Davos Parallax
(bajka inspirowana „Cyberiadą” Stanisława Lema)

AAA

Richard Barbrook

Kiedy statek kosmiczny z dwoma konstruktorami na pokładzie opuszczał orbitę błękitnej planety, Trurl spojrzał na Klapaucjusza i wykrzyknął: – Świetna robota!

Jego towarzysz odparł ze śmiechem:
– Rzeczywiście, udało nam się wykiwać kilku naprawdę nieprzyjemnych typów. Nasz wynalazek unieszkodliwił władców Ziemi – i obyło się bez jakiejkolwiek przemocy czy rozlewu krwi. G20-CMP-MMORPG z pewnością zapisze się na kartach międzygalaktycznej historii jako jedno z naszych najwspanialszych dzieł.

W czasie gdy niebieski księżyc wchodził w trzecią kwadrę czerwonego słońca, konstruktorzy otrzymali wiadomość pochodzącą z jednego z najdalszych zakątków Drogi Mlecznej. Nadawca oferował sowite wynagrodzenie w zamian za wykonanie niezmiernie delikatnego zadania. Trurl i Klapaucjusz nie mieli nic przeciwko skubaniu nadgorliwych klientów, nie namyślając się więc długo, ruszyli w kierunku planety zamieszkanej przez bladawce. Gdy tylko wylądowali, zaprowadzono ich na szczyt góry i wprowadzono do pomieszczenia, gdzie zebrała się elita rządząca Ziemią.

– Witajcie w Davos, drodzy goście z dalekiego świata! – oznajmił miękkim głosem tęgawy, ulizany stwór.

– Jestem głównym reprezentantem grupy trzymającej władzę na tej planecie. Na naszym corocznym zebraniu zjawili się wybrańcy, którzy kontrolują przyszłość ludzkości. Przed wami szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego i prezydent Banku Światowego. Widzicie przywódców Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Chin, Rosji i Brazylii. Tu mamy kierowników Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Banku, HSBC i UBS. A oto wielki mistrz Loży Masońskiej, Papież, Dalajlama i emir Al–Kaidy. Przedstawiam wam prezesów firm Google, Time Warner, Sony, News International, Microsoft i Facebook. Przywitajcie się z królem Arabii Saudyjskiej, ajatollahem Iranu i szefami zarządów koncernów Exxon, BP, Shell i Total. Obok nich siedzą bossowie meksykańskich karteli narkotykowych, japońskiej yakuzy i afgańskiej mafii opiumowej. Jest z nami również śmietanka intelektualna naszej planety: filozofowie, artyści i naukowcy, ich obecnością nie musicie się jednak przejmować – pełnią tutaj funkcję wyłącznie dekoracyjną. Przy tym oto stole zasiedli wszyscy, którzy liczą się na Ziemi.

Oszołomieni obfitością tytułów i nazw instytucji, Trurl i Klapaucjusz szybko przeszli do sedna sprawy:
– W jakim celu nas wezwaliście? I dlaczego w trybie aż tak pilnym? W jaki sposób zamierzacie wykorzystać nasze szczególne umiejętności? Czy nasze honorarium wypłacone zostanie we walucie akceptowanej w całym Wszechświecie?

– To mi się podoba! Lubimy robić interesy z ludźmi, którzy wiedzą, czym jest biznes! – zawołał z końca sali mężczyzna o pomarszczonej twarzy, najwyraźniej lokalna medialna szycha.

– Jesteśmy robotami, nie ludźmi – odparł Klapaucjusz.
– Robotami ze smykałką do interesów – dodał dyplomatycznie jego kompan.
– Bez urazy – główny reprezentant Ziemian próbował załagodzić sytuację. – Pozwólcie, że pokrótce przedstawię problem i wyjaśnię, na czym miałaby polegać wasza pomoc. Co do honorarium… Jeśli spełnicie pokładane w was nadzieje, nasza hojność – przeliczona na cenne kruszce i metale szlachetne – z pewnością was zadowoli.
– Zamieniamy się w słuch… – odparł jeden z robotów.
– …a raczej włączamy pełen nasłuch – dodał drugi.

– Aby zrozumieć zadanie, które chcemy wam powierzyć, powinniście najpierw poznać historię naszego gatunku – oznajmił przedstawiciel Ziemian. – U zarania naszej historii mieszkańcy błękitnej planety żyli w grupach liczących około 150 osobników i zajmowali się łowami i zbieractwem. Tak spędziliśmy 90% czasu, jaki upłynął od powstania homo sapiens. Jakieś 400 pokoleń temu ludzi było już tak wielu, że musieliśmy wypracować nowe metody przetrwania. Nasi przodkowie zaczęli udamawiać zwierzęta i uprawiać rolę. Z nadwyżek powstałych w wyniku tych głębokich zmian zrodziły się pierwsze społeczeństwa klasowe. Pracującą na roli większością rządziła uprzywilejowana mniejszość – kasta kapłanów i wojowników. Mijały lata, powstawały i upadały królestwa i religie, ale sformowany przed wiekami porządek społeczny trwał w najlepsze. Rolnictwo było źródłem wszelkich bogactw. Wojownicy i kapłani żyli z owoców pracy chłopstwa. Nagle, jakieś 20 pokoleń temu, wszystko zaczęło się zmieniać. Liczba ludzi na świecie znów dramatycznie wzrosła. Tym razem wiedzieliśmy, jak sobie z tym poradzić. Ludzkość przeszła kolejną traumatyczną przemianę społeczną. Wojownicy i kapłani przeistoczyli się w kapitalistów i zarządców. Chłopi stali się proletariatem.

W bólach narodziła się nowa, bardziej zaawansowana forma społeczeństwa klasowego. Dziś w Davos zebrała się elita, stojąca na szczycie tego systemu. Zaczynaliśmy jako plemię złożone ze 150 osobników, dziś jest nas ponad 7 miliardów. Przed wami zaś zasiada garstka wybrańców, którzy decydują o losach miliardów istnień.

– Niezwykle interesująca lekcja historii… Nadal jednak nie wiemy, jakąż to misję chcecie nam zlecić – oznajmili jednocześnie obaj konstruktorzy.

– Cierpliwości, właśnie do tego zmierzam. Musicie poznać podstawowe fakty, żeby lepiej zrozumieć nasze obecne kłopoty – odparł przedstawiciel Ziemian. – W ciągu ostatnich pięciuset lat kapitalistyczne metody produkcji powoli, ale skutecznie rozprzestrzeniły się po wszystkich zakątkach naszego globu. Rynek oferuje możliwość kupna i sprzedaży zarówno artykułów pierwszej potrzeby, jak i dóbr luksusowych. Wszystko (i wszyscy) ma swoją cenę. Nasi przodkowie dość łatwo przejęli kontrolę nad nową formą społeczeństwa klasowego. Jednoczyła ich żądza bogactwa i władzy, która i nas dzisiaj łączy. Za to wyzyskiwane masy długo pozostawały w rozproszeniu. Podziały przebiegały na wszelkich możliwych płaszczyznach, o różnicach między ludźmi decydowały: wysokość zarobków, umiejętności, płeć, pochodzenie, język, orientacja seksualna, ideologia, edukacja i religia. Gdy tylko pojawiała się groźba, że masy powstaną i spróbują zerwać pętające ich kajdany, nasi poprzednicy rozpętywali wojny i podsycali tlące się ogniki wzajemnych niechęci, aby tym samym utrzymać lud w ryzach. Niestety, w obecnych czasach kontrola nie jest już tak łatwa. Z przykrością muszę stwierdzić, że całą sprawę skomplikowała nasza własna chciwość. Nie powinniśmy byli dawać ludziom dostępu do tanich środków transportu, mediów, komputerów i środków komunikacji. Mogliśmy przewidzieć, że korzystanie z  takich samych towarów i usług wykształci w nich poczucie wspólnej tożsamości, niezależnie od tego, z jakiej części świata i z jakiego środowiska pochodzą. Z przerażeniem obserwujemy, jak ci, których niegdyś utrzymywaliśmy w rozproszeniu i podległości, jednoczą się i umacniają, coraz bardziej pewni własnej siły. I oto nadszedł czas, kiedy świętują powstanie wielokulturowego, poliseksualnego i ponadnarodowego proletariatu. Spójrzcie na ten tłum zgromadzony za bramą hotelu. Nie możemy nawet w spokoju omówić naszych planów dotyczących przyszłości planety. Gdy tylko zorganizujemy spotkanie, zaraz pojawia się motłoch protestujący w imię globalnej sprawiedliwości. Nigdzie nie możemy się ruszyć bez armii uzbrojonych ochroniarzy.

W tej właśnie chwili na ulicach kilkunastu miast gromadzą się tłumy oskarżające polityków i bankierów o złodziejstwa i oszustwa. Musimy natychmiast położyć kres tym upokorzeniom.

Wysłuchawszy tyrady Ziemianina, Trurl i Klapaucjusz nadal nie byli pewni, w jakim celu ściągnięto ich do Davos.
– W jaki sposób dwóch konstruktorów z obcej planety może zmienić wielką narrację ludzkiej historii? – zapytał jeden z robotów.
– Znamy się na nowych technologiach, nie na nowych gatunkach – dodał drugi.

Ocierając z potu mięsistą brew, główny reprezentant Ziemi wrócił do swojej przemowy:
– Aby zachować majątek i władzę, musimy zastosować pewien stary, wypróbowany fortel: odwołać się do klasy pionierów (the class of the new). Pierwsi budowniczy kapitalizmu dawno temu odkryli najskuteczniejszy sposób wprowadzenia rozłamu wśród robotników: wynieśli na piedestał tych, którzy robią nowe rzeczy za pomocą nowych metod, wykorzystując do tego nowe technologie. Ogłosili, że to oni prowadzą nas ku lepszej przyszłości. Według naszych poprzedników fabryka miała moc przekształcania świata, a moc ta znalazła uosobienie w klasie pionierów. Należeli do niej: Przemysłowcy, Arystokracja Robotników, Książęta Fordyzmu. Co więcej, w każdym kolejnym pokoleniu do klasy pionierów mogli dołączyć kolejni członkowie: Self-Made Meni, Robotnicza Awangarda, Technokraci. Muszę wyznać, że zdarzały się chwile grozy: na przykład wtedy, kiedy nasi dziadkowie zmuszeni zostali do wprowadzenia bardziej zrównoważonego podziału zysków ze swoich fabryk.

Nasza strategia była zresztą ustawicznie zagrożona: istniało niebezpieczeństwo, że klasa pionierów zechce zreorganizować porządek społeczny w taki sposób, by służył on interesom mas, a nie wąskiej elity.

Klasa pionierów ewoluowała więc w kierunku Ogólnego Intelektu, Ruchu Robotniczego, Grupy Inżynierów. Wraz z rozwojem masowej produkcji, oferującej konsumentom obfitość towarów i usług socjalnych, coraz więcej naszych poddanych ulegało wywrotowym ideom: Hipisi, Nowa Klasa Robotnicza, Prosumenci. Zachowaliśmy jednak zimną krew. Postanowiliśmy postawić na konwergencję mediów, telekomunikacji i komputeryzacji i odkryliśmy narzędzie, które miało wybawić nas z kłopotów: Sieć. Prędko odzyskaliśmy kontrolę nad wyobrażoną przyszłością, a naszą obietnicą lepszych czasów stała się idea społeczeństwa informacyjnego. Mogliśmy teraz w sposób bardziej wyrafinowany siać niezgodę wśród członków globalnej klasy robotniczej, wyznaczając nowe klasy pionierów: Postmodernistów, Hakerów, Wolnych Strzelców. Nowych uciskających rekrutowaliśmy wprost z szeregów uciskanych: stąd wzięła się Klasa Wirtualna, Obywatele Cyberprzestrzeni, Burżuazyjna Bohema. Ta sprytna taktyka służyła nam przez dziesiątki lat.

Wykorzystując nowe technologie i Sieć, zbudowaliśmy potężny rynek finansowy, który dziś trzyma w garści całą planetę. Lud może sobie walczyć o wyższe dochody i lepszą opiekę społeczną, ale to nasze pieniądze decydują o losie każdego pojedynczego narodu i jego gospodarce. Nie ma alternatywy dla neoliberalnego kapitalizmu!

Trurl i Klapaucjusz spojrzeli na siebie porozumiewawczo. Władcy Ziemi musieli być w poważnych tarapatach, skoro ich główny reprezentant tak głośno krzyczał o słabości opozycji.
– Skąd więc prośba o pomoc, jeśli wszystko mają panowie pod kontrolą? – spytał Trurl.
– Wygląda na to, że nasza podróż do krańców Drogi Mlecznej nie była wcale potrzebna – w głosie Klapaucjusza zabrzmiała nuta sarkazmu.

– Zrewoltowany globalny proletariat zaczął używać Internetu przeciwko nam! – wrzasnął wściekle główny reprezentant. – Organizują protesty, rebelie i wybory! Obalają swoich prawowitych władców!

Spójrzcie na ten stół: miejsca dyktatorów z Tunezji, Egiptu i Libii są w tym roku puste! Kto z nas będzie następny?

Dając masom dostęp do komputerów, telefonów komórkowych i Internetu, mimowolnie umożliwiliśmy realizację wyobrażonej przyszłości społeczeństwa informacyjnego. Przyszłość nadeszła! Co gorsza, nowi członkowie klasy pionierów – Cyfrowi Rzemieślnicy, Uświadomione Masy, Prekariat – są zdeterminowani, by urzeczywistnić potencjał Internetu i powszechnie wprowadzić w życie zasady demokracji uczestniczącej i cyberkomunizmu. Wiemy, że niewielka elita złożona z bankierów i biurokratów nie przetrwa ataku mas, zjednoczonych wspólnym celem. Naszą jedyną nadzieją jest technologiczny wynalazek, który obróci to śmiertelne zagrożenie na naszą korzyść i pozwoli nam zachować bogactwo i władzę. Pilnie potrzebna jest bardziej zaawansowana wersja Sieci, która przywróci nam kontrolę nad wyobrażoną przyszłością i umożliwi włączenie do naszego grona uprzywilejowanej garstki rebeliantów, którzy staną się nową klasą pionierów. Wezwaliśmy was na Ziemię, gdyż wierzymy, że wasze umiejętności pomogą nam przetrwać ten kryzys. Wasza sława dotarła aż tutaj, w najdalsze zakątki Drogi Mlecznej. Słyszeliśmy o Gargancjanie, Demonie Drugiego Rodzaju i Maszynach Opowiadających. Stwórzcie dla nas nową generację komputerów, a w zamian sowicie was wynagrodzimy. Jesteśmy pewni, że potraficie opracować nową klasę pionierów, a wasz wynalazek pozwoli utrzymać wewnętrzne podziały w szeregach globalnego proletariatu!

– Jesteśmy naukowcami i stosujemy naukowe metody – powiedział Trurl. – Aby znaleźć rozwiązanie, musimy zacząć od dogłębnej analizy problemu.
– Jeśli mamy siać zamęt wśród waszych zrewoltowanych poddanych, chcemy poznać ich z bliska – dodał Klapaucjusz. – Skrupulatna obserwacja jest podstawą wszelkiej prawdziwej wiedzy.
– Aby przeprowadzić badania, musimy zejść z tego wzgórza i udać się w podróż po waszej planecie – oznajmili stanowczo dwaj konstruktorzy. – Szykujcie drogie kamienie i szlachetne metale, gdyż po powrocie skonstruujemy maszynę, która rozwiąże wszystkie wasze problemy!

To powiedziawszy, konstruktorzy wyszli z przestronnej sali, odebrali oficjalne dokumenty akredytacyjne i ruszyli w kierunku głównej bramy centrum konferencyjnego. Gdy tylko tam dotarli, natychmiast pojęli powagę problemu, któremu mieli stawić czoła.

Wejścia strzegło wysokie metalowe ogrodzenie oraz trzy rzędy umundurowanych bladawców, uzbrojonych w pałki, tarcze i inne rodzaje broni. Tuż obok zgromadził się potężny tłum protestujących. Wykrzykiwali hasła i wymachiwali transparentami.

Trurl i Klapaucjusz patrzyli na to wszystko z fascynacją. Niektóre z haseł były zrównoważone: „Nie spłacajmy długów!”, „Chrońcie planetę!”. Inne reprezentowały znacznie bardziej bezkompromisowy punkt widzenia: „Zjadaj bogatych!”, „Bankierzy na szafot!”. Rzeczywiście, ziemskie szychy miały niebagatelne powody do niepokoju.

Szef miejscowej policji wylegitymował konstruktorów, po czym przepuścił ich przez otaczającą Davos barykadę. Trurl i Klapaucjusz ruszyli w podróż po błękitnej planecie. Po latach, nad talerzami elektromagnetycznej zupy, obaj będą wspominać ciepłe przyjęcie, jakie zgotowała im dziwna rasa Ziemian. Konstruktorów miło zaskoczyli demonstranci z Davos, którzy okazali się nadzwyczaj przyjaźni i elokwentni: z wielkim zapałem przedstawili robotom swoje plany ulepszenia systemu społecznego planety. Trurl i Klapaucjusz zostali przedstawieni aktywistom, których rozrzuceni po wszystkich zakątkach świata koledzy udzielali konstruktorom nieocenionej pomocy.

W Londynie, Kairze, Atenach, Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, São Paulo, Szanghaju i Bombaju, Trurl i Klapaucjusz słyszeli te same słowa: monopoliści trzymający władzę niszczą planetę i jej mieszkańców.

Zwykli Ziemianie wiedzieli jak urządzić własne społeczności, ale nikt im nigdy na to nie pozwolił. Wąska elita wzbogacała się, wykorzystując surowce i zasoby środowiska naturalnego, nie zważając na wyrządzane tym samym szkody. Gdyby tylko bankierzy i biurokraci zostawili zwykłych ludzi w spokoju, proletariusze mogliby zamienić Ziemię w miejsce, gdzie wszystkim żyje się lepiej.

– Mieszkańcy tej planety nie potrzebują nowej klasy pionierów – oznajmił jeden z robotów.
– Doskonale wiedzą, jak ulepszać świat za pomocą nowych technologii – zawtórował drugi.
– Nasi dwunożni przyjaciele potrzebują ochrony przed elitami z Davos – wykrzyknęli jednocześnie konstruktorzy. – Musimy opracować maszynę, która rozwiąże ten problem, nie powodując jednocześnie komplikacji w kwestii wypłaty naszego wynagrodzenia.
– Nie będzie to łatwe.
– Bywaliśmy już w większych tarapatach.
– Wracajmy do Davos, czas oślepić wszystkich blaskiem naszego geniuszu.
– Doskonały pomysł.

Po powrocie na szczyt góry Trurl i Klapaucjusz zamknęli się w piwnicy centrum konferencyjnego i zabrali do pracy. Po wielu nocach spędzonych na hałaśliwych eksperymentach i równie hałaśliwych kłótniach, ich maszyna była w końcu gotowa. Wezwali władców Ziemi do głównej sali konferencyjnej, wspięli się na scenę i przy akompaniamencie stopniującej napięcie muzyki zaprezentowali swój najnowszy wynalazek.

– Szanowni panowie prezydenci, szefowie koncernów, wasze świątobliwości, wysokości i ekscelencje! Panie i panowie! Z dumą przedstawiamy wam nasze najwspanialsze dzieło. Przed wami G20-CMP-MMORPG!

Skąpani w blasku reflektora, oświetlani laserowym promieniem oraz spowici w unoszącą się z brył suchego lodu parę wodną, Trurl i Klapaucjusz kontynuowali prezentację swojego wynalazku:
– Nasi asystenci zbiorą teraz niepotrzebne już państwu laptopy, komórki i inne skomputeryzowane urządzenia. Od dziś posługiwać się będziecie spersonalizowanymi urządzeniami, których holograficzny, angażujący wszystkie zmysły interfejs umożliwi wam dostęp do nowej generacji usług teleinformatycznych. Natychmiast po podłączeniu zostaniecie przeniesieni do wirtualnej neoliberalnej utopii we wnętrzu G20-CMP-MMORPG. Chcieliście, abyśmy stworzyli dla was nową klasę pionierów, którzy podzielą i skłócą buntujący się przeciw waszej dominacji globalny proletariat. Rozwiązanie postawionego przed nami problemu, które opracowaliśmy w mrocznej piwnicy tego oto centrum, z pewnością przerośnie wasze oczekiwania. Dlaczego nie mielibyście całkowicie pozbyć się problemu jednoczących się mas pracowniczych? Jeśli ostatecznie rozprawicie się z naturą, ekolodzy nie będą mieli o co walczyć. Dzięki naszemu wynalazkowi wasz kapitał nie będzie narażony na uszczerbek. Nie będziecie już dłużej zmuszani do inwestowania w przyjazne środowisku i Ziemianom dobra i usługi. W świecie skonstruowanym wewnątrz G20-CMP-MMORPG pieniądze mnożą się same. Korzyść krańcowa zawsze równa się krańcowemu kosztowi! Alokacja czynników produkcji jest zawsze optymalna w sensie Pareto! Zyski stale rosną, a wzrostu tego absolutnie nic nie ogranicza. To wy jesteście nową klasą pionierów – nową elitą władającą bezproblemowym światem, w którym jedyną ewangelią jest gospodarka wolnorynkowa: jesteście Netokratami, Iluminatami Internetu, Zwiastunami Kolektywnego Kapitalizmu. Jesteście klasą twórczą, z waszych rąk już nigdy nie wymknie się władza nad wyobrażoną przyszłością. Czym prędzej stwórzcie swoje awatary i zabierajcie się do gromadzenia nieprzebranych bogactw!

Żadna premiera nowinki technologicznej nie zakończyła się na błękitnej planecie tak wielkim sukcesem. Po kilku minutach cała zebrana w sali elita wpadła w zastawioną przez konstruktorów pułapkę.

Interfejs G20-CMP-MMORPG szybko zlokalizował w ich mózgach neurony odpowiedzialne za chciwość i dumę, i umieścił awatary na parkiecie wirtualnej giełdy, spowitym w psychodeliczne kolory i rozwibrowanym od głośnych krzyków: Kupuj, kupuj, kupuj! Sprzedawaj, sprzedawaj, sprzedawaj! Kasa, kasa, kasa!

W wirtualnym świecie każdy interes kończył się ogromnym zyskiem, co przynosiło złapanym w pułapkę władcom niewyobrażalne szczęście. Trurl i Klapaucjusz czym prędzej opuścili salę, zostawiając za sobą nieruchome, śliniące się ciała. Zatrzymali się na moment w hotelowym barze, po czym udali się do biura głównego reprezentanta po odbiór swojego wynagrodzenia.

– Cokolwiek by się działo, nie próbujcie przeszkadzać waszym panom i władcom – oznajmili konstruktorzy sekretarzowi konferencji. – Gdybyście zmusili ich do powrotu do miałkiej rzeczywistości po tym, czego doświadczyli wewnątrz G20-CMP-MMORPG, byliby niepocieszeni, a was czekałaby sroga kara.

Ostatnie słowa ostrzeżenia Trurl i Klapaucjusz wypowiedzieli już w biegu. Czym prędzej wsiedli do swojego międzyplanetarnego statku i udali się w podróż powrotną do jądra Drogi Mlecznej. Gdy dotarli do domu, postanowili spojrzeć przez teleskop na Ziemię i sprawdzić, co słychać na błękitnej planecie. Okazało się, że tuzy z Davos nadal tkwią na wirtualnej giełdzie, gdzie spełniają się ich najgłębsze marzenia: towary sprzedają się za bajońskie sumy, akcje są tanie, dolar i euro stabilne, a juan coraz silniejszy. We wnętrzu kapitalistycznej utopii spekulanci i biznesmeni nie musieli martwić się już strajkami, demonstracjami czy wyborami. Recesja i globalne ocieplenie były w tej wirtualnej krainie nieznane. Niegdysiejsza elita za nic w świecie nie chciała opuścić swojego wyśnionego świata wolnorynkowej gospodarki. Nie zauważyli, że centrum konferencyjnego nikt nie broni, co więcej, opuścił je również pracujący tam kiedyś personel. O ciała eks-władców dbał zautomatyzowany system dostarczający im pokarm i usuwający nieczystości. Eks-władcy nie chcieli, aby jakieś cielesne nieprzyjemności przeszkadzały w czerpaniu rozkoszy z wirtualnego świata. Trurl i Klapaucjusz definitywnie unieszkodliwili złowrogich władców Ziemi.

– Cóż za eleganckie rozwiązanie: wykorzystać chciwość i egoizm mniejszości jako narzędzie emancypacji mas – z dumą skonstatował jeden z robotów. – Dzięki naszej wirtualnej utopii nikogo już nie skrzywdzą swoją niepohamowaną żądzą pieniędzy i władzy.

– Co więcej, możemy być pewni, że tym razem rewolucja nie zakończy się po prostu wymianą jednej elity na kolejną – odparł drugi konstruktor, wielce z siebie zadowolony. – Chciwość zaprowadzi każdego, kto chciałby stanąć na czele nowej klasy pionierów wprost do naszej maszyny w Davos.

Trurl i Klapaucjusz wciąż przyglądali się przez teleskop odległej planecie. Obserwując Ziemian wolnych od dominacji chciwych rekinów finansjery i żądnych krwi dyktatorów, konstruktorzy poczuli coś na kształt wzruszenia. Ziemianie, wyswobodzeni spod jarzma nieskończonego cyklu produkcji i konsumpcji, w końcu znaleźli czas na kreatywność, tworzenie prawdziwych więzi społecznych i oddawanie się zmysłowym przyjemnościom. Hodowali swoje pożywienie w zacisznych ogrodach, budowali nowe miasta i nowe maszyny. Kochali swoich bliskich, wychowywali swoje dzieci i opiekowali się tymi, których czas na Ziemi powoli dobiegał końca. Uprawiali sztukę, zapamiętale się kształcili, grali w najróżniejsze gry. Prowadzili nieskończone dyskusje i debaty. Dwaj wynalazcy wiedzieli, że jeszcze długo przyjdzie im śledzić fascynującą działalność dwunożnych mieszkańców błękitnej planety.

– Może wynalezienie G20-CMP-MMORPG wcale nie było naszym największym osiągnięciem – rzekł zamyślony Klapaucjusz.
– Wiem, o czym myślisz – przytaknął Trurl. – Nasz wynalazek był tylko katalizatorem, który pozwolił Ziemianom żyć tak, jak zawsze pragnęli. Po wiekach opresji i wyzysku nasi przyjaciele z Ziemi mogą w końcu sami decydować o swojej przyszłości.

Konstruktorzy otworzyli butelkę mocnej polskiej wódki, którą buchnęli z baru w Davos, napełnili płynem zmrożone szklanki i wznieśli toast: „W historii każdej planety nadchodzi moment, kiedy klasę pionierów zastępuje prawdziwa cywilizacja. Za Ziemię!”.

Sąsiedzi i znajomi konstruktorów, zaciekawieni dobiegającymi z ich lokum hałasami, dołączyli do imprezy świętującej oswobodzenie mieszkańców odległej planety. Na szczęście Trurl i Klapaucjusz zwinęli ze szwajcarskiego baru więcej niż jedną flaszkę wódki…
 

Przełożył z angielskiego: Jan Szelągiewicz
Redakcja tłumaczenia: Joanna Wichowska

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

 1. 2012-04-15 21:13:54

 2. KtPrmEoIejnfPDKHmP2012-06-30 09:46:07

  Keri,Thank you for your kind words.Companies enjoy lots of success at trade shows when they hire us to acrattt customers to their booths. Hopefully, one of these days we'll bump into each other at a trade show .got one coming up?Dave

 3. 2012-06-30 09:46:11

 4. 2012-07-01 09:40:13

 5. 2012-07-01 14:22:35

 6. 2012-07-03 08:06:20

 7. 2012-07-03 12:58:58

 8. crork2012-09-08 00:58:05

  FgOGLq I appreciate you sharing this blog article.Much thanks again. Really Cool.

 9. 2012-09-08 00:58:08

 10. JPJkfWhOhVdXx2012-09-12 11:04:10

  If you want to get read, this is how you shloud write.

 11. 2012-09-12 11:04:12

 12. 2012-09-13 00:13:10

 13. 2012-09-13 08:14:38

 14. 2012-09-13 21:37:34

 15. 2012-09-16 16:55:58

 16. YZlBToKNyHjtPTUwQR2012-09-20 05:15:15

  wMWwcc Thank you ever so for you article.Much thanks again. Will read on...

 17. 2012-09-20 05:15:17

 18. DyqDXdxqRQRwbwUTHMr2012-09-20 10:16:31

  4v3AxZ I truly appreciate this blog article.Much thanks again. Really Great.

 19. 2012-09-20 10:16:33

 20. ySmbqRdYSEtgblpRpbM2012-09-20 21:30:27

  nhx7yD I appreciate you sharing this blog post. Great.

 21. 2012-09-20 21:30:30

 22. YtrYzftBe2012-09-21 05:32:29

  kDtpAh Muchos Gracias for your article. Will read on...

 23. 2012-09-21 05:32:31

 24. QLAtofkeV2012-10-19 08:30:58

  qVCjfD Looking forward to reading more. Great post.Really looking forward to read more. Will read on...

 25. 2012-10-19 08:31:00

 26. rRltYmnxlMrvsePWNHv2012-10-20 20:32:12

  6nLiXJ Really enjoyed this blog.Much thanks again. Really Cool.

 27. 2012-10-20 20:32:14

 28. cheap seo services2012-11-05 06:53:54

  Tzd3tG I loved your blog.Really looking forward to read more. Want more.

 29. 2012-11-05 06:53:56

 30. cheap seo services2012-11-05 12:44:42

  17XepJ Great article.Really thank you! Fantastic.

 31. 2012-11-05 12:44:44

 32. jKaCEgSnENnlKvvVj2012-11-13 07:54:05

  Discovered in 2003:The underlying law of natrue may be the world's most useful, profitable and encouraging knowledge.e.g., The ULN is the most effective and efficient means to improve the performance of any process.Great personal, economic and societal advantages exist to identifying the underlying law of natrue first hand, for oneself, then understanding its principles and, finally, applying it fully in all aspects of life.Bing or Google it as a start.

 33. 2012-11-13 07:54:08

 34. 2012-11-14 02:08:47

 35. 2012-11-14 06:05:08

 36. jPDAgpzoTMmd2012-11-15 07:16:54

  Stands back from the kbeayord in amazement! Thanks!

 37. 2012-11-15 07:16:56

 38. 2012-11-15 22:54:52

 39. 2012-11-16 15:15:05

 40. 2012-11-16 22:14:26

 41. 2012-11-17 00:48:41

 42. 2012-11-17 05:03:53

 43. pills for lose weight2013-02-01 07:17:06

  CT4M5f Thanks so much for the blog.Really looking forward to read more. Really Great.

 44. 2013-02-01 07:17:09

 45. wholesale nike2013-02-02 02:29:27

  thanks for share

 46. lose weight pills2013-02-02 07:32:10

  lbacBA Appreciate you sharing, great blog post. Fantastic.

 47. 2013-02-02 07:32:13

 48. 2013-02-24 06:38:55

 49. buy clomid no prescription2013-02-27 17:51:30

  MjeamZ Looking forward to reading more. Great article post.Thanks Again. Fantastic.

 50. 2013-02-27 17:51:32

 51. clomiphene 25 mg2013-02-28 13:11:09

  dHMift I value the article.Thanks Again. Really Cool.

 52. 2013-02-28 13:11:12

 53. viagra2013-03-02 18:15:15

  QfrCUa Enjoyed every bit of your post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 54. 2013-03-02 18:15:23

 55. buy discount viagra2013-03-02 23:12:48

  Im thankful for the blog post.Much thanks again. Awesome.

 56. buy discount viagra2013-03-02 23:12:50

  Enjoyed every bit of your blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 57. social bookmarks2013-03-14 11:08:51

  729hWF Thanks a lot for the blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 58. 2013-03-14 11:08:53

 59. social bookmarks2013-03-14 18:08:17

  g1QPgI Great post.Much thanks again. Cool.

 60. 2013-03-14 18:08:19

 61. social bookmarks2013-03-15 07:20:23

  PaJ115 Fantastic blog article.Really looking forward to read more. Want more.

 62. 2013-03-15 07:20:25

 63. ciprofloxacin 500mg2013-03-15 18:26:58

  A big thank you for your article post.Thanks Again. Cool.

 64. buy generic viagra2013-03-15 20:06:12

  Muchos Gracias for your post.Thanks Again. Want more.

 65. cheap cialis2013-03-15 21:45:26

  Really appreciate you sharing this article.Really thank you! Want more.

 66. 20mg levitra2013-03-15 23:25:40

  Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Really Cool.

 67. 2013-03-23 09:47:34

 68. social bookmarking service2013-04-19 10:57:12

  NitYud Thank you ever so for you article post. Want more.

 69. 2013-04-19 10:57:14

 70. 2013-04-23 03:46:55

 71. slr lenses2013-05-14 11:40:23

  fhGvcK I value the blog. Really Cool.

 72. 2013-05-14 11:40:25

 73. best compact digital cameras2013-05-14 15:14:09

  6BEknD Great, thanks for sharing this post.Really thank you! Awesome.

 74. 2013-05-14 15:14:12

 75. 2013-05-20 05:37:33

 76. good seo2013-05-25 07:10:17

  nOAZHl Very neat blog.Thanks Again. Really Great.

 77. 2013-05-25 07:10:22

 78. good seo2013-05-25 17:29:51

  QqV6GI I am so grateful for your article.Really thank you! Will read on...

 79. 2013-05-25 17:29:56

 80. seo service2013-05-27 22:38:51

  n23DTc Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Thanks Again. Really Cool.

 81. 2013-05-27 22:38:53

 82. nbkamgio2013-06-17 06:00:53


  Howdy, nice webpage you've gotten going here.

 83. cheap social bookmarks2013-06-19 17:44:46

  UQ6Vyq Great blog article.Really thank you! Want more.

 84. 2013-06-19 17:44:48

 85. 2013-06-29 23:23:07

 86. great service2013-07-04 14:36:22

  RlNy7T Thank you for your blog post.Much thanks again. Great.

 87. 2013-07-04 14:36:24

 88. ylNlTOzNNQE2013-07-24 02:49:18

  Major thankies for the blog article.Much thanks again. Want more.

 89. KnUKKCgZjDBJVkjUuON2013-07-24 17:25:34

  Wow, great post.Much thanks again. Really Cool.

 90. vYYLhYaRws2013-07-25 04:42:36

  Great blog.Really thank you! Really Cool.

 91. gwpPrfUc2013-07-25 19:43:07

  Very informative article.Really looking forward to read more.

 92. news2013-07-26 12:19:19

  iHBrcd This is one awesome blog. Want more.

 93. 2013-07-26 12:19:21

 94. 2013-07-28 03:15:46

  The blog may be clearer now, but the ingporafhic misses the point. It reminds me of the cricket image you have used in your presentations.More irksome is the fact that I posted my criticism on their blog as well but my comment is still awaiting moderation.

 95. 2013-07-28 03:15:48

 96. 2013-07-30 01:33:53

 97. 2013-07-30 05:44:52

 98. 2013-07-30 16:54:20

 99. amazing news2013-08-02 19:17:08

  Say, you got a nice article.Thanks Again. Keep writing.

 100. 2013-08-02 20:39:08

 101. amazing news2013-08-03 01:05:06

  2YLX4r I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Great.

 102. 2013-08-03 01:05:08

 103. greatest news2013-08-03 12:22:49

  K3mCK9 I appreciate you sharing this article post.Thanks Again. Keep writing.

 104. 2013-08-03 12:22:52

 105. 2013-08-08 03:44:49

 106. http://buy-ventolin-100mcg.com/2013-08-09 07:35:04

  Major thanks for the blog.Really thank you! Keep writing.

 107. great link buildng2013-08-19 15:53:55

  asCIve Thanks-a-mundo for the blog.Really thank you! Keep writing.

 108. 2013-08-19 15:53:57

 109. great link buildng2013-08-19 22:44:27

  iLcz5V Thanks again for the blog.Really thank you! Much obliged.

 110. 2013-08-19 22:44:30

 111. great link buildng2013-08-20 04:28:53

  zZEyLa I value the blog article.Really thank you! Awesome.

 112. 2013-08-20 04:28:55

 113. best link building2013-09-04 06:46:45

  BphdKN Muchos Gracias for your blog.Thanks Again. Cool.

 114. 2013-09-04 06:46:47

 115. the best seo service2013-09-06 18:14:08

  wapUHT Thank you ever so for you blog post. Really Great.

 116. 2013-09-06 18:14:11

 117. link building2013-09-08 09:06:26

  gKZN3s I truly appreciate this article post.Really thank you!

 118. 2013-09-08 09:06:28

 119. best place for make money online2013-09-11 23:39:13

  NdWPt7 This is one awesome blog.Much thanks again. Awesome.

 120. 2013-09-11 23:39:16

 121. only for 5 dollars2013-09-13 08:32:59

  FdNt6C Thanks for the blog article.

 122. 2013-09-13 08:33:01

 123. awesome link building2013-09-24 23:42:33

  ftWOof Im obliged for the blog article.Thanks Again. Really Great.

 124. 2013-09-24 23:42:35

 125. awesome link building2013-09-25 03:34:25

  H0F2lr Really informative article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 126. 2013-09-25 03:34:28

 127. link building team2013-10-15 16:47:35

  Ht3GAg Really appreciate you sharing this blog. Fantastic.

 128. 2013-10-15 16:47:37

 129. link building team2013-10-16 07:53:43

  CjIeso Awesome article post.Much thanks again. Awesome.

 130. 2013-10-16 07:53:45

 131. link building2013-10-26 02:00:08

  Z6svc8 This is one awesome post.Really looking forward to read more. Want more.

 132. 2013-10-26 02:00:10

 133. smashing top seo2013-10-26 11:37:21

  LgC3A6 Really appreciate you sharing this blog post.Much thanks again. Want more.

 134. 2013-10-26 11:37:23

 135. take a look at it!2013-10-31 09:50:24

  XE9eW2 I cannot thank you enough for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 136. 2013-10-31 09:50:26

 137. awesome stuff here2013-11-19 07:25:49

  hXumDL I appreciate you sharing this blog.Thanks Again. Great.

 138. 2013-11-19 07:25:54

 139. awesome seo thing2013-12-15 17:35:41

  9YpwD6 Hey, thanks for the post. Want more.

 140. 2013-12-15 17:35:44

 141. stunning seo guys2014-01-08 17:14:25

  tWVu9X Appreciate you sharing, great blog.Really thank you! Awesome.

 142. 2014-01-08 17:14:27

 143. nice site here2014-01-16 20:33:55

  7LYuI9 Major thankies for the post.Really looking forward to read more. Great.

 144. 2014-01-16 20:33:57

 145. look at this2014-01-17 11:09:57

  weJ4R6 Looking forward to reading more. Great post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 146. 2014-01-17 11:09:59

 147. 2014-01-20 06:35:58

 148. check it out2014-01-30 23:45:07

  6fd5V0 Muchos Gracias for your post.Thanks Again. Awesome.

 149. 2014-01-30 23:45:09

 150. 2014-02-24 16:58:50

 151. awesome things!2014-02-28 11:42:23

  oLpaIP A big thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Great.

 152. 2014-02-28 11:42:25

 153. 2014-03-06 01:25:27

 154. 2014-04-02 09:47:20

 155. 2014-04-07 03:32:42

 156. 2014-04-07 13:00:49

 157. awesome things!2014-04-21 11:29:13

  mwPQJA I loved your article.Much thanks again. Really Cool.

 158. 2014-04-21 11:29:16

 159. check it out2014-05-11 21:59:50

  m4whVY Hey, thanks for the post. Will read on...

 160. 2014-05-11 21:59:52

 161. seo for cheap2014-05-12 08:15:17

  d82EcX Great, thanks for sharing this blog.Much thanks again.

 162. 2014-05-12 08:15:19

 163. 2014-05-20 13:08:14

 164. seo company2014-06-04 21:07:24

  kk669d Thanks a lot for the article post.Really thank you! Awesome.

 165. 2014-06-04 21:07:47

 166. awesome seo2014-06-17 12:41:39

  M0CHr1 I really like and appreciate your blog post.Really looking forward to read more.

 167. 2014-06-17 12:41:41

 168. cheap seo services2014-06-17 23:12:53

  AdXfgg Fantastic article post.Thanks Again. Awesome.

 169. 2014-06-17 23:12:55

 170. nice penalty removal2014-07-03 21:41:59

  DgpQw9 A big thank you for your article post.Much thanks again. Really Cool.

 171. 2014-07-03 21:42:01

 172. 2014-07-20 07:00:32

 173. 2014-07-29 16:46:10

 174. crorkz2014-08-03 22:09:55

  IMNsGO This is one awesome article post.Thanks Again. Awesome.

 175. 2014-08-03 22:09:57

 176. crorkz matz2014-08-04 23:01:27

  7Z2AKa wow, awesome article.Much thanks again. Awesome.

 177. 2014-08-04 23:01:30

 178. crorkz2014-08-05 20:15:26

  cbtQvD I truly appreciate this post.Much thanks again. Really Cool.

 179. 2014-08-05 20:15:28

 180. 2014-10-06 07:38:15

 181. 2014-10-15 00:40:39

 182. 2014-10-15 03:57:43

 183. 2014-10-17 22:55:20

 184. 2014-12-01 01:20:18

 185. 2015-01-08 00:12:28

 186. 2015-01-08 04:27:25

 187. 2015-05-01 12:31:03

 188. 2015-07-18 01:57:53

 189. 2015-07-29 02:59:56

 190. 2015-08-04 11:24:37

 191. 2015-08-07 20:16:11

 192. 2015-08-08 10:31:13

 193. 2015-10-06 04:58:32

 194. 2015-10-24 12:57:09

 195. 2015-10-27 01:44:05

 196. 2015-11-03 00:19:38

 197. 2016-01-11 23:28:54

 198. 2016-02-07 05:31:47

 199. 2016-04-12 12:18:39

 200. 2016-05-09 04:57:00

 201. 2016-05-30 17:06:53

 202. 2016-06-09 00:57:25

 203. 2016-06-13 18:51:07

 204. 2016-06-18 17:21:04

 205. 2016-06-23 07:00:24

 206. 2016-07-05 13:38:08

 207. 2016-07-18 10:15:45

 208. 2016-07-18 23:18:51

 209. 2016-07-21 14:14:04

 210. 2016-07-27 14:30:56

 211. 2016-08-11 15:26:21

 212. 2016-08-13 11:37:09

 213. 2016-09-12 09:10:12

 214. 2016-10-12 17:55:19

 215. 2016-10-12 17:55:44

 216. 2016-10-23 11:21:59

 217. 2016-10-24 15:16:11

 218. 2016-10-27 02:36:08

 219. 2016-11-09 23:42:54

 220. 2016-12-06 02:02:27

 221. 2016-12-27 06:53:29

 222. 2016-12-28 20:19:03

 223. 2017-01-07 15:50:37

 224. 2017-01-15 23:27:12

 225. 2017-02-04 01:07:34

 226. 2017-05-18 15:56:35

 227. 2017-08-20 20:44:10

 228. 2017-09-04 07:46:08

 229. 2017-12-05 22:51:38

 230. 2017-12-20 20:25:32

 231. 2018-02-20 16:53:40

 232. 2018-05-01 23:47:06

 233. 2018-05-02 00:35:01

 234. 2018-05-02 09:54:44

 235. 2018-05-03 04:39:24

 236. 2018-05-03 17:20:15

 237. 2018-05-04 21:06:07

 238. prony bony2018-05-31 01:04:16

  GZ7UaH Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Great.

 239. 2018-05-31 01:04:18

 240. click me2018-05-31 01:26:43

  fWKdif Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn at show up. Grrrr well I am not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!

 241. 2018-05-31 01:26:45

 242. 2018-09-12 20:19:02

 243. 2018-10-30 08:12:39

 244. 2018-12-07 21:33:53

 245. see pron 2018-12-20 20:34:59

  aWmJfm you have an excellent weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 246. 2018-12-20 20:35:01

 247. i love pron2018-12-20 23:08:57

  vtElSh You have brought up a very good points , thankyou for the post.

 248. 2018-12-20 23:08:59

 249. 2019-01-02 04:12:15

 250. 2019-01-17 08:04:09

 251. 2019-01-17 20:48:48

 252. 2019-01-17 22:51:33

 253. 2019-03-30 23:02:38

 254. i love pron2019-04-15 16:58:57

  wCdQE3 usually posts some quite interesting stuff like this. If you

 255. 2019-04-15 16:58:59

 256. suba suba2019-04-15 18:52:21

  aKk5Gx Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group Supreme Group

 257. 2019-04-15 18:52:23

 258. i love pron2019-04-19 08:32:16

  HU7oBI Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!

 259. 2019-04-19 08:32:18

 260. suba suba2019-04-19 10:17:13

  wQAwzs Terrific paintings! This is the kind of info that should be shared around the net. Disgrace on Google for not positioning this submit higher! Come on over and talk over with my website. Thank you =)

 261. 2019-04-19 10:17:15

 262. suba suba2019-04-22 11:00:56

  aqhQpr This paragraph on the topic of SEO provides clear thought for new SEO viewers that how to do Search engine optimization, therefore keep it up. Nice job

 263. 2019-04-22 11:00:58

 264. me suba2019-04-22 13:15:41

  YzoC7m Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 265. 2019-04-22 13:15:43

 266. i love pron2019-04-22 17:44:33

  Hd4VTo Whoa. That was a fantastic short article. Please keep writing for the reason that I like your style.

 267. 2019-04-22 17:44:35

 268. i love pron2019-04-22 17:46:13

  481lTC online football games Chelsea hold won online football games systematically in bets. Cross to the brain give or return it on their behalf.

 269. 2019-04-22 17:46:15