Jest jednym z założycieli i liderów Piratpartiet (Partii Piratów), radykalnego ruchu politycznego. Działając pod piracką banderą, organizacja chce powrotu do pionierskich czasów internetu, gdy panowała w nim niczym nieograniczona wymiana informacji, a użytkownicy sieci nie musieli się bać o zachowanie swojej anonimowości. Falkvinge domaga się też swobodnego dostępu do dóbr intelektualnych oraz maksymalnego skrócenia okresu ochrony praw autorskich.
„Prawa autorskie nie chronią prawa własności. One ograniczają to prawo.”
W 1991 roku ukończył Wydział Nauk Przyrodniczych w Göteborgs Högre Samskola. Studiował też fizykę w Chalmers Tekniska Högskola. Przez pewien czas był kierownikiem projektów w Microsofcie, później pracował w mniejszych firmach zajmujących się oprogramowaniem. Z czasem poświęcił się wyłącznie działalności publicznej.
W 2006 roku założył Partię Piratów. Ugrupowanie walczy z prywatnymi monopolami, chce zniesienia patentów, a przede wszystkim zabiega o swobodne kopiowanie i korzystanie z dóbr intelektualnych dla celów niekomercyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem internetu. Przeciwstawia się też inwigilacji obywateli pod pretekstem walki z terroryzmem. Chce zakazać używania systemu DRM (cyfrowe zarządzanie prawami), uniemożliwiającego powielanie muzyki, gier czy filmów.
Falkvinge kierował partią do stycznia 2011 roku. W tym czasie Piraci doczekali się ponad 40 tys. członków, prężnej młodzieżowej przybudówki Ung Pirat (Młody Pirat) oraz wprowadzili przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W szwedzkich eurowyborach w 2009 roku zdobyli ponad 7 procent głosów. W grupie osób w wieku do 30 lat uzyskali 25-procentowe poparcie. Bliźniacze Piratom partie powstały w wielu krajach, w tym w Polsce.
Falkvinge wspiera również działający od 2006 roku sieciowy serwis The Pirate Bay (TPB), który ułatwia ściąganie materiałów filmowych, muzyki, programów itd. Korzysta z niego ponad 25 milionów internautów. Sądy, z oskarżenia wytwórni filmowych i muzycznych, nakazywały odłączenie serwisu od sieci. W odpowiedzi w Sztokholmie dochodziło do wielotysięcznych demonstracji.