idea / prezydencja

Inauguracja Polskiej Prezydencji

Program inauguracji, wzorowany na brytyjskich koncertach promenadowych, został zaplanowany jako całodniowe widowisko muzyczne.

1 lipca 2011 roku w centrum stolicy staną cztery sceny plenerowe poświęcone różnym gatunkom muzycznym, a pobliskie instytucje kultury – analogicznie do Nocy Muzeów – będą tego dnia otwarte do późnych godzin wieczornych. W najbardziej uczęszczanych punktach miasta staną telebimy transmitujące wybrane koncerty.

Scena główna, Plac Defilad

Koncert inauguracyjny poświęcony będzie najsłynniejszym utworom polskiej muzyki klasycznej, jazzowej i filmowej w mistrzowskich aranżacjach europejskich gwiazd oraz muzyce europejskiej w wykonaniu artystów polskich. W programie znajdzie się prawykonanie kompozycji Pawła Mykietyna napisanej specjalnie na tę okazję. Wieczór zakończy spektakularny pokaz pirotechniczny.

Wśród honorowych gości będą najważniejsi polscy politycy, z premierem na czele.

Scena eksperymentalna, Elektrownia Powiśle

W industrialnych przestrzeniach dawnej elektrowni nad Wisłą zabrzmi muzyka elektroniczna, improwizowana, alternatywna, postrockowa i jazzowa. Nocny maraton będzie kolektywnym projektem audiowizualnym artystów polskich i zagranicznych.

Scena etno, Rynek Nowego Miasta

W okolicach warszawskiej Starówki usłyszymy wielokulturowy kolaż, muzykę wymykającą się definicjom gatunkowym, powstałą z połączenia tradycji i nowoczesności, inspirowaną polską i europejską kulturą ludową, a także kulturą mniejszości etnicznych i narodowych zamieszkujących Polskę, teraz lub w przeszłości.

Scena dla dzieci, Mariensztat

Plac przy Mariensztacie zostanie zaadaptowany do interdyscyplinarnych projektów dla dzieci. Działania łączyć będą muzykę, taniec, teatr, sztuki wizualne, multimedia i naukę. Przyjazna przestrzeń sprzyjać ma nie tylko zabawie, ale też atmosferze rodzinnego pikniku. Program dostosowany będzie do dzieci w różnym wieku – od przedszkolaków po gimnazjalistów.

Pełny program na stronie www.uwaganakulture.pl