Wolna Strefa / The Wall

Ściana – Recykling Internetu

AAA

Ściana to projekt, który umożliwia tworzenie kolaży z obrazów umieszczonych w przestrzeni Internetu.

Można traktować go jako zabawę w układanie klocków, które w zależności od konfiguracji nabierają nowych znaczeń, można – po prostu – podzielić się z innymi własnymi „wykopaliskami” i ulubionymi stronami. Wreszcie, można też bardziej świadomie budować wizualną formę przekazu na wybrany temat.

Niezależnie od indywidualnego podejścia, proponujemy tworzenie Ścian w dwóch kategoriach – Konkurs i Styl wolny.

Konkursy będziemy ogłaszać co dwa tygodnie, aż do rozpoczęcia Kongresu. Za każdym razem tematem będzie kolejny tytuł panelu dyskusyjnego EKK. Najciekawsze Ściany nagrodzimy wydawnictwami Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Z kolei w Stylu wolnym nie stawiamy żadnych ograniczeń tematycznych (poza ujętymi w Regulaminie). Liczymy na inwencję i maksymalną kreatywność. Przed samym Kongresem, z opublikowanych „freestylowych” Ścian, wybierzemy najoryginalniejszą pod względem formy i treści, a jej autora wyróżnimy nagrodą specjalną.

Ściana to projekt zainspirowany istotą i zasobami Internetu. W ciągu zaledwie kilku, kilkunastu lat globalna sieć komputerowa stała się puszką bez dna, zawierającą miliardy informacji, obrazów, dźwięków i filmów. Potrzebnych i zbędnych, ważnych i błahych, mądrych, głupich, pięknych, strasznych. Internet stał się archiwum naszej cywilizacji. Ta gigantyczna baza danych – rządząca się swoimi prawami, nieuporządkowana, chaotyczna i fascynująca – przerasta nasze możliwości przyswajania informacji. Nadmiar, który oferuje, Zygmunt Bauman nazwał „ścianą wiedzy” – murem, którego przebić nie jesteśmy w stanie.

Zamiast tworzenia od zera, proponujemy więc recykling istniejących obrazów, nadawanie im nowych kontekstów i znaczeń.
 

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku