Galeria Design – BWA Wrocław

fot. visualization of the capsule from the “Tomorrow Never Dies” exhibition in front of Design Gallery -

Galeria Design mieści się przy ul. Świdnickiej 2-4 we Wrocławiu, na głównym trakcie handlowo-turystycznym, kilkanaście metrów od Rynku. Jej powierzchnia wynosi w przybliżeniu 300 metrów kwadratowych i kształtem przypomina prostokąt. Elewacja galerii przepruta jest przez wysokie okna, które poszerzają pole widzenia wnętrza o perspektywę ruchliwego deptaku. Poza przestrzenią „oficjalną”, program realizowany jest w pomieszczeniach administracyjno-biurowych oraz w okolicy galerii (np. mały skwer na tyłach galerii). Na potrzeby wystaw dokonywane są odpowiednie architektoniczne aranżacje. W 2010 roku została uruchomiona dodatkowa przestrzeń, tzw. „Czarny neseser” (4 metry kwadratowe), przeznaczona dla realizacji specjalnych, efemerycznych, miniaturowych działań, krytycznych wobec „oficjalnego” programu galerii.

Galeria Design – BWA Wrocław wspiera inicjatywy z pogranicza dizajnu i sztuki; w oparciu o autorski program prowadzi działalność wystawienniczą i edukacyjną. Interesuje nas dizajn i multimedia – realizacje wystawiennicze nie są jednak ograniczane do żadnego, narzuconego z góry medium. Celem programu galerii jest promocja projektowania „poszerzonego”, nie ograniczającego się jedynie do tradycyjnie pomyślanego obiektu użytkowego. Wyzwaniem galerii, poza prezentacją interesujących zjawisk współczesnej ikonosfery, są wystawy kuratorskie, realizujące pozytywny program estetyczny i funkcjonalny oraz problematyzujące zagadnienie dizajnu. Istotną część tych propozycji stanowią projekty z zakresu tzw. dizajn-artu, czyli realizacje czysto wystawiennicze, wizjonerskie, antystystemowe, konceptualne; stanowią ważny element procesu wyłaniania się nowych form i potrzeb. Jednocześnie granicę pomiędzy sztuką i projektowaniem widzimy w zagadnieniach „odpowiedzialności”, „efektywności” i „rozwiązywania problemów”. Zadaniem dizajnu jest, naszym zdaniem, pomoc w adoptowaniu się człowieka do ciągle zmieniającego się świata.

Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 18.00 oraz w soboty od godziny 11.00 do 15.00. Na potrzeby projektów specjalnych galeria zmienia godziny otwarcia, jest wtedy otwarta również do późnych godzin nocnych.


odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: BWA Wrocław, Jutro nie umiera nigdy