wolna strefa / strefa NGO

Instytut Reportażu: Gryfino. Zakrzywienie czasoprzestrzeni - ankieta

Przemek Lewandowski, szef Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”, bohater tekstu Andrzeja Muszyńskiego „Gryfino: Zakrzywienie przestrzeni”, odpowiada na pytania opracowane przez studentów Polskiej Szkoły Reportażu.

Imię, nazwisko, wiek: Przemek Lewandowski, 35 lat.

Moje miejsce urodzenia: Dębno Lubuskie.

Moje miejsce dzisiaj: Gryfino.

Jestem... włóczęgą spacerującym między światem wyobrażonym a krajobrazem rzeczywistym.

Robię... dwa duże festiwale na prowincji, prowadzę kino, trochę piszę,
generalnie przedzieram się przez różne światy, które mnie później ganiają.

Byłem... w lesie.

Będę... do końca na pograniczu.

Kultura to... troska o wartości metafizyczne.

Polska to... nie potrafię się wyraźnie ustosunkować, to jak z kobietą którą się kocha, ale nie rozumie dlaczego.

Europa to... wielkie akwarium z rybkami, porośnięte moczarkami z długimi, korzeniącymi się pędami. Niby ładnie wygląda, ale woda troszkę mętna.

Moja okolica zaczyna się... tam gdzie kojarzę każdy kamień, ścieżkę i drzewo.

Moja okolica się kończy... nie ma końca, nie ma granic, ciągle się rozszerza.

To, co robię jest ważne, bo... daje wolność... nie tylko mi.

Film, który zrobił na mnie ostatnio duże wrażenie... „Syn Babilonu” - paraliżujący obraz irackiego Kurdystanu kilka dni po upadku reżimu Hussaina. Całość widziana oczyma kilkunastoletniego chłopaka, który rusza w podróż w poszukiwaniu swojego ojca. Ogrom emocji, wstrząs.

Książka, która zrobiła na mnie ostatnio wrażenie... „Inne miasto” Michala Ajvasa. Szczególnie rozdział, w którym główny bohater wykopuje z ziemi wielką hebanową rzeźbę nagiej kobiety, tygrysa i siedzącego przy stole człowieka piszącego na maszynie. To jedna z książek, która z każdą kartką niesie ze sobą nieprzewidywalną i nieograniczoną podróż w czasie i przestrzeni.

Największy wpływ wywarła na mnie... atmosfera okolicznych lasów oraz gorzelni, w której pracował mój ojciec; pisarze tacy jak Bohumil Hrabal czy Bolesław Leśmian; artyści z kręgu Art Brut; kompozytorzy: John Cage, John Zorn; z postaci fikcyjnych np. Indiana Jones.

W ciągu tego roku chciałbym... objechać rowerem granice nieistniejącego państwa - Marchii Brandenburskiej i generalnie przyglądać się sprawom, których już nie ma, albo jeszcze nie ma.

Za pięć lat chciałbym... zobaczyć swoje miasto jako miejsce ze zwielokrotnionym ładunkiem aktywności mieszkańców.

Ankieta jest uzupełnieniem tekstu Andrzeja Muszyńskiego „Gryfino: Zakrzywienie przestrzeni”, będącego częścią cyklu reportaży opisujących oddolne inicjatywy kulturalno-społeczne w różnych polskich miastach. Cykl powstał specjalnie dla EKK w ramach Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu w Warszawie.