Licencja na tworzenie

AAA

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska

Formaty artystyczne demokratyzują sztukę. Dają tym, którzy chcą coś tworzyć, możliwość pokazania się publiczności na ustalonych wcześniej, jasnych i sprawiedliwych zasadach.

Onieśmielają was wystawy sztuki współczesnej, na których abstrakcyjne instalacje pozostają bez komentarza? Boicie się uczestniczyć w imprezach artystycznych organizowanych w przestrzeniach, do których dostępu broni domofon? Nie macie odwagi umówić się telefonicznie na zwiedzenie wystawy? Jeśli tak, to właśnie dla was tworzy Thierry Geoffroy, francuski artysta samouk mieszkający w Danii.

Geoffroy inscenizuje wydarzenia w przestrzeni publicznej lub w instytucjach kultury, w trakcie których zaproszeni artyści oraz publiczność mogą dyskutować na tematy dotykające ich osobiście lub nękające współczesne społeczeństwa. Mogą na przykład zastanawiać się nad rolą artysty we współczesnym społeczeństwie, jednocześnie biegnąc tyłem po ulicach Londynu. Albo codziennie w południe przyklejać na ścianie szacownego muzeum wywrotowe hasła.

Kreowane przez siebie sytuacje Geoffroy nazwał formatami artystycznymi. Skojarzenia z „Big Brotherem“ czy „Idolem“ są tu nieprzypadkowe.

Podobnie jak producenci telewizyjnych programów, artysta sprzedaje licencję na wykorzystanie pomysłu i zorganizowanie „formatu“ w wielu krajach. Odbiorcy mają do tak sformatowanych wypowiedzi artystycznych łatwy dostęp, wiedzą, czego się spodziewać, a często mogą sami stać się uczestnikami i współtwórcami akcji.

Wygłupy Colonela

Thierry Geoffroy, pseudonim Colonel (od stopnia wojskowego jego ojca, pułkownika we francuskiej armii w Algierii), urodził się w 1961 roku. Studiował przez trzy lata medycynę, ale jeszcze jako nastolatek zaczął organizować swoje pierwsze wystawy – na przykład fotografii dziadków przebranych w mundury wojskowe z kolekcji militariów wnuka. Po przerwaniu studiów rzucił się w wir pracy artystycznej, podróżując, fotografując, filmując, tworząc performanse, przeprowadzając wywiady z ludźmi na ulicy, wcielając się w rolę naiwnego turysty-etnografa. Swoim akcjom, dokumentom wideo i wystawom nadawał wymowne tytuły, na przykład „TV to samotność“, „Sportowy show artystyczny“, czy „Dlaczego ludzie tak szaleją na punkcie Cindy Sherman?“, które świadczą o nieustającej fascynacji massmediami, przenikaniem się sztuki z informacją, publicystyki i rozrywki.

Geoffroy wie, że nic tak nie przyciąga uwagi widzów, jak wygłup. Mierząc „szkockość“ przechodniów w mieście Huntly (oczywiście w Szkocji), chętnie komentował swoją akcję.

„Myślę serio, ale robię to w zabawny sposób, żeby zaistnieć w mediach i być zauważonym. Niektórzy artyści wykorzystują pornografię, inni zabijają zwierzęta. Ja wybrałem bycie zabawnym“ – tłumaczy Geoffroy.

W jego akcjach wygłupowi zawsze jednak towarzyszy głębsza refleksja. W szkockim performensie-kwestionariuszu ulicznym, zadając pytanie: „W ilu procentach jesteś Szkotem?“, Geoffroy błaznował, ale jednocześnie wykazał absurd tego, czym na codzień zajmują się politycy. Posługując się tym samym pomysłem, artysta nakręcił kilka serii programów telewizyjnych, w których mierzył między innymi poziom duńskości w Duńczykach, niemieckości w Niemcach, holenderskości w Holendrach.

Udała mu się interesująca rzecz: sprzedał kilku koncernom telewizyjnym parodię formatu telewizyjnego. W dodatku pogramy te miały swój żywot pozatelewizyjny i pozainternetowy – były prezentowane w wielu muzeach i galeriach sztuki na świecie.

Czyżby więc wykorzystał narzędzia kultury masowej do stworzenia dzieła sztuki krytycznej? „Zmienia się pozycja sztuki w świecie“tłumaczy Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki. „Już nie służy ona zadowoleniu mecenasa czy podnietom religijnym czy konsumpcji, więc artysta musi sobie wynegocjować nową pozycję w społeczeństwie. Jedyna możliwość, żeby zachować kontakt z odbiorcą, to powiedzieć mu: to jest coś, co ciebie dotyczy, możesz w to wejść, stać się inny, coś przemyśleć, nie tylko mieć zabawę. Trudno nie zauważyć roli formatu telewizyjnego. Część artystów potraktuje to jako świat, z którym można poeksperymentować. Pierwszy raz będzie to odkrywcze, drugi – zabawne, siódmy czy dziesiąty – podejrzane dla krytyków, ale odbiorcy będą zadowoleni, bo lubią wiedzieć, w czym uczestniczą.“

Najbardziej znany format wymyślony przez Geoffroya i realizowany na całym świecie to Emergency Room, czyli Izba Przyjęć – miejsce wykrojone z przestrzeni muzeum czy galerii, w którym artyści codziennie zamieszczają swoje prace, komentujące wydarzenia społeczne i polityczne z danego dnia.

Celem Emergency Room oraz innych formatów, takich jak wystawa zorganizowana na ekspozycji innego artysty czy debatowanie w tańcu albo w biegu, jest ćwiczenie „mięśnia świadomości“ artysty.

Artysta ma być „termometrem społeczeństwa“, spontanicznie reagującym na jego problemy. Podobnie jak chcieli Sytuacjoniści, kontrkulturowy ruch społeczno-artystyczny z lat 50., w Emergency Room nie jest ważna forma tworzonych dzieł sztuki, tylko doświadczenie, napięcie, jakie wywołują. A skoro żyjemy w XXI wieku, Geoffroy, zgodnie z logiką massmediów, filmuje i umieszcza zapisy wszystkich swoich akcji artystycznych w Internecie, gdzie podobnych napięć może powstać szczególnie dużo.

Pecha Kucha, Bar Camp, Blackmarket

Gotowe wzory sytuacji, w których na aktualne tematy mogą wypowiedzieć się twórcy i odbiorcy, tworzą także inni artyści oraz kuratorzy – nie zawsze nazywając je wprost formatami. Jednym ze starszych sformatowanych wydarzeń artystycznych jest popularny slam poetycki, czyli nieformalny wieczorek autorski, w trakcie którego poeci walczą między sobą, recytując wiersze. Może go urządzić każdy, kto ma ochotę i kto znajdzie chętnych poetów, słuchaczy oraz miejsce. Pecha Kucha to dla odmiany prezentacja portfolio przygotowana w powerpoincie, która musi zmieścić się w formacie 20 slajdów (i 20 sekund przeznaczonych na każdy slajd); w jej trakcie, podobnie jak podczas slamu, publiczność ma prawo pić piwo, gwizdać i komentować artystyczne dokonania. Warto dodać, że próby kopiowania formatu Pecha Kucha w środowiskach biznesu nie powiodły się – zarzucano im skrótowość! Doskonale przyjęły się za to BarCamp czyli konferencje naukowe albo biznesowe. Od swoich ekskluzywnych pierwowzorów BarCamp różni się jedną zasadą: może ją zorganizować i wystapić na niej każdy. Blackmarket, czyli Czarny Rynek Wiedzy i Niewiedzy, to targ spotkań, giełda informacji, sprzedaż kilkuminutowych tête-à-tête ze specjalistami z danej dziedziny zorganizowana na wzór imprezy speed-dating, ale wymyślona przez ludzi teatru, badających społeczne interakcje zachodzące w trakcie performance‘ów.

Artystyczny eksperyment formatów został doceniony i skopiowany przez branżę niezwiązaną z kulturą – w zeszłym roku Czarny Rynek Wiedzy urządzili marketingowcy, chcący podnieść poziom wiedzy u adeptów branży.

Teatralny rodowód miało także inne wydarzenie, projekt X Appartments zorganizowany w zeszłym roku w Warszawie i w kilku innych miastach przez Instytut Goethego. „Przedstawienia w mieszkaniach“ stawiały widzów w szczególnej sytuacji: inaczej niż w teatrze, mogli oni rozmawiać z artystami i sami decydować, jak długo chcą oglądać ich performance. Dzięki X Appartments odbiorca doświadczał sztuki w nietypowym kontekście, na chwilę stawał się częścią prywatnej przestrzeni artystów; przy okazji odwiedzał niezwiązane z produkcją kultury oficjalnej miejsca: blokowiska i podwórka starych kamienic.

Formaty demokratyzują sztukę. Dają tym, którzy chcą coś tworzyć, możliwość pokazania się publiczności na ustalonych wcześniej, jasnych i sprawiedliwych zasadach. „Art World, całkowicie skomercjalizowany, aż prosi się o kontestację i poszukiwanie nowych form i miejsc uczestniczenia w sztuce, poza obiegiem zawłaszczonym przez koktajl marketingu, lifestyle’u i oligarchii instytucji sztuki“ – komentuje Piotr Rypson, krytyk sztuki.

Formaty wyrywają sztukę z salonu, ułatwiając odbiór i dostęp do niej. Często zresztą wykorzystują salon do własnych celów, przenikają do oficjalnych instytucji, działają wywrotowo.

Wymyślane przez Thierrego Geoffroya wydarzenia realizowane są przez duże instytucje, żywią się oficjalnym obiegiem sztuki (na przykład Biennalist, debata kontestująca temat biennale w miejscu i w trakcie jego trwania). Według Bogny Świątkowskiej, szefowej warszawskiej fundacji Bęc Zmiana, pozytywną cechą formatów artystycznych jest porozumiewanie się na poziomie zrozumiałym dla niewykwalikowanego odbiorcy, zachęcanie go do uczestniczenia w kulturze. Poza tym formaty wychodzą tak daleko poza pole artystyczne, że nie muszą być komentowane językiem krytyków sztuki. To prawda – młodych poetów na slamie ocenia vox populi, używający języka oklasków, okrzyków, gwizdów i obelg. Podobnie dzieje się w trakcie wieczorów prezentacji Pecha Kucha. To przyciąga ludzi. Jednak, jak zaznacza Świątkowska, animatorzy i twórcy formatów muszą zdawać sobie sprawę, że format to narzędzie potencjalnie groźne dla swobody twórcy, który musi być niezależny w wyborze tematów i sposobów ich wyrażania. „Poza tym, ile można obejrzeć seriali, żeby cię nie osaczyły?“ – pyta Świątkowska.

Wbrew pozorom, sformatowane wydarzenia artystyczne pełne są wariacji i improwizacji. Niespodzianka, utrata kontroli, eksces – tu wszystko staje się elementem akcji.

Zdarzały się wieczory Pecha Kucha przekładane na język migowy (Whangarei), z dwutysięczną widownią (Tel Aviv), w namiocie (Oxaca), wokół stołu (Sheffield), z prezentacją kolekcji napojów energetycznych (Gdańsk). Formaty potrafią od czasu do czasu wymknąć się spod kontroli, dostarczyć odbiorcom pozaartystycznej uciechy. Na slamie może się pojawić pijany poeta, w Emergency Room ktoś może spontanicznie zaingerować w dzieło sztuki – nie ma w nim tabliczki „nie dotykać“. Debatujący w biegu uczestnicy formatu Thierrego Geoffroya mogą złamać nogę – zwłaszcza, gdy biegną po schodach, jak w czasie Critical Run organizowanego we wnętrzach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie. Jak opowiada Filip Kozarski, pionier polskich Pecha Kucha Nights, podczas jednej z prezentacji zerwał się ekran i spadł na mówców oraz pierwsze rzędy publiczności, oblewając wszystkich wodą deszczową. Awaria potraktowana została jako część akcji – wszyscy bili brawo.

Artystyczne gotowce?

Czy taki wieczór rozrywki, debata społeczna lub prezentacja biznesowa ubrana w kostium wydarzenia artystycznego, albo po prostu posiadająca swojego kuratora, jest rzeczywiście dziełem sztuki? Czy każda osoba wypełniająca treścią podobny gotowiec, automatycznie staje się artystą? Jak tłumaczy Iza Kowalczyk, krytyczka sztuki, odbiorca, dzięki internetowemu treningowi uczestnictwa w dyskusjach i portalach społecznościowych, z biernego widza staje się uczestnikiem kultury, który coraz częściej sam kreuje znaczenia. „Nie można jednak powiedzieć, że odbiorcy stają się artystami, są użytkownikami“ – tłumaczy Kowalczyk.  „Najważniejsze jest więc, czy i w jaki sposób odbiorcy będą chcieli dzieło «użytkowa滓. Piotr Rypson dodaje, że próby zerwania podziału twórca/odbiorca pojawiały się już w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, w happeningach Johna Cage’a, Fluxusu, pracach Tadeusza Kantora czy Włodzimierza Borowskiego.

Nawet jeśli formaty inspirują się eksperymentami artystycznymi z XX wieku, to dopiero Internet i inne interaktywne technologie stworzyły partycypacyjną formę odbioru sztuki, a nawet ją narzuciły.

Zmienił się klasyczny model, w którym odbiorca nie przetwarzał sztuki zarezerwowanej dla przestrzeni galeryjnej. Jak mówi kuratorka Hanna Wróblewska, gdy Olbrychski ciął swój portret w Zachęcie w trakcie wystawy „Naziści“ z 2000 roku i gdy w tym samym roku, także w Zachęcie, ratowano papieża przygniecionego meteorytem w rzeźbie Cattelana, sztuka weszła do obiegu poza ramami sztuki. Najpierw artystka Katarzyna Kozyra kręciła ukrytą kamerą ludzi w saunie, potem to samo zaczęła robić w sejmie polityczka, Renata Beger. „To jest wzajemna wymiana, choć nie wiem, czy do końca uświadomiona po tej drugiej, niezwiązanej ze sztuką stronie...“ – dodaje Wróblewska.

„Jako artysta musisz mieć opinię i musisz ją wyrazić“ – mówi jedna z uczestniczek Emergency Room. Taki imperatyw prowadzi czasem do nadprodukcji tekstów kultury niskiej wartości.

Formaty produkują ogromne ilości dzieł, prac o dyskusyjnej wartości. Przyszli etnografowie będą więc mieli gigantyczny materiał do badań, a historycy sztuki do oceny.

W Emergency Room pojawiają się wypowiedzi błyskotliwe i odkrywcze formy, ale i takie, które przywodzą na myśl gazetki szkolne: artykuły wyrwane z prasy codziennej z dopisanym prostym komentarzem, zrzuty ekranowe i banalne kolaże zestawione z nagranymi wypowiedziami artystów, które rażą naiwnością. Wszystkie prace są dokumentowane i gromadzone jako Delay Museum, a tam natychmiast tracą swoją aktualność i kontekst, tworząc archiwum szumu informacyjnego, w jakim wszyscy żyjemy, zarówno artyści jak i odbiorcy. „Od czasów Internetu, twórcą w rozumieniu praw autorskich jest każdy“ – podsumowuje Hanna Wróblewska. „Sprawą krytyków i publiczności jest uznanie, czy jest to sztuka i czy jest ona wartościowa. Sztuka jest zawsze kwestią negocjacji“.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

 1. QbgwoIsFz2011-09-15 15:23:59

  All of my questions settled-tahnks!

 2. cheap oem software2012-02-12 06:39:28

  Xb6Tmu I decided to help and sent a post to the social bookmarks. I hope to raise it in popularity!!....

 3. esalerugs2012-02-13 15:07:40

  Hooray! the one who wrote is a cool guy..!!

 4. cheapoair2012-02-13 15:29:16

  Current blog, fresh information, I read it from time to time!!....

 5. how to get youtube views free 2012-02-13 15:50:52

  Yeah !... life is like riding a bicycle. You will not fall unless you stop pedaling!!....

 6. Marlton NJ personal trainer2012-02-13 16:35:59

  I must admit, the webmaster is a cool guy..!!

 7. 2012-08-24 07:56:44

 8. 2012-08-28 03:07:18

 9. lXsjsIMiP2012-09-11 20:53:01

  efectivamente, yo no encontre9 me1s inoarmfcif3n de la que publico y busque9 bastante porque debo reconocer que tambie9n me asaltf3 la duda. quereda saber sobre todo df3nde se realizf3 esta peculiar exposicif3n. a modo de detective (por las matredculas de los coches y ased), parece ser Francia, pero poco me1s se puede decir eso sed: si es un montaje fotogre1fico, es toda una obra maestra (y es raro porque de Bois no parece dar muestras en ningfan otro lugar de esa habilidad )

 10. 2012-09-11 20:53:04

 11. XowrjJkoPSPIqEzX2012-09-12 01:32:00

  No parece que haya mucha info al retecpso, no? Me1s alle1 de las ime1genes, quiero decir. Me preguntaba bfSon reales estos carteles?. Viendo las fotos parece que sed. A veces cuesta concebir el proceso que llevan determinadas intervenciones, la verdad.

 12. 2012-09-12 01:32:02

 13. 2012-09-12 02:55:19

 14. hrWBCoJJfbiTeqjPSw2012-09-12 10:59:36

  I can already tell that's gonna be super heplufl.

 15. 2012-09-12 10:59:38

 16. 2012-09-12 22:54:22

 17. 2012-09-13 00:13:28

 18. 2012-09-13 06:38:46

 19. 2012-09-13 07:02:31

 20. 2012-09-13 08:15:15

 21. 2012-09-13 20:03:35

 22. 2012-09-13 20:27:03

 23. 2012-09-13 21:37:29

 24. 2012-09-14 01:27:44

 25. 2012-09-14 01:50:17

 26. 2012-09-16 16:56:14

 27. lluTmVtILgTGTJy2012-10-11 23:38:14

  Oscar le Sauvage a aussi e9crit que ce n'est pas l'art qui imite la vie, mais bel et bien la vie qui imite l'art. Inte9ressant, non ?J'ai pense9 que e7a pourrait einichrr tes re9flexions lie9es e0 ta the8se, si c'est toujours d'actualite9.

 28. 2012-10-11 23:38:17

 29. 2012-10-12 10:06:56

 30. 2012-10-12 21:15:58

 31. 2012-10-14 17:04:59

 32. 2012-10-15 04:07:33

 33. 2013-02-24 06:31:41

 34. http://1buyviagrahere.com/2013-03-02 21:11:11

  XGLWde Muchos Gracias for your post. Fantastic.

 35. 2013-03-02 21:11:18

 36. Cytotec cheap mexican2013-03-04 23:30:02

  wow, awesome article post.Much thanks again. Really Cool.

 37. best place to buy Viagra2013-03-05 02:32:53

  wow, awesome blog.Thanks Again. Awesome.

 38. 24option2013-03-05 15:48:41

  Really informative article.Thanks Again.

 39. buy viagra online2013-03-06 03:15:58

  Great, thanks for sharing this blog post.Really thank you! Keep writing.

 40. norvasc no prescription2013-03-06 03:47:39

  Appreciate you sharing, great blog.Really thank you! Will read on...

 41. order premarin online2013-03-06 03:47:43

  A round of applause for your post.Thanks Again.

 42. achat levitra2013-03-06 17:16:47

  Very neat post.Really thank you! Keep writing.

 43. sjpzFpykzM2013-03-07 12:08:53

  Wonderfull post!
  Thank you!

 44. DwKchSZIMgoY2013-03-08 01:05:21

  A round of applause for your blog.Thanks Again.

 45. BCYrEEIurJXmWEIpzC2013-03-08 11:46:20

  Hey, thanks for the blog article.Much thanks again.

 46. buy viagra 100mg2013-03-11 23:37:47

  wow, awesome blog post.Thanks Again. Great.

 47. buy viagra no prescription2013-03-11 23:37:50

  I really liked your blog.Much thanks again. Really Cool.

 48. aXmRDbMIYwcGKj2013-03-12 05:21:06

  A round of applause for your blog article. Keep writing.

 49. buy imitrex online2013-03-13 07:04:50

  A big thank you for your post.Thanks Again. Keep writing.

 50. buy imitrex2013-03-13 07:04:58

  I value the post.Thanks Again. Fantastic.

 51. cheap stendra online2013-03-13 07:05:00

  Looking forward to reading more. Great article. Awesome.

 52. buy viagra online2013-03-13 11:48:42

  Looking forward to reading more. Great post. Will read on...

 53. viagra online2013-03-13 11:48:44

  Thank you ever so for you blog.Much thanks again. Much obliged.

 54. bookmarks2013-03-14 03:52:52

  mWu6yF I truly appreciate this article.Really looking forward to read more. Really Great.

 55. 2013-03-14 03:52:54

 56. social bookmarks2013-03-14 05:33:56

  9tCn81 Thanks for the blog.Really thank you! Want more.

 57. 2013-03-14 05:33:59

 58. oVopIAJBzLYkwOvFSy2013-03-15 03:20:10

  I appreciate you sharing this article. Keep writing.

 59. ciprofloxacin side effects2013-03-15 18:01:46

  Appreciate you sharing, great post.Really looking forward to read more. Want more.

 60. generic viagra online2013-03-15 19:40:42

  Fantastic article post.Thanks Again. Really Cool.

 61. generic cialis online2013-03-15 21:19:56

  Thanks so much for the blog.Thanks Again.

 62. Buy Levitra online2013-03-15 22:59:34

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really looking forward to read more. Will read on...

 63. 10mg levitra2013-03-16 01:41:28

  Major thanks for the blog post.Thanks Again. Great.

 64. generic cialis no prescription2013-03-16 10:05:14

  Thanks for sharing, this is a fantastic article.Really looking forward to read more. Will read on...

 65. order generic viagra2013-03-16 14:59:10

  Thank you ever so for you article.Thanks Again. Keep writing.

 66. ciprofloxacin side effects2013-03-16 19:53:29

  A round of applause for your article post.Much thanks again. Really Great.

 67. 2013-04-17 08:12:07

 68. Social bookmarks2013-04-20 01:52:15

  DKRBvz Very informative article post.Thanks Again. Keep writing.

 69. 2013-04-20 01:52:17

 70. camera buying guide2013-05-14 07:46:44

  TipJdt This is a great resource. Ill visit again.

 71. 2013-05-14 07:46:48

 72. 2013-05-18 12:36:16

 73. good seo2013-05-25 09:41:59

  w1Uq1R Im thankful for the article post.Thanks Again. Awesome.

 74. 2013-05-25 09:42:01

 75. good seo2013-05-25 13:21:02

  51GWOk Thank you for your article post.Thanks Again. Great.

 76. 2013-05-25 13:21:04

 77. seo service2013-05-27 16:30:48

  9Ay7fo Awesome blog article.Thanks Again. Really Cool.

 78. 2013-05-27 16:30:51

 79. seo service2013-05-28 01:00:24

  4nBVbe Im thankful for the blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 80. 2013-05-28 01:00:26

 81. social bookmarks2013-06-19 20:17:52

  1Ng4KS Really appreciate you sharing this post.

 82. 2013-06-19 20:17:55

 83. best social bookmarks2013-06-19 23:17:08

  NNojmE Major thanks for the post.Really thank you! Keep writing.

 84. 2013-06-19 23:17:10

 85. 2013-06-20 19:08:16

 86. great service2013-07-04 19:31:48

  hei6KL Really appreciate you sharing this article post.Really thank you! Cool.

 87. 2013-07-04 19:31:50

 88. 2013-07-08 14:57:26

 89. 2013-07-19 20:18:09

 90. JLFeJVZrPhWHbhjL2013-07-24 00:47:07

  Major thanks for the article post.Much thanks again. Awesome.

 91. ChqvWzAD2013-07-24 01:09:43

  Appreciate you sharing, great blog article.Really thank you! Great.

 92. GudVrTAtfkg2013-07-25 02:21:14

  I truly appreciate this blog post.Thanks Again. Really Great.

 93. QFzjMBZYKMTdJXeG2013-07-25 02:58:20

  Really informative post.Much thanks again. Will read on...

 94. 2013-08-03 01:28:12

 95. best news2013-08-03 02:26:42

  OrPiF6 Very good blog post.Thanks Again. Fantastic.

 96. 2013-08-03 02:26:44

 97. http://buy-ventolin-100mcg.com/2013-08-09 11:22:18

  I cannot thank you enough for the post. Cool.

 98. great link buildng2013-08-19 18:15:17

  G54mUu Thanks for sharing, this is a fantastic article post. Cool.

 99. 2013-08-19 18:15:19

 100. great link buildng2013-08-20 05:55:56

  jGi6U2 Thanks again for the blog article.Thanks Again. Really Great.

 101. 2013-08-20 05:55:58

 102. great seo service2013-09-04 02:44:41

  gVR7NX Awesome article post.Really thank you! Keep writing.

 103. 2013-09-04 02:44:44

 104. best link building2013-09-04 06:07:37

  T81QYA Appreciate you sharing, great article post.Much thanks again. Keep writing.

 105. 2013-09-04 06:07:40

 106. link building2013-09-07 04:40:50

  4Ng5SB Very informative article post.Really looking forward to read more. Want more.

 107. 2013-09-07 04:40:52

 108. make money online2013-09-12 01:13:58

  FDwm8T I really like and appreciate your blog.Much thanks again. Great.

 109. 2013-09-12 01:14:00

 110. only for 5 dollars2013-09-12 18:45:36

  2ervjp Appreciate you sharing, great article.Much thanks again. Really Cool.

 111. 2013-09-12 18:45:38

 112. cheap link building2013-09-24 16:10:31

  4QVClH Great, thanks for sharing this article post.Thanks Again. Awesome.

 113. 2013-09-24 16:10:33

 114. awesome link building2013-09-24 23:55:06

  mmtLN5 I appreciate you sharing this article post. Great.

 115. 2013-09-24 23:55:08

 116. link building team2013-10-16 10:39:00

  kVISZo Very neat blog post.Really thank you! Fantastic.

 117. 2013-10-16 10:39:02

 118. top seo guys2013-10-24 20:21:19

  mZbQAJ Major thankies for the article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 119. 2013-10-24 20:21:22

 120. smashing top seo2013-10-25 16:00:57

  gshQjQ Thanks for sharing, this is a fantastic article. Great.

 121. 2013-10-25 16:01:00

 122. link building2013-10-31 10:16:29

  TNlPs5 Looking forward to reading more. Great blog article.Really thank you! Awesome.

 123. 2013-10-31 10:16:31

 124. check this out2013-12-15 16:43:23

  CRAWEo wow, awesome post.Really thank you! Awesome.

 125. 2013-12-15 16:43:26

 126. look at this2014-01-17 00:36:54

  CXT59Z Really appreciate you sharing this article.Thanks Again. Will read on...

 127. 2014-01-17 00:36:56

 128. 2014-03-06 17:36:23

 129. check it out2014-03-22 15:48:17

  nOjWcH Fantastic blog post.Thanks Again. Really Great.

 130. 2014-03-22 15:48:19

 131. seo for cheap2014-05-11 20:43:32

  UEUosH I loved your article post.Really thank you! Much obliged.

 132. 2014-05-11 20:43:34

 133. seo for cheap2014-05-12 02:58:55

  ksHXnd Really enjoyed this blog post.Thanks Again. Fantastic.

 134. 2014-05-12 02:59:05

 135. 2014-05-22 22:24:38

 136. seo cheap2014-06-04 19:22:30

  INDrFJ Thanks again for the blog. Will read on...

 137. 2014-06-04 19:22:32

 138. 2014-07-20 15:00:41

 139. 2014-07-29 16:03:40

 140. matzcrorkz2014-08-03 21:41:16

  p8Km7u This is one awesome blog.Really looking forward to read more. Great.

 141. 2014-08-03 21:41:18

 142. 2014-10-06 18:09:01

 143. 2014-10-16 03:34:25

 144. 2014-10-18 01:34:47

 145. 2014-10-18 07:36:17

 146. Yadira Krakauer2014-12-01 15:26:48

  always emailed this webpage post page to all my associates, because if like to read it then my links will too.</br><a href="www.discount-asics.com

  ">Yadira Krakauer</a></br>[url=www.discount-asics.com

  ]Yadira Krakauer[/url]

 147. Yadira Krakauer2014-12-02 02:43:52

  Maybe you can write next articles referring to this article.</br><a href="www.discount-asics.com

  ">Yadira Krakauer</a></br>[url=www.discount-asics.com

  ]Yadira Krakauer[/url]

 148. Kerry Cogan2014-12-10 15:06:45

  site have a contact page?</br><a href="www.discount-asics.com


  ">Kerry Cogan</a></br>[url=www.discount-asics.com


  ]Kerry Cogan[/url]

 149. 2014-12-29 11:43:37

 150. 2015-01-06 08:37:49

 151. 2015-02-09 17:18:43

 152. 2015-04-19 13:51:36

 153. 2015-05-02 09:37:09

 154. 2015-07-14 06:19:25

 155. 2015-07-14 09:22:07

 156. 2015-07-29 09:06:15

 157. 2015-07-30 03:55:15

 158. 2015-08-10 00:38:51

 159. 2015-08-10 00:39:21

 160. 2015-08-10 00:51:40

 161. 2015-08-12 10:04:01

 162. 2015-10-04 22:57:18

 163. 2015-10-22 05:23:11

 164. 2015-10-22 23:39:21

 165. 2015-10-25 00:18:16

 166. 2015-10-25 05:43:03

 167. 2015-10-26 02:11:46

 168. 2016-01-11 03:13:55

 169. 2016-02-06 16:16:44

 170. 2016-04-11 08:34:25

 171. 2016-04-28 06:03:55

  Comment faire confiance à ce type de réseaux ? Déjà c&rsquo;est certainement une prise de risque d&unrro;isteqvenir par des commentaires sur des blogs ou des articles de journaux mais étaler sa vie sur Facebook c&rsquo;est évidemment prendre le risque de voir sa vie étalée sur les écrans d&rsquo;inconnus. Comment confier sa vie privé à des réseaux de communication . Quel paradoxe ! Big Brother, ce sera sans moi !

 172. 2016-04-28 06:03:57

 173. 2016-05-11 21:59:40

 174. 2016-05-20 23:45:52

 175. 2016-06-23 10:20:31

 176. 2016-08-06 01:15:07

 177. 2016-08-07 02:42:00

 178. 2016-08-07 02:43:22

 179. 2016-08-10 22:09:15

 180. 2016-08-10 22:09:18

 181. 2016-08-13 06:29:19

 182. 2016-08-13 20:29:01

 183. 2016-08-13 20:29:03

 184. 2016-08-14 06:52:43

 185. 2016-08-14 07:48:00

 186. 2016-08-17 13:20:36

 187. 2016-08-24 01:57:02

 188. 2016-09-30 14:05:23

 189. makarena2016-10-10 15:16:51

  8twyJQ Thanks , I have just been looking for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered till now. But, what about the conclusion? Are you sure about the source?

 190. 2016-10-10 15:16:54

 191. 2016-10-18 19:16:36

 192. 2016-10-27 18:13:32

 193. 2016-11-08 08:26:53

 194. 2016-11-15 12:57:49

 195. 2016-12-11 17:31:39

 196. 2016-12-27 16:22:52

 197. 2016-12-28 22:14:05

 198. 2017-01-01 05:17:00

 199. 2017-01-01 20:32:31

 200. 2017-01-02 10:10:16

 201. 2017-01-02 10:51:00

 202. 2017-01-06 15:55:16

 203. 2017-01-22 05:29:42

 204. 2017-02-10 22:03:00

 205. 2017-03-04 11:51:37

 206. jake jilennanal2017-07-11 03:08:44

  ty0DtS Right now it appears like Drupal is the best blogging platform available right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 207. 2017-07-11 03:08:46

 208. suba buba2017-11-08 15:38:48

  Xl8rBu You really make it seem so easy with your presentation but

 209. 2017-11-08 15:38:50

 210. Sheri2018-01-03 18:58:28

  payday loans online no credit check
  payday loans online direct lenders
  payday loans online direct lenders
  online loans

 211. 2018-01-25 07:43:51

 212. 2018-02-10 02:41:26

 213. 2018-04-18 07:15:44

 214. 2018-05-21 15:38:06

 215. 2018-09-12 15:49:07

 216. 2018-09-23 23:57:23

 217. 2018-11-05 11:50:35

 218. 2018-11-05 17:50:53

 219. 2018-11-05 17:59:35

 220. 2018-11-28 03:36:22

 221. 2018-12-04 01:26:21

 222. 2018-12-04 12:41:35

 223. 2018-12-10 08:03:06

 224. 2018-12-10 14:09:57

 225. suba me2018-12-17 07:18:33

  gawUvc Just a smiling visitor here to share the love (:, btw great design.

 226. 2018-12-17 07:18:35

 227. chocopie2018-12-20 21:14:30

  svAjlj This is a list of words, not an essay. you might be incompetent

 228. 2018-12-20 21:14:33

 229. 2019-01-05 17:27:59

 230. 2019-01-05 21:21:30

 231. 2019-03-06 00:48:42

 232. 2019-03-06 08:13:01

 233. 2019-03-13 07:26:26

 234. 2019-03-16 05:37:01

 235. chocopie2019-04-15 22:58:09

  mQYfHH Major thankies for the blog article.Much thanks again. Really Great.

 236. 2019-04-15 22:58:11