Dużo Nemawashi

AAA

Rozmowa z Julią Rowntree

O związkach między biznesem i sztuką oraz pozyskiwaniu sponsorów dla kultury mówi fundraiser, Julia Rowntree.

Jak producentka filmów animowanych trafiła do zespołu festiwalu teatralnego?

LIFT, czyli London International Festival of Theatre, organizowały moje koleżanki – Rose de Wend Fenton i Lucy Neal. Znałyśmy się od lat. Doradzałam im trochę przy okazji festiwalu, z kolei gdy ja szłam na urlop, one zastępowały mnie w mojej pracy. I jak się potem okazało, to właśnie w trakcie tych zastępstw nauczyły się fakturowania!
Oprócz filmów animowanych i pełnometrażowych, produkowałam głównie reklamy telewizyjne. Po dziesięciu latach miałam tego dość i w 1986 roku postanowiłam zająć się czymś innym. A ponieważ LIFT stanął wtedy w martwym punkcie, z moim doświadczeniem producenckim w pośredniczeniu między światem sztuki a środowiskiem komercyjnym, wymyśliłam, że spróbuję opracować strategię pozyskiwania sponsorów dla festiwalu. Umówiłyśmy się z Rose i Lucy wstępnie na trzy miesiące, zostałam dwadzieścia lat. Jeśli poważnie podchodzi się do pracy fundraisera, jest to zadanie bardzo angażujące i czasochłonne. I choć na samym początku musiałam żyć z własnych oszczędności, potem udawało się stopniowo zwiększać budżet na moje stanowisko.

Czy to właśnie doświadczenie w branży reklamowej zadecydowało o skuteczności pozyskiwania sponsorów?

To była bardziej ogólna tendencja w ówczesnej kulturze i ekonomii. Miałam wprawdzie pewną biegłość w angażowaniu tych dwóch światów – sztuki i biznesu – do wspólnego dialogu, ale marketingowe podejście do fundraisingu nie było tylko moją zasługą. Taka logika obowiązywała w całej kulturze w Wielkiej Brytanii.

W Polsce pozyskiwanie sponsorów dla kultury sprowadza się do proszenia firm o pieniądze. Pani podejście jest zupełnie inne. Sponsora traktuje pani jak klienta, którego trzeba zdobyć. Przypomina to transakcję.

Dokładnie o takim podejściu mowa. Dla nas to też było na początku nietypowe działanie. Relacja między światami sztuki i biznesu ewoluowała. Wzajemne zaufanie i wspólny język komunikacji pojawiały się stopniowo.

Ale rewolucji nie dokonuje się w pojedynkę. Aby zmienić sposób myślenia o sponsoringu potrzebne były zmiany strukturalne na poziomie państwowym. W lobbowaniu rządu w kwestii promowania wśród firm sponsoringu kultury bardzo pomocne okazało się wsparcie organizacji Association for Business Sponsorship of the Arts (ABSA), z którą LIFT był w komitywie.

Wspólnie udało nam się doprowadzić do ustalenia norm i zasad sponsoringu. Na przykład w Wielkiej Brytanii niedopuszczalne jest, aby w okolicy sceny teatralnej bądź koncertowej znajdowało się logo sponsora. Potrzebne są ogólne zasady współpracy, ale w sytuacji konkretnego spotkania ze sponsorem trzeba liczyć już tylko na siebie i indywidualne relacje.

Jakie korzyści z takiej transakcji mogą płynąć dla biznesu?

Bardzo wiele. Nie zapominajmy, że każda firma lub instytucja, nieważne – prywatna czy publiczna – oprócz realizowania celu, w jakim została powołana i roli jaką ma spełniać, jest po prostu społecznością ludzi próbujących coś wspólnie zrobić. Z tą świadomością łatwiej zrozumieć, że sztuka może mieć wpływ na funkcjonowanie firmy jako małej społeczności. Jest tym, co przemawia do jednostek. Odbiorcą spektaklu teatralnego, obrazu czy utworu muzycznego, jest zawsze człowiek, a nie reprezentant firmy. Wspólne doświadczanie sztuki wpływa na wzajemne zrozumienie i zaufanie. Kiedy zespół stanowią ludzie darzący się zaufaniem, o wiele łatwiej realizować założenia firmy.

Wygląda na to, że pieniądze są na drugim planie i chodzi raczej o pewną filozofię. Odpowiedzialność jest tu po stronie ludzi sztuki.

Faktycznie, zależy mi, aby fundraising postrzegać nie tylko w kategoriach zdobywania pieniędzy, ale również jako element wypełniania odwiecznej roli społecznej sztuki, umożliwiającej ludziom u władzy wywoływanie zmian kulturowych i oświecania obywateli (w tym również siebie samych).

Zanim pojawiło się coś takiego jak „publiczne pieniądze”, sztuka istniała dzięki mecenasom. Zawsze korzystała ze wsparcia wpływowych ludzi. I sponsoring jest właśnie formą współczesnego mecenatu. Fundraiser jest w tym układzie łącznikiem między światem artystów a światem biznesmenów i wspiera tworzenie społecznej dynamiki, z której rodzi się postęp. Z antropologicznego punktu widzenia fundraiser pracuje dla rozwoju ludzkości.
Jest też inny aspekt.

Na moją rolę w LIFT spojrzałam też w kontekście relacji pana i niewolnika, o których pisał Hegel. Według niemieckiego filozofa w tym układzie tylko niewolnik może zmienić wzajemne relacje na partnerstwo. Gdyby komunikat „zmień swoje zachowanie” wyszedł od pana, układ pozostałby bez zmian, ponieważ to pan w dalszym ciągu dyktowałby warunki. Zmianę musi zainicjować służący. Kiedy wyobraziłam sobie, że panem jest wpływowa osoba z pieniędzmi, a niewolnikiem ten, który poszukuje funduszy, zrozumiałam, skąd bierze się ten dyskomfort proszenia o pieniądze. Trzeba zrozumieć, że to od nas zależy układ, w jakim się znajdziemy. I choć przekonanie, że nie ma się na nic wpływu jest bardzo ludzkie, tak naprawdę mamy moc sprawczą.

I już? Zadziała?

Nie oszukujmy się: odpowiedź potencjalnego sponsora najczęściej brzmi „nie”. Trzeba być silnym i odpornym na odmowę. Ale też przygotowanym na sukces, od czasu do czasu. Bo trafiają się wyjątki. Kiedyś zdarzyło mi się, że zadzwoniłam do potencjalnego sponsora jednego z naszych projektów i zgodnie z wypracowaną procedurą przedstawiłam zarys koncepcji. Chodziło o nawiązanie pierwszego kontaktu, po którym – jeśli sponsor był wstępnie zainteresowany – zazwyczaj następowało spotkanie i dopiero po nim decyzja „tak” lub „nie”. Na tę decyzję trzeba było czekać średnio miesiąc. A tu nagle, tamten człowiek po drugiej stronie słuchawki powiedział „tak” w trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej! Zaskoczył mnie. Tak bardzo nawykłam do odmowy lub przedłużających się negocjacji, że nie przygotowałam jeszcze szczegółów oferty i musiałam powiedzieć, że oddzwonię później. To była lekcja: bądź gotowy na powodzenie.

Od czego zależy to „tak” lub „nie”?

Za decyzją o sponsorowaniu wydarzenia zawsze stoi jakiś osobisty powód osoby decyzyjnej. W przypadkach, z którymi się spotkałam, okazywało się na przykład, że osoby te albo ich partner lub dziecko, grały na jakimś instrumencie, były w przeszłości w kółku teatralnym, interesowały się daną dziedziną sztuki. W fundraisingu chodzi z jednej strony o to, by dotrzeć do odpowiedniej osoby, ale też znaleźć wspólny mianownik. Wtedy zmienia się ten układ pan-niewolnik. Zamiast petenta stojącego na przeciw potencjalnego sponsora, stajemy się partnerami i wspólnie zmierzamy w kierunku porywającej realizacji. To moment, w którym ta druga osoba sięga do kieszeni i nawet nie zauważa, że właśnie przekazała pieniądze, ponieważ tak bardzo jest zaaferowana przedstawioną jej wizją. To jest możliwe, gdy pomysły biorą się ze sfery piękna, a pomysłodawca w odpowiednim momencie wchodzi w relacje z odpowiednimi ludźmi. Najpierw jednak potrzeba dużo nemawashi.

Co to takiego?

Nemawashi w języku japońskim oznacza przygotowywanie rośliny do przesadzenia przez okopywanie korzeni. Metaforyczne znaczenie tego słowa to nieoficjalny proces tworzenia podstaw, podwalin projektu lub zmiany poprzez rozmowę z ludźmi, gromadzenie informacji zwrotnych, budowanie wsparcia. Uważany jest za bardzo istotny element każdej zmiany, etap przed podjęciem oficjalnych kroków. Pomyślne nemawashi sprawia, że zmiany następują za aprobatą wszystkich zainteresowanych stron.

To istna sztuka sponsoringu.

Bardzo ważna jest spójność koncepcji.

Rozmawiały Agnieszka Berlińska i Agnieszka Słodownik

 

Wywiad opublikowano w 34. numerze  pisma Dwutygodnik.com.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

 1. 2012-03-04 13:47:57

 2. XmjgkOjxdvgluaZQ2012-03-04 13:47:55

  Właśnie. Chcenie to informacja że tego nie mamy. Jest to puzcocie braku. A dostajemy to co odczuwamy. Wiec jesli odczuwamy brak czegos, to dostawjemy jeszcze wiecej braku tego czegos. Ja juz tez dlugo myslalam jak to wytlumaczyc. I chyba cale niezrozumienie tkwi w slowie chcieć .Jeśli chciec oznacza odczuwanie braku tego czego chcemy to jest to rzeczywiscie odwrotny skutek. Natomiast jesli cciec oznacza odczuwanie posiadania tego czegos czyli wlasnie wiary ze to jest nam juz przypisane i ze juz to sie realizuje ( zanim poprosisz bedzie Ci dane -czy jakos tak Jezus powiedzial), wdziecznosci za to ze to jest juz nam dane (tylko tego jeszcze nie widzimy w swiecie fizycznyum bo to jest z opoznieniem), i oczywiscie dzialaniem wlasnie w kierunku realizacji posiadania tego czegos, to wtedy jest to zdrowe chcenie i ono nas przybliza do tej rzeczy. Tak ja to rozumiem. Rita napisz czy poprawnie? A odnosnie dostawania tego co odczuwamy: Tym ktorzy maja zostanie dane jeszcze wiecej, a Ci ktorzy nie maja zostanie zabrane nawet to co maja . Chodzi o to, ze osoby, ktore cos posiadaja (np. pieniadze), posiadaja rozniez uczucie posiadania tego, wiedza ze to maja i odczuwaja istotnie uczucie obfitosci tego a skoro odczuwaja obfitosc to dostaja jej wiecej natomiast osoby, ktore nie maja (np. pieniedzy), ciagle odczuwaja brak tego, wiec dostaja wiecej tego co czuja, a wiec innymi slowy cagle po dupie ich zycie kopie,,,,, WYJŚCIE? -> zaczac byc wdziecznym za to co masz . nawet jak tego jest niewiele . :D W przeciwnym wypadku, stracisz nawet to co masz.

 3. Buy oem Software2012-02-11 03:29:41

  w1IV5s Author, Shoot yourself a knee..!!

 4. Buy oem Software2012-02-12 18:35:24

  seLZBH I`m so grateful that you enlightened me and the most important thing that it happened in time. Just think, I have been using the internet for six years already but it`s the first time I`ve ever heard about it!....

 5. 2012-03-09 06:29:52

 6. 2012-03-10 10:13:11

 7. 2012-03-12 00:53:05

 8. WgJSPmeovG2012-04-08 11:37:54

  You did not work on it, or can't do it.I work in the US for 5 years and back and work in a world class Ads agency in Thailand. I have seen and works on a lot of stuff. I agree Thai pelpoe and AE care too much about stylize. I make me sick everyday I hear their comment. They have not idea about design fundamental. Totally opposite when I work in the US, they strongly care about design principle no matter what projects are. All Typography are well structure, never let any un-editing work out to clint hand, because it show how civilize they are as a real professional not a student work.

 9. 2012-04-08 11:37:56

 10. 2012-04-09 13:46:01

 11. 2012-04-09 17:18:52

 12. 2012-04-11 02:37:13

 13. 2012-04-13 16:53:48

 14. 2012-04-16 22:08:56

 15. 2012-08-15 15:28:30

 16. 2013-02-23 22:57:51

 17. viagra2013-03-02 16:52:03

  WQiEBU I am so grateful for your blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 18. 2013-03-02 16:52:05

 19. amazing site2013-03-02 20:10:22

  lqX8om A round of applause for your post. Will read on...

 20. 2013-03-02 20:10:24

 21. viagra discount2013-03-02 22:50:25

  Thank you ever so for you blog post.Thanks Again. Really Cool.

 22. buy discount viagra2013-03-02 22:50:27

  This is one awesome blog.Really thank you!

 23. Samsung 4072 4pack2013-03-03 00:52:34

  I really like and appreciate your blog article.Much thanks again. Keep writing.

 24. samsung k40722013-03-03 01:41:58

  Im grateful for the blog.Thanks Again. Will read on...

 25. amazing site2013-03-03 05:50:17

  aaBZRI I am so grateful for your blog article.Much thanks again. Want more.

 26. 2013-03-03 05:50:20

 27. samsung P4072b double pack2013-03-03 09:06:56

  Thanks a lot for the post. Great.

 28. samsung c40722013-03-03 09:57:42

  Muchos Gracias for your post.Thanks Again. Fantastic.

 29. samsung y40722013-03-03 10:50:04

  I loved your post.Really thank you! Really Cool.

 30. samsung y40722013-03-03 10:58:44

  Im thankful for the blog post.Thanks Again.

 31. samsung m40722013-03-03 11:49:42

  Really enjoyed this blog post.Much thanks again. Cool.

 32. Cheap photo paper2013-03-03 12:40:05

  Thanks a lot for the article.Really thank you! Really Great.

 33. A4 photo paper2013-03-03 13:31:03

  Say, you got a nice post.Much thanks again. Keep writing.

 34. Cheap a4 photo paper2013-03-03 14:24:30

  Thank you for your article post.Thanks Again. Keep writing.

 35. Inkjet photo paper2013-03-03 15:18:36

  Muchos Gracias for your article post. Great.

 36. bookmarks2013-03-14 02:56:26

  AvqGxM Appreciate you sharing, great article. Want more.

 37. 2013-03-14 02:56:28

 38. bookmaring service2013-03-14 04:21:40

  mvqf4x I cannot thank you enough for the blog. Awesome.

 39. bookmaring service2013-03-14 04:54:49

  hyt9si I really like and appreciate your blog post. Much obliged.

 40. 2013-03-14 04:54:51

 41. bookmaring service2013-03-14 06:30:24

  ViHs0u Hey, thanks for the post.Really looking forward to read more. Want more.

 42. 2013-03-14 06:30:26

 43. social bookmarks2013-03-15 13:43:02

  1GLsxR Very neat blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 44. 2013-03-15 13:43:05

 45. ciprofloxacin hcl2013-03-15 18:03:37

  Thanks for the article post.Much thanks again. Really Great.

 46. buy cipro2013-03-15 19:03:36

  I am so grateful for your article post.Thanks Again. Keep writing.

 47. generic viagra without a prescription2013-03-15 19:42:11

  Looking forward to reading more. Great blog post.Really thank you! Want more.

 48. generic viagra no prescription2013-03-15 20:42:21

  Great blog article.Really looking forward to read more.

 49. cialis online2013-03-15 21:21:23

  Very good post.Thanks Again. Cool.

 50. generi cialis2013-03-15 22:21:54

  I am so grateful for your article post.Really looking forward to read more. Great.

 51. no prescription2013-03-15 23:01:15

  I loved your blog article. Fantastic.

 52. 20mg levitra2013-03-16 00:02:20

  Im thankful for the post.Really thank you! Really Great.

 53. 2013-03-22 23:27:37

 54. Social bookmarks2013-04-20 06:09:44

  bYTL2M Fantastic blog article.Much thanks again. Cool.

 55. 2013-04-20 06:09:47

 56. 2013-04-23 03:10:06

 57. 2013-05-18 16:21:36

 58. good seo2013-05-25 09:27:07

  zEwHW0 Say, you got a nice blog.Much thanks again. Fantastic.

 59. 2013-05-25 09:27:09

 60. seo service2013-05-27 20:00:37

  eSshZp Thanks a lot for the post. Want more.

 61. 2013-05-27 20:00:40

 62. seo service2013-05-28 02:51:38

  87xBQn Im thankful for the blog. Will read on...

 63. 2013-05-28 02:51:41

 64. best social bookmarks2013-06-19 19:14:16

  6KYatM Enjoyed every bit of your blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 65. 2013-06-19 19:14:21

 66. 2013-06-21 09:45:48

 67. 2013-07-04 07:37:58

 68. news and many more2013-07-04 15:50:17

  uGi4yz Wow, great blog.Really thank you! Keep writing.

 69. 2013-07-04 15:50:20

 70. 2013-07-19 04:30:51

 71. ybhLVovEyNxvbqfe2013-07-24 14:42:49

  Great, thanks for sharing this post.Really thank you!

 72. DXdKjMtDHjr2013-07-25 17:04:17

  Really informative blog article. Really Great.

 73. hot news2013-07-26 13:59:36

  j03YtZ Say, you got a nice blog post. Will read on...

 74. 2013-07-26 13:59:38

 75. news2013-08-02 16:39:13

  DnPDCJ Thanks a lot for the blog.Really looking forward to read more. Great.

 76. 2013-08-02 16:39:18

 77. 2013-08-07 08:44:41

 78. cool linkbuilding service2013-08-08 12:01:43

  2CfYz5 wow, awesome blog.Really thank you! Want more.

 79. 2013-08-08 12:01:47

 80. great link buildng2013-08-19 17:25:04

  fjd1Je This is one awesome blog article.Thanks Again. Really Cool.

 81. 2013-08-19 17:25:06

 82. great link buildng2013-08-20 05:18:17

  68XmPn This is one awesome article post.Really thank you! Will read on...

 83. 2013-08-20 05:18:19

 84. great seo service2013-09-04 04:58:39

  MEgQtS Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.

 85. 2013-09-04 04:58:41

 86. link building2013-09-08 00:03:30

  t0PGdF Thanks so much for the blog article.Really looking forward to read more. Great.

 87. 2013-09-08 00:03:32

 88. the best seo service2013-09-08 02:31:45

  6VTLGS Thanks so much for the blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 89. 2013-09-08 02:31:48

 90. best place for make money online2013-09-12 00:00:51

  RUDBXV A big thank you for your article.Much thanks again.

 91. 2013-09-12 00:00:54

 92. make money online2013-09-12 18:10:20

  2t3xjm Wow, great article.Really thank you! Much obliged.

 93. 2013-09-12 18:10:22

 94. only for 5 dollars2013-09-12 21:05:51

  OdhDvq A round of applause for your post.Really thank you!

 95. 2013-09-12 21:05:53

 96. make money online2013-09-13 07:27:47

  VoVL5o Really informative article post.Thanks Again. Keep writing.

 97. 2013-09-13 07:27:51

 98. pro link building2013-09-24 21:40:35

  3tL6kL I cannot thank you enough for the article post.Much thanks again. Great.

 99. 2013-09-24 21:40:38

 100. link building team2013-10-16 06:18:49

  bg6yIu Im grateful for the article.Really thank you! Keep writing.

 101. 2013-10-16 06:18:51

 102. link building team2013-10-16 19:06:28

  TsWRvL Thank you for your article post. Really Great.

 103. 2013-10-16 19:06:32

 104. link building2013-10-25 00:29:54

  4H6iyz Thanks for the blog article.Really thank you! Will read on...

 105. 2013-10-25 00:29:56

 106. take a look at it!2013-10-25 12:20:23

  PQMY9F Really appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Cool.

 107. 2013-10-25 12:20:26

 108. link building2013-10-31 07:25:43

  93wfKA This is one awesome post.Thanks Again.

 109. 2013-10-31 07:25:45

 110. outletwnywu2014-01-03 17:18:32

  j_g!k ,YPl< ARwqv J_/)6 ?Y:$3

 111. outlettluhr2014-01-03 19:39:56

  7M_!6 7HewQ Or.kY NdDE* ASC=k

 112. outletgjqsz2014-01-04 15:12:11

  Fnf!w 1lf:8 &aK=& .Vaf@ Tq3eK

 113. outletzuhyj2014-01-04 17:32:21

  1g - Ks pN1pC E/0-. I2b(l rB[#s

 114. outletyfxkx2014-01-05 07:44:20

  kKf_> /m:+^ 6SAH( &0[jR :yrkD

 115. outletolcyn2014-01-05 10:36:24

  i,%e= G?Q#w GzOLP 1*_dP lG7B

 116. outletacdal2014-01-06 08:57:20

  bb:_[ Hz'L! Iy&<h 9eWWk I?s^o

 117. outletifibc2014-01-06 11:25:55

  UyJ#A (#A&> $3V> ?*qE_ Eb_E[

 118. outlettiiay2014-01-07 09:29:46

  - B%#% Q!N_M d5ft& VH9cX 4BNEL

 119. outletuaclk2014-01-07 11:47:57

  fG5iu aw^UF g.4HZ lz<M9 mP377

 120. outletwiaip2014-01-08 07:13:51

  uue5l ,?zQ? HyZb^ 1xoxA :TZ1o

 121. outletxewop2014-01-08 09:35:21

  '1L[ Ye(ps RmbOb rJ[YS ttR^6

 122. nice site here2014-01-16 08:40:46

  IckBPE Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Will read on...

 123. 2014-01-16 08:40:50

 124. awesome things!2014-02-28 17:01:01

  Ftraas Very informative post.Really looking forward to read more.

 125. 2014-02-28 17:01:03

 126. 2014-03-10 08:12:20

 127. 2014-04-04 05:37:06

 128. 2014-04-10 10:13:26

 129. stunning seo guys2014-04-19 16:43:28

  KKITQd I think this is a real great blog post.Much thanks again. Really Great.

 130. 2014-04-19 16:43:30

 131. rbFoAvFHjd2014-05-06 13:20:37

  Really appreciate you sharing this blog post.

 132. WYzLMDqqquhWgAJ2014-05-06 18:41:25

  Hey, thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 133. check it out2014-05-12 11:55:13

  PwvsvL Im obliged for the post.Much thanks again. Great.

 134. 2014-05-12 11:55:26

 135. cheap seo services2014-06-19 14:05:20

  qS6i0F Im thankful for the blog post.Much thanks again. Will read on...

 136. 2014-06-19 14:05:22

 137. cheap seo services2014-07-04 06:25:18

  RMbEqK Awesome blog post. Fantastic.

 138. 2014-07-04 06:25:23

 139. 2014-07-19 06:01:33

 140. 2014-07-29 23:01:28

 141. crorkz matz2014-08-01 21:01:35

  w8nht6 Really appreciate you sharing this blog.Thanks Again. Much obliged.

 142. 2014-08-01 21:01:39

 143. crorkz2014-08-03 20:48:02

  ulJMka I loved your article.Really looking forward to read more.

 144. 2014-08-03 20:48:04

 145. crorkz matz2014-08-03 22:36:41

  1scrs5 Im grateful for the article post.Really looking forward to read more.

 146. 2014-08-03 22:36:44

 147. matzcrorkz2014-08-04 22:13:21

  qjjB0t Really informative article.Much thanks again. Keep writing.

 148. 2014-08-04 22:13:23

 149. crorkz2014-08-04 23:52:15

  KBZRhh Awesome blog.Much thanks again. Keep writing.

 150. 2014-08-04 23:52:18

 151. matzcrorkz2014-08-05 00:15:10

  vS5sCp Major thanks for the blog post.

 152. 2014-08-05 00:15:12

 153. 2014-10-06 18:10:56

 154. 2014-10-16 06:16:43

 155. 2014-11-15 23:30:21

 156. 2015-01-09 02:03:33

 157. 2015-01-11 04:40:12

 158. 2015-02-25 22:18:52

 159. 2015-06-26 13:29:03

 160. 2015-06-27 09:19:52

 161. 2015-06-28 13:30:49

 162. 2015-06-29 19:07:36

 163. 2015-07-14 13:32:50

 164. 2015-07-22 22:32:22

 165. 2015-08-03 17:49:06

 166. 2015-08-11 17:32:15

 167. 2015-10-25 08:30:56

 168. 2016-01-10 01:33:41

 169. 2016-02-05 20:32:06

 170. 2016-03-08 06:16:04

 171. 2016-04-12 17:07:55

 172. 2016-05-05 07:35:26

 173. 2016-05-06 02:35:54

 174. 2016-05-24 18:20:49

 175. 2016-06-27 16:37:12

 176. 2016-07-01 15:20:07

 177. 2016-07-08 15:43:10

 178. 2016-07-12 20:21:39

 179. 2016-08-07 23:22:38

 180. 2016-09-04 22:18:44

 181. 2016-10-06 21:20:09

 182. 2016-10-21 19:24:16

 183. 2016-10-29 16:29:04

 184. 2016-10-29 20:32:17

 185. 2016-10-31 06:13:18

 186. 2016-11-01 08:50:13

 187. 2016-11-03 15:22:36

 188. 2016-11-24 04:13:34

 189. 2016-12-22 11:13:36

 190. 2017-01-07 02:35:34

 191. 2017-01-07 02:35:48

 192. 2017-01-08 12:46:04

 193. 2017-01-28 08:00:56

 194. 2017-02-25 20:40:43

 195. 2017-05-07 10:35:48

 196. 2018-03-04 04:00:30

 197. 2018-03-04 04:00:38

 198. 2018-05-02 02:46:21

 199. john newmann2018-05-31 00:39:58

  VJ1xRZ This is a topic that is near to my heart Take care! Where are your contact details though?

 200. 2018-05-31 00:40:01

 201. 2018-12-17 08:22:29

 202. i love pron2018-12-21 00:48:11

  XJlp17 You have made some decent points there. I looked on the

 203. 2018-12-21 00:48:13

 204. me suba2018-12-21 09:27:17

  SNSuZJ you ave an amazing blog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 205. 2018-12-21 09:27:19

 206. see pron 2019-04-15 23:44:32

  FXSz9U Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was once a enjoyment account it.

 207. 2019-04-15 23:44:34

 208. best pron2019-04-19 14:56:32

  YpN1xd Its hard to find good help I am regularly proclaiming that its hard to get good help, but here is

 209. 2019-04-19 14:56:34