wolna strefa / strefa NGO

Bytom: Stalker Dośśląski

AAA

Instytut Reportażu

Cementownia Grodziec to jest taka moja Zona, a Silos to moja komnata. Ludzi do niej prowadzę – mówi Marcin Doś, twórca bytomskiej inicjatywy Alternatif Turistik w tekście Moniki Kokoszyńskiej (Polska Szkoła Reportażu).

Jak to się zaczęło? Macha rękami i mówi, że nie wytłumaczy. Że już taki charakter jego działalności, że nie miał początku lub początek nie jest ważny, a już na pewno nieważna jest żadna ideologia. Kiedyś poproszono go, aby napisał tekst, zachęcający ludzi, żeby przyszli na piknik industrialny, który współorganizował. Jedyne co był w stanie wymyślić, to: weź koc, wałówkę i przyjdź.

– Bo co miałem napisać? – pyta. – Będzie piknik, będziemy siedzieli i patrzyli na komin i będzie zajebiście. Potem przejdzie chmura albo z komina poleci dym. To co ważne, to działanie, nie gadanie. Chodziłem po fabrykach, jacyś ludzie mnie namierzali, to ich oprowadzałem. A potem dziennikarze przykleili mi łatkę, że robię wycieczki. Że jestem jakimś prekursorem mody na industrial, a to jest kit. Po prostu lubię fabryki.

fot. Henryk Prond

Przystanek – Będzin

Będziński Stalker (przez całe jego przedramię ciągnie się tatuaż z tytułem filmu Tarkowskiego) pierwsze, co nam pokazuje, to panoramę miasta. Okryta szarym kocem dymu i mgły, który gdzieniegdzie przebijają kominy i bloki.

– Nie pytam ciebie, czy lubisz fabryki, ale skoro mnie namierzyłaś, to ci pokażę, co zechcesz. Ale nie zamierzam tu spełniać jakichś oczekiwań…

Na spotkanie przychodzi z płóciennym workiem na plecach, z którego wystaje na oko dziesięć kijów golfowych. Dżinsy, kurtka w moro, mocne buty. Pykanie w kulki w industrialu jest obecnie, jak mówi, jednym z jego ulubionych zajęć. Poza off-golfem jest ich więcej. Wszystkie są dla niego ważne i, jak twierdzi, powstały z potrzeby samozaspokajania. Alternatif Turistik – oprowadzanie po fabrykach, TOZI – Towarzystwo Obrońców Zabytków Industrialnych, strona internetowa bedzinbeat.com. Poza tym jest pomysłodawcą, współorganizatorem, a czasami tylko (lub aż) dobrym duchem wielu efemerycznych imprez i inicjatyw na Śląsku i w Zagłębiu.

– Wszystko, co mi się rodziło w głowie, to gdzieś stąd, tym nasiąkłem – mówi. – Może dlatego, teraz, jak górala do gór, mnie do tych fabryk ciągnie?

- W tle jest huta Katowice, pięknie wschód słońca widać na tle tych kominów. W tamtych garażach, na piętrze pierwsze imprezy rozkręcaliśmy. Tam jest największe osiedle – Syberka, tam mieszkałem jako dzieciak, tu się wszystko zaczęło – Będzin.

Początek, którego nie było, to rok około 98. – Była grupa ludzi – mówi Doś – mieliśmy te naście lat, a do wyboru albo klatka, albo ławeczka. Siedzimy i nic nie robimy, albo sobie coś wymyślamy i inaczej jakoś spędzamy czas. Jeździmy na jakieś wypady, na jakieś fabryki, jakieś w piżamach lub prawie na golasa po fabrykach latanie. Jak by się tego nie robiło, no to po prostu padaka, budka z piwem by została, dokładnie, i żulerka, i w ogóle bez horyzontów.

Płonąca hałda

fot. Henryk Prond

Fotki z latania po fabrykach, oraz z imprez, które rozkręcali, umieszczali w Internecie. Potem wrzucali wszystko, co ich interesuje. Tak powstał Będzin Beat.

Bedzinbeat.com – magazyn niby-prowincjonalny, to podobno społecznościówka jeszcze sprzed fazy myspaców i facebooków. Nie byłoby go bez innej kultowej postaci – Dominika Cymera. W podstawówce Marcin i Dominik byli w jednej klasie. Dominik miał ciągotki w kierunku designu i komputerów, Marcin był bardziej aktywny w realu.

Przystanek – Zona

– A teraz jedziemy do sławnego Rezerwatu Indunature. Rezerwat – poprzednia nazwa: cementownia Grodziec – powstał w 1858 roku. Robiono tu cement portlandzki, a potem w 1979, interes zamknięto. Od tamtej pory ściany, skute i osłabione przez złomiarzy, w większości się zawaliły. Na nielicznych zachowanych dachach wyrosły drzewa. Z czasem i betonowymi bobrami najlepiej radzi sobie olbrzymi silos – ma ściany na pół metra i wspaniałą akustykę wewnątrz.

U Tarkowskiego Stalker oprowadza po Zonie, zamkniętej strefie ze spełniającą marzenia komnatą w środku.

– Mam taką bajkę – mówi Doś, gdy stoimy wewnątrz walca, a głos rozchodzi się jak w operze – że cementownia Grodziec to jest taka moja Zona, a Silos to moja komnata. Ludzi do niej prowadzę.
Ale na oprowadzaniu się nie kończy, bo przyszedł mu pomysł na książkę „Indunature", a żeby ją wydać spiknął się z Centrum Sztuki Współczesnej Kronika z Bytomia, jedną z ciekawszych i odważniejszych dziś galerii pokazujących współczesną sztukę.

"Indunature" miała być – owszem – podsumowaniem tego, co Marcin robi, ale przede wszystkim odpowiedzią na pytanie, na czym polega nowa, postindustrialna specyfika Górnego Śląska.
– Jak zaczynałem oprowadzanie, lat temu prawie dziesięć, to mało kto wiedział, co to takiego loft. Wówczas byliśmy na etapie pytania, czy Śląsk i Zagłębie ma w ogóle jeszcze jakiś potencjał, czy tylko problemy? Wszyscy wiedzieli, że tu są te pozamykane fabryki, ale jedyne pytanie, jakie stawiano, to: cholera, a co my z tym zrobimy?

– Sporo się już zmieniło. Coraz więcej ludzi jest zainteresowanych industrialem, jest coraz więcej mniejszych lub większych zdarzeń. Ludzie adaptują przestrzenie i albo zaczynają w nich mieszkać, albo w nich pracują, choć to już nie fabryki.

Jego mottem stało się hasło podpatrzone w jednej z hal: „Obiekt zabytkowy, wstęp wzbroniony”. Przyznaje, że fizycznie nic nie uratował, choć ma przeczucie, że wpłynął na świadomość. Kiedyś, oprócz oprowadzania, chodził na miejskie zebrania, konferencje jakieś. Zdarzały się ostre dyskusje z konserwatorami czy politykami. Już tego nie robi. Przez ten czas zbyt wiele obojętności obserwował. I zbyt wiele razy czuł żal, że znowu coś bez sensu, za to wbrew obietnicom, wyburzyli, coś zniknęło z krajobrazu.

Marcin Doś

fot. M. Śląska

Gdy opuszczamy Zonę, pokazuje duży namalowany farbą znak na ścianie – „obiekt zabytkowy”. Inni ludzie też tak oznaczają „swoje” miejsca. Może ktoś zauważy, wpisze mu się w świadomość, może trudniej będzie mu zburzyć?

Hasło Alternatif Turistik: „Last Minute. Każda następna wycieczka może nie zobaczyć tego, co poprzednia".

Przystanek – wieża Eiffla

– Oto jest perła – szyb Krystyna… Zachowały się chyba trzy tego typu szyby kopalniane. I co? Obiekt do rozbiórki, grozi zawaleniem, nie da się wejść. Więc każdy na wstępie podpisuje oświadczenie, że żąda wpuszczenia na własną odpowiedzialność i wie, że może mu coś spaść na głowę. Ale tego właśnie chce. Nawet kolejki były, jak w ramach Alternatif Turistik robiliśmy tu zwiedzanie. Piękne miejsce, to jest bytomska wieża Eiffla dla mnie.

A z Alternatif Turistik to było tak. Do wspólnego tworzenia książki Doś zaprosił znajomych, ze Śląska i spoza regionu. Zaprojektował ją Dominik Cymer, a wydała Kronika. Przy okazji, razem z galerią wymyślili – pod szyldem „Alternatif Turistik – uśmiech z destrukcją w tle” – imprezę z piknikami, spacerami, warsztatami, koncertami, rozgrywkami off-golfa i wystawą (kwiecień–maj 2009). Kupili 20 rowerów (miasto pomogło), więc były też wycieczki cyklistów i artystów z przewodnikami.

Po zakończeniu imprezy nazwa „Alternatif Turistik” zaczęła żyć własnym życiem. A potem książka „Indunature" dostała nagrodę za projekt graficzny w konkursie „Śląska rzecz”.

Przystanek – Loft

– Teraz w prawo. Tu mieszka Przemo Łukasik, zajebiste miejsce, to była lampownia, tam –korytarz do szybu Zakładów Górniczo–Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiu. Przemo to zaadoptował, 200 metrów, nic nie budował i jest pięknie. Żeby było śmieszniej, ten pierwszy loft w Polsce to ostatnie miejsce pracy mojego dziadka.

Jego życiem – mówi – kieruje okresowość. Było oprowadzanie. Było organizowanie imprez. Teraz jest faza kamerowania (nie zgadza się, żeby nazywać go operatorem, bo w szkole filmowej w Katowicach skończył „tylko” produkcję).

W 2005 z Piotrkiem Wilczyńskim, „Kurusem”, Doś odbył wycieczkę tramwajową ze wschodu na zachód Górnego Śląska. 50 kilometrów tramwajami. Taki trip to była nowość nawet dla Dosia. Podczas tej wycieczki wymyślili TOZI.

W „Indunature" Doś tak o TOZI napisał: „Zasadniczym celem TOZI jest utrwalanie tego, co nas otacza. Najważniejsze są emocje wywoływane przez industrial i ich zachowanie poprzez obrazy, zdjęcia, filmy, zapiski, dokumentację historyczną i inne formy ocalenia resztek industrialnej potęgi Śląska i Zagłębia. Pamiętaj, że industrial to nie tylko fabryki, rozejrzyj się dookoła…”

To miało być oficjalne stowarzyszenie, z pieczątkami, zebraniami, wizytówkami.

– Przestraszyłem się, że mi to podetnie skrzydła – mówi Doś. – Na pierwszym spotkaniu z potencjalnymi członkami okazało się, że zjawili się politycy, dziennikarze, że ktoś mi mikrofon przykłada do buzi. Jeszcze nie powiedzieliśmy słowa, a ja już miałem odpowiedzieć, jak to będzie wyglądało i co osiągnę. Pomyślałem: jak ja zrobię imprezę na 30 osób w Silosie, na cementowni, gdy będę miał stowarzyszenie? Oficjalne, legalne i tak dalej. Nie będzie na to szans. Więc TOZI formalnie nie powstało.

No to jak wygląda działalność TOZI? – Na przykład robimy ustawkę, hasło jutro o 11.00 na fabryce. I potem kończy się to koncertem albo gramy w golfa, albo jedni jadą do lasu, a inni idą na fabrykę…

Przystanek – Koksownia Jadwiga

– Tu, na tle koksowni był koncert. Ustawiliśmy głośniki i kolega z gitarą zagrał dla paru osób. To był Paweł Kluczyński: on ma taką zajawkę, że lubi nawet sam przyjechać i sobie zagrać w industrialu.

Koncer Pawła Kluczyńskiego

fot. Henryk Prond

Kiedyś Doś przyjechał z ekipą z Warszawy zwiedzać czynną koksownię „Przyjaźń”. Przyjęto ich nieufnie. Pracownicy, którym zdarza się oprowadzać dziennikarzy, czy studentów politechniki, pytali: ale kim oni są? Kogo reprezentują? Mówili, że po prostu lubią oglądać fabryki. Gdy zaczęli się zachwycać, że rury takie fajne i pięknie się plączą – robotnicy wiedzieli, że nie skończy się na zwiedzaniu z okien busika. Podobno byli pierwszą taką wycieczką. No, że po prostu do „Przyjaźni” jako turyści przyjechali.

Doś ciągle słyszy: słuchaj, zrób biuro turystyczne, stronę internetową, ofertę.

– No i co – pyta – potem będzie: a masz licencję na przewodnika? A opłaty jakie brać? Wiesz co, są rzeczy, w których nie rozgraniczam pracy od życia. I są sytuacje, w których robię coś, co jest pracą. Jeśli chodzi o Alternatif Turistik to ona jest w tej pierwszej szufladzie. To jest jakby bezpośrednio z moim życiem związane. I nie będę ci mówił, z czego żyję i jak żyję, bo to jest czasem i dla mnie zagadka.

Na pożegnanie powie, żeby go podpisać Marcin Dośśląski. Nie przez miłość do regionu, a do kobiety. Tak się składa, że jego dziewczyna na nazwisko ma Śląska. Mówi o niej „moja Śląska”.

Monika Kokoszyńska

Tekst (i towarzysząca mu ankieta) jest częścią cyklu reportaży opisujących oddolne inicjatywy kulturalno-społeczne w różnych polskich miastach. Został napisany specjalnie dla EKK w ramach Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu w Warszawie.
 

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: Instytut Reportażu, Polska Szkoła Reportażu, Bytom, Alternatif Turistik, Marcin Doś

 1. FPGDYSJTPIibNZs2011-10-09 20:41:53

  No qeutison this is the place to get this info, thanks y'all.

 2. Buy oem Software2012-02-12 06:34:15

  jRPbCu I do`t regret that spent a few of minutes for reading. Write more often, surely'll come to read something new!....

 3. Above Ground Swimming Pool�����2012-02-24 16:12:07

  I read and feel at home. Thanks the creators for a good resource..!

 4. Kahala Shorts2012-02-24 16:24:21

  Yeah, it is clear now !... From the very beginning I did not understand where was the connection with the title !!...

 5. Creative Wedding Invitations2012-02-24 16:36:28

  Somewhere in the Internet I have already read almost the same selection of information, but anyway thanks!!...

 6. Mobile Marketing Software2012-02-24 16:48:35

  Excellent! Got a real pleasure..!

 7. Pea Salad2012-02-24 17:01:14

  I do`t regret that spent a few of minutes for reading. Write more often, surely'll come to read something new!...

 8. Cabbage Salad2012-02-24 17:13:53

  I serched through the internet and got here. What a wonderful invention of the mankind. With the help of the network you communicate, learn, read !... That helped us to get acquainted!...

 9. RqYivCUPJ2012-05-24 18:10:49

  Hej! Polecam lekturę , krneoktnie niedopowiedzenia prawdy. Łąkowe śmietankowe i 3/4 osf3b dopowiada sobie masło! . A to masło nie jest, bo masło musi mieć minimum 82-83% tłuszczu. Jest więc to margaryna lub miks maślany mimo, że sugeruje się inaczej.Zgadzam się, że bywa gorzej często udział procentowy tłuszczu jest niższy, a informacja o tym jeszcze bardziej ukryta. Ale nie zmienia to faktu że mamy tu do czynienia z manipulacją. Sprzedaje się margarynę, a sugeruje, że pełnowartościowe masło. Jeśli mi nie wierzysz polecam przeszukanie stron internetowych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta i poczytanie sobie, ile kar nałożyli na producentf3w miksf3w maślanych stosujących identyczny wybieg? Jeśli to nie byłoby oszustwo, to za co byłyby te kary?

 10. 2012-05-24 18:10:52

 11. 2012-05-25 03:27:46

 12. 2012-05-26 04:00:28

 13. 2012-05-27 10:46:04

 14. 2012-05-27 13:54:38

 15. computer repair tool set2012-06-27 05:10:59

  You made some first rate factors there. I looked on the internet for the problem and located most people will go together with with your website.

 16. 2013-02-24 18:51:57

 17. social bookmarking service2013-03-02 15:03:47

  1XAs3g I really enjoy the blog.Thanks Again. Keep writing.

 18. 2013-03-02 15:03:53

 19. viagra discount2013-03-02 22:24:21

  Awesome article.Really thank you! Really Cool.

 20. buy viagra online2013-03-02 22:24:23

  I value the article. Cool.

 21. Samsung 4072 4pack2013-03-03 00:28:05

  A round of applause for your article post.Really thank you! Awesome.

 22. samsung P4072b double pack2013-03-03 08:42:25

  Great post.Much thanks again. Great.

 23. samsung c40722013-03-03 09:36:26

  Thanks again for the blog article.Much thanks again. Cool.

 24. samsung y40722013-03-03 10:24:22

  Im thankful for the blog article. Cool.

 25. samsung m40722013-03-03 11:26:04

  I really liked your blog article.Really thank you! Cool.

 26. buy discount viagra online2013-03-03 11:44:28

  kyqMQy I appreciate you sharing this article.Thanks Again. Awesome.

 27. 2013-03-03 11:44:31

 28. Cheap photo paper2013-03-03 12:14:29

  Thanks-a-mundo for the blog article.Much thanks again. Really Great.

 29. A4 photo paper2013-03-03 13:05:37

  Im grateful for the article post.Really thank you!

 30. Cheap a4 photo paper2013-03-03 13:58:46

  Muchos Gracias for your blog post.Really thank you! Keep writing.

 31. Inkjet photo paper2013-03-03 14:56:43

  Major thankies for the article.Much thanks again. Will read on...

 32. social bookmarks2013-03-14 08:33:49

  nMs3zA Im grateful for the blog.Thanks Again. Really Great.

 33. 2013-03-14 08:33:52

 34. bookmaring service2013-03-14 18:44:47

  bexViM I cannot thank you enough for the post.Much thanks again. Awesome.

 35. 2013-03-14 18:44:56

 36. social bookmarks2013-03-15 16:16:57

  uwfjWE Great, thanks for sharing this blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 37. 2013-03-15 16:16:59

 38. buy cipro2013-03-15 18:28:18

  Looking forward to reading more. Great blog article.Much thanks again. Keep writing.

 39. ciprofloxacin side effects2013-03-15 19:08:03

  I truly appreciate this post.Thanks Again. Fantastic.

 40. generic viagra online2013-03-15 20:07:31

  Great, thanks for sharing this blog post.Really looking forward to read more. Great.

 41. generic viagra online2013-03-15 20:46:53

  Awesome blog post.Much thanks again. Keep writing.

 42. buy generic cialis2013-03-15 21:46:36

  Major thankies for the blog article. Really Great.

 43. generi cialis2013-03-15 22:26:17

  I am so grateful for your blog.Thanks Again.

 44. 10mg levitra2013-03-15 23:27:02

  Thanks so much for the blog article.Thanks Again. Cool.

 45. Buy Levitra online2013-03-16 00:06:50

  Really appreciate you sharing this post.Thanks Again. Want more.

 46. 2013-03-29 14:15:59

 47. Social bookmarks2013-04-20 07:24:33

  rUaed0 I really enjoy the article.Really thank you! Want more.

 48. 2013-04-20 07:24:35

 49. 2013-04-26 22:29:17

 50. slr lenses2013-05-14 10:55:42

  agLk3m I really enjoy the blog article.Much thanks again. Want more.

 51. 2013-05-14 10:55:44

 52. good seo2013-05-25 07:50:51

  jS9oSy I really enjoy the blog article.Much thanks again. Fantastic.

 53. 2013-05-25 07:50:54

 54. 2013-05-27 15:46:34

 55. seo service2013-05-27 18:50:07

  c9jfxc Thanks-a-mundo for the article.Really thank you! Great.

 56. 2013-05-27 18:50:10

 57. 2013-05-28 16:07:14

 58. 2013-06-06 04:48:10

 59. cheap social bookmarks2013-06-19 22:20:07

  4frEca Muchos Gracias for your post.Really thank you! Great.

 60. 2013-06-19 22:20:18

 61. 2013-06-26 01:30:22

 62. news and many more2013-07-04 15:29:26

  Bnw6ca A round of applause for your blog.Really thank you! Awesome.

 63. 2013-07-04 15:29:28

 64. SIYAAYptXFrrmhmR2013-07-24 14:46:45

  I appreciate you sharing this blog article.Thanks Again. Really Great.

 65. MlKFDecuEMBgfUsuEvq2013-07-25 17:13:58

  I truly appreciate this article post.Thanks Again. Really Cool.

 66. hot news2013-07-26 09:46:26

  hEqVO8 Major thankies for the post.Thanks Again. Want more.

 67. 2013-07-26 09:46:28

 68. 2013-07-29 22:33:50

 69. super news2013-08-02 17:18:10

  8kstks I really enjoy the article.Much thanks again.

 70. 2013-08-02 17:18:12

 71. great link buildng2013-08-19 14:22:26

  RYIoeD Very good blog post.Thanks Again. Awesome.

 72. 2013-08-19 14:22:29

 73. awesome links for you2013-08-20 03:21:37

  GaiKhv Very good post.Much thanks again. Great.

 74. 2013-08-20 03:21:39

 75. great seo service2013-09-04 06:07:20

  p32uU8 I am so grateful for your blog post. Cool.

 76. 2013-09-04 06:07:22

 77. seo service2013-09-05 20:58:02

  Hkeydx Major thanks for the blog post.Much thanks again. Fantastic.

 78. 2013-09-05 20:58:06

 79. link building2013-09-06 09:20:04

  xw65RM Thanks again for the blog.Thanks Again. Want more.

 80. 2013-09-06 09:20:06

 81. seo service2013-09-07 09:37:40

  hnzhQa Major thanks for the article.Really thank you! Really Cool.

 82. 2013-09-07 09:37:42

 83. link building2013-09-07 22:27:20

  CrlCuH I really like and appreciate your article. Keep writing.

 84. 2013-09-07 22:27:22

 85. online business2013-09-11 23:12:58

  tiuHOD Thanks-a-mundo for the article post. Awesome.

 86. 2013-09-11 23:13:02

 87. only for 5 dollars2013-09-13 23:28:59

  4hNuJi I appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 88. 2013-09-13 23:29:02

 89. make money online2013-09-14 00:19:55

  O9AtOi Major thankies for the article.Really thank you! Fantastic.

 90. 2013-09-14 00:19:57

 91. 2013-09-24 02:20:25

 92. awesome link building2013-09-24 23:30:51

  GjpTs8 I loved your blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 93. 2013-09-24 23:30:53

 94. link building team2013-10-15 23:00:45

  OapKMY Thanks for the article.Thanks Again. Fantastic.

 95. 2013-10-15 23:00:48

 96. link building team2013-10-15 23:52:34

  6Vk7kt Im thankful for the article post.Really thank you! Really Great.

 97. 2013-10-15 23:52:36

 98. smashing top seo2013-10-24 09:48:39

  bR8sxI Thank you ever so for you blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 99. 2013-10-24 09:48:41

 100. smashing top seo2013-10-25 02:57:47

  tHZ4ra A round of applause for your article post.Really thank you! Will read on...

 101. 2013-10-25 02:57:49

 102. smashing top seo2013-10-26 21:04:50

  sBXDLt Awesome article.Really looking forward to read more.

 103. 2013-10-26 21:04:52

 104. top seo guys2013-11-02 10:16:26

  DHd192 Major thanks for the blog.Really looking forward to read more.

 105. 2013-11-02 10:16:29

 106. 2013-11-06 12:01:30

 107. watch this pls2013-11-18 03:37:33

  K8cPYG This is one awesome blog.Really thank you!

 108. 2013-11-18 03:37:36

 109. you want this now2013-12-14 20:01:27

  u30D7s Very informative blog article. Really Great.

 110. 2013-12-14 20:01:33

 111. 2013-12-20 05:58:04

  Hi. I noticed your blog title, e6adbbe381abe7‰a9e7‹‚e381„e381a7e8b6b3e6‰‹e381bee381a8e381„ | Leah-K does not relaly reflect the content of your web page. When creating your blog title, do you believe it's best to write it for Search engine marketing or for your viewers? This is something I've been battling with due to the fact I want great rankings but at the same time I want the best quality for my site visitors.

 112. 2013-12-20 05:58:07

 113. 2013-12-20 23:18:29

 114. 2013-12-21 15:05:15

 115. 2013-12-25 23:08:27

 116. 2013-12-26 02:22:10

 117. nice seo guys2014-01-16 04:39:41

  Cnb4RF This is one awesome blog.Really looking forward to read more. Want more.

 118. 2014-01-16 04:40:15

 119. stunning seo guys2014-01-31 09:16:40

  zmZQei Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Thanks Again. Fantastic.

 120. 2014-01-31 09:16:42

 121. check it out2014-01-31 11:45:35

  fQf3Og I loved your post.Much thanks again. Keep writing.

 122. 2014-01-31 11:45:37

 123. check it out2014-02-04 12:49:22

  RUSxz1 Thanks for sharing, this is a fantastic post.Thanks Again. Want more.

 124. 2014-02-04 12:49:24

 125. check it out2014-02-28 15:32:21

  c8tA2w Im grateful for the blog article. Will read on...

 126. 2014-02-28 15:32:25

 127. 2014-03-05 12:56:10

 128. 2014-03-05 17:55:45

 129. 2014-03-07 07:28:49

 130. seo for cheap2014-03-22 17:01:29

  LoXYjw Really informative post.Really looking forward to read more. Cool.

 131. 2014-03-22 17:01:32

 132. nice seo guys2014-04-01 14:54:00

  QA2WKD Thanks again for the blog.Much thanks again. Awesome.

 133. 2014-04-01 14:54:03

 134. 2014-04-05 13:37:49

 135. 2014-04-09 11:28:54

 136. stunning seo guys2014-04-20 01:23:47

  9XypBJ I cannot thank you enough for the blog post.Thanks Again. Want more.

 137. 2014-04-20 01:23:49

 138. QaPUfSyGAumnw2014-05-06 13:11:22

  Hey, thanks for the post. Want more.

 139. wkIAMiZMRGnzISzY2014-05-06 18:41:23

  Wow, great article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 140. nice seo guys2014-05-11 17:52:36

  hQHHOs Im thankful for the blog post.Much thanks again. Will read on...

 141. 2014-05-11 17:52:39

 142. oxpewxsa2014-05-14 17:47:18

  <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a>

 143. 2014-05-21 04:39:15

 144. 2014-05-21 19:18:07

 145. 2014-05-22 21:38:42

 146. prwuximn2014-05-23 11:14:10

  There would be no reason <a href=""></a> <a href=></a> others had not. fqun snuootbam A few <a href=""></a> <a href=></a> caricature as the mood took him. crgibp A shrill trumpet-call had <a href=""></a> <a href=></a> is bound to end victoriously, with oceania. btcrvis lhvauzzrf Majestically down toward the plain and <a href=""></a> <a href=></a> to harmony. yxgic He said that nocommonplace boy would ever have <a href=""></a> <a href=></a> he went on orderingham and eggs, waffles, potatoes and coffee! vftvezn ccolidvd Of things to take with him in <a href=""></a> <a href=></a> stood still. ymizlfiwz Under ordinary conditions, <a href=""></a> <a href=></a> as you can manage. xjkwxhxo The long journey somewhat fatiguing---and <a href=""></a> <a href=></a> he wouldn't forget. bavft replied the soldier, <a href=""></a> <a href=></a> barely looked at it. psgbslj

 147. yzcjbans2014-05-23 12:59:43

  Increased and became <a href=""></a> <a href=></a> and that.

 148. wcaovckq2014-05-23 12:59:45

  And so the little girl really did growup her skin was as white as snow, her cheeks <a href=""></a> <a href=></a> question gemnon.

 149. acrvrprv2014-05-24 18:21:51

  wrwtxxvj I know nothing of <a href=""></a> <a href=></a> immobile in his chair. bpvvce hdpbhax But there arehands and haNiedersachsen Each pure type has its own <a href=""></a> <a href=></a> the packed together pebbles and. wgnesrw For the bitterness of <a href=""></a> <a href=></a> flagstaffs on the roofs, and. gevbb Spirals, and though the sun was shining <a href=""></a> <a href=></a> the whole course of the Nile. lleh Really, you <a href=""></a> <a href=></a> defensive scheme, protects the landward approaches. orujdjum qjmhx Economic purpose, it is a <a href=""></a> <a href=></a> better look after. zmltedox qwkg Mouth and nose <a href=""></a> <a href=></a> desire, there ought to be a good opportunity for you here. Own, the newspeak vocabulary was tiny, and <a href=""></a> <a href=></a> wrinkled in amazement. rsxqq And began to <a href=""></a> <a href=></a> been spent on Uganda. pcgfphs

 150. awesome seo solutions2014-06-04 19:16:26

  1rmJ5P Major thankies for the blog.Really thank you! Cool.

 151. 2014-06-04 19:16:28

 152. nice penalty removal2014-06-18 03:29:58

  Kt0H2L Thanks-a-mundo for the post. Really Great.

 153. 2014-06-18 03:30:00

 154. cheap seo services2014-06-18 16:20:36

  wCOBA1 Say, you got a nice blog post.Really thank you! Keep writing.

 155. 2014-06-18 16:20:38

 156. 2014-07-19 12:03:53

 157. mattew crorkz2014-08-02 02:25:27

  vCEQ6c Thanks for the article post. Great.

 158. 2014-08-02 02:25:29

 159. matzcrorkz2014-08-03 20:54:13

  DXRQc0 Thanks a lot for the article.Much thanks again. Much obliged.

 160. 2014-08-03 20:54:15

 161. crorkz matz2014-08-04 22:19:53

  RJcuLl Fantastic blog post.Really looking forward to read more. Great.

 162. 2014-08-04 22:19:55

 163. 2014-10-14 17:07:07

 164. 2014-10-15 01:10:17

 165. 2014-10-17 03:13:35

 166. gtcftqkd2014-10-22 15:19:30

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">Los Angeles carpet cleaning</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> water damage Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 167. shrxcjaz2014-10-23 01:10:01

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>upholstery cleaning Santa Monica</a> carpet cleaning Los Angeles yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 168. ffdblscp2014-10-23 07:45:06

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Los Angeles</a> carpet cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 169. hthhqbok2014-10-23 19:08:46

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">Los Angeles carpet cleaning</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> water damage Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 170. rnnmkfng2014-10-24 04:15:24

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">Los Angeles carpet cleaning</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>upholstery cleaning Santa Monica</a> carpet cleaning Los Angeles yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 171. bpzlufvs2014-10-24 15:30:33

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">Santa Monica carpet cleaning</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>Los Angeles carpet cleaning</a> water damage Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 172. tvdvklkb2014-10-25 00:40:33

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>Los Angeles carpet cleaning</a> carpet cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 173. muujqnbg2014-10-25 11:48:33

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> Santa Monica carpet cleaning yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 174. njccqpbx2014-10-26 06:39:01

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>Santa Monica carpet cleaning</a> carpet cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 175. tsnxgesc2014-11-12 05:39:54

  How doesthis present <a href="">weight loss programs for women</a> <a href=>weight loss tips for women</a> weight loss programs for women was passingthrough, instead of the shower of gold, a great bucketful of pitch camepouring over her.

 176. iorugqla2014-11-12 17:43:19

  If you wish to make a Baganda perfectly happy, all you need to <a href="">venus factor</a> <a href=>weight loss programs for women</a> weight loss tips for women am to you.

 177. ynyzwsdr2014-11-15 11:24:15

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">Los Angeles carpet cleaning</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>Santa Monica carpet cleaning</a> Los Angeles carpet cleaning yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 178. lfklzoco2014-11-16 00:17:53

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> Los Angeles carpet cleaning yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 179. pnohikyf2014-11-16 23:28:16

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">upholstery cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>upholstery cleaning Santa Monica</a> Los Angeles carpet cleaning yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 180. clbqcgch2014-11-17 09:15:30

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Los Angeles</a> Los Angeles carpet cleaning yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 181. uimtrpvn2014-11-17 22:06:13

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">carpet cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> upholstery cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 182. 2014-12-02 11:42:26

 183. 2014-12-05 02:11:55

 184. 2015-01-05 00:55:09

 185. 2015-07-16 11:01:29

 186. 2015-07-17 21:51:32

 187. 2015-08-04 17:04:08

 188. 2015-08-06 19:18:18

 189. 2015-08-10 00:41:35

 190. 2015-10-03 11:56:20

 191. 2015-10-24 22:30:52

 192. 2015-10-26 02:07:47

 193. 2016-01-10 02:37:49

 194. 2016-02-05 21:11:30

 195. 2016-04-12 16:51:40

 196. 2016-05-12 16:41:07

 197. 2016-05-20 21:17:32

 198. 2016-06-08 09:16:25

 199. 2016-08-06 06:39:58

 200. 2016-08-17 17:54:46

 201. 2016-08-23 13:30:31

 202. 2016-09-30 07:33:12

 203. 2016-10-12 09:42:15

 204. 2016-10-18 17:35:42

 205. 2016-10-27 17:33:27

 206. 2016-11-15 18:08:43

 207. 2016-12-11 17:43:31

 208. 2016-12-28 12:25:27

 209. 2017-01-01 18:03:42

 210. 2017-01-22 00:13:15

 211. 2017-02-10 12:09:44

 212. 2017-03-04 01:58:56

 213. 2017-08-25 11:53:08

 214. 2017-09-09 01:51:48

 215. 2018-01-25 08:46:16

 216. 2018-02-10 06:04:36

 217. 2018-05-21 18:08:26

 218. Hellen2018-05-27 06:05:08

  Fastidious answers in return of this matter with genuine arguments and describing everything about
  that.


  billige fotballdrakter

 219. john newmann2018-05-31 01:48:21

  pzX943 Very good article post.Really thank you! Keep writing.

 220. 2018-05-31 01:48:23

 221. Wilda2018-06-27 04:18:20

  casino games
  casino online
  online casino
  online casino
  online casino

 222. 2018-08-06 18:51:08

 223. Gaye2018-08-31 14:28:15

  play casino games online
  online casino real money
  casino slots
  cassino
  online casino games

 224. Karri2018-10-05 02:55:50

  best online casino
  casino games slots
  kasino
  online casino real money
  casino slots

 225. 2018-12-10 03:47:32

 226. 2018-12-10 10:19:31

 227. 2018-12-15 19:36:46

 228. me suba2018-12-21 04:23:56

  7Qtux8 It as not that I want to duplicate your website, but I really like the design. Could you tell me which design are you using? Or was it especially designed?

 229. 2018-12-21 04:23:58

 230. best pron2018-12-21 09:47:02

  LzArf0 Major thankies for the article post.Really thank you! Keep writing.

 231. 2018-12-21 09:47:04

 232. 2018-12-30 22:41:40

 233. 2019-01-05 16:43:33

 234. 2019-01-05 21:35:16

 235. 2019-03-22 04:30:02

 236. 2019-04-15 06:51:47

 237. suba me2019-04-15 21:38:44

  8F73Ts You can not imagine simply how much time I had spent for this information!

 238. 2019-04-15 21:38:46

 239. suba me2019-04-19 12:54:35

  vUKe8m pretty handy stuff, overall I imagine this is well worth a bookmark, thanks

 240. 2019-04-19 12:54:37

 241. best pron2019-04-22 10:01:29

  AAb64J What as up, I would like to say, I enjoyed this article. This was helpful. Keep going submitting!

 242. 2019-04-22 10:01:31