Willa Rodziny Dzieduszyckich

Willa Dzieduszyckich została zbudowana w 1935 roku i mieści się na ulicy Kampinoskiej 23. Zdobią ją piękne detale architektoniczne w stylu art deco oraz artystycznie zaprojektowany ogród. Od 1946 roku należy do rodziny Dzieduszyckich.

Przez wiele lat odgrywała ważną rolę w życiu kulturalnym miasta jako miejsce spotkań intelektualistów i artystów, a później jako żywy symbol trudnego przepracowywania polskiej tożsamości. Jesienią 2006 roku wyszło na jaw, że gospodarz willi, hrabia Wojciech Dzieduszycki, szanowany członek elity kulturalnej miasta i honorowy obywatel Wrocławia był wieloletnim współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Willę zamknięto.

W willi bywali wielcy muzycy, aktorzy i pisarze. Wielokrotnie nocowali tu: Konstanty Ildefons Gałczyński, Ksawery Pruszyński, Jerzy Waldorff, a częstymi gośćmi byli Jakub Rotbaum, Henryk Tomaszewski, Andrzej Markowski, Halina Czerny Stefańska. Tutaj rodziły się koncepcje Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, Wratislavia Cantans, Festiwalu Muzyki Współczesnej i wielu innych imprez. Wielokrotnie zdarzało się, ze wybitni pianiści ćwiczyli tu przed koncertami i przygrywali do tańca. W ogrodzie próbowali się tancerze i pracowali rzeźbiarze, przez kilka miesięcy mieszkała tu w namiocie Kora z grupą MANAAM. Tutejsze gosposie mówiły po francusku i ukraińsku, i robiły setkami pierogi.

Ten dom budził się nocami, zawsze otwarty na niezwykłość i kreację, zawsze gotowy na przybyszów z daleka lub z sąsiedztwa. Tu znani i nieznani śpiewacy urozmaicali bankiety, a o wschodzie słońca szli z gospodarzami kąpać się do stawu w parku. W salonie odbywały się koncerty i próby teatralne, powstał kabaret „Dymek z papierosa”, spektakle „Lwowskich Piosenek”, filmowano programy telewizyjne i kręcono seriale.

Źródło:
Paulina Michniak, WGN
kwiecień 2011
www.wgn.pl


odsłuchaj zawartość strony wersja do druku