Rosja to taki mikst

AAA

Rozmowa z Mariją Rewiakiną

O różnicach między europejską i rosyjską sztuką mówi Marija Rewiakina, dyrektorka rosyjskiego Festiwalu Złota Maska.

Jest Pani dyrektorem festiwalu, który pokazuje co roku najciekawsze premiery na rosyjskiej scenie. Stara się być obiektywnym obrazem teatru rosyjskiego. W Europie mamy czas festiwali krytycznych, polemicznie odnoszących się do rzeczywistości. Czy w Rosji nie ma apetytu na taki program?

Są dwa różne typy festiwali. Takie, które przy pomocy jednego, dwóch kuratorów wybierają spektakle – jak w Awinionie czy w Edynburgu – i takie jak nasz.

Trzeba pamiętać, że Rosja to bardzo duży kraj. U genezy Złotej Maski stało założenie, by pokazać widzom i krytykom, całemu społeczeństwu, najciekawsze prace danego sezonu. A każdy spektakl jest przecież wypowiedzią artysty na temat rzeczywistości, prezentuje jego punkt widzenia. Wydaje mi się interesujące zobaczyć to, o czym myślą reżyserzy na tym bardzo dużym terytorium, jak przeciwstawiają się światu, co chcą powiedzieć nam za pośrednictwem teatru, swego artystycznego spojrzenia.

Ale są festiwale, które zamiast przeglądu sezonowego tworzą program-temat, prowokują dyskusję. Czy taki festiwal jest potrzebny w Moskwie, czy warto w tym kierunku prowadzić Złotą Maskę?

Nie zamierzam tego robić. W Moskwie odbywa się wiele festiwali. Mamy festiwal Czechowowski, który zaprasza głównie zagraniczne inscenizacje. Jest festiwal NET, czyli Nowy Europejski Teatr, pokazujący prace młody twórców.

W pierwszych edycjach, a więc pod koniec lat 90., NET wydawał się festiwalem zaangażowanym. Jego skrótową nazwę nie bez powodu czytać można jako „NIE”.

Nie jest to jednak festiwal polityczny. To jest wypowiedź dwójki młodych zdolnych krytyków – Mariny Dawydowej i Romana Dołżanskiego, którzy mają wyraźny pogląd na temat tego, jak może i jak powinien rozwijać się teatr. Zapraszają więc spektakle, które są najciekawsze z ich punktu widzenia.

Złota Maska jest zupełnie inna, nie ma jednego tematu, każdy spektakl ma swój temat. Reżysera w mieście Omsk dotyka coś innego niż reżysera w Tylży, w Irkucku czy Moskwie. To mogą być skrajnie różne doświadczenia, ale to daje obraz Rosji. Zrozumcie, wy mieszkacie w Europie.

Pani też.

Tego bym nie powiedziała. Rosja to jednak niezupełnie europejski kraj, bardziej azjatycko-europejski. Tak się ułożyła nasza historia – z jednej strony wpływ Wschodu, z drugiej Zachodu. Nie mówię tylko o teatrze, ale szerzej – o kulturze. Mamy tu do czynienia z prawdziwą mieszanką kultur. Katolicyzm, protestantyzm dają Europejczykom inne spojrzenie na świat niż nasze.
Europę niepokoją obecnie problemy migracji, co podchwycił Europejski Kongres Kultury. To jest zjawisko bardzo wyraźne także w Moskwie czy we wschodnich regionach Rosji, ale już na pozostałych jej obszarach w mniejszym stopniu. Spójrzmy także na postawiony przez Kongres problem adaptowania odbiorcy do kultury.

Kongres będzie się zastanawiał, jak sprawić, by każdy człowiek mógł stać się częścią kultury, był kreatywny, wręcz stał się artystą. W Rosji tego nie ma.

Trzymamy się przekonania, że istota sztuki polega na profesjonalizmie i że to jest najbardziej interesujące.

A zatem w Rosji nie dostrzega Pani zjawiska kultury uczestniczącej?

Festiwal NET zaprasza takie spektakle, na przykład Rimini Protokoll, w którym występują nieprofesjonalni aktorzy, choćby pensjonariusze domu starców. My tego nie robimy. Wybieramy tylko spektakle profesjonalnych teatrów. Nawet jeśli mamy warsztat studentów czwartego roku zrobiony z zawodowym reżyserem, nie przyjmujemy go do konkursu, kierujemy do gdzie indziej.

Rozwój kultury, przyciąganie widza do takiej sfery życia społecznego jak sztuka, jest bardzo ważne, ale to według mnie sprawa masowej kultury, która nie ma żadnych odniesień do sztuki profesjonalnej – ona odwodzi widza od poważnych tematów. Choć oczywiście nie jest źle, jeśli zajmuje młodych widzów, odciąga od picia wódki w piwnicach i skłania do kreatywności.

Jednak przyjęła Pani zaproszenie do Rady Europejskiego Kongresu Kultury. Rozumiem więc, że wierzy Pani w jego ideę.

Oczywiście. Będziemy rozmawiać na ważne tematy, choć w mniejszym stopniu będą one dotyczyć kultury profesjonalnej. A ja mimo wszystko nie zostawiałabym jej z boku, ona będzie trwać przez wieki, to jest coś, z czego jest dumny każdy naród.
Bez kultury nie jest możliwy ani rozwój ekonomii, ani sfer socjalnych, ani człowieka. Im więcej osób wciąga się w różne formy kultury, im więcej staje się kreatywnymi, tym mniej problemów w społeczeństwie.

W Rosji mamy teraz pewne skrzywienie – wszystko poszło w stronę sportu. Państwo zapewnia kulturze jedynie minimum.

Dlatego ważne, żebyśmy zaczęli rozmawiać we Wrocławiu o wpływie kultury, o jej degradowaniu, wciąganiu ludzi w jej przejawy, czyli odzyskiwaniu harmonii. Polska prezydencja w Unii Europejskiej i fakt, że idea Kongresu wzięła początek tutaj, na rubieżach kontynentu, jest tak ważna, bo konfrontuje Wschód z Zachodem. Poza tym źródła i poszukiwania polskiej kultury, zwłaszcza teatru, są istotne dla kultury europejskiej.

Wspomniała Pani o różnorodnych wpływach kulturowych w Rosji. Jednakże multikulturalizm, który również jest jednym z tematów Kongresu, znaczy coś zupełnie innego dla Rosjan i dla zachodnich Europejczyków.

Multikulturalizm już staje się wielkim problemem Moskwy. Mieszka tu mnóstwo emigrantów, zwłaszcza nielegalnych. Te osoby nie mają czytelnego statusu i praw. Przyjeżdżają zazwyczaj z najbiedniejszych rejonów kraju, a także z byłych republik radzieckich – Armenii, Gruzji, Azerbejdżanu, Tadżykistanu – gdzie jest bardzo ciężka sytuacja ekonomiczna. Są w stanie zarobić w Moskwie powiedzmy trzysta dolarów w ciągu miesiąca – dla Tadżyka to ogromne pieniądze, sam się utrzyma i wyśle rodzinie, która została w domu. Oni tu są, pracują, nie można tego nie zauważać, ale oficjalnie nie istnieją. Pytanie, kto będzie pracował, jeśli nie oni. Wykorzystuje się ich jako tanią siłę roboczą i społeczeństwo powinno się z nimi integrować, próbować zrozumieć ich problemy, rozmawiać. Pozostawieni sami sobie, trzymają się swoich mniejszości, religii, szczególnie dotyczy to muzułmanów. Władze Moskwy starają się zrównywać dostęp do religii, jest meczet, świątynie innych wyznań.

Ale jak sobie wyobrazić integrację kulturową z przybyszami z Kaukazu?

To trudny temat, polityczny. Nie zbudujemy żadnego społeczeństwa, jeśli nie szanujemy innej kultury, nie próbujemy jej zrozumieć, usłyszeć. Kultura jest drzewem, a my jej różnymi gałęziami. Wyrastamy z tych samych jasnych zasad moralnych, etycznych i powinniśmy się tego trzymać, pamiętać o nich.

W Moskwie jest nastawienie, że oto zjechali się obcy z Gruzji, Azerbejdżanu i że oni nie są nam do niczego potrzebni.

Gdzie jest więc prawdziwa Rosja? W Moskwie i Petersburgu, czy przeciwnie – wszędzie poza nimi?

Prawdziwa Rosja to prowincja. Tam zachowały się jeszcze szczere stosunki międzyludzkie, czujesz, że otacza cię dobra aura. Ludzie pracują i chcą coś osiągnąć. Są otwarci. Moskwa jak każda stolica, która ma ogromne środki finansowe, produkuje bardzo bogatych ludzi, generuje ogromne fundusze.

A gdzie się znajduje prawdziwy rosyjski teatr, na prowincji?

Moskwa zabiera prowincji ludzi utalentowanych. Tu mają miejsce poszukiwania artystyczne. To ją wyróżnia na tle europejskich stolic. W Anglii czy w Polsce w różnych miastach można zobaczyć ciekawych artystów. Na rozległych terytoriach Rosji żyje się w bardzo różnych warunkach, także finansowych. A co ważniejsze, artysta, który dostaje się do stolicy, przyciąga o wiele większą uwagę, ma o wiele większe możliwości rozwoju. Niedawno jeden z dyrektorów teatru powiedział, że dla teatru prowincjonalnego dostanie się do programu Złotej Maski oznacza odpływ kilku najlepszych artystów. To problem wszystkich stolic, ale u nas ma wymiar szczególny.

W Związku Radzieckim wielokulturowość rozumiana była wyłącznie jako folklor. Czy ta tradycja ma kontynuację w teatrze, czy też mniejszości zaczęły mówić o swoich problemach swoim językiem?

Takie teatry istnieją w byłych republikach radzieckich – na przykład w Tadżykistanie czy Azerbejdżanie. Prawidłowość jest tam taka: funkcjonuje jeden teatr rosyjskojęzyczny, pozostałe grają w języku narodowym. Niektóre małe republiki autonomiczne mają teatry grające w rodzimym języku, chroniące swoją kulturę i one mają własnych widzów, ale nie mają następców. Rosja próbuje wspomagać rosyjskojęzyczne teatry. Nie zawsze się to udaje, bo byłe republiki starają się uniezależnić i na tym polu. Rosyjski język zanika. To bardzo złożone procesy, kraje te były przecież ponad siedemdziesiąt lat pod presją Sowietów. Nie dziwi więc rzeczywista wola odróżnienia się, ochrony własnej tożsamości.

Rozmawiała Maryla Zielińska

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: Rada EKK, teatr, Europa

 1. btPyaQMjfnRrKLgtip2011-09-16 01:15:29

  Furerlaz? That's marvelously good to know.

 2. Buy oem Software2012-02-11 03:23:24

  8Hc0rf Received the letter. I agree to exchange the articles..

 3. oem software2012-02-12 18:37:40

  M6nHyn Uh, well, explain me a please, I am not quite in the subject, how can it be?!....

 4. XVNdGpmLJeEtw2012-09-12 05:30:24

  Haha. I woke up down today. You've cheeerd me up!

 5. 2012-09-12 05:30:27

 6. 2012-09-13 07:31:44

 7. 2012-09-13 20:53:33

 8. 2012-09-16 16:15:21

 9. 2013-02-18 05:57:33

 10. 2013-02-23 12:14:42

 11. buy discount viagra online2013-03-02 23:22:06

  hDmfNI Im obliged for the blog article.Really thank you! Cool.

 12. 2013-03-02 23:22:08

 13. bookmarks2013-03-13 18:54:48

  xLCPtz Im thankful for the article. Really Cool.

 14. 2013-03-13 18:54:50

 15. bookmaring service2013-03-14 04:20:30

  6YKKvM wow, awesome post.

 16. 2013-03-14 04:20:32

 17. bookmaring service2013-03-14 17:22:55

  Cd7oyS I think this is a real great blog post.Thanks Again.

 18. 2013-03-14 17:22:57

 19. ciprofloxacin 500mg2013-03-15 17:59:13

  Great article. Great.

 20. buy cipro2013-03-15 18:25:33

  wow, awesome blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 21. order generic viagra2013-03-15 19:38:04

  I am so grateful for your article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 22. buy generic viagra2013-03-15 20:04:39

  Very neat article post. Will read on...

 23. cialis online2013-03-15 21:17:19

  Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Fantastic.

 24. generic cialis no prescription2013-03-15 21:43:55

  I appreciate you sharing this blog.Really thank you! Will read on...

 25. no prescription2013-03-15 22:57:04

  A round of applause for your post.Thanks Again. Keep writing.

 26. Buy Levitra online uk2013-03-15 23:24:05

  Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 27. 2013-03-28 21:11:51

 28. 2013-04-05 05:16:32

 29. social bookmarking service2013-04-19 19:59:39

  SxEAKd Enjoyed every bit of your post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 30. 2013-04-19 19:59:41

 31. 2013-04-20 03:55:01

 32. 2013-05-02 00:20:53

 33. good seo2013-05-26 05:03:34

  USnk5Y A round of applause for your blog.Really looking forward to read more. Great.

 34. 2013-05-26 05:03:37

 35. seo service2013-05-27 16:20:43

  bS3OU3 Say, you got a nice blog. Awesome.

 36. 2013-05-27 16:20:45

 37. seo service2013-05-28 09:55:45

  62vg61 Thanks for sharing, this is a fantastic article.Really thank you! Keep writing.

 38. 2013-05-28 09:55:48

 39. 2013-06-05 12:51:44

 40. cheap social bookmarks2013-06-20 01:34:14

  ZqUW7i Im thankful for the blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 41. 2013-06-20 01:34:17

 42. 2013-07-04 10:10:33

 43. great service2013-07-04 15:37:02

  rnjzyh Very good blog article.Much thanks again. Will read on...

 44. 2013-07-04 15:37:04

 45. axsGYokscaLteox2013-07-23 22:21:07

  Really informative article.Really looking forward to read more. Will read on...

 46. nCWOWmMSSr2013-07-24 23:57:49

  Thank you for your post.Really thank you! Really Cool.

 47. news2013-07-26 15:59:11

  ggmEws wow, awesome article post.Thanks Again. Will read on...

 48. 2013-07-26 15:59:13

 49. 2013-07-27 11:12:14

  January 10, 2012 at 4:34 pm</a>Dear Alexander, my name is sophie, i was woennridg if you'd be interested in modeling at paris fashion week! please contact me for more info! thank you! best regards, sophie Reply</a>

 50. 2013-07-27 11:12:16

 51. 2013-07-29 16:21:58

  He was a wise man! ;-)Thanks! I assume you meant it as a cpmloiment.American companies pumped hundreds of millions of dollars into the Soviet Union after it broke apart, in part to help stabilize the area and keep bad things from happening in desperation. Little came out of that as these ventures were expropriated in short order after being looted by the Soviet mob. The Soviets got their oil industry modernized, though. And their machine tool industry. They thanked us by testing their new anti-tank missiles on our tanks in 2003 in Iraq, giving us our first losses of our main battlefield tanks. I lean toward believing the rumor that the Soviet convoy that left Baghdad when we were arriving (and fired on us) was carrying back a black market Soviet nuke that Saddam had acquired. Bush went along with the coverup because Putin threatened to supply the insurgents as we had done in Afghanistan and American troops would have suffered the consequences.

 52. 2013-07-29 16:22:01

 53. 2013-07-30 14:00:56

 54. best news2013-08-02 16:37:22

  ZcLpWO I truly appreciate this blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 55. 2013-08-02 16:37:24

 56. buy ventolin 100mcg2013-08-09 21:32:51

  Awesome blog. Keep writing.

 57. 2013-08-09 23:20:57

 58. great link buildng2013-08-19 18:39:37

  gSOehp Appreciate you sharing, great article post.Really looking forward to read more.

 59. 2013-08-19 18:39:41

 60. good seo guys2013-09-04 03:44:44

  OTKZXt A big thank you for your blog post.Much thanks again. Fantastic.

 61. 2013-09-04 03:44:46

 62. link building2013-09-05 23:32:23

  KX1keh I loved your blog article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 63. 2013-09-05 23:32:25

 64. seo service2013-09-07 19:54:26

  KyiH5I Really appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 65. 2013-09-07 19:54:28

 66. make money online2013-09-12 01:19:34

  idorl3 Im obliged for the article post. Awesome.

 67. 2013-09-12 01:19:36

 68. only for 5 dollars2013-09-13 08:19:47

  btv9AR Thanks-a-mundo for the blog.Thanks Again. Fantastic.

 69. 2013-09-13 08:19:49

 70. pro link building2013-09-24 21:02:24

  kmpaxf I cannot thank you enough for the article post.Really thank you! Much obliged.

 71. 2013-09-24 21:02:26

 72. best link build2013-10-15 12:27:14

  sTvgTK This is one awesome blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 73. 2013-10-15 12:27:16

 74. link building team2013-10-15 14:11:25

  k9kyxd Major thanks for the blog.Much thanks again. Cool.

 75. 2013-10-15 14:11:28

 76. best link build2013-10-16 09:23:18

  snD9W8 Very neat blog article.Thanks Again. Great.

 77. 2013-10-16 09:23:20

 78. take a look at it!2013-10-26 00:35:26

  dAYcFW Im obliged for the blog post.Much thanks again. Want more.

 79. 2013-10-26 00:35:28

 80. link building2013-11-01 12:08:20

  nFVwKp I think this is a real great article post.Really looking forward to read more. Want more.

 81. 2013-11-01 12:08:22

 82. awesome stuff here2013-11-18 05:34:49

  1cuXNR Fantastic blog article.Really thank you! Cool.

 83. awesome stuff here2013-11-18 10:10:39

  mt5hcb Very neat blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 84. 2013-11-18 10:10:41

 85. check this out2013-12-15 01:41:32

  lWbNan Great, thanks for sharing this article post.Really looking forward to read more. Cool.

 86. 2013-12-15 01:41:50

 87. 2014-03-08 06:25:07

 88. awesome things!2014-04-18 18:47:50

  KvJeI1 Thank you ever so for you post.Really looking forward to read more. Really Great.

 89. 2014-04-18 18:47:52

 90. awesome seo2014-06-18 02:16:25

  Y4zM4p Really informative article post.Really thank you! Really Great.

 91. 2014-06-18 02:16:27

 92. nice penalty removal2014-06-19 13:29:47

  D4tSIf Very informative article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 93. 2014-06-19 13:29:49

 94. awesome seo2014-07-03 20:30:10

  nnZNet I really liked your blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 95. 2014-07-03 20:30:13

 96. link building2014-07-17 07:34:10

  e7sASH Major thankies for the blog post. Fantastic.

 97. 2014-07-17 07:34:22

 98. turbine ventilator2014-07-24 08:16:08

  Muchos Gracias for your article post. Great.

 99. creative design dubai2014-07-24 09:27:21

  A big thank you for your blog post.Thanks Again.

 100. marketing2014-07-24 10:37:40

  Great, thanks for sharing this blog.Much thanks again. Will read on...

 101. Home Business2014-07-24 11:50:44

  Major thanks for the blog article.Much thanks again. Really Cool.

 102. Filter Appliance2014-07-24 12:57:35

  I value the blog article.Thanks Again. Awesome.

 103. continue reading this..2014-07-24 14:06:52

  I appreciate you sharing this post.Really looking forward to read more. Awesome.

 104. tomorrowland 20142014-07-24 15:15:14

  I think this is a real great blog. Want more.

 105. Start Making Money Online2014-07-26 08:59:29

  Thank you ever so for you article.Much thanks again. Will read on...

 106. Money Earning From Home Online2014-07-26 09:27:56

  Thank you for your post.Really looking forward to read more. Will read on...

 107. make extra money from home2014-07-26 10:12:20

  Really appreciate you sharing this article post.Really thank you! Fantastic.

 108. &#1575;&#1604;&#1593;&#1575;&#2014-07-26 11:26:05

  I appreciate you sharing this post. Keep writing.

 109. Best Ways To Make Money Online2014-07-26 12:12:31

  Very neat blog. Fantastic.

 110. &#1575;&#1604;&#1593;&#1575;&#2014-07-26 12:41:06

  Great, thanks for sharing this blog post.Much thanks again. Fantastic.

 111. &#1575;&#1604;&#1593;&#1575;&#2014-07-26 13:59:07

  Say, you got a nice post. Keep writing.

 112. grow boxes2014-07-26 14:58:43

  Looking forward to reading more. Great post.Thanks Again. Want more.

 113. Making Real Money Online2014-07-26 15:09:11

  Fantastic article post.Thanks Again. Will read on...

 114. Piracetam2014-07-26 16:24:48

  I really liked your article post. Fantastic.

 115. &#20116;&#26376;&#20108;&#20908;2014-07-26 17:37:25

  I value the article.Much thanks again. Fantastic.

 116. ingreso cybernetico2014-07-26 17:45:15

  Im obliged for the article post.Much thanks again. Awesome.

 117. local seo services2014-07-26 18:51:52

  Say, you got a nice blog post.Really thank you! Want more.

 118. live news2014-07-26 20:35:49

  I truly appreciate this article.Really looking forward to read more.

 119. &#1575;&#1604;&#1593;&#1575;&#2014-07-26 23:23:45

  Really enjoyed this article post.Thanks Again. Want more.

 120. bali hai cruise2014-07-27 02:18:52

  I really enjoy the blog.Really thank you! Great.

 121. lowest price2014-07-27 05:11:50

  Im obliged for the blog.Thanks Again. Keep writing.

 122. How To Earn Money Online At Home2014-07-27 08:05:02

  wow, awesome article post.Really thank you! Will read on...

 123. seo2014-07-27 10:58:25

  I think this is a real great article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 124. touchdowns2014-07-28 09:44:37

  I really like and appreciate your blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 125. make money from youtube2014-07-28 13:17:03

  I loved your blog post.Thanks Again. Will read on...

 126. best roaming sim2014-07-28 15:19:02

  A big thank you for your blog.Really looking forward to read more.

 127. bitcoin artikel deutsch2014-07-28 16:32:12

  I appreciate you sharing this blog post. Want more.

 128. Hip-Hop Magazine2014-07-28 17:51:28

  Thanks-a-mundo for the blog.

 129. designer denim2014-07-28 20:24:25

  Very informative post.Really looking forward to read more. Will read on...

 130. elder home care2014-07-28 21:40:18

  Thanks a lot for the blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 131. wheel restoration2014-07-28 22:58:55

  wow, awesome post.Really looking forward to read more.

 132. kitchen2014-07-29 00:12:27

  Wow, great blog article.Really thank you! Cool.

 133. New York Collages Ranking2014-07-29 12:57:58

  Hey, thanks for the article post.Thanks Again. Awesome.

 134. Victorian2014-07-30 11:25:19

  Thanks again for the blog post.Thanks Again.

 135. Dementia home care2014-07-30 13:05:06

  I really enjoy the blog.Really thank you! Really Cool.

 136. theatre and cinema South West2014-07-31 09:40:09

  I truly appreciate this post.Really thank you! Cool.

 137. mobistealth reviews2014-07-31 09:57:53

  Thanks for the blog post.Really thank you! Great.

 138. get cash online2014-07-31 10:12:45

  Very neat post.Really thank you! Want more.

 139. action movie2014-07-31 11:05:10

  Say, you got a nice blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 140. crossbows for cheap2014-07-31 11:10:31

  Say, you got a nice article post.Much thanks again. Really Cool.

 141. Worlds Most Expensive2014-07-31 12:30:55

  Really informative post.

 142. alternative cancer treatments2014-07-31 12:32:39

  Fantastic blog post. Awesome.

 143. laptop screen repair liverpool2014-07-31 13:14:57

  Looking forward to reading more. Great blog.Really looking forward to read more. Great.

 144. descargar juegos android2014-07-31 13:51:37

  Thank you for your post. Really Great.

 145. hardware2014-07-31 13:54:46

  I think this is a real great article post. Fantastic.

 146. melanic|melanin|color|women|expression|what|is|sel2014-07-31 15:09:25

  Major thanks for the article.Really thank you! Will read on...

 147. what is idlecrawler.exe2014-07-31 15:18:43

  Very neat blog.Thanks Again. Want more.

 148. related sites2014-07-31 16:30:52

  I cannot thank you enough for the article post.Really thank you! Cool.

 149. Character Design2014-07-31 16:36:34

  Hey, thanks for the article post.Thanks Again.

 150. earth satellite2014-07-31 17:13:13

  Thanks for the blog.Much thanks again. Really Cool.

 151. live satellite feed2014-07-31 17:29:35

  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Will read on...

 152. Epson Customer Support2014-07-31 17:52:54

  Thanks for the post.Much thanks again. Fantastic.

 153. certified cars for sale2014-07-31 17:54:51

  Really informative post.Much thanks again. Want more.

 154. best commercial real estate blog2014-07-31 19:14:56

  I cannot thank you enough for the blog post.Really thank you! Fantastic.

 155. relationship blogs2014-07-31 19:15:51

  I really like and appreciate your article.Really thank you! Really Great.

 156. cara bermain poker online2014-07-31 20:27:28

  Really informative article post.Much thanks again. Want more.

 157. basement finishing tips in boston ma2014-07-31 20:37:47

  I cannot thank you enough for the blog post.Thanks Again. Great.

 158. lose belly fat fast2014-07-31 23:08:51

  Im grateful for the blog post.Much thanks again. Keep writing.

 159. weight loss plans2014-07-31 23:30:47

  Very good blog.Really thank you! Much obliged.

 160. home accessories2014-08-01 07:36:49

  A big thank you for your post.Thanks Again. Awesome.

 161. Grow Your Business2014-08-01 08:43:14

  Im obliged for the article.Really thank you! Fantastic.

 162. professional resume2014-08-01 09:00:22

  Appreciate you sharing, great post. Really Great.

 163. fun2014-08-01 10:19:49

  Major thankies for the blog post. Keep writing.

 164. Brazilian dating sites2014-08-01 11:42:49

  A round of applause for your blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 165. The Expendables 3 (2014) DVDSCR x264 aac-Se7eN2014-08-01 11:49:34

  Muchos Gracias for your blog article.Really thank you!

 166. forsinket fly2014-08-01 13:06:59

  I really enjoy the blog post. Will read on...

 167. Independent Directors2014-08-01 14:27:20

  wow, awesome post.Really thank you! Awesome.

 168. agen ion casino2014-08-01 14:53:17

  I value the post.Thanks Again. Will read on...

 169. crorkz linkz2014-08-01 15:19:44

  RqASyg Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Really looking forward to read more. Want more.

 170. 2014-08-01 15:19:53

 171. penis2014-08-01 15:57:02

  Wow, great blog.Really thank you!

 172. k&#248;benhavn2014-08-01 17:15:55

  Thanks-a-mundo for the blog article.Thanks Again. Really Cool.

 173. Need Help2014-08-01 17:56:16

  Hey, thanks for the blog. Will read on...

 174. bbq grills university park2014-08-01 18:35:33

  Enjoyed every bit of your blog.Really thank you! Much obliged.

 175. seo portland2014-08-01 19:59:19

  wow, awesome blog. Really Cool.

 176. best medigap plan for 65 years old2014-08-01 21:02:58

  Im obliged for the post.Really thank you! Really Cool.

 177. electric cycles2014-08-01 21:18:55

  Say, you got a nice article. Will read on...

 178. desktop2014-08-01 22:39:24

  Thank you ever so for you blog post.Much thanks again. Really Cool.

 179. juegos de cocina2014-08-02 00:19:24

  Fantastic blog post.Really thank you! Really Cool.

 180. argan oil mask2014-08-02 03:19:11

  Thanks so much for the post.Much thanks again. Really Great.

 181. agen judi online2014-08-02 06:22:17

  Thanks again for the blog post.Really thank you! Really Cool.

 182. http://www.bellenews.com2014-08-02 08:24:44

  I really liked your article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 183. blackhat forum2014-08-02 09:22:50

  Im obliged for the blog post.Thanks Again. Want more.

 184. happiness 2014-08-02 09:43:54

  Thanks for the post.Much thanks again. Really Great.

 185. Online Free Game2014-08-02 11:03:07

  Very informative article post.Really thank you! Cool.

 186. Key to markets metatrader broker2014-08-02 12:23:09

  Very informative blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 187. Trading2014-08-02 12:30:54

  Enjoyed every bit of your blog post.Much thanks again.

 188. How Do I Make Money Online2014-08-02 13:42:30

  I cannot thank you enough for the post. Great.

 189. Drum Sounds2014-08-02 15:03:32

  I really liked your blog.Thanks Again. Want more.

 190. interracial dating2014-08-02 16:20:23

  Major thankies for the blog post.Really looking forward to read more.

 191. Console Guides and Repairs2014-08-02 17:44:35

  I really like and appreciate your blog.Thanks Again. Fantastic.

 192. meladerm cream price in mumbai2014-08-02 19:06:15

  Thank you ever so for you post. Much obliged.

 193. e bikes2014-08-02 19:17:17

  Major thankies for the blog. Will read on...

 194. Gold prospecting2014-08-02 20:28:45

  Im thankful for the blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 195. san antonio bail bonds2014-08-02 21:44:45

  I value the blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 196. Twin Cites Inspections2014-08-02 22:19:18

  Thanks for sharing, this is a fantastic article.Thanks Again. Awesome.

 197. voyance gratuite2014-08-02 23:08:32

  I loved your blog article.Thanks Again. Cool.

 198. Hawaii lasik2014-08-03 00:28:39

  Major thanks for the post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 199. acai berry pure max2014-08-03 01:24:34

  wow, awesome article post.Much thanks again. Want more.

 200. online prizes2014-08-03 04:27:44

  Thanks so much for the article.Really thank you! Cool.

 201. Trading System2014-08-03 07:31:59

  Thanks for the post.Much thanks again. Really Cool.

 202. running calf sleeves2014-08-03 09:11:22

  Im obliged for the blog article.Much thanks again. Really Cool.

 203. wireless bedwetting alarm2014-08-03 10:35:53

  I think this is a real great article post. Really Great.

 204. Natural Remedies For Allergy2014-08-03 10:38:55

  Major thankies for the blog. Cool.

 205. we buy houses2014-08-03 12:01:16

  Muchos Gracias for your blog post.Really thank you! Fantastic.

 206. Buy Google Followers2014-08-03 13:29:31

  Thank you for your blog. Keep writing.

 207. Natural Remedies For Sore Throat Allergies2014-08-03 13:46:43

  Thanks a lot for the blog post.Thanks Again.

 208. online forex trading2014-08-03 14:48:53

  Muchos Gracias for your post.Really thank you! Want more.

 209. Back Pain Treatment2014-08-03 16:52:02

  I value the post.Much thanks again. Really Cool.

 210. pr9 backlink2014-08-03 17:05:39

  I value the post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 211. matzcrorkz2014-08-03 21:31:22

  m7upGX I really like and appreciate your post.Really looking forward to read more. Will read on...

 212. 2014-08-03 21:31:24

 213. crorkz matz2014-08-03 21:59:27

  N867lv Major thankies for the article post.Thanks Again. Awesome.

 214. 2014-08-03 21:59:29

 215. air conditioning tampa2014-08-03 23:03:17

  I really enjoy the blog article. Really Cool.

 216. crorkz2014-08-04 00:39:03

  clTmSW This is one awesome blog post.Much thanks again. Really Cool.

 217. 2014-08-04 00:39:08

 218. online business solutions2014-08-04 03:18:38

  Thanks a lot for the article.Thanks Again. Keep writing.

 219. shakeology2014-08-04 07:51:10

  Very neat blog.Much thanks again.

 220. Online Game2014-08-04 10:25:08

  Really informative article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 221. Valet Service nj2014-08-04 12:10:48

  I value the blog post.Really thank you! Really Great.

 222. downloadfilmexpendables3fullmovie2014-08-04 12:18:17

  I think this is a real great blog.Thanks Again.

 223. top basement finishing systems2014-08-04 13:35:52

  Very good blog post.Really thank you! Really Cool.

 224. and Identity Theft Protection2014-08-04 14:58:24

  Really appreciate you sharing this blog post.Thanks Again. Want more.

 225. Orioles2014-08-04 15:15:45

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Cool.

 226. iherb coupon2014-08-04 18:08:08

  I think this is a real great blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 227. mobile hair extensions sydney2014-08-04 19:30:02

  Fantastic blog.Really thank you! Much obliged.

 228. keratin hair extensions2014-08-04 20:51:20

  Great article.Much thanks again. Fantastic.

 229. bathroom resurfacing2014-08-04 22:13:55

  Thanks-a-mundo for the article post.Really thank you! Great.

 230. matzcrorkz2014-08-04 23:07:42

  i3ravj Say, you got a nice article.Thanks Again. Great.

 231. 2014-08-04 23:07:44

 232. bath resurfacing2014-08-04 23:36:28

  I cannot thank you enough for the blog.Thanks Again. Fantastic.

 233. led downlights2014-08-05 01:00:28

  Great blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 234. crorkz matz2014-08-05 02:17:00

  vE8iYU Say, you got a nice article.Thanks Again. Will read on...

 235. 2014-08-05 02:17:02

 236. led down lights2014-08-05 02:24:52

  Im obliged for the article.Really thank you! Fantastic.

 237. mr16 led bulbs2014-08-05 03:48:45

  I loved your blog article. Will read on...

 238. mr16 bulb2014-08-05 05:14:28

  Muchos Gracias for your article.Much thanks again. Much obliged.

 239. dslr courses2014-08-05 06:40:56

  Thanks-a-mundo for the blog.Thanks Again. Much obliged.

 240. sydney photographic workshops2014-08-05 08:07:00

  Say, you got a nice blog.Much thanks again.

 241. digital door lock2014-08-05 09:29:59

  I really enjoy the blog post.Thanks Again. Want more.

 242. front door lock2014-08-05 10:56:26

  Major thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 243. can finishing your basement add value to your home2014-08-05 12:17:18

  Major thanks for the article.Really looking forward to read more. Great.

 244. live streaming sports2014-08-05 13:38:22

  Thanks for the article.Thanks Again. Keep writing.

 245. printable sunday coupons 2014-08-05 15:02:51

  Very neat blog post.Much thanks again.

 246. toilet paper coupons walgreens2014-08-05 16:25:39

  Im grateful for the article post.Really looking forward to read more. Want more.

 247. Cheat Clash of Clans2014-08-05 17:47:19

  Muchos Gracias for your blog article.Much thanks again. Great.

 248. free toilet paper coupons2014-08-05 19:06:40

  Really appreciate you sharing this post. Keep writing.

 249. printable laundry coupons sorting charge2014-08-05 21:53:13

  This is one awesome article.Really thank you! Fantastic.

 250. Inbox Blueprint2014-08-05 23:12:12

  Very informative blog post.Much thanks again. Great.

 251. big tit pics2014-08-06 00:30:42

  I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Great.

 252. crorkz matz2014-08-06 01:34:11

  OcvjYV Thank you ever so for you blog article.Much thanks again. Much obliged.

 253. 2014-08-06 01:34:14

 254. Charlie Daniels2014-08-06 01:55:44

  Major thanks for the blog post.Really thank you! Really Great.

 255. Buy Social Bookmarks2014-08-06 09:36:26

  I appreciate you sharing this post.Really looking forward to read more. Awesome.

 256. Startup Coaching2014-08-06 11:22:35

  Wow, great blog.Much thanks again. Really Cool.

 257. Buy Google Followers2014-08-06 12:35:23

  Muchos Gracias for your blog article.Really thank you! Really Great.

 258. software outsourcing company2014-08-06 12:50:16

  Thank you for your article.Much thanks again. Great.

 259. Coach2014-08-06 14:15:04

  Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Keep writing.

 260. internet marketing 2014-08-06 15:40:16

  Fantastic article post.Really thank you! Will read on...

 261. free SEO2014-08-06 19:33:51

  I value the article post.Really looking forward to read more. Will read on...

 262. Martial Arts Orange County2014-08-07 08:29:26

  Thanks so much for the post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 263. How To Earn Extra Money From Home Part Time2014-08-07 09:23:14

  Fantastic article post.Thanks Again. Really Great.

 264. home stager los angeles2014-08-07 10:47:53

  I cannot thank you enough for the blog post.Really thank you! Will read on...

 265. shirt2014-08-07 11:34:34

  Thanks a lot for the blog. Keep writing.

 266. bayburt evden eve nakliyat 2014-08-07 12:09:36

  I think this is a real great blog.Really thank you! Fantastic.

 267. news2014-08-07 13:29:27

  Im grateful for the blog. Keep writing.

 268. JasaSeo jakarta indonesia2014-08-07 14:28:32

  Thank you for your article. Will read on...

 269. organik hit2014-08-07 14:52:51

  I cannot thank you enough for the blog post. Really Great.

 270. disability attorney2014-08-07 16:14:03

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog. Fantastic.

 271. disability lawyer las vegas2014-08-07 17:37:05

  wow, awesome post.Much thanks again. Great.

 272. Brain Booster and Memory2014-08-07 17:41:00

  Hey, thanks for the article.Thanks Again.

 273. disability attorney2014-08-07 19:02:42

  I appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Fantastic.

 274. nobis outlet2014-08-07 20:27:57

  Hey, thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Will read on...

 275. personalised money box2014-08-07 21:00:09

  Really informative blog post.Thanks Again. Keep writing.

 276. 2014-10-14 20:29:36

 277. 2014-10-16 18:05:25

 278. 2014-10-17 17:33:41

 279. crorkz linkz2015-01-16 05:03:16

  cyAGSC Well I definitely liked studying it. This post provided by you is very practical for correct planning.

 280. 2015-01-16 05:03:18

 281. 2015-07-20 05:15:19

 282. 2015-07-21 06:13:06

 283. 2015-08-03 08:02:18

 284. 2015-08-04 21:47:34

 285. 2015-09-07 18:52:56

 286. 2015-10-22 11:09:10

 287. 2015-10-25 08:30:48

 288. 2015-10-25 21:14:14

 289. 2016-01-12 09:23:46

 290. 2016-02-07 11:31:33

 291. 2016-04-12 08:31:16

 292. 2016-04-20 22:06:35

 293. 2016-04-26 11:37:12

 294. 2016-05-06 03:09:41

 295. 2016-05-24 22:47:16

 296. 2016-06-27 15:08:35

 297. 2016-07-06 13:21:51

 298. 2016-07-08 14:10:45

 299. 2016-07-13 03:52:51

 300. 2016-09-02 13:08:47

 301. 2016-10-06 20:50:45

 302. fake tits2016-10-11 00:36:34

  OhWaN9 You ave made some good points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 303. 2016-10-11 00:36:36

 304. 2016-10-21 17:45:44

 305. 2016-11-03 13:16:16

 306. 2016-11-24 05:45:54

 307. 2016-11-24 05:46:17

 308. 2016-12-22 10:57:03

 309. 2016-12-28 09:41:04

 310. 2017-01-06 16:31:00

 311. 2017-01-28 12:03:31

 312. 2017-02-25 21:05:45

 313. 2017-05-07 07:36:48

 314. pron best2017-07-11 04:39:49

  NKBbYi Thanks so much for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 315. 2017-07-11 04:39:52

 316. tits tits tits2017-11-08 10:27:19

  sEMdZR There is clearly a lot to realize about this. I suppose you made various nice points in features also.

 317. 2017-11-08 10:27:21

 318. prony bony2018-05-30 21:30:31

  RtJTjJ It as been a while since I read about this subject online or offline. You ave made a lot of points that are clearly original and well-researched.

 319. 2018-05-30 21:30:33

 320. 2018-11-08 05:53:50

 321. 2018-11-09 09:25:53

 322. 2018-11-11 21:01:00

 323. 2018-11-13 22:05:26

 324. 2018-11-15 05:19:43

 325. 2018-11-16 05:48:26

 326. 2018-11-16 22:03:29

 327. 2018-11-27 12:39:45

 328. 2018-11-27 14:21:39

 329. me suba2018-12-17 06:38:58

  pRrKiC Thanks for another great post. Where else may anybody get that type of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am at the search for such information.

 330. 2018-12-17 06:39:00

 331. chocopie2018-12-20 19:25:11

  Lk5HoK me. Anyhow, I am definitely glad I found it and I all be bookmarking and checking back often!

 332. 2018-12-20 19:25:13

 333. chocopie2018-12-21 07:25:30

  tUEFEO Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding style and design.

 334. 2018-12-21 07:25:32

 335. 2018-12-25 12:54:36

 336. 2019-02-28 09:41:17

 337. 2019-03-19 15:55:02

 338. 2019-03-31 23:30:01

 339. best pron2019-04-15 16:33:43

  MVJxtc Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also an expert in this topic therefore I can understand your hard work.

 340. 2019-04-15 16:33:45

 341. suba me2019-04-15 23:37:57

  dBIJbW Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person as blog link on your page at suitable place and other person will also do similar for you.|

 342. 2019-04-15 23:37:59

 343. suba me2019-04-19 08:07:54

  AS78FT If some one desires to be updated with newest technologies after

 344. 2019-04-19 08:07:56

 345. best pron2019-04-19 14:49:49

  P1T3Wy Thank you ever so for you blog article.Thanks Again. Keep writing.

 346. 2019-04-19 14:49:51