Antropolog kultury, zajmuje się m.in. fenomenem etniczności i różnymi obliczami kultury popularnej. Należy do zagorzałych czytelników kryminałów, dlatego w swojej bibliografii, obok ponad 200 publikacji naukowych, ma też „Krwawą setkę” (2007 r.), napisany z Mariuszem Czubajem przewodnik po najważniejszych powieściach kryminalnych. Lubi futbol – refleksje nad kibicowskimi wspólnotami stały się jednym z tematów w opisie współczesnej tożsamości, której poświęcona jest napisana razem z Waldemarem Kuligowskim książka pt. „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie” (2005 r.).
„Kulturą rządzą parateksty – sentencje niosące w sobie ładunek reklamowy. Najlepiej, jeśli wygłosi je znakomitość.”
Wspólnie z Czubajem i Marcinem Rychlewskim opublikował zbiór „Kontrkultura. Co nam z tamtych lat?” (2005 r.). Wydał również „Różnorodność i tożsamość. Antropologia jako kulturowa refleksyjność” (2004 r.) i „Świat jako więzienie kultury. Pomyślenia” (2008 r.), gdzie przygląda się związkom technologii i kultury oraz analizuje znaczenie przedmiotów – gadżetów – jako nieodzownych elementów naszej rzeczywistości. Ostatnie badania Burszty ogniskują się wokół współczesnych form działalności anarchistycznej. W tym kontekście opisuje np. street art jako jeden z ruchów opozycyjnych wobec neoliberalizmu i globalizacji.
Jest synem zasłużonego profesora etnografii Józefa Burszty. Studiował na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest profesorem w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, w której pełni funkcję kierownika Katedry Antropologii Kultury. Pracuje również w Instytucie Slawistyki PAN. Wykładał na swojej macierzystej uczelni, a także w Oksfordzie, Yale, na Uniwersytecie Illinois oraz w paryskiej École Pratique des Hautes Études.