Wyspa Słodowa

fot. Julo / Wikimedia: Wyspa Słodowa (Słodowa Island) on Odra-River (left), background - Ostrow Tumski

Wyspa Słodowa we Wrocławiu – niewielka wysepka na Odrze w obrębie wrocławskiego Starego Miasta, położona w bezpośrednim w sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego oraz dwóch mniejszych wysp: Bielarskiej i Młyńskiej. Z Wyspą Młyńską łączy ją mały Most Słodowy, a z Wyspą Bielarską – dwudziestometrowy Most św. Klary.

Teren wysp był własnością zakonu św. Klary od średniowiecza, kiedy pozostawały poza obrębem murów miejskich, poprzez osiemnastowieczną rozbudowę fortyfikacji na prawym brzegu Odry, aż do roku ok. 1807-10, kiedy fortyfikacje rozebrano, a same wyspy przeszły na własność miasta. Wówczas również wybudowano żelazne mosty pomiędzy wyspami i rozpoczęto zabudowę mieszkalną wysp. Część Wyspy Słodowej pozostawała jednak aż do końca lat 30. niezabudowana, urządzano na niej m.in. sportowo-rekreacyjne schroniska dla młodzieży.

W I połowie wieku XX przeprowadzono przez Wyspę Słodową trasę łączącą oba brzegi Odry. W czasie oblężenia Wrocławia pod koniec II wojny światowej prawie cała zabudowa wyspy uległa zniszczeniu, zachowały się jedynie niektóre budynki, w tym tzw. Młyny św. Klary. W 1975 roku zostały one wysadzone w powietrze przez saperów. Decyzja o ich wyburzeniu spotkała się z powszechną krytyką i protestami ludzi kultury, urbanistów i konserwatorów zabytków. Przez prawie ćwierć wieku po zburzeniu młynów teren wysp pozostawał prawie całkowicie niezagospodarowany, na samej Wyspie Słodowej stała tylko jedna kamienica. Pod koniec XX wieku wyspy uporządkowano i wytyczono na nich nadodrzańskie trasy spacerowe.
Wyspa Słodowa wykorzystywana jest dzisiaj jako miejsce publicznych imprez plenerowych i koncertów.

źródło: Wikipedia


odsłuchaj zawartość strony wersja do druku