Człowiek to piękne zwierzę

AAA

Rozmowa z Janem Fabrem

Ciało przypomina niezwykłe pudełko z farbami, laboratorium, pole walki – mówi belgijski reżyser teatralny Jan Fabre.

W wielu performance’ach zadajesz sobie rany…

Tak, od 1978 roku rysuję własną krwią. Kiedyś, jako młody chłopak pojechałem do Brugii na wystawę mistrzów flamandzkich. Przeżyłem fizyczny szok – odkryłem performance, zanim w ogóle poznałem to słowo. Wróciłem do hotelu i zacząłem się ciąć. Krwawiłem. Wszystko mnie bolało. Później odkryłem, że wielu flamandzkich malarzy prymitywistów mieszało swoją krew z farbami. To zjawisko powinno się więc rozważyć w kontekście całej malarskiej tradycji. Do produkcji bieli używano kiedyś zmiażdżonych ludzkich kości. Te przykłady pokazują, że chodzi o naturalną jakość. Artysta wykorzystuje własne ciało, aby ją osiągnąć. Nasze ciało stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy. Jako artysta stawiasz często kroki instynktownie. Dopiero później dowiadujesz się, że nie jesteś pierwszym, który podejmuje jakieś działania.

Wykorzystujesz ciało, także płyny ustrojowe – to ważny element Twoich przedstawień. Co Cię w nich pociąga?

Interesuje mnie to, jakie płyny ustrojowe mają znaczenie polityczne, filozoficzne, społeczne. Żyjemy w społeczeństwie, w którym ludzie stali się bezwonni. A przecież pachniemy, pocimy się. Nie ma w tym nic złego. Kobiety mają okres, a na całym świecie menstruacja kojarzy się z błękitnym płynem w reklamie „Always”.

To oznacza, że wciąż żyjemy w społeczeństwie wielkich tabu. Krew menstruacyjna postrzegana była źle przez Kościół katolicki, ale z naukowego punktu widzenia jest czymś bardzo zdrowym – przejawem witalności. Stąd wzięły się moje badania – poszukuję odpowiedzi na pytanie, dlaczego krew jest czymś negatywnym dla większości ludzi? Jako młody człowiek fascynowałem się swoim penisem i spermą. Czy wiesz, czym jest sperma, kiedy obejrzysz ją pod mikroskopem? Jaka niezwykła biologiczna walka się tam toczy? To jak cały wszechświat! Zajmuję się tym, ponieważ w swojej istocie jesteśmy pięknymi zwierzętami. W naszej krwi, skórze, szkielecie, spermie i wodzie kryje się wielka wiedza. Dla mnie wszystko jest organiczne i bardzo naturalne. Gdy patrzysz na to z zewnątrz, myślisz, że wszystko jest brudne, prowokacyjne i dziwne.

Zresztą przyjrzyj się moim rzeźbom, przedstawieniom, które zrobiłem. Analizowałem szkielet, mięśnie, krew, spermę, mocz, łzy. Ciało przypomina niezwykłe pudełko z farbami, laboratorium, pole walki. Wszystko, co z niego pochodzi, jest bardzo istotne.

Twoja praca opiera się na improwizacji. Jak ewoluuje Twoja idea spektaklu, jak zmienia się początkowa koncepcja?

Na początku staram się zachowywać bardzo naiwnie. Mówię swoim aktorom, że nic nie wiem, choć wiem, jak zakończy się praca. Przypomina to trochę zabawę w ślepego, którego psy przewodnicy mają zaprowadzić w odpowiednie miejsce. Ślepy okazuje się jednak jasnowidzem. Zna miejsce, do którego prowadzą go psy. Zamykam oczy i wiem, jaka jest odpowiednia pozycja. Improwizacja jest jednak niezwykle ważnym narzędziem. Na przykład wąchający się nawzajem aktorzy – dzięki zapachowi aktorzy odkrywają się, poznają od stóp do głów. Improwizacja jest także narzędziem, które zaostrza wyobraźnię, ćwiczy fizyczny refleks. Jest zatem w większym stopniu treningiem dla nich niż dla mnie. Dzięki improwizacji aktorzy mogą uwierzyć, że odkryli coś sami. Są wtedy dumni i lepiej pracują – promieniują. To bardzo ważne, żeby aktorzy wierzyli, że są na scenie bohaterami antycznej tragedii. To jest piękne. Oczywiście ja także dużo się od nich uczę.

Do jakiego stopnia utrzymujesz kontrolę nad aktorskimi improwizacjami?

Jako artysta muszę być dyktatorem. To jedyny zawód, który pozwala mi nim być w kapitalistycznym społeczeństwie zachodnim. Najczęściej muszę mówić: „nie, nie, nie, nie, nie, nie, tak, nie, nie, nie, nie, nie, tak”. To ja ustanawiam zasady, tworzę strukturę. Ale pozwalam aktorom wychodzić poza mur, który tworzę. Oni prowadzą walkę ze strukturą, którą im narzucam. Jest to oś konfliktu, dramatu. Dzięki swojej sile i zdolności przekraczania samych siebie aktorzy uwalniają się ze struktury. Wtedy właśnie rodzi się teatr, dramat, piękno; wtedy widać, że przedstawienie żyje, że nabiera ciała i krwi. Jestem nikim bez moich aktorów. Ale i oni stają się piękniejsi, kiedy jestem dyktatorem. Nigdy jednak nie zmuszam ich do przekroczenia pewnych granic. Proponuję sytuacje, w których aktorzy – jeśli traktują swoją pracę poważnie – sami decydują się iść dalej. Każdy poważny artysta mierzy się z tą decyzją.

A sam przekraczasz granice? Nadal działasz jako performer…

Czasami przeprowadzam performance. Zawsze tylko raz – inaczej skończyłbym w szpitalu albo na posterunku policji. Ostatni performance zrealizowałem w Luwrze. Było to pięciogodzinne hommage dla Jacques’a Mesrine’a – słynnego gangstera, wroga państwa, który działał jako artysta w późnych latach 70. XX wieku. Mój performance dotyczył metamorfoz i ucieczki z największego więzienia Francji – Luwru.

Czy pracując z aktorem, szukasz jakiegoś indywidualnego gestu, ruchu od środka, czy pracujesz, używając pewnych klisz lub metody?

Nigdy nie mówię o metodzie, zawsze o linii przewodniej. Jestem ślepcem, a moje psy prowadzą mnie na właściwe miejsce. Mówię o linii przewodniej, ponieważ metoda jest zbyt dogmatyczna. Bardzo ważne jest to, żeby nauczyć aktora myśleć, używać wyobraźni. Moment, kiedy zaczynasz akceptować wyobraźnię jako narzędzie, jest momentem, kiedy otwiera się prawdziwość. Prawdziwość (nie prawda) zostaje osiągnięta przez koncentrację i wyobraźnię. Przypomina to uprawianie miłości. Chodzi o moment całkowitej koncentracji: wyobrażenie sobie czyjeś skóry, jej świadome, fizyczne lub metaforyczne penetrowanie. To działa w dwie strony – od środka na zewnątrz i z zewnątrz do środka. Powierzchnia jest istotna dla pracy aktora. Bez niej nie istniałoby wnętrze.

W swojej pracy często mówisz o aktorze „wojowniku piękna”. Co to znaczy?

Aktor – taki, którego nazywam „wojownikiem piękna” – jest kimś wyjątkowym, ponieważ z całej siły staje w obronie piękna. Myślę, że „wojownik piękna” musi podchodzić do swojej pracy bardzo poważnie. Sam dla siebie stanowi przedmiot badań. Kryje się w tym bardzo duże wyzwanie. „Wojownik piękna” musi poszukiwać terra incognita – pola, na którym traci jakikolwiek punkt odniesienia, zatraca samego siebie po to, aby odkryć własne korzenie, wejść w inny stan świadomości. Odkrywanie tych stanów jest poszukiwaniem piękna. Istnieje takie flamandzkie słowo „redeloosheid”, którego znaczenie obejmuje zarówno rozum, jak i jego przeciwieństwo. Ten nie-rozum pochodzi z wewnątrz – jest obszarem nieograniczonej przez żadne reguły anarchii, pasji i miłości.

A czym jest piękno, którego aktor poszukuje? Jak sam je rozumiesz?

Piękno jest dla mnie bardzo ważne. Potrzebuję go. To coś, co może istnieć poza jakąkolwiek ideologią i estetyką – je można bowiem wytworzyć. Piękno jest harmonijną, rozwibrowaną sekwencją niezależną od zasad etycznych i estetycznych. Jest wolnością. Przypomina motyla, który ulega zagładzie, gdy łapiesz go za skrzydła.

We współczesnym społeczeństwie europejskim zaawansowane technologie wpływają coraz bardziej na to, jak żyjemy. Jaki jest Twój stosunek do technologii i stosowania ich w teatrze? Twoja praca jest przecież bardzo organiczna.

Co wolicie: pocałunek komputera czy drugiego człowieka? „Drugiego człowieka”– oto moja odpowiedź. Nadal nie mam komputera i telefonu komórkowego. Z różnych powodów. Jednym z nich jest to, że lubię patrzeć ludziom w oczy. Lubię czuć ludzki zapach. Jesteśmy zwierzętami, które nawzajem się obwąchują. Telefony, iPody – wszystko to są cudowne narzędzia do komunikowania się, ale esencją pracy w teatrze, pisania, tworzenia jakiejkolwiek sztuki jest percepcja świata przez dotyk. Wszelka sztuka jest wytworem człowieka. Człowiek jest piękny – jeśli nie możesz go dotknąć, poczuć, powąchać, wiele tracisz.

W ostatnim spektaklu „Orgia tolerancji” (premiera w roku 2009) prezentujesz bardzo krytyczną postawę względem europejskiego społeczeństwa. Co dla Ciebie oznacza być Europejczykiem i jak wyobrażasz sobie przyszłość Europy?

Mówiąc szczerze, nie jestem Europejczykiem. Jestem bardzo młodym mężczyzną z Antwerpii – artystą prowincjonalnym. Jednocześnie dzięki temu prowincjonalizmowi jestem artystą uniwersalnym. Mówię, że jestem bardzo młody, ponieważ stawanie się młodym artystą zajmuje całe życie. Nie warto zajmować się systemami i strukturami politycznymi – tym czym UE zajmuje ludzi. Nie zapominaj, że w tym wszystkim chodzi o ekonomię. A siła ekonomii jest w swojej istocie mało interesująca dla artysty.

Ale staje się coraz bardziej znaczącym obszarem w naszym życiu. Wielkie korporacje coraz częściej współpracują z politykami, będącymi na szczycie władzy.

Przyjrzyj się wiekom średnim. Spójrz na Brugię. Była Nowym Jorkiem Europy. Tam pracowali wszyscy najważniejsi artyści, bo tam były pieniądze. Relacja między sztuką a kapitalizmem istniała zawsze. Dlaczego artystom zależało na pieniądzach? Ponieważ wiązało się to z jakością – ze stosowaniem najlepszych materiałów. Gdy piętnastowieczni artyści potrzebowali lapis lazuli – błękitnego kamienia potrzebnego do namalowania sukni Maryi – musieli udać się do Afganistanu. Na zdobycie kamienia potrzeba było sześciu miesięcy. Jego cena była horrendalna! Nic się pod tym względem nie zmieniło.

Aby robić to, co do niego należy i kreować piękno artysta musi wykorzystywać system. Dobry artysta jest zawsze świadomy czasów, w których żyje, stawia im opór. Nie mam nic przeciwko kapitalizmowi. Chodzi o to, aby korzystać z niego we właściwy sposób. Nie mam nic przeciwko pieniądzom. To, że korporacje stają się na całym świecie ważniejsze od polityków… cóż, podobnie było w XV wieku, kiedy od polityków ważniejszy był Kościół. Wtedy też chodziło o pieniądze. Tak było zawsze, ale musimy być sprytni. Aktorom i tancerzom, z którymi pracuję, powtarzam, że fakt, iż jesteśmy otoczeni przez różnego rodzaju ideologie nie oznacza, że nasza praca musi być nimi przesiąknięta. Nie muszę dostosowywać się do ideologii Opery Narodowej, w której pracuję. Mogę pozostać niezależny. Rysunek, który tworzę, trafia do muzeum lub galerii, a więc wchodzi w system pieniądza – ale nie oznacza to, iż jest nim naznaczony. Dobre dzieło zawsze przetrwa i będzie używane jako narzędzie do refleksji nad społeczeństwem i mierzenia się ze zmianami, jakie w nim zachodzą.

Twoją następną produkcją będzie „Prometheus Landscape II” (premiera planowana na styczeń 2011). W 1988 zrealizowałeś „Prometheus I”. Czy inspirujesz się tamtym spektaklem, czy będzie to coś zupełnie nowego?

Teatr grecki jest matrycą mojego myślenia o teatrze. Wszyscy bogowie i herosi antyczni są dla mnie bardzo ważni. Prometeusz był mężczyzną, który przyniósł ludzkości ogień. Czasami czuję, że jako artysta posiadam ogień i przekazuję go innym ludziom, innym artystom. Tworzymy drużynę, którą bardzo lubię. Pojawia się oczywiście pytanie o to, kim jest heros we współczesnym społeczeństwie. Żyjemy w świecie, w którym zabrania się używania ognia. W każdym pieprzonym muzeum czy teatrze nie wolno ci używać ognia. W tym sensie zabrania się także kreatywności. Myślimy o świecie współczesnym, o Prometeuszu, rozmawiamy o ogniu, ale nie możemy go rozpalić!

Rozmawiały Dorota Semenowicz i Katarzyna Tórz

Poznań, 30 czerwca 2010 roku

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

 1. GuSAjhHDtgJklVhCqR2011-10-09 22:49:02

  I sreached a bunch of sites and this was the best.

 2. bKXUDLmSirH2011-10-10 01:22:56

  This airtcle went ahead and made my day.

 3. oem software2012-02-12 06:41:31

  XEyF3l Hello! How do you feel about young composers?!...

 4. buy cheap oem software2012-02-12 06:41:46

  Hgw5Jh Good post! Found a lot of new and interesting! Will share the link with others:D

 5. computer repair san antonio2012-06-25 22:14:00

  That is the proper weblog for anyone who desires to seek out out about this topic. You understand so much its virtually hard to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply great!

 6. LsSJpVVDskHXXfbCKj2012-09-12 01:32:50

  This was so helpful and easy! Do you have any articels on rehab?

 7. 2012-09-12 01:32:52

 8. 2012-09-12 22:51:03

 9. 2012-09-13 06:59:22

 10. 2012-09-13 20:23:41

 11. 2012-09-14 01:46:33

 12. ulEYIaDEtgwGv2012-10-11 21:29:10

  Gratulacje! :) Ale właśnie tak to działa w maju! Noclegi są rzeczywiście za darmo, pod wirnukaem wykupienia całodniowego wyżywienia (ktf3rego koszty są często podejrzanie wysokie) oraz wybrania terminu pobytu poza sezonem. Oszustwo i manipulacja polega w tego typu ofertach na tym, że koszty odebrania czeku / ankiety itp. są ukrywane (a czasami dochodzą nawet do stu złotych), a koszty obligatoryjnego wyżywienia są często wyjątkowo drogie. Tu dodatkowo wykorzystano manipulację z użyciem reguły niedostępności, bo z technicznego punktu widzenia nie ma możliwości sprawdzenia, czy użytkownik faktycznie zareagował w dniu emisji reklamy (jak to niby jest wymagane), czy kilka dni pf3źniej

 13. 2012-10-11 21:29:13

 14. 2012-10-12 09:55:20

 15. 2012-10-12 21:04:46

 16. 2012-10-14 16:55:44

 17. 2012-10-15 03:58:18

 18. 2012-12-11 14:20:56

 19. 2013-02-23 09:50:28

 20. amazing site2013-03-03 21:42:20

  oTmqly Im grateful for the blog.Much thanks again. Cool.

 21. 2013-03-03 21:42:22

 22. bookmarks2013-03-15 00:32:26

  leh2hl wow, awesome blog.Really thank you! Will read on...

 23. 2013-03-15 00:32:29

 24. bookmaring service2013-03-15 14:17:16

  khvZad Muchos Gracias for your post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 25. 2013-03-15 14:17:18

 26. buy cipro2013-03-15 18:40:27

  Hey, thanks for the post.Really looking forward to read more. Great.

 27. ciprofloxacin 500mg2013-03-15 19:04:40

  Really appreciate you sharing this article post.Really thank you! Great.

 28. generic viagra online2013-03-15 20:19:16

  Thank you for your post.Thanks Again. Much obliged.

 29. generic viagra no prescription2013-03-15 20:43:25

  Great article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 30. generic cialis no prescription2013-03-15 21:58:26

  I really enjoy the blog.Thanks Again. Really Cool.

 31. buy generic cialis2013-03-15 22:22:55

  Awesome blog article. Awesome.

 32. Buy Levitra online2013-03-15 23:38:47

  I truly appreciate this article post. Will read on...

 33. Buy Levitra uk2013-03-16 00:03:21

  I really enjoy the article post. Fantastic.

 34. 2013-04-15 22:48:00

 35. Social bookmarks2013-04-20 06:42:15

  D8hMzR wow, awesome article.Thanks Again. Will read on...

 36. 2013-04-20 06:42:17

 37. best compact digital cameras2013-05-14 08:25:35

  dPtK9o I truly appreciate this post.Much thanks again. Want more.

 38. 2013-05-14 08:25:38

 39. digital camera guide2013-05-14 16:38:06

  nq59RS Awesome blog post.Really thank you! Want more.

 40. 2013-05-14 16:38:08

 41. 2013-05-20 05:29:22

 42. good seo2013-05-25 07:40:48

  Y6EXOf Very good blog.Much thanks again. Really Great.

 43. 2013-05-25 07:40:50

 44. seo service2013-05-27 15:42:36

  Brsqgj Awesome blog. Fantastic.

 45. 2013-05-27 15:42:42

 46. seo service2013-05-28 09:29:57

  dDeTUO I think this is a real great post.Thanks Again. Great.

 47. 2013-05-28 09:29:59

 48. social bookmarks2013-06-19 18:57:24

  WSUtE4 Appreciate you sharing, great post.Really thank you! Cool.

 49. 2013-06-19 18:57:26

 50. 2013-06-21 07:54:15

 51. great service2013-07-04 14:43:52

  Ugiofw Really appreciate you sharing this post. Awesome.

 52. 2013-07-04 14:43:56

 53. PYXgXAnBMIk2013-07-23 20:52:21

  Really enjoyed this blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 54. tPuLRgLx2013-07-24 22:33:24

  Wow, great blog article.Really thank you! Want more.

 55. best news on earth2013-07-26 14:36:25

  nqBVXW I really enjoy the blog article.Thanks Again. Want more.

 56. 2013-07-26 14:36:28

 57. 2013-07-27 12:21:57

  That's a craaekrjcck answer to an interesting question

 58. 2013-07-27 12:21:59

 59. 2013-07-28 03:59:05

  I was serouisly at DefCon 5 until I saw this post.

 60. 2013-07-28 03:59:07

 61. 2013-07-29 18:13:18

  New Beginner Guitar Class at MusicMakers in Manchester, CT ab Nick Basic guitar tenqhicue; Learning how to read notes on all 6 strings; Learning basic chords and how to read chord charts and lead sheets; Learn how to understand tablature; Basic introduction of Music Theory . Known for being a " communicative player with natural musicality," Nick Cutroneo is an up and coming classical guitarist of the new generation. An active performer, Mr. Cutroneo has played concerts throughout the North East of the United States and Italy.

 62. 2013-07-29 18:13:21

 63. 2013-07-29 19:12:28

  It's a pleasure to find such rattonaliiy in an answer. Welcome to the debate.

 64. 2013-07-29 19:12:32

 65. 2013-08-01 08:21:21

 66. 2013-08-01 18:36:54

 67. best news2013-08-02 17:06:47

  cRJQ1W Awesome blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 68. 2013-08-02 17:06:49

 69. cool linkbuilding service2013-08-08 12:16:58

  15Zp8h Say, you got a nice blog article.Really thank you! Will read on...

 70. 2013-08-08 12:17:00

 71. 2013-08-09 23:42:20

 72. 2013-08-10 17:57:07

 73. 2013-08-10 20:05:32

 74. 2013-08-12 21:12:18

 75. great link buildng2013-08-19 15:08:23

  baILr8 wow, awesome blog.Much thanks again. Cool.

 76. 2013-08-19 15:08:25

 77. awesome links for you2013-08-20 02:48:02

  KZdW8f Thanks so much for the blog article.Much thanks again. Really Cool.

 78. 2013-08-20 02:48:04

 79. great seo service2013-09-04 08:00:47

  ouPSTA Major thanks for the blog post.Thanks Again. Really Cool.

 80. 2013-09-04 08:00:50

 81. ZlpQKoffcYHpBiKZsXr2013-09-11 00:16:14

  Hello guys! I have 20 Minecraft premium accounts that I wont use so I decided to give it away to those of you whom cant afford to buy one. Please send an email to this email: buchyhhh@gmail.com

 82. best place for make money online2013-09-12 00:04:51

  cyVBeY Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really looking forward to read more. Will read on...

 83. 2013-09-12 00:04:54

 84. only for 5 dollars2013-09-12 23:04:23

  QjOonk A round of applause for your article post.Really looking forward to read more. Great.

 85. 2013-09-12 23:04:26

 86. only for 5 dollars2013-09-13 10:58:26

  xL4t4Y Muchos Gracias for your blog.Thanks Again. Really Cool.

 87. 2013-09-13 10:58:28

 88. awesome link building2013-09-24 18:53:29

  c95gZa Looking forward to reading more. Great blog.Really thank you! Want more.

 89. 2013-09-24 18:53:31

 90. 2013-10-07 08:52:08

 91. check out these guys!2013-10-15 12:12:57

  mZYD5S Thanks-a-mundo for the blog.Really looking forward to read more. Want more.

 92. 2013-10-15 12:12:59

 93. best link build2013-10-16 02:14:44

  f0paLa Appreciate you sharing, great post.Really thank you! Fantastic.

 94. 2013-10-16 02:14:46

 95. top seo guys2013-10-25 03:21:56

  GHxvIl I really enjoy the blog article.Really thank you! Will read on...

 96. 2013-10-25 03:21:58

 97. smashing top seo2013-10-31 02:20:16

  fxDBDW I really enjoy the post.Thanks Again. Want more.

 98. 2013-10-31 02:20:18

 99. seo service2013-12-14 18:18:38

  BvtL5U Wow, great post.Thanks Again. Will read on...

 100. 2013-12-14 18:18:41

 101. stunning seo guys2014-01-08 12:42:01

  UZYbBP I really like and appreciate your post.Really thank you! Really Great.

 102. 2014-01-08 12:42:03

 103. look at this2014-01-16 03:39:14

  Fsg8Og I am so grateful for your post.Really thank you! Want more.

 104. 2014-01-16 03:39:16

 105. awesome things!2014-02-28 22:22:54

  Dr6B8g Thanks for sharing, this is a fantastic post. Keep writing.

 106. 2014-02-28 22:22:56

 107. 2014-03-08 01:57:53

 108. seo for cheap2014-03-22 15:30:30

  ab8M2v Really informative article post.Much thanks again. Fantastic.

 109. 2014-03-22 15:30:32

 110. check it out2014-04-01 15:27:31

  DoHMgW Thanks again for the blog post. Fantastic.

 111. 2014-04-01 15:27:35

 112. 2014-04-07 13:01:03

 113. stunning seo guys2014-04-21 00:51:19

  j23w6n Really enjoyed this article post.Much thanks again. Want more.

 114. 2014-04-21 00:51:22

 115. 2014-05-06 13:01:10

 116. 2014-05-07 14:51:06

 117. seo for cheap2014-05-12 17:28:09

  8XJioH Awesome article.

 118. 2014-05-12 17:28:11

 119. 2014-05-19 22:07:58

 120. 2014-05-21 11:23:52

 121. awesome seo solutions2014-06-04 22:11:52

  QDTy0F Thanks-a-mundo for the blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 122. 2014-06-04 22:11:55

 123. nice penalty removal2014-06-18 11:05:31

  Jv8A8G Looking forward to reading more. Great blog post.Really thank you! Keep writing.

 124. 2014-06-18 11:05:33

 125. cheap seo services2014-06-19 10:23:41

  UqoC9e I truly appreciate this blog. Really Cool.

 126. 2014-06-19 10:23:43

 127. nice penalty removal2014-07-03 22:56:53

  tJ3EPf Muchos Gracias for your article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 128. 2014-07-03 22:56:56

 129. 2014-07-18 13:21:55

 130. 2014-07-20 21:58:00

 131. 2014-07-31 08:51:10

 132. crorkz matz2014-08-02 01:11:37

  WZs6k7 I cannot thank you enough for the blog.Really looking forward to read more. Will read on...

 133. 2014-08-02 01:11:40

 134. crorkz2014-08-03 21:26:34

  AnHnaY Say, you got a nice post. Will read on...

 135. 2014-08-03 21:26:36

 136. crorkz matz2014-08-04 23:03:06

  866sNB Thanks again for the blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 137. 2014-08-04 23:03:08

 138. 2014-08-23 12:19:47

 139. 2014-10-06 07:35:37

 140. 2014-10-13 01:19:22

 141. 2014-10-14 22:17:59

 142. 2014-10-15 09:55:34

 143. 2014-10-18 16:22:56

 144. crorkz2014-11-23 22:12:04

  aW0O4l I will immediately clutch your rss feed as I can't to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you've any? Kindly let me understand so that I could subscribe. Thanks.

 145. 2014-11-23 22:12:06

 146. 2015-01-01 23:01:17

 147. 2015-01-07 13:36:34

 148. crorkz linkz2015-01-16 03:19:14

  CvpfnZ you've an awesome weblog here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 149. 2015-01-16 03:19:16

 150. 2015-05-01 12:06:37

 151. 2015-07-13 21:48:41

 152. 2015-07-20 16:28:22

 153. 2015-07-25 05:43:36

 154. 2015-07-28 19:16:25

 155. 2015-08-09 23:21:57

 156. 2015-08-11 01:07:35

 157. 2015-08-14 06:56:37

 158. 2015-10-06 00:43:18

 159. 2015-10-23 11:04:49

 160. 2015-10-23 13:49:36

 161. 2015-10-25 08:31:01

 162. 2015-10-25 16:39:25

 163. 2015-10-26 02:29:26

 164. 2016-01-11 21:34:02

 165. 2016-02-05 11:40:31

 166. 2016-02-07 02:49:44

 167. 2016-04-12 01:49:08

 168. 2016-04-18 04:57:19

 169. 2016-05-09 06:11:37

 170. 2016-05-12 03:03:01

 171. 2016-05-31 01:44:41

 172. 2016-06-08 20:01:59

 173. 2016-06-12 15:46:30

 174. 2016-06-13 15:36:03

 175. 2016-06-18 14:00:32

 176. 2016-06-23 04:13:56

 177. 2016-07-05 16:46:58

 178. 2016-07-19 01:03:34

 179. 2016-07-22 02:04:33

 180. 2016-07-28 01:56:53

 181. 2016-08-08 08:41:31

 182. 2016-08-13 14:39:47

 183. 2016-09-12 19:28:47

 184. free pron online2016-10-10 21:29:13

  4Ux3V9 this wonderful read!! I definitely really liked every little

 185. 2016-10-10 21:29:15

 186. 2016-10-12 04:00:38

 187. 2016-11-09 21:09:03

 188. 2016-12-27 06:39:27

 189. 2017-01-15 19:47:44

 190. 2017-02-04 01:35:02

 191. 2017-02-25 20:40:39

 192. 2017-07-05 19:58:05

 193. jeremy abrams2017-07-10 22:07:20

  m5xQDy Of course, what a fantastic website and informative posts, I definitely will bookmark your site.All the Best!

 194. 2017-07-10 22:07:22

 195. 2017-07-22 18:16:59

 196. 2017-07-22 18:17:08

 197. 2017-08-20 21:09:16

 198. 2017-09-04 09:58:55

 199. suba buba2017-11-08 12:14:04

  MGMHGb Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 200. 2017-11-08 12:14:06

 201. 2018-02-04 09:57:42

 202. 2018-02-20 11:46:42

 203. 2018-05-03 02:49:03

 204. 2018-05-03 04:32:43

 205. 2018-05-03 17:13:57

 206. check this out2018-05-31 03:21:33

  favqcY Valuable info. Lucky me I found your web site by accident, and I am shocked why this accident didn at happened earlier! I bookmarked it.

 207. 2018-05-31 03:21:35

 208. 2018-11-27 12:55:47

 209. 2018-12-10 09:12:02

 210. 2018-12-10 16:03:33

 211. 2018-12-15 13:21:35

 212. i love pron2018-12-17 04:26:31

  s2b0j6 Really informative blog.Really thank you! Cool.

 213. 2018-12-17 04:26:33

 214. 2018-12-19 13:17:21

 215. for more info2018-12-24 13:39:42

  This blog is definitely awesome as well as factual. I have picked up helluva handy advices out of this blog. I ad love to go back again and again. Thanks a bunch!

 216. รถเช&#2018-12-24 15:28:53

  Wow, great blog article.Thanks Again. Fantastic.

 217. to read more2018-12-24 15:56:51

  Wow! Thank you! I always needed to write on my website something like that. Can I take a fragment of your post to my site?

 218. visit website2018-12-26 13:58:11

  Thanks again for the article post.Much thanks again.

 219. https://waterhawkgutters.com/2018-12-26 15:37:29

  pretty helpful stuff, overall I imagine this is well worth a bookmark, thanks

 220. Website Design San Diego2018-12-26 17:16:20

  This is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise information Thanks for sharing this one. A must read article!

 221. situs poker domino online2018-12-26 18:54:41

  If some one needs expert view concerning blogging and site-building afterward i propose him/her to go to see this web site, Keep up the pleasant work.

 222. drawing for children2018-12-26 20:34:53

  Im thankful for the post.Thanks Again. Really Great.

 223. mca motor club of america2018-12-26 22:16:11

  This awesome blog is really entertaining and besides diverting. I have chosen many helpful things out of this amazing blog. I ad love to return again and again. Thanks a bunch!

 224. busco empleo para cuidar niños2018-12-26 23:57:55

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 225. https://successchemistry.com/2018-12-27 01:38:06

  wow, awesome post.Really thank you! Cool.

 226. this website2018-12-27 03:16:21

  Thanks, However I am having difficulties with

 227. Marinewaze Marine Store2018-12-27 04:58:40

  Thank you ever so for you blog.Really thank you! Really Cool.

 228. more information2018-12-27 06:41:10

  This is one awesome article post.Really looking forward to read more.

 229. Power Efficiency Guide Book2018-12-27 08:26:15

  Just Browsing While I was surfing yesterday I saw a great article concerning

 230. IELTS in Karachi2018-12-27 10:09:16

  Thank you ever so for you blog post. Really Great.

 231. My Face Gifts2018-12-27 12:03:52

  Yet, much is unclear. Could you describe in more details!

 232. Corolla2018-12-27 16:15:37

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 233. no deposit free spins2018-12-27 19:13:05

  Thanks for another great article. The place else could anybody get that type of info in such a perfect way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such information.

 234. for more information2018-12-27 22:09:01

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 235. ong luon day dien2018-12-27 23:51:47

  What as up all, here every person is sharing these kinds of familiarity, thus it as pleasant to read this web site, and I used to pay a visit this website all the time.

 236. otdikh v zakarpate2018-12-28 02:38:55

  you are stating and the best way in which you say it.

 237. learn more2018-12-28 02:51:45

  read through it all at the moment but I have saved

 238. Oluwadamilare2018-12-28 04:34:39

  It as nearly impossible to find knowledgeable people in this particular topic, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

 239. click here2018-12-28 07:58:26

  Thanks for the blog.Thanks Again. Great.

 240. more details2018-12-28 09:42:30

  Perfect piece of work you have done, this web site is really cool with great info.

 241. 389poker2018-12-28 11:27:17

  Very good post. I am experiencing many of these issues as well..

 242. https://buylolsmurfs.com2018-12-28 13:09:56

  Major thankies for the article.Really thank you! Great.

 243. https://buylolaccount.com2018-12-28 14:51:33

  Utterly written subject material, appreciate it for selective information.

 244. website2018-12-28 16:33:01

  Thanks so much for the blog article. Awesome.

 245. sbobet mobile2018-12-28 18:17:03

  I really liked your blog article.Much thanks again. Really Cool.

 246. hamptonbay2018-12-28 20:00:15

  Im thankful for the blog.Really looking forward to read more. Will read on

 247. casino com gambling internet online2018-12-28 21:44:12

  Right now it sounds like Expression Engine is the top blogging platform out there right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 248. dig this2018-12-28 23:27:03

  Muchos Gracias for your blog.Much thanks again. Want more.

 249. y si te robo la adictiva2018-12-29 01:55:32

  Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with

 250. website2018-12-29 03:38:44

  The Internet is like alcohol in some sense. It accentuates what you would do anyway. If you want to be a loner, you can be more alone. If you want to connect, it makes it easier to connect.

 251. 2018-12-30 13:15:02

 252. 2019-01-05 16:25:58

 253. 2019-01-05 21:07:58

 254. find out more2019-01-18 13:37:09

  Travel view of Three Gorges | Wonder Travel Blog

 255. pre ipo investing2019-01-19 20:52:50

  the idea beach towel should be colored white because it reflects heat away-

 256. unicorn investing2019-01-21 12:12:07

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 257. farfetch coupons2019-01-21 16:03:09

  lol. So let me reword this. Thanks for the meal!!

 258. Digital Marketing with a Viral Marketing Effect2019-01-21 18:09:37

  This is one awesome article.Really thank you! Will read on

 259. thiet ke website2019-01-22 16:24:12

  Precisely what I was looking for, thanks for posting.

 260. Singapore Tattoo2019-01-22 23:28:57

  You have noted very interesting details ! ps decent web site. He that will not sail till all dangers are over must never put to sea. by Thomas Fuller.

 261. Singapore Martial Arts2019-01-23 01:34:26

  Major thankies for the article.Really thank you! Keep writing.

 262. this website2019-01-24 14:20:47

  Some really superb content on this web site , thanks for contribution.

 263. daftar poker2019-01-24 16:36:26

  Usually it is triggered by the fire communicated in the post I browsed.

 264. visit website2019-01-25 05:30:53

  Im obliged for the blog.Thanks Again. Cool.

 265. IPTV Subscribtion2019-01-25 07:43:33

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 266. free apps for pc download full version2019-01-25 13:35:47

  You have brought up a very great points, thanks for the post.

 267. free apk full version download for windows 72019-01-25 13:47:14

  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 268. play2019-01-25 16:20:45

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 269. Elena Matei 2019-01-25 18:37:14

  Very informative article post.Really looking forward to read more. Great.

 270. Shaunda2019-01-25 20:49:17

  There as noticeably a bundle to find out about this. I assume you made certain nice factors in features also.

 271. Pattie2019-01-25 23:01:14

  Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you been running a blog for? you make blogging look easy. The entire look of your site is wonderful, as well as the content!

 272. port renfrew lodging2019-01-26 01:12:47

  specialist on this space to resolve my problem. Maybe that is you!

 273. bestoutdoorpicks.com2019-01-26 03:24:07

  I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 274. bestoutdoorpicks.com2019-01-26 05:37:55

  Wow! Thank you! I continuously needed to write on my website something like that. Can I include a part of your post to my website?

 275. useful2019-01-26 08:47:06

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really thank you! Really Great.

 276. beauty 2019-01-26 11:02:15

  I went over this website and I think you have a lot of great information, saved to my bookmarks (:.

 277. pequenas empresas2019-01-28 10:25:17

  This unique blog is really awesome and also factual. I have found helluva interesting tips out of this source. I ad love to return over and over again. Cheers!

 278. this website2019-01-28 12:54:50

  Im grateful for the blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 279. How To Blogging Services2019-01-28 16:55:06

  This website was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks a lot!

 280. Successful tips2019-01-28 19:12:37

  Wow! Thank you! I constantly wanted to write on my website something like that. Can I include a fragment of your post to my blog?

 281. Hosting economico2019-01-28 21:25:33

  Really informative post.Thanks Again. Cool.

 282. aliexpress discount code2019-01-29 11:00:00

  It as really a cool and useful part of info. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please maintain us informed such as this. Thanks with regard to sharing.

 283. Paris2019-01-29 14:20:37

  Looking around I like to look around the web, regularly I will go to Digg and follow thru

 284. Hens Parties2019-01-29 16:40:56

  This is one awesome post.Really thank you!

 285. btc miner2019-01-29 19:00:39

  Thanks-a-mundo for the post.Much thanks again. Really Cool.

 286. loker sumut2019-01-29 21:19:50

  You have mentioned very interesting details! ps decent web site.

 287. aliexpress coupons2019-01-30 00:21:38

  Thanks for writing such a interesting article, I stumbled onto your blog and read a few posts. I like your style of writing

 288. auto insurance rates2019-01-30 16:27:34

  look at skies (look for chemtrail in google) fake clouds blocking sunlight UK and USA govt as put chemicals in tap water and food to dumb down population research everything mentioned

 289. click here2019-01-30 18:46:54

  Muchos Gracias for your article post.Thanks Again. Cool.

 290. click here2019-01-30 21:04:02

  Keep the excellent function, I study few websites on this amazing site and My partner and i conceive that your web site is actually interesting and possesses lots involving excellent info.

 291. insurance quotes sf2019-01-30 23:18:27

  Tumblr article I saw a writer writing about this on Tumblr and it linked to

 292. Damon Moore2019-01-31 10:21:38

  I see something truly interesting about your weblog so I saved to bookmarks.

 293. aliexpress coupon2019-01-31 12:53:04

  to your post that you just made a few days ago? Any certain?

 294. insurance quotes sf2019-01-31 15:54:06

  It as exhausting to seek out knowledgeable individuals on this subject, but you sound like you understand what you are speaking about! Thanks

 295. cheap insurance quotes online2019-01-31 18:40:09

  I really liked your blog article.Thanks Again. Fantastic.

 296. medical weight loss center2019-01-31 23:00:52

  Some truly choice blog posts on this website , saved to my bookmarks.

 297. Business Ladies2019-02-04 19:26:21

  I value the blog article.Really looking forward to read more.

 298. Tel Aviv Escorts2019-02-04 21:41:39

  Right now it seems like WordPress is the best blogging platform available right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 299. fire extinguisher inspection2019-02-05 00:24:29

  Yay google is my queen assisted me to find this great internet site!.

 300. Waec 2019-02-05 03:07:14

  Thanks again for the blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 301. School news2019-02-05 05:22:50

  This is one awesome post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 302. best ps4 ark servers2019-02-05 07:39:17

  Thanks-a-mundo for the blog post.Thanks Again.

 303. fast green card service2019-02-05 09:56:33

  You have noted very interesting points! ps decent site.

 304. for more information2019-02-07 17:28:16

  This blog is really awesome and diverting. I have found many helpful stuff out of it. I ad love to return again soon. Cheers!

 305. for more information2019-02-07 19:49:35

  This website definitely has all the information I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 306. buy fortnite account2019-02-07 22:09:36

  Major thankies for the article.Really looking forward to read more.

 307. Jordan 11 retro win like 82 review2019-02-08 00:26:30

  Really informative blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 308. Jordan 11 win like 82 release date2019-02-08 10:50:04

  Thanks-a-mundo for the post.Much thanks again. Great.

 309. Domino 992019-02-08 14:09:39

  Woh I your articles , saved to bookmarks !.

 310. Real estate2019-02-08 18:07:25

  You can definitely see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 311. Learn About Dental Implants2019-02-08 18:22:53

  It as difficult to It as difficult to find knowledgeable folks with this topic, however you sound like do you know what you are dealing with! Thanks

 312. potencialex2019-02-08 18:28:10

  You made some decent points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 313. sbobet asia2019-02-11 11:43:14

  Its not my first time to pay a visit this web site, i am browsing this website dailly and get good data from here all the time.

 314. http://112.140.187.117/login/2019-02-11 14:01:43

  This awesome blog is obviously interesting additionally informative. I have discovered helluva interesting tips out of this blog. I ad love to go back every once in a while. Cheers!

 315. visit website2019-02-11 16:21:09

  That was clever. I all be stopping back.

 316. open heavens devotional2019-02-11 18:39:42

  It was registered at a forum to tell to you thanks for the help in this question, can, I too can help you something?

 317. Alise2019-02-11 20:55:02

  Muchos Gracias for your blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 318. trademark objection2019-02-11 23:06:40

  Thanks a lot for the post. Keep writing.

 319. 2019-02-14 09:52:59

 320. Used Cars For Sale In Ma2019-02-18 14:08:44

  Thank you for your post.Thanks Again. Want more.