kongres / ludzie

Yourgos Loukos

Data i miejsce urodzenia: 1948, Ateny, Grecja

Miejsce zamieszkania: Lyon, Francja

Dziedzina: teatr

Udział w EKK: Rada Kongresu

Yourgos Loukos jest tancerzem, choreografem i menedżerem kultury. Od 2005 roku kieruje Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym w Atenach, który pod jego kuratelą stał się jedną z najistotniejszych imprez teatralnych Starego Kontynentu. Loukos otworzył ateński festiwal na świat i nowoczesne formy teatralne. Impreza odbywa się każdego roku przez kilka tygodni lata. Ponad 100 pokazywanych wówczas spektakli to przegląd wszystkiego, co najważniejsze w sztukach widowiskowych, począwszy od teatru tańca, a skończywszy na performance.

„Interkulturalizm i wymiana są podstawą sztuki. Sztuka nie potrzebuje paszportu ani wizy.”

Yourgos Loukos studiował architekturę w paryskiej École des Beaux-Arts oraz filozofię na Université de Provence. W tym czasie zaczął brać lekcje tańca. Później występował zarówno w klasycznym, jak i współczesnym repertuarze na deskach Opery w Zurychu, paryskiego Théâtre du Silence, Ballet National de Marseille i Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

W 1984 roku współpracował z Robertem Wilsonem, który w Le Ballet de l’Opéra de Lyon przygotowywał swoją „Medeę”. Loukos od tej pory na stałe związał się z zespołem. W 1991 roku został jego szefem i do dzisiaj z powodzeniem nim kieruje. Od 1992 roku Loukos zarządza też, organizowanym co dwa lata, Międzynarodowym Festiwalem Tańca w Cannes.