Mutimedialna instalacja Briana Eno wokół Wrocławskiej Fontanny

AAA

Przez trzy dni trwania Europejskiego Kongresu Kultury - 8, 9 i 10 września o godzinie 21.30 słynna Wrocławska Fontanna przez budynkiem Hali Stulecia za sprawą Briana Eno zmieni się w multimedialną rzeźbę.

Projekt Briana Eno jest jednym z kongresowych wydarzeń otwartych dla szerokiej publiczności, odbywa się bowiem wokół Wrocławskiej Fontanny, która od ponad dwóch lat jest jednym z ulubionych miejsc Wrocławian i przyjezdnych gości.

Kiedy brytyjski artysta pojawił się w tym miejscu na początku roku, ogromny teren przed Halą Stulecia i efektowne wieczorne pokazy zrobiły na nim zupełnie inne wrażenie. "Większość tego typu przedsięwzięć ma typowo hollywoodzki charakter, czyli mają być szybkie, efektowne, ciągle się zmieniać i podnosić poziom adrenaliny. Ja jestem przyzwyczajony do dużo spokojniejszych, bardziej refleksyjnych przeżyć. Myślę, że wykorzystywaną tam technologię, można zastosować też w inny sposób", tłumaczy Eno - "Monumentalność tego miejsca sprawia jednocześnie, że bardziej pasuje do niego rzeźba niż fajerwerki. Coś bardziej solidnego, dostojnego, spokojnego i wręcz pozostającego w bezruchu. Oczywiście nie mam nic przeciwko fajerwerkom, ale wolę tworzyć dzieła, które mają kompletnie pochłonąć widza."

Instalacja "Future Perfect", przygotowana przez Briana Eno w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, to przedsięwzięcie niekonwencjonalne. Dzięki barwnym wizualizacjom wyświetlanym na ekranie z cząsteczek wody, Wrocławska Fontanna zmieni się w multimedialną rzeźbę - wirtualny obiekt o abstrakcyjnym kształcie. Nastrój tego kameralnego widowiska będzie tworzyła wielokanałową ścieżka dźwiękowa skomponowana z szumu wody, delikatnych ambientowych barw i fragmentów poezji Ricka Hollanda z albumu "Drums Between the Bells".

Dla Briana Eno, który swoje prace częściej prezentuje w galeriach niż na scenie to kolejny etap konsekwentnej drogi artystycznej rozpoczętej jeszcze w latach 70. "Właściwie od początku interesowała mnie muzyka generatywna, czyli samokomponująca się za pomocą odpowiednich algorytmów i ustalonych przez kompozytora struktur. Ta idea sięga jeszcze czasów Steve’a Reicha, kalifornijskiej szkoły kompozytorów, a nawet teorii Johna Cage’a", tłumaczy - "Lubię być osobą, która inicjuje proces, buduje maszynę, dostarcza materiał, a potem pozwala na to, żeby rzeczy działy się same. Trzeba tylko dogłębnie rozwinąć swoje idee, żeby otrzymać szeroki zestaw możliwości na przykład łączenia obrazu z dźwiękami". "Future Perfect" to dla Eno także powrót do czasów młodości i świata jego artystycznych fantazji - "Kiedy miałem dziesięć lat po raz pierwszy zobaczyłem obrazy Mondrianiego. Moj wujek miał małe książeczki z reprodukcjami jego dzieł. Pamiętam, jakie wrażenie zrobiły na mnie te obrazki, to była zupełna magia”, wspomina. „Wydawało się, że są takie proste i każdy mógłby je namalować. Jednak nie chodziło o używanie skomplikowanych środków, ale sam efekt. Właśnie to doświadczenie sprawiało, że postanowiłem być artystą, skupić się na minimalizmie i dostarczać ludziom magii w jak najbardziej ekonomiczny sposób."

Projekt "Future Perfect" realizowany będzie 8,9 i 10 września o godz. 21.30 wokół Fontanny Multimedialnej w pobliżu wrocławskiej Hali Stulecia. Jest otwarty dla publiczności.

Więcej informacji: www.culturecongress.eu

Kontakt dla Mediów:
Agnieszka Wolak, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego,
T. +48 22 380 49 75
M. 0503 099 013
E-mail: agnieszka.wolak@nina.gov.pl
 

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku