturę mojego kawałka o poglądach na eter na przestrzeni dziejf3w.Dzięki za to bardzo interesujące opracowanie. Super.Dlatego oficjele Nauki boją się go jak przysłowiowy diabeł święconej wody. Nie jest tak źle. Eter pojawia się nawet w popularyzacji. We wszechświecie tylko 4% materii jest takiej, jaką znamy na Ziemi. Reszta to ciemna materia i ciemna energia. Nie ma pomysłu, jak to ugryźć. Dlatego pewne nadzieje są wiązane z eterem.Dobrze, że idą rozważania w tym kierunku. Ale temat jest wyjątkowo trudny. Wyjątkowo! Trzeba by rozejrzeć się co słychać w świecie a konkretnie w ezoteryce, bo ona tymi sprawami się zajmuje i ma najwięcej wiedzy. Co bardziej otwarci fizycy, to rozglądają się wokf3ł i adoptują na grunt tejże fizyki rf3żne kwestie. Np: tzw. wielowymiarowość przestrzeni, Big-Bang czy rozszerzająco-kurczący się wszechświat, to zagadnienia powstałe poza fizyką. Fizycy tylko ubrali to w szatę naukową. Eter, czy może lepiej nazywając, ciało eteryczne(bo nie jesteśmy w pustym Kosmosie), to zaledwie wierzchołek, przysłowiowej, gf3ry lodowej. W zależności od stopnia rozwoju danego układu(kamień, roślina, planeta czy człowiek), tych ciał może być mniej lub więcej.Innymi słowy ta otoczka wokf3ł ciała może być mniej lub bardziej złożona. Mf3wi się, że nasza Ziemia ma nawet ciało mentalne. An electronic scan high energy planet Earth on a bright fire aura and starfield background.My, ludzie w tym i fizycy robiący rf3żne doświadczenia, żyjemy i poruszamy się w aurze naszej planety Ziemi a więc i w jej ciele eterycznym.Ziemia, jak każda planeta, ma swf3j lokalny eter rozciągający się ileś km nad jej powierzchnią i każde światło wyemitowane, czy to z niej czy z jakiegoś układu poruszającego się jednostajnie w ramach lokalnego eteru Ziemi, zawsze będzie poruszało się z prędkością c względem tego ziemskiego eteru.G. Stokes w MATHEMATICAL and PHYSICAL PAPERS (u do u strony 134): G. Stokes pisze wyraźnie, że Ziemia i planety niosą ze sobą część eteru. Tą częścią jest cały dysk Układu Słonecznego. Do następnej Gwiazdy jest kilka lat świetlnych. Między gwiazdami eter jest prawie nieruchomy. W owym czasie każdy astronom już widział wszędzie dyski. Było oczywiste, co G. Stokes miał na myśli. Ziemia nie unosi eteru, tak samo jak eter nie unosi Ziemi. Ziemia i eter razem ze sobie krążą.Doświadczenie M-M było robione właśnie w tej jej aurze, m.inn: w jej ciele eterycznym, ktf3re porusza się wokf3ł Słońca razem z nią. Nie wykryto więc ruchu Ziemi względem eteru, bo co miano wykryć, skoro ona porusza się razem z nim? Ja życzę fizykom, by wzięli wszystko co dobre z ezoteryki, i nie tylko z niej, i skoczyli do przodu.Pozdrawiam!Ezoteryka mf3wi, że:Wokf3ł ludzi i zwierząt, roślin, wody, minerałf3w, a nawet całej Ziemi istnieje kolorowa otoczka. To aura, energetyczne halo, a w przypadku istot żywych zapis emocji i stanu organizmu.W zależności od tego czy mamy do czynienia z kamieniem(tylko aura eteryczna i to na niskim poziomie), rośliną(aura eteryczna), ożywione planety takie jak Ziemia i wiele stworzeń (aura mentalna), czy kosmiczną istotą, w tym część ludzi (aura przyczynowa), mogą być następujące powłoki energetyczne.1. Eteryczna 2. Astralna 3. Mentalna 4. Przyczynowa

 21. 2012-10-12 04:04:32

 22. 2012-10-12 05:00:46

 23. GqovthREJGFJI2012-10-12 08:10:00

  Zostawiają trybunę piętrową. W koennkwescji i sama płyta przesuwa się zacznie bliżej do niej. Znikają łuki. Zmiany jak na Stamford. Z innych obserwacji : na Wiki więcej jest o miejskim stadionie Pilzna po niemiecku, angielsku czy niderlandzku niż po czesku. No i na koniec wątek finansowania. Co za czasy. Czasy bezmyślnego pożyczania. Niby istnieją kluby i klubowicze czyli: działacze i kibice, niby kochają swf3j klub. Ale ciągle żądają by im coś wybudować. W tym wypadku stadion. Finansowany pieniędzmi wszystkich podatnikf3w miasta. Takie czasy. Tak się do tego podejścia przyzwyczailiśmy, że nie widzimy w tym nic nienormalnego. Prośby, petycje, manifestacje i już polityk organizuje kasę, bo chce wygrać następne wybory. A przecież jeśli to tak ukochany klub to weźcie kibice odpowiedzialność za niego i finansujcie sami. Będziecie mieli taki stadion jakiego komfortu wy, konkretni ludzie, akurat wymagacie. Toalety z kaflami na ścianach lub bez a może tylko toi-toiki. Taki jaką frekwencję akurat zapewniacie. I taki na jaki was, a nie kogoś innego, stać. Ale czasy są inne. Czasy życia za nie wiadomo czyje. Raczej nie za swoje. Bo wtedy stadiony byłyby może skromniejsze, z miejscami stojącymi, może bez kosztownych systemf3w i rozwiązań. Takie za jakie kibic, a nie przymuszony podatnik, byłby gotowy zapłacić. Ale czasy są inne.

 24. 2012-10-12 08:10:02

 25. 2012-10-12 10:25:08

 26. 2012-10-12 21:33:28

 27. 2012-10-13 08:08:16

 28. 2012-10-14 06:09:01

 29. 2012-10-14 17:18:58

 30. 2012-10-14 17:57:57

 31. 2012-10-15 04:22:26

 32. 2012-10-16 01:18:27

 33. 2012-11-25 01:20:26

 34. Seo Service2012-11-26 06:03:43

  8eCwqi Really enjoyed this post.Thanks Again. Will read on...

 35. 2012-11-26 06:03:45

 36. cinuisiodwido2012-12-06 16:56:48

  Hello. And Bye.

 37. lose weight pills2013-01-31 19:00:19

  b0zjDR Hey, thanks for the article post.Thanks Again. Much obliged.

 38. 2013-01-31 19:00:22

 39. lose weight pills2013-02-02 01:14:52

  UnO4zg Appreciate you sharing, great blog article.Really thank you! Really Great.

 40. 2013-02-02 01:14:54

 41. 2013-02-23 23:55:10

 42. Clomiphene 50 mg2013-02-27 21:51:55

  VjM41g Thanks again for the article.Really looking forward to read more. Great.

 43. 2013-02-27 21:52:07

 44. buy clomid no prescription2013-03-01 03:23:20

  JBgfV6 I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 45. 2013-03-01 03:23:22

 46. buy discount viagra online2013-03-02 22:10:28

  MB3tlf Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Much thanks again. Fantastic.

 47. 2013-03-02 22:10:32

 48. buy viagra online2013-03-03 03:49:01

  B6bhQw I really enjoy the blog article.Really thank you! Keep writing.

 49. 2013-03-03 03:49:03

 50. 2013-03-07 22:05:06

 51. bookmaring service2013-03-13 15:56:55

  3PA4Vj Very good blog article.Really thank you! Much obliged.

 52. 2013-03-13 15:56:58

 53. bookmaring service2013-03-14 03:47:13

  TOCcRN Im thankful for the blog article. Cool.

 54. 2013-03-14 03:47:15

 55. bookmarks2013-03-14 22:26:57

  iylvPM Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 56. 2013-03-14 22:26:59

 57. order generic viagra2013-03-15 20:14:56

  Thanks again for the article.Really thank you! Want more.

 58. cialis online2013-03-15 21:54:13

  Hey, thanks for the blog post.Really thank you! Want more.

 59. Buy Levitra uk2013-03-15 23:34:23

  Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Great.

 60. 2013-03-24 18:59:24

 61. Social bookmarks2013-04-20 14:03:25

  PgJhWV Appreciate you sharing, great article post.Really thank you! Cool.

 62. 2013-04-20 14:03:28

 63. 2013-04-22 19:05:13

 64. digital camera guide2013-05-14 16:32:50

  cvE2pi Major thankies for the blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 65. 2013-05-14 16:32:52

 66. 2013-05-20 06:27:23

 67. good seo2013-05-25 22:10:26

  q6idGw Wow, great article post.Really looking forward to read more.

 68. 2013-05-25 22:10:28

 69. good seo2013-05-26 00:22:55

  hPDGKM I really like and appreciate your article.Really thank you! Cool.

 70. 2013-05-26 00:22:58

 71. seo service2013-05-28 03:43:12

  MAyew7 Im grateful for the post. Great.

 72. 2013-05-28 03:43:15

 73. seo service2013-05-28 06:52:13

  9sOUqn Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Will read on...

 74. 2013-05-28 06:52:15

 75. seo service2013-05-28 12:59:22

  lGpyjU Thanks again for the article post.Really thank you! Great.

 76. 2013-05-28 12:59:24

 77. 2013-06-16 14:49:06

 78. cheap social bookmarks2013-06-19 19:10:47

  MxaHZu I really enjoy the post.Much thanks again. Awesome.

 79. 2013-06-19 19:10:49

 80. social bookmarks2013-06-19 23:00:55

  yPPa8q I really enjoy the article.Much thanks again. Will read on...

 81. 2013-06-19 23:00:57

 82. great service2013-07-04 15:29:41

  TxM6dq Major thanks for the blog post.Thanks Again. Want more.

 83. 2013-07-04 15:29:43

 84. huIqkVcHp2013-07-24 05:15:24

  Appreciate you sharing, great article post.Really thank you! Really Great.

 85. 2013-07-25 07:16:48

 86. EySCHHUwGMbHTvZlATw2013-07-25 07:18:02

  I cannot thank you enough for the blog article.Much thanks again. Will read on...

 87. best news on earth2013-07-26 11:05:58

  eEu5TD I loved your blog post. Keep writing.

 88. 2013-07-26 11:06:00

 89. 2013-07-27 16:08:13

  Nia - This post made me cry. Happy tears and sad tears. Happy tears for Teagan and your family b/c I know first hand how hard it is to watch your child sufefr and fade away right before your eyes. I know the longing of that one day he will bounce back to normal. My sad tears are b/c Jayden has regressed 100% and we feel hopeless, almost as if we have lost him and we are in a very dark time right now. We've been trying several of the supplements you recommended and we've certainly noticed a huge increase in his language after starting the fish oil, but I think he's being held back b/c his seizures are out of control now and we don't have the best Drs out here. I pray that someday soon I can type this post out on my blog, that I have my baby back! So happy for you

 90. 2013-07-27 16:08:16

 91. 2013-07-29 19:09:48

  Alis in Wnderlnd - That is funny! My in-laws DO stop on the way to our house because they refsue to eat anything healthy or new. i.e.: roasted carrots and parsnips. Crazy. They are totally missing out and it just means more the rest of my family. My daughter has a tree nut allergy and ADHD, so we cook most things ourselves, and completely avoid HFCS and food dyes. The candy canes at Whole Foods are delicious and they now carry natural food coloring, btw. Also, your card is beautiful! Did you design it as well? I am very adept at Photoshop and Illustrator and always design ours, but skipped it this year to donate the money instead. Not sure how that's going to fly with family and friends. Merry Christmas, from a blog reader who commends you for all your are doing for your family.

 92. 2013-07-29 19:09:51

 93. super news2013-08-02 16:52:05

  U2opFx Great, thanks for sharing this blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 94. 2013-08-02 16:52:07

 95. best news2013-08-02 16:59:02

  ypPWdN Hey, thanks for the blog post.Thanks Again. Really Cool.

 96. 2013-08-02 16:59:04

 97. 2013-08-09 23:56:27

 98. 2013-08-11 20:18:30

 99. great link buildng2013-08-19 15:10:07

  SPozgX Im thankful for the article post. Fantastic.

 100. 2013-08-19 15:10:11

 101. awesome links for you2013-08-20 02:36:16

  YCrGDk Hey, thanks for the article. Fantastic.

 102. 2013-08-20 02:36:19

 103. 2013-08-29 07:38:25

 104. best link building2013-09-04 06:22:34

  WZHBZE Thank you ever so for you blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 105. 2013-09-04 06:22:37

 106. seo service2013-09-06 09:30:14

  k4h89v Awesome blog.Thanks Again. Fantastic.

 107. 2013-09-06 09:30:16

 108. the best seo service2013-09-07 15:32:25

  jdcMRR Very good blog post.Much thanks again. Great.

 109. 2013-09-07 15:32:27

 110. online business2013-09-11 23:38:35

  1Oq0HV Major thanks for the post.Much thanks again.

 111. 2013-09-11 23:38:38

 112. online business2013-09-12 02:34:28

  KMMVS3 Im grateful for the blog.Thanks Again. Will read on...

 113. 2013-09-12 02:34:30

 114. only for 5 dollars2013-09-12 23:46:47

  q44NiM I think this is a real great article post.Really thank you!

 115. 2013-09-12 23:46:49

 116. online business2013-09-13 08:29:48

  jkWRF5 Thanks for the blog post. Awesome.

 117. 2013-09-13 08:29:50

 118. pro link building2013-09-24 18:34:46

  VYl8sR Thanks so much for the post.Thanks Again. Awesome.

 119. 2013-09-24 18:34:49

 120. pro link building2013-09-25 01:01:17

  lNhKgI Really informative blog article.Really thank you! Will read on...

 121. 2013-09-25 01:01:19

 122. link building team2013-10-15 18:05:14

  N3cBYA Very neat post.Thanks Again. Will read on...

 123. 2013-10-15 18:05:16

 124. best link build2013-10-16 15:13:29

  EQik9s Thank you for your post.Really thank you! Really Great.

 125. 2013-10-16 15:13:31

 126. smashing top seo2013-10-24 02:24:08

  PXaI60 Thanks again for the blog article. Want more.

 127. 2013-10-24 02:24:10

 128. take a look at it!2013-10-24 10:43:37

  ePLcBf Very neat blog.Much thanks again. Want more.

 129. 2013-10-24 10:43:39

 130. smashing top seo2013-10-26 12:18:15

  g0jyot Really appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Want more.

 131. 2013-10-26 12:18:17

 132. punching bags2013-10-27 23:54:43

  I used to be afraid to move outside, did not spend time with friends - and often passed every Facebook event ask by. But those times are over since I got a punching bag stand! It is very easy and fun to work through now. It also determined me to use the gymnasium and to swim.

  Because it allows me to acquire all my emotions out and get a great workout at the same time I love my punching bag stand and would not trade it for anything.

 133. take a look at it!2013-10-31 13:44:03

  aqzVgv I appreciate you sharing this article. Really Cool.

 134. 2013-10-31 13:44:05

 135. click here2013-11-18 03:33:37

  BqRJ4m Im thankful for the blog article.Thanks Again. Really Cool.

 136. 2013-11-18 03:33:39

 137. check this out2013-12-15 06:49:15

  OKpEbQ Major thanks for the post.Much thanks again. Keep writing.

 138. 2013-12-15 06:49:42

 139. Garskela2013-12-23 23:38:20

  Hello everyone

  I'm Jurgen and I would like to welcome all forum members...
  Hope to have a good time here.

  Jurgen

 140. Smaildund2013-12-24 11:36:40

  Hello everyone

  I'm Jurgen and I would like to welcome all forum members...
  Hope to have a good time here.

  Jurgen

 141. stunning seo guys2014-01-09 06:50:07

  8N0L5h Im thankful for the blog article.Thanks Again. Really Great.

 142. 2014-01-09 06:50:10

 143. nice seo guys2014-01-17 03:18:12

  SxpWm6 Really informative blog.Really looking forward to read more. Want more.

 144. 2014-01-17 03:18:14

 145. 2014-01-30 22:09:58

 146. check it out2014-02-28 22:48:39

  8xJyl3 Hey, thanks for the blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 147. 2014-02-28 22:48:41

 148. 2014-03-07 14:17:53

 149. outletormbc2014-03-13 16:24:13

  ?gdBXh e>1uZ1 dd$YWy K+Ofix ;+8Fdz

 150. outletlrtjr2014-03-13 16:31:08

  kdnR*0 r,GU(P FgvVh .UjB%b 'qYV&$

 151. outletdrbkc2014-03-13 20:53:38

  [Iw1]Z QG1e]w .do=bl <+'43 srfKO,

 152. outletcwaql2014-03-13 21:01:17

  pJ"<;" MP^Y^/ rqiC,w kP - (4l hFbw;O

 153. outlettgksx2014-03-14 03:42:49

  Ic5aqI +6b7 - j C>@+6T )I)>r& afASa_

 154. outletmvpdj2014-03-14 04:00:51

  P69x"z "dT:Fp H)l^3d /VmC(^ NfFA:b

 155. outletgoccf2014-03-14 08:49:10

  h11"m^ _'6'7_ MX/%3d ,Dj0Hb GNR`Xd

 156. outletxoazh2014-03-14 09:12:57

  a,aq?! xBqYNb w?NWE5 .b<RNx rRd":G

 157. outletgyctz2014-03-14 13:28:03

  C2"DH) mxIln 0*I)H[ nFzI[< I#.@D

 158. outletskbex2014-03-14 14:04:27

  pPCjM? bn[GUz Ck47P y!ABGO <;b6&k

 159. outletlkkxn2014-03-14 18:37:05

  9jK*d8 ,OHx7x cmb,%1 55.ye* TYu6(<

 160. outletkzkve2014-03-14 18:59:33

  21*hWM NT3`N_ 9h+@[l QtaQ)S fbzoQ3

 161. outlettzrjv2014-03-15 00:02:46

  ND:;q2 YXG)ef ycaB4I z$xYm* B@%2P&

 162. outletbljrz2014-03-15 00:42:13

  ^xG9(c Pp'&7. s4lIqN saRt[E wC/Uy6

 163. nice seo guys2014-03-22 15:04:00

  MFsVPZ Major thanks for the blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 164. 2014-03-22 15:04:02

 165. outletkyrwc2014-03-27 13:17:18

  @6KXwm5 ? Zm8 - f - 8 ? ,gE%"?Q ? DSf:w6w ? T<8gD_G ? 0nLNWZS

 166. outletdbjlc2014-03-27 13:17:39

  9jn<wDn ? ,Pt8YJ% ? fBr8 - !3 ? BT%6#CL ? )&e(+tW ? +T%yX/u

 167. outletmwbbb2014-03-27 16:18:50

  9. - <hpM ? 0V.z+?o ? EG*c245 ? 7>0/[SJ ? +b/9Qd; ? `kH-c"A

 168. outletzciyf2014-03-27 19:39:55

  kC?V>#* ? $D0,^sB ? UpJQ[AL ? D#W*ss - ? wIL%NZ ? 5G;[_-*

 169. outletkcxqx2014-03-29 05:21:16

  cVA&!K, ? &gr7(_i ? 9/6:Y6= ? E_>x(tY ? i@VtVNY ? 8r"& - ;C

 170. outletbuhma2014-03-29 06:32:11

  s)inTo! ? FS6jAz# ? !p'qgpG ? G@hJJeq ? 6)[>ar$ ? 1s.T`*!

 171. outletyacwn2014-03-29 11:28:47

  72OxPg! ? CXTV>+ ? F#M5AmQ ? cKoK-!t ? tiMLb&h ? "!JiXsL

 172. outletbrgru2014-03-29 18:14:34

  q9.^N6y ? a3h>6HI ? 8"H(bUw ? ;Ir-NjV ? ip3Y+NW ? *= - &,tt

 173. outletbzofr2014-03-29 23:05:13

  F=6wU%S ? 8oAMS=D ? q - L^:as ? O.+JGQp ? F22w2h2 ? OV-0"3F

 174. outletedjuq2014-03-30 03:48:52

  <s(n<2% ? ,HShal2 ? 2i6x@/( ? Uym;9ty ? z2M^++D ? @ZL1HT)

 175. outletyistb2014-03-30 05:34:50

  bYJ"[bO ? 1MWAA4% ? gS@k?vA ? vI$CXfZ ? Uaof<oB ? `_:pw5Q

 176. outletezyhz2014-03-30 05:35:23

  .7N0W"7 ? a9hl#&+ ? mn#)mK! ? [=G>zm+ ? >7._oQf ? gko7&(h

 177. outletqvgaf2014-03-30 11:47:56

  !>ezCeQ ? HsI"h%t ? n"1l?y/ ? K$'jVJZ ? DSUHM-P ? 0Us0nQm

 178. outletrllna2014-03-30 19:11:13

  #5;PeY, ? &+34[/l ? 6wvgA!g ? Ce2a'5D ? 1#LFn3O ? a*:(C,

 179. outletdokpu2014-03-31 10:16:14

  &[RDN;& ? (yWP6 - q ? O)_:)B ? IG@)A*? ? E2=" - D8 ? c5 - +x4c

 180. outletqrlaw2014-03-31 13:55:44

  1_Q)F8u ? zDC2;s8 ? %-Inh6_ ? OjJh:;8 ? yEr5^@ ? ^BgweR(

 181. outletlalqd2014-03-31 16:34:23

  b&%j?7* ? V$+CN/Y ? a<W@Wso ? ^:rtQ?$ ? <P*DRCy ? u>*Zr(7

 182. outletnokjd2014-03-31 21:35:56

  Gf#wXkt ? (<C5d=! ? R6NQR&e ? t9m1t4A ? /sC:Ww ? 'QriT$N

 183. outletpsjxa2014-04-01 02:40:09

  )h(XTs9 ? 4p;@sDe ? u>bycYh ? T(mGiBZ ? yqLc00 ? m+S)pdQ

 184. outletyzpvc2014-04-01 06:22:51

  /olzwy1 ? jlXADkm ? - n`sk#( ? <:1VNPX ? YvsNX*v ? 9tU-xi%

 185. outletbuzxi2014-04-01 08:07:59

  c"1uwPi ? '`^iw$% ? >vn-*Ea ? rkde,12 ? YSJzG6A ? 2ggAb3i

 186. seo for cheap2014-04-01 11:31:05

  QwZ0ts Looking forward to reading more. Great blog.Much thanks again. Will read on...

 187. 2014-04-01 11:31:08

 188. outletuyvxk2014-04-01 15:06:53

  U'L)Bh ? h8w<^Yt ? *NUO1U. ? L<E"l-J ? 9gT(z1K ? m,y"g<#

 189. outletsmett2014-04-01 19:36:51

  ?_/+f9d ? @AV3i! ? (qzb$xl ? zW6'G$& ? 9ApJPzt ? bcE?7P"

 190. outletmioxl2014-04-01 20:59:32

  `a:&SU" ? - @Z0wUN ? 3=*QN0S ? Dz_yaXS ? CvQ.y; ? cx.8o*&

 191. outletomcwe2014-04-02 01:52:23

  54Y;(%f ? ^;c)dL, ? bb0/EyA ? (K8N^l^ ? oL8L9eg ? 0JZ8hmB

 192. outletcnubn2014-04-02 08:18:54

  e-a8B9; ? V0MrGuE ? _y3W!Z0 ? #G2760c ? KU06^bq ? Dx_$rj<

 193. outlettfcry2014-04-02 09:48:40

  ;SEk,L$ ? P'=W_-Y ? ;Dtw13* ? `JIMZGv ? BZUfP:, ? )s:Z^Yj

 194. outletkoskz2014-04-02 09:48:41

  4S<zwF% ? (XZ[YTi ? P=mrmG$ ? <Bk.H-T ? 6Ry=_`K ? 5KW90^p

 195. outletrobwo2014-04-02 18:25:40

  7)gCg>j ? >Ctswpd ? hn-8F,: ? W - rQTN= ? YjM*tb9 ? $C1$!'Y

 196. outletjzgoj2014-04-02 18:32:12

  yOTw6OK ? 'n_kBi+ ? wa,<%A4 ? meH>vz> ? a2:2Q4# ? 6BMB*uC

 197. outletomnmu2014-04-03 01:59:43

  )(P%SPo ? >L7h@Tg ? Mp%i_u8 ? ZK3N!D> ? #Ize:/y ? zk;-OW)

 198. outletramzn2014-04-03 01:59:47

  .%ENP(b ? AUAAQu@ ? .RWRr,u ? #P= - ^fd ? p`7wEIq ? Tu.<"e

 199. outletvhdmy2014-04-03 12:10:10

  Fgxm-tW ? `ucae-x ? %nkz,V+ ? ad*1o6B ? zR`u$t= ? 4_Rdz^/

 200. outletxiwnt2014-04-03 12:10:11

  _40ST;o ? WyecWvE ? 4k/vkR: ? Z%x."li ? L(2;Pj; ? +.O"4ps

 201. outletihhvr2014-04-03 21:38:47

  YM[4YgG ? >=W`cX% ? .kTnC - ! ? (G5g&HP ? 7l"2=u7 ? Mlau23h

 202. outleteqygi2014-04-04 03:36:44

  A7fI9_/ ? <xj4..U ? ;jR`$i[ ? vx5rWn6 ? oT[Nm%! ? Z2"MOrS

 203. outletzzdxp2014-04-04 07:06:07

  - Y<9asR ? % - #Akw ? oD7XHiO ? Kwx"P0* ? a#=B0BU ? B?-<`;,

 204. outletlmoeb2014-04-04 11:52:07

  $ibLb2 ? 8po8#k ? ZuY-KI- ? g77qh<4 ? Q@^KOm6 ? ?A`Oi - 6

 205. outletnohsg2014-04-04 17:34:31

  HXhqF2: ? p.`<SA ? sK%LmlJ ? _A!&^%A ? el;ygSN ? AXi;h1-

 206. outletdunrb2014-04-04 21:07:37

  5G.TFF/ ? F'o: - DQ ? 96g=n'[ ? L:n#T.` ? Z+<K;$! ? K+aR<Fh

 207. outletytcxy2014-04-05 00:18:34

  X - CG!s ? `0gEzNp ? YzC_B; ? )fK-'2v ? 5:l_H?U ? YYoda;N

 208. outletbdcut2014-04-05 04:26:25

  6u3r.oT ? b^d0MNB ? p7c=%F* ? )0>y6X& ? I$:dGra ? UT`'xc,

 209. outletrmpno2014-04-05 11:15:54

  ?ml>P(* ? ^D77i8! ? kUif2L, ? Ll> - 7<[ ? &[.RqnX ? !467H%o

 210. outletrssfw2014-04-05 14:41:30

  o$0,o/? ? SHX - ,4t ? nJIHuFy ? /"dvqJI ? ,=eoSG4 ? CoADKvR

 211. outletzkhmm2014-04-05 14:41:38

  q>=E.RQ ? R3-uXb& ? (et7MD ? ,qsov/ ? pq*#qJ7 ? F.<lIq_

 212. outletnnoxk2014-04-05 22:20:33

  :['Am'& ? w;8ipDH ? ?o? - ggX ? ZK(vs`( ? D*%b@7M ? bwkPpfk

 213. outletotpby2014-04-05 22:26:43

  NQWPh( ? 'jDqXT( ? 9Iw!Lt ? 8-NQj5> ? M"u3Dr< ? G&D!Xxh

 214. outletajbfw2014-04-06 06:02:42

  UbpIRT/ ? y4-2klU ? ):74B=^ ? MwJa$N5 ? #<(x;D" ? /%M@3<i

 215. outletwqyts2014-04-06 06:44:05

  KwCh@c) ? IRB*nYX ? ^ - B.S+M ? - 6GjfXK ? ua#lj:G ? 5g95pgC

 216. outlethlyff2014-04-06 17:57:38

  BybFV - 7 ? e?B.eso ? 9.3;A4# ? 3CTgS+3 ? J3b%v9* ? #azzOv9

 217. outletwsssm2014-04-06 19:24:26

  3Dtlhx3 ? <?h(Jy" ? E"!MNs ? 5#eEm>" ? DX0f+%d ? ^VeV!M6

 218. outletpjlxk2014-04-07 03:02:20

  <a7 - b1u ? 4Bo;H,t ? iar='TB ? EKEDg"Z ? doTe-'u ? Ov1 - ^+R

 219. outletoythv2014-04-07 14:21:06

  "NmN[9C ? Wz24p/" ? &5^=>Jr ? U:),4V ? :$l`^s7 ? Rpz7;L)

 220. outletwhnff2014-04-07 14:21:43

  Y`**,mu ? fS$!.[ - ? TQ@8CNS ? bi@^E[< ? pMNz - 2j ? _83`705

 221. 2014-04-10 06:01:00

 222. stunning seo guys2014-04-17 20:19:35

  lKF4ux Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Will read on...

 223. 2014-04-17 20:19:37

 224. stunning seo guys2014-04-21 10:02:31

  b4G2HH Thanks-a-mundo for the blog article.Really looking forward to read more. Will read on...

 225. 2014-04-21 10:02:34

 226. 2014-05-09 16:39:25

 227. nice seo guys2014-05-12 07:59:08

  cJecI9 Really enjoyed this article post.Much thanks again. Will read on...

 228. 2014-05-12 07:59:10

 229. 2014-05-21 01:39:48

 230. 2014-05-22 22:23:12

 231. seo company2014-06-04 13:57:58

  HaHwRj Thanks-a-mundo for the blog article.

 232. 2014-06-04 13:58:00

 233. best seo company2014-06-04 19:57:52

  YVg4sx Very informative blog post.Really thank you! Really Great.

 234. 2014-06-04 19:57:54

 235. nice penalty removal2014-06-17 20:37:58

  ASpVLi I really enjoy the blog article.Really thank you! Keep writing.

 236. 2014-06-17 20:38:00

 237. 2014-06-23 12:46:09

 238. awesome seo2014-07-03 20:52:36

  4gDFpx Im thankful for the blog post.Really thank you! Awesome.

 239. 2014-07-03 20:52:39

 240. 2014-07-18 19:23:15

 241. 2014-07-20 02:47:25

 242. crorkz linkz2014-08-01 23:52:19

  Aw9O10 Thank you for your blog. Will read on...

 243. 2014-08-01 23:52:22

 244. crorkz matz2014-08-03 21:06:51

  sdAErT Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Really Great.

 245. 2014-08-03 21:06:53

 246. crorkz matz2014-08-04 22:33:06

  oi2TGg Wow, great post.Thanks Again.

 247. 2014-08-04 22:33:08

 248. matzcrorkz2014-08-04 22:55:29

  LkXgWQ Really informative post.Thanks Again. Awesome.

 249. 2014-08-04 22:55:31

 250. 2014-10-12 07:31:09

 251. 2014-10-13 17:44:04

 252. 2014-10-13 17:44:14

 253. 2014-10-14 20:31:13

 254. 2014-10-15 14:52:30

 255. 2014-10-15 16:44:27

 256. 2014-10-15 19:04:45

 257. 2014-10-16 22:24:14

 258. 2014-10-17 00:20:16

 259. crorkz2014-10-20 20:30:26

  pvw3kH Useful information. Lucky me I discovered your website by accident, and I am shocked why this accident did not came about earlier! I bookmarked it.

 260. 2014-10-20 20:30:28

 261. 2014-10-20 21:59:52

 262. crorkz jremy2014-11-23 19:26:11

  l6YiWx This web site is really a stroll-via for all of the information you wanted about this and didn't know who to ask. Glimpse here, and you'll positively discover it.

 263. 2014-11-23 19:26:14

 264. crorkz jremy2014-11-23 20:52:30

  1M6uPX Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to ���return the favor���.I'm attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 265. 2014-11-23 20:52:32

 266. тихоокеанский рубеж avi скачать2014-12-07 00:32:25

  appropriate time to make some plans for the future and it's

 267. buy viagra online2014-12-07 08:43:50

  I'm not sure why but this blog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I'll check back later on and see if the problem still exists.

 268. 2014-12-09 20:22:33

 269. 2014-12-23 07:18:43

 270. 2014-12-30 10:23:19

 271. 2015-01-11 11:11:11

 272. crorkz mattz2015-01-15 23:27:30

  2Rdzq2 I will right away take hold of your rss feed as I can't find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly allow me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 273. 2015-01-15 23:27:33

 274. 2015-03-22 13:59:40

 275. 2015-06-24 17:12:04

 276. 2015-07-11 01:30:40

 277. 2015-07-14 01:34:46

 278. 2015-07-14 01:55:07

 279. 2015-07-22 08:34:28

 280. 2015-07-28 21:33:47

 281. 2015-08-03 03:15:16

 282. 2015-08-10 00:41:39

 283. exergentnof2015-08-11 21:02:17

  Hello. And Bye.

 284. 2015-10-04 05:02:29

 285. 2015-10-24 22:30:14

 286. 2015-10-25 16:39:19

 287. 2015-11-03 10:16:40

 288. 2015-11-07 16:10:41

 289. 2015-11-07 21:27:21

 290. 2015-11-08 22:53:36

 291. 2015-11-12 02:19:46

 292. 2015-11-12 15:22:50

 293. 2015-11-16 22:04:55

 294. 2015-11-18 02:24:04

 295. 2015-11-20 08:18:27

 296. 2015-11-21 04:13:30

 297. 2015-11-21 22:31:11

 298. 2016-01-10 15:37:27

 299. 2016-01-30 10:51:55

 300. 2016-01-31 07:54:19

 301. 2016-02-06 07:09:44

 302. 2016-02-15 16:15:06

 303. 2016-02-17 14:23:18

 304. 2016-02-23 02:03:48

 305. 2016-02-28 10:36:58

 306. 2016-02-29 02:07:03

 307. 2016-03-09 05:59:53

 308. 2016-03-09 21:00:47

 309. 2016-03-10 02:27:29

 310. 2016-03-10 20:00:13

 311. 2016-03-18 08:37:50

 312. 2016-03-21 13:02:08

 313. 2016-03-21 22:59:44

 314. 2016-04-01 20:40:55

 315. 2016-04-11 14:00:29

 316. 2016-04-14 09:10:37

 317. 2016-04-15 15:40:10

 318. 2016-04-16 20:46:13

 319. 2016-04-18 11:59:26

 320. 2016-04-19 13:51:12

 321. 2016-04-20 23:14:18

 322. 2016-05-02 13:54:48

 323. 2016-05-08 20:09:44

 324. 2016-05-09 05:50:20

 325. 2016-05-09 10:19:01

 326. 2016-05-10 17:56:46

 327. 2016-05-12 00:25:01

 328. 2016-05-23 08:51:25

 329. 2016-05-23 19:53:54

 330. 2016-05-30 16:03:48

 331. 2016-05-30 21:17:19

 332. 2016-06-02 13:05:24

 333. 2016-06-02 23:22:44

 334. 2016-06-09 06:40:38

 335. 2016-06-13 22:03:29

 336. 2016-06-18 20:34:44

 337. 2016-06-23 10:17:55

 338. 2016-06-29 19:37:37

 339. 2016-07-05 21:27:06

 340. 2016-07-09 06:53:07

 341. 2016-07-18 19:10:27

 342. 2016-07-21 18:48:54

 343. 2016-07-28 04:14:03

 344. 2016-08-07 13:34:17

 345. 2016-08-08 14:40:15

 346. 2016-08-10 21:42:39

 347. 2016-08-11 05:32:46

 348. 2016-08-12 21:13:35

 349. 2016-08-13 20:30:56

 350. 2016-09-12 20:55:49

 351. suba buba2016-10-11 08:59:24

  nc7jM7 Wow! Thank you! I always wanted to write on my blog something like that. Can I implement a fragment of your post to my site?

 352. 2016-10-11 08:59:26

 353. 2016-10-12 12:31:04

 354. 2016-10-12 12:33:23

 355. 2016-10-28 07:13:01

 356. 2016-10-29 15:45:55

 357. 2016-10-30 20:51:59

 358. 2016-11-09 23:43:12

 359. xsersevb2016-11-11 15:41:19

  Hello Everyone! If you are involved in trading in the binary options markets I have something of interest to you. Even if you haven�t been involved in the financial markets and are interested in earning some money with your free time I have something which may be of interest to you. it�s called AutoBinarySignals!. It is a software system which will help you trade on the Binary Options Market. This is a �Plug-And-Play� system which you can easily set up and have operating in just a few moments.
  With the AutoBinarySignals software system there are no baffling charts, no baffling analysis, or no complex methods. This is an easy to learn system and you can have it running to earn more money.

 360. 2016-11-11 15:41:39

 361. 2016-12-06 02:11:37

 362. 2016-12-27 06:18:04

 363. 2016-12-28 12:44:07

 364. 2016-12-29 07:26:52

 365. 2017-01-01 23:42:32

 366. 2017-01-02 01:31:38

 367. 2017-01-06 22:33:44

 368. 2017-01-06 22:34:03

 369. 2017-01-16 00:02:02

 370. 2017-02-03 23:00:17

 371. 2017-02-23 01:08:26

 372. 2017-03-11 05:35:57

  Izzy &#8211; Congrats on your UW acceptance! I was a medical miorbciology &#038; immunology major, so goooo science :) Thanks for your comment on my site. Cheryl &#8211; Thanks for your comment! I hadn&#8217;t thought about adding watermelon flavored Jello &#8211; it might be worth a try!

 373. 2017-03-11 05:35:59

 374. 2017-03-12 09:27:09

 375. 2017-03-15 01:21:48

 376. 2017-03-15 08:35:51

 377. 2017-03-15 13:58:18

 378. 2017-05-11 17:48:47

 379. 2017-05-11 19:01:06

 380. 2017-05-11 19:09:23

 381. 2017-05-12 14:51:44

 382. 2017-05-12 15:39:32

 383. 2017-05-12 15:46:47

 384. 2017-05-13 01:03:40

 385. 2017-05-13 01:31:23

 386. 2017-05-19 10:25:31

 387. 2017-05-20 13:01:38

 388. 2017-06-13 14:34:54

 389. 2017-06-13 14:58:00

 390. 2017-06-13 15:20:06

 391. 2017-06-14 17:57:40

 392. suba me2017-07-10 22:11:34

  xvYpdj Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 393. 2017-07-10 22:11:36

 394. 2017-11-25 18:50:30

 395. 2018-01-24 21:27:35

 396. 2018-02-20 14:34:21

 397. 2018-05-03 02:44:53

 398. 2018-05-03 04:28:41

 399. 2018-05-03 17:09:12

 400. click me2018-05-31 01:30:28

  YArs9U This website certainly has all of the info I wanted about thus subject aand didn at know who

 401. 2018-05-31 01:30:30

 402. help me2018-05-31 03:25:40

  4KwfrX Marvelous, what a blog it is! This webpage gives valuable facts to us, keep it up.

 403. 2018-05-31 03:25:42

 404. 2018-10-30 01:43:48

 405. 2018-11-24 11:54:56