Wytwórnia Filmów Fabularnych

fot. Diana Łanda / Wikimedia Commons

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu usytuowana jest we wschodniej części miasta, w obiekcie położonym tuż obok Hali Stulecia, stanowiącym część zabytkowego kompleksu architektonicznego Pawilonu Czterech Kopuł, który przylega do krajobrazowego Parku Szczytnickiego.

WFF, państwowa instytucja filmowa, istnieje od 1954 roku. Dwa lata wcześniej, jeszcze jako filia wytwórni łódzkiej, ulokowana została w Pawilonie Czterech Kopuł. W pierwszym okresie działalności dysponowała dwiema halami zdjęciowymi. W 1975 oddano do użytku trzecią, największą – o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Od tej chwili produkcje filmów realizowane były w hali średniej, małej i dużej.

Od lat 50. w WFF chętnie realizowali swoje filmy młodzi polscy reżyserzy, wybierając ją – jak wspominali po latach – z powodu większej niż w innych ośrodkach swobody twórczej, o którą trudno było w latach socrealizmu. Zrealizowano tu dotychczas blisko pięćset filmów fabularnych, w tym takie legendarne dzieła jak: „Pokolenie” i „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha J. Hasa. Obecnie WFF produkuje filmy dokumentalne i fabularne. W 2006 powstała tu brytyjsko-holendersko-polska koprodukcja „Straż nocna” w reżyserii Petera Greenewaya.

W 2009 roku Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu podpisała umowę o współpracy z wybitnym twórcą filmowym Zbigniewem Rybczyńskim i jego firmą produkcyjną ZBIG VISION. Rozpoczęły się prace nad projektem p.n. Wrocławskie Studia Technologii Wizualnych (Wrocław Visual Technology Studios). Przedsięwzięcie ma na celu stworzenie innowacyjnego i unikalnego w skali światowej studia filmowego, wykorzystującego w procesie edukacji i produkcji filmowej najnowsze technologie elektroniczne oraz nowatorskie techniki. Realizowane jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zakończenie prac nad „nową odsłoną WFF” przewidziane jest na 2012 rok.

Na terenie Wytwórni Filmów Fabularnych znajdują się: montażownia, dział budowy dekoracji, sale prób, rekwizytornia, charakteryzatornie, garderoby, sala projekcyjna, hale zdjęciowe, studia nagrań dźwięku.

Tekst: na podstawie strony internetowej WFF, materiałów informacyjnych Wrocławskiego Studia Technologii Wizualnych oraz materiałów archiwalnych festiwalu Przegląd Sztuki SURVIVAL.

W1    Sala teatralna (performance Oskara Dawickiego, spektakl 1973 Massima Furlana, spektakl dla dzieci Teatru Poddańczego, performance Teatru Tańca Dawka Energii)
W2   Kino Dźwięku
W3   Wrocławskie Studia Technologii Wizualnych (Funny Games EU)
W4   Sala warsztatowa (We are more, Sound Education and Social Change, 10x10)


odsłuchaj zawartość strony wersja do druku