Na Uniwersytecie w Amsterdamie, gdzie jest profesorem, kieruje katedrÄ… badaÅ„ nad problemami wielkich miast. RozgÅ‚os przyniósÅ‚ mu esej „Dramat multikulturalizmu” z 2000 roku. RozprawiÅ‚ siÄ™ w nim z holenderskim mitem spoÅ‚eczeÅ„stwa otwartego, w którym koegzystujÄ… przedstawiciele różnych religii i tradycji.
„Konflikty sÄ… oznakÄ… integracji, próbÄ… życia ze sobÄ…, nie obok.”
WykazaÅ‚ w nim, że faÅ‚szywie rozumianÄ… tolerancjÄ™ powinna zastÄ…pić idea równoÅ›ci i stosowanie przez demokratyczno-liberalne paÅ„stwo tych samych zasad wobec wszystkich. Ten temat rozwijaÅ‚ m.in. w książce „Druga ojczyzna. Imigranci w spoÅ‚eczeÅ„stwie otwartym” (wydanie polskie 2010 r.), piszÄ…c tym razem w szerokim, historyczno-socjologicznym kontekÅ›cie, nie tylko o emigrantach w Holandii, ale w caÅ‚ym Å›wiecie zachodnim. „Poszukiwanie modelu współżycia wymaga od nas przede wszystkim krytycznego spojrzenia na nas samych – zauważaÅ‚ – bowiem droga do niego wiedzie nie przez zdradÄ™ ideaÅ‚u spoÅ‚eczeÅ„stwa otwartego, lecz przez coraz wierniejszÄ… jego realizacjÄ™”.
Scheffer studiował filozofię, socjologię oraz nauki polityczne. Kształcił się na Uniwersytecie w Nijmegen, a także w Paryżu oraz w Amsterdamie. W latach 80. był korespondentem prasowym w Paryżu i Warszawie. W 1986 roku zaczął pracę w Fundacji Wiardiego Beckmana, intelektualnym zapleczu Partij van de Arbeid (PvdA), holenderskiego ugrupowania socjaldemokratycznego. Scheffer do dziś jest wpływowym członkiem PvdA.
Od 1992 roku drukuje swoje komentarze w prasie holenderskiej, gÅ‚ównie w dzienniku „NRC Handelsblad”, oraz zagranicznej: „Die Zeit”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Le Monde des Debats”, „El País”, „Politiken” czy „Tagesanzeiger”. ZajmujÄ… go problemy zwiÄ…zane z modelem wielokulturowej Europy, migracjami, integracjÄ… ze spoÅ‚eczeÅ„stwem otwartym czy redefinicjÄ… pojÄ™cia obywatelskiej wspólnoty.