wolna strefa / strefa NGO

Warszawa: Saskokępianka

AAA

Instytut Reportażu

W Warszawie efemeryczność i tymczasowość jest normą - mówi Dorota Piwowarska ze Stowarzyszenia Saska w tekście Agnieszki Wójcińskiej (Polska Szkoła Reportażu).

Wąski przesmyk między nowymi apartamentowcami na rogu Zwycięzców i Paryskiej na warszawskiej Saskiej Kępie. W uliczce stoją leżaki, przy nich stoliki, na stolikach kubki z kawą. Przed nimi ekran, na którym wyświetlane są filmy dokumentalne o małych wspólnotach lokalnych. Między innymi Pawła Łozińskiego, mieszkańca dzielnicy. Na leżakach przysiadają przechodnie. Oglądają filmy, rozmawiają. Jest czerwiec 2009, a wydarzenie, w którym biorą udział to „Reaktywacja kina Sawa”.

– „Sawa” była kiedyś kultowym kinem – mówi Dorota Piwowarska ze Stowarzyszenia Saska. – Stało dokładnie w tym miejscu. W budowanym na jego miejscu apartamentowcu miała powstać sala kinowa. Nie powstała.

W 2001 roku „Sawę” spotkał podobny los jak kilka lat wcześniej kino „Moskwa” na warszawskim Mokotowie, z którego zostały tylko dwa kamienne lwy, broniące teraz wejścia do Centrum Finansowego Puławska. Z „Sawy” nie zostało nic poza sentymentem mieszkańców, choć jego prosty budynek z wysokimi oknami, dobrze pasował do modernistycznej architektury Saskiej Kępy. Zniknął też Plac Przymierza (choć tabliczka z jego nazwą została), na którym stało kino. Zajął go ogromny budynek mieszkalny.

Jednodniową akcję wymyśliło Stowarzyszenie Saska. Wówczas jeszcze nieformalne, zarejestrowane rok później.

– Zrobiliśmy tę akcję za zero złotych – opowiada Dorota Piwowarska, która założyła Stowarzyszenie Saska wspólnie z przyjaciółmi z liceum. – Ludzie za darmo udostępniali nam prąd, a miejscowe sklepy podarowały ciastka, którymi częstowaliśmy uczestników.

Wszyscy jesteśmy sąsiadami

W tym samym tygodniu Dorota i jej przyjaciele, między innymi Michał i Magda Jeleń, członkowie Stowarzyszenia, pojawili się na przystankach komunikacji miejskiej na Saskiej Kępie z mini studiami foto. W ramach akcji „Przystań na przystanku” prosili przechodniów, by usiedli na krześle i pozowali z kartkami, na których napisali skąd i dokąd jadą. Ze zdjęć zmontowali wystawę dokumentującą mapę ruchu w dzielnicy. Pokazali ją w Parku Skaryszewskim. Ale nie tylko o wystawę chodziło.

– W małych miejscowościach i na wsiach przystanek to główne miejsce spotkań. W Warszawie, choć na przystankach spędzamy tak dużo czasu, to przestrzeń odspołeczna – tłumaczy Dorota.

Akcje kinowa i przystankowa były elementem projektu „Saski Meksyk”. Złożyło się na niego jeszcze siedem wydarzeń, choćby szukanie cudów dzielnicy, czy „Wspomnik”.

– Mieliśmy stanowiska przy różnych pomnikach na Saskiej Kępie. Zbieraliśmy tam wspomnienia mieszkańców dzielnicy – opowiada Dorota. – Dawaliśmy im czyste kartki, niewielkie, by wymusić skondensowanie wspomnień związanych z daną przestrzenią. Okazywało się, że przy naszych stolikach spisywali obok siebie wspomnienia ludzie, którzy chodzili razem do szkoły albo ich mamy się znały.

Wszystkie akcje były oparte na prostym pomyśle i wciągały do działania ludzi mieszkających na Saskiej Kępie. Cel też był prosty: stworzyć niecodzienną sytuację w przestrzeni publicznej, a zarazem pretekst, by ludzie się na chwilę zatrzymali, spędzili ze sobą trochę czasu. Chcieli prowokować odradzanie i tworzenie nowych relacji społecznych, nawiązanie sąsiedzkiej więzi w dzielnicy. Udawało się.

Szczęściara

Dorotę, współzałożycielkę Stowarzyszenia Saska i jedną z animatorek akcji „Saski Meksyk” w kilku słowach można opisać tak: warszawianka (z urodzenia i wyboru), przed trzydziestką, działaczka kulturalno-społeczna, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej (pisze o przestrzeniach publicznych po katastrofie, a dokładnie o obozie koncentracyjnym Auschwitz i miejscu po zburzonych wieżach WTC), Saskokępianka. Interdyscyplinarna.

– Myślę, że coraz więcej jest ludzi, którzy chcą się rozwijać w różnych dziedzinach. Zależy mi, żeby łączyć teorię z praktyką – mówi.

Saska Kępa to dokładnie dwie trzecie życia Doroty. Niskie, dwupiętrowe kamienice i jednorodzinne domy, zachowany charakter dzielnicy budowanej w dwudziestoleciu międzywojennym w duchu modernizmu.

Jej integralną częścią jest Park Skaryszewski, powstały w latach 1905–1922 według projektu planisty i ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora.

Pierwsze dziewięć lat Dorota spędziła na Żoliborzu, także przedwojennym, o wyrazistym charakterze, ale jednak mniej kameralnym. Potem rodzice z jednopokojowej żoliborskiej klitki przeprowadzali się do większego mieszkania. Wybrali Saską Kępę. Tu Dorota chodziła do liceum. Szkoła, choć publiczna, duży nacisk kładła na szeroki rozwój i swobodę artystyczną uczniów. Był szkolny teatr, chór młodzieżowy, wraz z przyjaciółmi Dorota prowadziła w harcerstwie grupę zuchową, zarażając dzieciaki fotografowaniem, teatrem i śpiewaniem.

– Jestem szczęściarą – mówi – w dzieciństwie i młodości trafiłam na ludzi, którzy mnie zachęcili, by nie stać w miejscu i szukać swojej drogi.

Teraz rodzice osiedli pod miastem, ale Dorota jest wierna Saskiej. Z narzeczonym Pawłem Ogrodzkim, fotografem i animatorem kultury – żoliborzaninem – postanowili zamieszkać właśnie tu. Jeden z powodów, żeby wybrać Saską, jest prozaiczny, ale dla nich istotny: przez cały sezon wiosenno–letnio–jesienny poruszają się po dzielnicy i całej Warszawie rowerami. – To dla nas nie tylko środek transportu, ale styl życia. A z Saskiej jest bardzo blisko do centrum. Ale dla nas przestrzeń, w której żyjemy, jest przede wszystkim przestrzenią budowaną społecznie – tłumaczy Dorota. – Liczą się nie tylko ładne budynki i piękne drzewa w okolicy. Także siatka relacji społecznych, nie tylko poziomie osobistym, ale także instytucji i organizacji, które tutaj działają i z którymi współpracujemy. Kępa Cafe, Stowarzyszenie Saska, dom kultury, który powstaje. Saska Kępa to dla nas przestrzeń nasycona znaczeniami i możliwościami, którą sami chcemy współtworzyć.

Dom kultury nie jest bury

Od marca zeszłego roku Dorota działa na rzecz dzielnicy w ramach nieformalnego kolektywu Saski Trójkąt. Do grupy należą członkowie Stowarzyszenia Saska i innych lokalnych organizacji, miejscowi działacze, artyści i zwykli mieszkańcy. Dołączyć zresztą może każdy. Pracują wspólnie nad pomysłami, jaką rolę powinno spełniać lokalne centrum kultury (budynek już stoi w trójkącie, który tworzą ulice Wersalska i Brukselska, stąd nazwa kolektywu). Czym ma być? Dla mieszkańców, a nie tylko dla swoich twórców i władz dzielnicy.

– Chcemy, by naprawdę służyło dzielnicy – opowiada Dorota. – W ramach otwartych konsultacji społecznych na temat przyszłego kształtu centrum wymyśliliśmy na przykład ideę „Młynka do kawy”. Chodzi o stworzenie miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może przyjść ze swoim pomysłem i zrealizować go z fachową pomocą animatorów. Przedstawiliśmy ten pomysł władzom dzielnicy. Na początku rozmowa nie była łatwa. Mamy jednak poczucie, że z każdym kolejnym spotkaniem wypracowujemy wspólny język.

Ale urzędnicy to urzędnicy. Najważniejsze, by do dyskusji wciągnąć samych mieszkańców. Jak?

„Dom kultury nie jest bury”, „Dom kultury = różnorodność”, „Dom kultury = spotkania, dialog, zabawa + edu”. Kartki z takimi i innymi hasłami trzymają mieszkańcy Saskiej Kępy na zdjęciach zrobionych przez członków Saskiego Trójkąta. Kobiety, mężczyźni, pary, młode i mniej młode pozują na tle zaprojektowanego przez rzeźbiarkę Anię Barlik stoiska–sześcianu z żółtych taśm. Jest wrzesień 2010, drugie święto Saskiej Kępy. Stanowisko Saskiego Trójkąta stanęło tuż obok miejsca, gdzie rok wcześniej Stowarzyszenie Saska postawiło leżaki i ekran. Oprócz zdjęć, z których powstaną plakaty, członkowie Trójkąta montują film – sondę uliczną na temat celów domu kultury, który będą pokazywać w sklepach i kawiarniach.

Największy problem? Dorota mówi o działaniu w „przestrzeni naiwności”. Ale zaraz poprawia się, że raczej idealizmu.

– Wierzymy, że grupa ludzi, którym zależy, mają pomysły i doświadczenie w tworzeniu projektów społeczno-artystycznych powinna mieć szansę zrobić coś w takim miejscu jak dom kultury. To miejsce potrzebuje nas, a my jego. Taka dwustronna korzyść. Dlatego wolimy nie myśleć, jakie są przeszkody, nasze złe doświadczenia z podobnymi miejscami, ale koncentrować się na tym, że zestaw my plus to miejsce zadziała.

Do ogłoszonego w tym roku konkursu na dyrektora centrum zgłosili swoją kandydatkę. Wyniki powinny być znane lada dzień, ale niezależnie od nich chcą włączyć się w tworzenie nowego miejsca. Najważniejsze punkty ich programu to dynamiczny i laboratoryjny charakter ośrodka oraz jego demokratyczność (chcą m.in., by dyrektora wspierała kilkuosobowa rada programowa złożona ze specjalistów z różnych dziedzin).

Balans to klucz

– Trudności w pracy animatorki? – pyta Dorota – Raczej wyzwania i nieoczywistości, które bardzo lubię. Najtrudniejsze jest chyba znalezienie balansu. W pracy w przestrzeni publicznej, z amatorami największe wyzwanie to znalezienie równowagi między własną wizją, a wrażliwością i umiejętnością wsłuchania się w to, czego chcą ludzie, o czym marzą, czym żyją, co może być dla nich ważne.

No i jeszcze brak czasu, gdy realizuje się projekty. Intensywność działania jest zdaniem Doroty bardzo ważna, ale trzeba też umieć powiedzieć sobie stop, odpocząć.

– To praca, która wkracza w życie – mówi. – Nie jest tak, że z niej wychodzisz i tego dnia już nie pracujesz. Balans to dla mnie słowo klucz.

Dorota przyznaje też, że w Polsce brakuje jej dobrych rozwiązań systemowych dla współpracy między władzami a organizacjami pozarządowymi.

– Nie chodzi o to, że ktoś ma złą wolę – mówi. – Ale przy pomocy zdalnego, odgórnego sterowania trudno ogarnąć rzeczywistość tak różnorodną, jak w Warszawie. Z drugiej strony sami animatorzy nie do końca wiedzą, jak przebić się ze swoimi pomysłami do decydentów. Może brakuje nam praktyki porozumienia, bo jesteśmy młodym społeczeństwem obywatelskim?

Tworzyć, nie walczyć

W tym roku Święto Saskiej Kępy odbyło się w maju. Saski Trójkąt nie wziął w nim udziału.

– Powiem szczerze. Nie chcieliśmy załatwiać tych wszystkich formalności związanych z dostaniem miejsca pod stoisko, a potem stać między kolczykami a watą cukrową – mówi Dorota. – Za dużo to pochłania energii. Ale nie negujemy tego festynu. Rozmawiałam z ludźmi z pokolenia moich rodziców, którzy powiedzieli, że chcą takiego wydarzenia. Doszliśmy do wniosku, że nie warto walczyć z czymś, co już jest. Lepiej wykreować coś nowego.

Wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi i grupami nieformalnymi postanowili zorganizować Saska Expo – alternatywne święto dzielnicy.

W drugą sobotę czerwca przez cały dzień odbywały się spotkania, dyskusje i akcje. W różnych miejscach, bo w projekt włączyły się lokalne kawiarnie i knajpy – m.in. Kępa Cafe, Francuska 30, Prosta historia, Uwolnić Matkę, Baobab, galerie – Milano, Czułość, Dom Funkcjonalny i księgarnie – Bajbuk i Efka.

Dorota wyjątkowo nie angażowała się w organizację Saska Expo.

– Ala i Kasia z Kępa Cafe zakazały mi tego ze względu na mój ślub za kilka tygodni – śmieje się.

Warszawa i reszta świata

Dorota czuje, że Warszawa to jej miejsce. Nawet gdyby wyjechała na jakiś czas, chciałaby tu wrócić.

– Charakterystyczne dla Warszawy jest to, że tworzą ją nie tylko miejsca, ale i wydarzenia – mówi. – Tu efemeryczność i tymczasowość jest normą.

Październik w Warszawie to, na przykład, aż szesnaście festiwali. Jej zdaniem Warszawa pod tym względem rozpieszcza. Co prawda, tutejsze inicjatywy kulturalne są różnej jakości, ale to też dobrze. Bo kultura jest demokratyczna, każdy ma w niej prawo głosu.

Na Warszawie świat się jednak nie kończy. – W lecie chcemy z Pawłem na południu Włoch zrealizować projekt antropologiczno–reporterski – opowiada Dorota. A dalej? – Nowy Jork. Oboje marzymy, by tam pojechać. To miasto powinien zobaczyć każdy, kto chce się zajmować tym, co my.

Na razie, choć ciągle w Polsce, jest trudno uchwytna. Pod telefonem tylko wieczorami. Ciągle w ruchu – prowadzi warsztaty, uczestniczy w spotkaniach, domyka projekty, pisze o teatrze. Działanie napędza ją i definiuje. W nim nabiera energii. Każdy projekt, który robi, bierze się z pasji. Zgodnie z dewizą: „nie da się inspirować innych, jeśli samemu nie jest się do czegoś zapalonym”.

Agnieszka Wójcińska

Tekst (i towarzysząca mu ankieta) jest częścią cyklu reportaży opisujących oddolne inicjatywy kulturalno-społeczne w różnych polskich miastach. Został napisany specjalnie dla EKK w ramach Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu w Warszawie.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: Warszawa, Instytut Reportażu, Polska Szkoła Reportażu, Saska Kępa, Stowarzyszenie Saska, Agnieszka Wójcińska,

 1. Buy oem Software2012-02-11 03:30:13

  Yt7DgM Of course, I understand a little about this post but will try cope with it!!....

 2. cheap oem software2012-02-12 13:26:12

  xbAIM8 Not bad post, leave it at my bookmarks!...

 3. esalerugs coupons2012-02-13 15:07:19

  I almost accidentally visited to this site, but stayed here for a long time. Stayed because everything was very interesting. Surely will share with all my friends!....

 4. cheapoair promo code2012-02-13 15:28:58

  It`s really useful! Looking through the Internet you can mostly observe watered down information, something like bla bla bla, but not here to my deep surprise. It makes me happy..!!

 5. how to get facebook fans free2012-02-13 15:50:38

  Honestly, not bad news!....

 6. Voorhees NJ personal trainer2012-02-13 16:35:38

  I read and feel at home. Thanks the creators for a good resource..!!

 7. uAisaMJed2012-04-08 13:57:45

  studio navigo - usunęłam tylko ten jeden yjedny komentarz, ponieważ dbam o uczucia innych osf3b, niezależnie od tego, czy tymi osobami są klienci, czy przyjaciele, czy rodzina, czy ktoś zupełnie nieznajomy.broni jako takiej nie znoszę wręcz organicznie, odrzuca mnie. nie znoszę niczego, co może zranić drugiego człowieka a słowami możesz zranić dużo bardziej niż nienabitą bronią, ktf3rą przez chwilę ktoś się bawił na sesji. to w Twoich słowach była prawdziwa, ostra amunicja. the pen is mightier niż the sword, jak mf3wią Anglicy. proszę, nie zapominaj o tym.co do treści i przesłania niektf3re zdjęcia nie muszą ich mieć. treść jest niezbędna w reportażu/dokumencie i w portrecie, ktf3ry nie jest portretem typu 'beauty'. w sesji jest miejsce na brak przekazu, na zabawę, beztroskę, dystans, wzięcie czegoś w nawias. sesja jest z założenia trochę teatralna. rf3żne rodzaje fotografii mają rf3żne założenia i rf3żne cele, a kiedy rodzaje fotografii zaczynają nam się mieszać, rodzą się nieporozumienia.

 8. 2012-04-08 13:57:48

 9. 2012-04-09 13:06:28

 10. 2012-04-09 16:06:06

 11. 2012-04-11 01:20:07

 12. 2012-04-13 17:49:54

 13. uhfnlJYyVJgOSTFevXj2012-05-24 13:54:45

  - Hi NeilWe met on the Krakowskie Przedmiescie street. You were there with Dorota and Michal. I see that Warsaw tour was big fun for You. Great Pics!Greet

 14. uhfnlJYyVJgOSTFevXj2012-05-24 13:54:51

  - Hi NeilWe met on the Krakowskie Przedmiescie street. You were there with Dorota and Michal. I see that Warsaw tour was big fun for You. Great Pics!Greet

 15. 2012-05-24 13:54:54

 16. vNWVajde2012-05-27 02:48:44

  nigel dunkley - Oh Will Army life for a qeatrur of a century Desert Shield and Storm, IRA terrorist victims, gruesome things on a regular basis none made my eyes fill quite the way they did reading that. You are a quite extraordinary person with a gift of astute perception of the human soul and a gift of expressing it in a heart-touching way. Not bad for a colonial yank! And Carol, well you summed it up better than any of the rest of us could. God was having an inspired day when you two found each other.A propos having a deep and powerful experience such as yours to relate and a gift for coherent and engaging monologue (note non-colonial spelling here), you remind me of Pliny and what he had to say about people like you: Equidem beatos puto quibus deorum munere datum est: aut facere scribenda aut scribere legenda: beatissimos vero quibus utrumque He wrote that little gem in a letter to his pal Tacitus and he meant those who have have experienced something in life worth writing about are fortunate: those who can write something worth reading are fortunate, but the most blessed of all are those to whom it is given to have both That's you.

 17. 2012-05-27 02:48:48

 18. 2012-05-27 23:49:00

 19. 2012-05-28 04:34:53

 20. 2012-05-29 08:11:25

 21. 2012-05-29 12:42:41

 22. gateway computer support2012-06-26 14:53:58

  Whats up! I just want to give an enormous thumbs up for the good data you have here on this post. I will probably be coming back to your blog for more soon.

 23. Seo Service2012-11-26 13:34:32

  QNLqss Im grateful for the blog article.Really thank you! Will read on...

 24. 2012-11-26 13:34:34

 25. 2012-12-22 03:15:37

 26. 2013-01-07 13:08:26

 27. pills for lose weight2013-01-31 18:23:57

  PinPzz Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Great.

 28. 2013-01-31 18:23:59

 29. 2013-02-24 04:24:56

 30. clomid no prescription 2013-02-28 01:18:05

  W27gnD Thanks-a-mundo for the blog.

 31. 2013-02-28 01:18:07

 32. http://1buyviagrahere.com/2013-03-02 18:45:00

  3qsSHh Im obliged for the blog article. Want more.

 33. 2013-03-02 18:45:02

 34. viagra discount2013-03-02 23:20:50

  I think this is a real great article post.Much thanks again. Awesome.

 35. buy discount viagra2013-03-02 23:20:54

  Say, you got a nice blog.Thanks Again. Really Great.

 36. buy discount viagra online2013-03-03 10:13:34

  1WDwEm Fantastic article post. Awesome.

 37. 2013-03-03 10:13:36

 38. amazing site2013-03-03 14:04:56

  7rjtjF Thanks so much for the article post. Keep writing.

 39. 2013-03-03 14:04:58

 40. Viagra on line no perscription2013-03-04 23:45:30

  I am so grateful for your article post.Really thank you! Fantastic.

 41. Buy Viagra online without prescription2013-03-05 03:29:30

  I really liked your article post.Really thank you! Will read on...

 42. 24option2013-03-05 16:39:26

  Really informative article.Much thanks again. Awesome.

 43. alternatives to zoloft2013-03-06 04:45:31

  Thanks so much for the article. Want more.

 44. order proscar online2013-03-06 04:46:10

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Want more.

 45. best price levitra2013-03-06 18:02:43

  Wow, great blog article.Thanks Again.

 46. TdotkhjDaEmw2013-03-06 22:02:23

  Wonderfull post!
  Thank you! Will read again and again.

 47. HegdPjHJbrX2013-03-08 01:55:10

  Im thankful for the blog post. Will read on...

 48. dJNICmqfkSUzyG2013-03-08 12:38:00

  Thanks again for the blog article.Thanks Again. Cool.

 49. viagra online2013-03-11 23:56:06

  Great, thanks for sharing this article.Really thank you! Really Great.

 50. buy viagra2013-03-11 23:56:08

  I think this is a real great article.Really looking forward to read more. Want more.

 51. DtIDbiwDti2013-03-12 06:10:33

  I really like and appreciate your article.Really thank you! Cool.

 52. buy viagra online2013-03-13 08:02:30

  Thanks-a-mundo for the blog article.Much thanks again. Want more.

 53. viagra online2013-03-13 08:02:33

  I value the article. Fantastic.

 54. viagra no prescription2013-03-13 08:02:35

  I truly appreciate this blog.Really thank you! Much obliged.

 55. buy cheap viagra2013-03-13 12:07:35

  Wow, great blog article.Really thank you! Much obliged.

 56. viagra online2013-03-13 12:07:37

  I am so grateful for your post.Really thank you! Keep writing.

 57. bookmaring service2013-03-13 17:29:33

  17QbZM Very neat article post. Cool.

 58. 2013-03-13 17:29:35

 59. social bookmarks2013-03-14 15:47:31

  KSTYpf A round of applause for your article.Really thank you!

 60. 2013-03-14 15:47:35

 61. ZtMwXDoOoyuUFIGtHuu2013-03-15 04:15:06

  Enjoyed every bit of your blog post.Thanks Again. Really Cool.

 62. bookmarks2013-03-15 07:03:04

  6FIGHc A round of applause for your blog post. Want more.

 63. 2013-03-15 07:03:06

 64. buy cipro2013-03-15 17:37:11

  Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Great.

 65. ciprofloxacin 500mg2013-03-15 18:52:06

  I really enjoy the article.Really thank you! Much obliged.

 66. generic viagra without a prescription2013-03-15 19:15:33

  Thanks again for the blog.Really looking forward to read more. Really Great.

 67. generic viagra without a prescription2013-03-15 20:31:16

  Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 68. generic cialis no prescription2013-03-15 20:54:26

  Very good article.Really thank you! Really Great.

 69. generic cialis no prescription2013-03-15 22:10:31

  Thanks a lot for the blog article.Much thanks again. Awesome.

 70. 20mg levitra2013-03-15 22:33:51

  Thanks for the blog post.Thanks Again. Great.

 71. no prescription2013-03-15 23:50:48

  wow, awesome blog.Really thank you! Fantastic.

 72. no prescription2013-03-16 01:59:26

  wow, awesome post.Thanks Again. Fantastic.

 73. cheap cialis2013-03-16 10:22:36

  Hey, thanks for the blog article.Much thanks again. Cool.

 74. generic viagra2013-03-16 15:17:00

  A big thank you for your blog.Really thank you! Keep writing.

 75. buy cipro2013-03-16 20:10:46

  I truly appreciate this post.Really thank you! Cool.

 76. Social bookmarks2013-03-20 18:50:08

  GUsr3T Im thankful for the post.Much thanks again. Awesome.

 77. 2013-03-20 18:50:12

 78. 2013-03-29 20:10:56

 79. 2013-04-08 18:49:38

 80. buy social bookmarks2013-04-28 18:30:22

  fETVKu Im grateful for the blog article.Really thank you! Really Cool.

 81. 2013-04-28 18:30:24

 82. 2013-04-28 22:00:24

 83. Social bookmarks2013-04-29 19:07:36

  yFDU2H Very informative article.Really looking forward to read more. Cool.

 84. 2013-04-29 19:07:39

 85. 2013-05-01 11:45:51

 86. good seo2013-05-25 07:45:17

  1taTLl Im grateful for the blog.Thanks Again. Much obliged.

 87. 2013-05-25 07:45:20

 88. good seo2013-05-26 00:20:33

  1QEB6h I loved your blog.

 89. 2013-05-26 00:20:36

 90. 2013-05-26 07:11:33

 91. seo service2013-05-27 22:43:49

  pcBW4N Thank you ever so for you article.Really thank you! Really Great.

 92. 2013-05-27 22:43:53

 93. seo service2013-05-28 09:34:36

  TDGYzQ I loved your blog post.Thanks Again. Fantastic.

 94. 2013-05-28 09:34:39

 95. 2013-06-01 19:17:16

 96. best social bookmarks2013-06-19 23:27:43

  yB8qaC Thanks for the blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 97. 2013-06-19 23:27:53

 98. 2013-06-29 01:20:52

 99. news and many more2013-07-04 17:08:01

  bUigAr Great blog article.Really thank you! Fantastic.

 100. 2013-07-04 17:08:03

 101. COjVSQCNNyxICBOQmio2013-07-24 11:00:23

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 102. QGoQFzjMBZ2013-07-25 13:06:06

  I value the blog post.Much thanks again. Really Cool.

 103. news2013-07-26 12:59:10

  PERsnA Major thankies for the post.Much thanks again. Great.

 104. 2013-07-26 12:59:12

 105. 2013-07-29 17:36:18

  Dorota Danny - Thank you so much Buffy & Dallas! Both of you are so incredibly taelnted.We had so much fun that evening and we love our photos.THANKS AGAIN!

 106. 2013-07-29 17:36:20

 107. best news2013-08-02 17:04:20

  3UJp6Q Im thankful for the blog post.Much thanks again. Cool.

 108. 2013-08-02 17:04:23

 109. 2013-08-06 16:58:45

 110. great link buildng2013-08-19 13:47:40

  fPTpWi Great, thanks for sharing this post.Much thanks again. Really Great.

 111. 2013-08-19 13:47:42

 112. great link buildng2013-08-20 00:51:53

  RHEVnU Say, you got a nice post.Really thank you! Want more.

 113. 2013-08-20 00:51:55

 114. great seo service2013-09-04 06:12:49

  AFomBU A big thank you for your post.Much thanks again. Awesome.

 115. 2013-09-04 06:12:51

 116. link building2013-09-08 08:18:41

  en93th I am so grateful for your article.Really thank you! Much obliged.

 117. 2013-09-08 08:18:43

 118. online business2013-09-12 00:59:18

  ataC0b I loved your article. Really Great.

 119. 2013-09-12 00:59:20

 120. make money online2013-09-13 15:03:01

  YOhF1d Awesome blog article. Want more.

 121. 2013-09-13 15:03:03

 122. pro link building2013-09-24 22:32:17

  VVtC7q Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Great.

 123. 2013-09-24 22:32:19

 124. check out these guys!2013-10-15 18:12:01

  SBnnqK I think this is a real great post.Thanks Again. Really Great.

 125. 2013-10-15 18:12:04

 126. check out these guys!2013-10-16 14:51:17

  twDQVV Awesome article post.Much thanks again. Great.

 127. 2013-10-16 14:51:19

 128. link building2013-10-24 21:27:12

  WmZ3c7 Great, thanks for sharing this article post.Thanks Again. Awesome.

 129. 2013-10-24 21:27:16

 130. link building2013-10-25 23:08:46

  xiaeCs I loved your blog article.Much thanks again. Great.

 131. 2013-10-25 23:08:48

 132. smashing top seo2013-10-31 08:39:17

  MKF0IT Fantastic blog post.Really thank you! Really Cool.

 133. 2013-10-31 08:39:19

 134. great things to know2013-11-18 12:44:29

  CMKkYL Major thanks for the blog.Really looking forward to read more.

 135. 2013-11-18 12:44:32

 136. great things to know2013-11-18 14:22:48

  nga79c Muchos Gracias for your blog. Will read on...

 137. 2013-11-18 14:22:51

 138. check this out2013-12-15 07:56:56

  p2MVON Very informative post.Really looking forward to read more.

 139. 2013-12-15 07:56:58

 140. 2013-12-20 00:33:27

  I swear if they make the baby a Grimaldi Gah. It's surely Chuck's imo becsaue JS 2.0 said that for Chuck this season will start an evolution towards maturity becsaue of something that happens to him. A baby and fatherhood could really be the thing JS was talking about. I don't see anything else that could work, becsaue people like Chuck that aren't good at taking care of other people can learn to do so having responsibilities they can't run from. One is the dog. The dog is symbolic becsaue is like a baby. It dies if he doesn't give it food or water. If you can't cure a dog anymore tho you can give it to someone, but meanwhile, you have already set up a changing process in you becsaue you kept feeding someone who could only depend on you. With a baby is similiar, just that the baby will grow and talk and give you more satisfactions as a caregiver, becsaue a son/daughter is everything. Also, since we know Chuck has had issues with his father/mother, become a father himself could show him he can be different, he can give love to his baby. I can't wait for the moment we'll know who the daddy is *crossing fingers*

 141. 2013-12-20 00:33:30

 142. 2013-12-20 21:26:48

 143. 2013-12-21 13:15:13

 144. 2013-12-25 21:39:32

 145. check it out2014-01-09 08:55:19

  HkhLfv Fantastic article.Thanks Again. Cool.

 146. 2014-01-09 08:55:24

 147. awesome things!2014-02-04 12:28:11

  pbs8Fk Thanks so much for the blog article.Thanks Again. Want more.

 148. 2014-02-04 12:28:14

 149. awesome things!2014-02-28 18:16:25

  H1Q2Ec Im obliged for the blog post. Great.

 150. 2014-02-28 18:16:28

 151. cezar782014-03-03 02:25:46

  I love to read you website

  betting.pw

 152. 2014-03-05 22:40:34

 153. 2014-03-10 23:24:07

 154. 2014-03-14 16:25:42

 155. seo for cheap2014-03-22 17:17:54

  LObYML Very informative blog article.Really looking forward to read more. Will read on...

 156. seo for cheap2014-04-01 14:38:05

  WrZ5jZ Im thankful for the article.Really thank you! Much obliged.

 157. 2014-04-01 14:38:07

 158. stunning seo guys2014-04-18 13:15:40

  mqVIO4 Thank you ever so for you post. Will read on...

 159. 2014-04-18 13:15:42

 160. check it out2014-04-18 19:00:37

  VF1Bd9 A round of applause for your blog article.Really thank you! Great.

 161. 2014-04-18 19:00:40

 162. best prices2014-05-11 11:00:36

  yEwFif Thanks for the article.Much thanks again. Much obliged.

 163. 2014-05-11 11:00:38

 164. best prices2014-05-12 13:49:46

  junOiI Great blog. Great.

 165. 2014-05-12 13:49:48

 166. best seo company2014-06-04 21:48:19

  PPbGkU Fantastic blog. Will read on...

 167. 2014-06-04 21:48:21

 168. cheap seo services2014-06-17 16:43:54

  jOxmL3 I appreciate you sharing this post. Great.

 169. 2014-06-17 16:43:57

 170. 2014-07-22 13:40:27

 171. 2014-10-15 03:34:33

 172. 2014-10-15 04:52:49

 173. 2014-10-15 07:54:29

 174. 2015-07-17 00:03:27

 175. 2015-07-17 12:28:50

 176. 2015-08-02 05:58:27

 177. 2015-08-06 10:59:51

 178. 2015-10-23 08:03:37

 179. 2015-10-24 22:32:21

 180. 2015-10-25 08:31:46

 181. 2016-01-11 23:55:11

 182. 2016-02-05 04:59:40

 183. 2016-02-07 06:41:22

 184. 2016-03-23 02:23:01

 185. 2016-04-12 12:25:50

 186. 2016-05-09 05:20:48

 187. 2016-05-11 22:57:10

 188. 2016-05-18 06:09:46

 189. 2016-05-30 21:00:12

 190. 2016-06-09 05:58:33

 191. 2016-06-13 21:22:23

 192. 2016-06-18 20:01:19

 193. 2016-06-23 09:27:11

 194. 2016-06-24 08:43:02

 195. 2016-07-05 21:35:43

 196. 2016-07-18 19:24:06

 197. 2016-07-21 17:35:55

 198. 2016-07-28 02:15:28

 199. 2016-08-13 04:37:16

 200. 2016-09-13 08:58:13

 201. 2016-10-12 09:37:33

 202. 2016-11-09 22:27:50

 203. 2016-12-06 02:09:32

 204. 2016-12-27 06:10:21

 205. 2017-01-15 23:48:33

 206. 2017-02-03 18:31:42

 207. 2017-05-12 02:26:18

 208. 2017-05-12 02:52:11

 209. 2017-05-12 03:15:17

 210. 2017-05-12 08:08:34

 211. 2017-05-17 12:26:30

 212. 2017-08-20 18:38:15

 213. 2017-09-04 07:47:03

 214. 2018-02-20 12:51:47

 215. john newmann2018-05-31 03:15:38

  pzRMdU Looking forward to reading more. Great blog article.Thanks Again. Keep writing.

 216. 2018-05-31 03:15:40

 217. 2018-12-10 03:35:32

 218. 2018-12-10 09:42:29

 219. 2018-12-13 08:46:08

 220. suba me2018-12-17 08:04:46

  NWFEdH Thanks so much for the blog.Much thanks again. Really Cool.

 221. 2018-12-17 08:04:48

 222. http://www.ridgelinetool.com/2018-12-24 12:46:10

  magnificent issues altogether, you just received a new reader. What would you recommend in regards to your submit that you just made some days ago? Any certain?

 223. ราคา&#2018-12-24 14:21:53

  Your style is unique in comparison to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this web site.

 224. to learn more2018-12-24 14:54:31

  I truly appreciate this post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 225. https://www.artros.org2018-12-26 13:09:36

  It as not that I want to replicate your web-site, but I really like the style and design. Could you tell me which style are you using? Or was it custom made?

 226. for more information2018-12-26 14:48:00

  Really informative blog.Thanks Again. Keep writing.

 227. Web Design San Diego2018-12-26 16:27:57

  Simply a smiling visitant here to share the love (:, btw great design. Make the most of your regrets. To regret deeply is to live afresh. by Henry David Thoreau.

 228. http://kingpoker99.site/news.php?id=27562018-12-26 18:05:27

  You have made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 229. colors for kids2018-12-26 19:45:37

  Really enjoyed this blog post.Really thank you! Really Great.

 230. Mca reviews2018-12-26 21:25:57

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!

 231. ayuda a ancianos a domicilio2018-12-26 23:07:58

  Perfectly indited articles , thankyou for information.

 232. Lung Detox2018-12-27 00:48:32

  lot and never manage to get anything done.

 233. https://www.brinkatlaw.com/landlord-tenant-attorne2018-12-27 02:27:21

  This unique blog is really educating and factual. I have found a bunch of helpful advices out of this source. I ad love to come back again and again. Thanks a bunch!

 234. Marine Supplies2018-12-27 04:08:43

  You made some decent points there. I did a search on the issue and found most individuals will agree with your website.

 235. more info2018-12-27 05:50:33

  wow, awesome post.Really thank you! Cool.

 236. Power Efficiency Guide PDF2018-12-27 07:33:33

  like they are left by brain dead people?

 237. IELTS preparation in Karachi2018-12-27 09:18:30

  You hevw broughr up e vwry wxcwkkwnr dwreikd , rhenkyou for rhw podr.

 238. My Face Gifts Review2018-12-27 11:12:18

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

 239. JDM2018-12-27 14:59:19

  There is evidently a bundle to know about this. I believe you made certain good points in features also.

 240. vidpochynok v karpatakh2018-12-27 17:20:08

  I was looking through some of your posts on this site and I think this web site is very informative! Keep putting up.

 241. this website2018-12-27 18:23:21

  This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks!

 242. this website2018-12-27 21:18:01

  This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Short but very precise info Thanks for sharing this one. A must read post!

 243. 2018-12-27 22:59:11

 244. ong thep luon day dien tron2018-12-27 23:00:56

  You can certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 245. visit website2018-12-28 00:01:52

  Where I come from we don at get much of this sort of writing. Got to look around all over the internet for such relevant pieces. I congratulate your effort. Keep it up!

 246. Click to read2018-12-28 03:44:14

  Wow, incredible blog structure! How lengthy have you been running a blog for? you made blogging glance easy. The full glance of your site is great, let alone the content!

 247. visit website2018-12-28 07:05:54

  recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.

 248. visit website2018-12-28 08:51:40

  Usually I don at read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, very nice post.

 249. https://389poker.online2018-12-28 10:35:37

  You have made some good points there. I looked on the net to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 250. visit website2018-12-28 12:20:15

  Well I really liked studying it. This information procured by you is very constructive for proper planning.

 251. visit website2018-12-28 14:01:18

  Would you make a list of all of all your public pages like

 252. visit this website2018-12-28 15:41:36

  Well I definitely liked reading it. This tip offered by you is very helpful for correct planning.

 253. click here2018-12-28 17:25:21

  Very good article! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the good writing.

 254. hamptonsite2018-12-28 19:09:00

  What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & help other users like its helped me. Good job.

 255. this content2018-12-28 20:52:32

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my blog something like that. Can I include a fragment of your post to my blog?

 256. my review here2018-12-28 22:36:56

  Thanks so much for the article post.Much thanks again. Much obliged.

 257. omlet arcade2018-12-29 00:45:42

  Thank you for your article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 258. webpage2018-12-29 02:47:19

  Is it only me or do a few of the responses look as if they are written by

 259. 2019-01-05 15:15:19

 260. 2019-01-05 19:12:26

 261. learn more2019-01-18 12:35:12

  I truly appreciate this post. I?аАТ’аЂа†ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thanks again

 262. alternative investments2019-01-19 19:53:12

  Thanks for sharing this great write-up. Very interesting ideas! (as always, btw)

 263. stock trading2019-01-21 11:07:31

  your site. You have some really great articles and I feel I would be a good asset.

 264. farfetch discount code2019-01-21 15:01:15

  You could definitely see your skills within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who aren at afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 265. Digital Marketing with a Viral Marketing Effect2019-01-21 17:07:43

  Wow! Thank you! I continually needed to write on my site something like that. Can I take a portion of your post to my blog?

 266. mau thiet ke biet thu dep hien dai2019-01-22 13:47:20

  va loans with bad credit How can I copyright all original content current and future on my website?

 267. mau nha ong dep 5 tang2019-01-22 13:55:44

  When I saw this page was like wow. Thanks for putting your effort in publishing this article.

 268. Du lich tau bien2019-01-22 17:39:22

  It as hard to come by well-informed people in this particular topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 269. Tattoo2019-01-22 22:25:41

  pretty valuable stuff, overall I consider this is really worth a bookmark, thanks

 270. Singapore Martial Arts2019-01-23 00:32:58

  Im thankful for the blog article.Much thanks again. Awesome.

 271. http://112.140.185.61/2019-01-24 13:12:36

  Im obliged for the article post.Much thanks again. Fantastic.

 272. daftar poker2019-01-24 15:30:11

  Really enjoyed this blog.Much thanks again. Fantastic.

 273. free apps for windows pc download2019-01-24 21:14:08

  Some really superb blog posts on this website , thankyou for contribution.

 274. pc games free download for windows 72019-01-24 21:37:15

  Really informative post.Much thanks again. Really Cool.

 275. free apps for windows pc download full2019-01-24 22:09:23

  Very interesting subject, regards for posting.

 276. free apps for pc download full2019-01-24 22:42:02

  Thank you for that high-quality content. I like your blog and I hope you will keep posting so often in soon future.

 277. lap dat camera gia re tai ha noi2019-01-25 01:20:38

  I went over this web site and I conceive you have a lot of excellent info, saved to favorites (:.

 278. tra cuu ma so thue2019-01-25 01:31:26

  Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 279. thong tin cong ty2019-01-25 01:52:49

  You ought to be a part of a contest for one of the best websites on the net. I will recommend this web site!

 280. http://expressiptv.com/2019-01-25 04:24:26

  You, my friend, ROCK! I found exactly the info I already searched everywhere and simply couldn at find it. What a great web site.

 281. IPTV UK2019-01-25 06:38:50

  Just wanna input that you have got a really great site, I enjoy the design and style it truly stands out.

 282. apk android download2019-01-25 09:55:19

  You made some clear points there. I looked on the internet for the topic and found most individuals will agree with your website.

 283. apps free download for pc latest2019-01-25 10:09:45

  Looking forward to reading more. Great blog article.Much thanks again. Really Cool.

 284. apps for pc download full version2019-01-25 10:19:41

  Thankyou for helping out, superb information.

 285. play2019-01-25 15:13:09

  Wow, incredible blog layout! How lengthy have you ever been blogging for? you make blogging look easy. The total glance of your web site is fantastic, let alone the content!

 286. Victoria secret models2019-01-25 17:30:54

  Im obliged for the blog article.Really thank you! Cool.

 287. Wendie2019-01-25 19:44:01

  Regards for helping out, fantastic info.

 288. Trina2019-01-25 21:55:38

  This particular blog is without a doubt cool and also informative. I have picked up a lot of handy tips out of it. I ad love to go back again and again. Thanks a bunch!

 289. port renfrew lodging2019-01-26 00:07:56

  Right from this article begin to read this blog. Plus a subscriber:D

 290. this website2019-01-26 02:19:54

  Only wanna remark that you have a very nice site, I love the style it really stands out.

 291. click here2019-01-26 04:31:23

  Your style is really unique in comparison to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this blog.

 292. rating2019-01-26 07:41:37

  I really liked your blog post.Much thanks again. Really Cool.

 293. girls2019-01-26 09:55:17

  Perfectly composed articles, Really enjoyed studying.

 294. Click here2019-01-28 08:01:12

  Some truly prize articles on this website , saved to fav.

 295. pequenas empresas2019-01-28 09:17:03

  the same niche. Your blog provided us valuable information to

 296. visit website2019-01-28 11:47:05

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply to your visitors? Is going to be back incessantly to inspect new posts

 297. Technology Networking Blogging2019-01-28 15:46:34

  Only wanna remark that you have a very nice site, I enjoy the layout it actually stands out.

 298. Successful tips2019-01-28 18:04:54

  Some genuinely prime articles on this website , saved to favorites.

 299. Hosting economico2019-01-28 20:21:25

  Whats up are using WordPress for your blog platform? I am new to the blog world but I am trying to get started and create my own.

 300. How To make money online in Nigeria without spendi2019-01-28 22:16:56

  I truly appreciate this blog article. Will read on

 301. aliexpress discount code2019-01-29 09:40:09

  You made some decent points there. I looked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 302. Hot and Trendy2019-01-29 13:05:58

  You have made some decent points there. I looked on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 303. Hens Parties2019-01-29 15:30:47

  I truly appreciate this article.Really thank you! Cool.

 304. free bitcoin mining2019-01-29 17:52:42

  if the roof needs to be waterproof and durable. For instance, a tear off will often be necessary.

 305. lowongan kerja2019-01-29 20:13:11

  Very informative blog article.Really looking forward to read more. Will read on...

 306. aliexpress discount coupon2019-01-29 23:15:24

  I?аАТ’аЂа†ll right away grab your rss as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you ave any? Please let me recognise in order that I may subscribe. Thanks.

 307. insurance quotes ca2019-01-30 15:21:48

  It will never feature large degrees of filler information, or even lengthy explanations.

 308. click here2019-01-30 17:40:38

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most guys will agree with your website.

 309. kratomcafe.com/maeng-da-kratom/2019-01-30 19:57:28

  It as not that I want to copy your internet site, but I really like the style and design. Could you tell me which theme are you using? Or was it especially designed?

 310. insurance quotes sf2019-01-30 22:12:43

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!

 311. aliexpress 2019-01-31 11:48:12

  You made some clear points there. I did a search on the subject matter and found most individuals will approve with your blog.

 312. cheap insurance quotes online2019-01-31 14:46:42

  No one can deny from the feature of this video posted at this web site, fastidious work, keep it all the time.

 313. insurance quotes sf2019-01-31 17:33:36

  Very good post. I certainly appreciate this website. Continue the good work!

 314. weight loss foods2019-01-31 21:55:46

  wonderful issues altogether, you simply received a new reader. What might you recommend in regards to your publish that you simply made some days ago? Any sure?

 315. Business Ladies2019-02-04 18:17:58

  Thanks-a-mundo for the post.Really looking forward to read more. Cool.

 316. this website2019-02-04 20:35:37

  Piece of writing writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write if not it is complex to write.

 317. fire extinguisher inspection2019-02-04 23:17:34

  Yay google is my queen assisted me to find this outstanding website!

 318. Waec expo2019-02-05 02:01:10

  Wow! This could be one of the most beneficial blogs we have ever come across on thesubject. Basically magnificent info! I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 319. Waec exam2019-02-05 04:15:38

  Your style is unique compared to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 320. best ps4 ark servers2019-02-05 06:32:50

  Tumblr article I saw a writer talking about this on Tumblr and it linked to

 321. immigration priority date2019-02-05 08:49:56

  Very interesting points you have remarked, thank you for posting.

 322. oral porn2019-02-07 16:18:36

  This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise information Thanks for sharing this one. A must read post!

 323. buy lol account2019-02-07 18:39:38

  Wow! I cant believe I have found your weblog. Very helpful information.

 324. buy fortnite costumes2019-02-07 21:01:04

  Very good article. I definitely appreciate this site. Thanks!

 325. Jordan 11 win like 82 for sale2019-02-07 23:18:11

  Really enjoyed this blog.Really thank you! Keep writing.

 326. Jordan 11 win like 82 for sale2019-02-08 09:43:11

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

 327. Cheap Wordpress hosting2019-02-08 11:55:06

  Whoa. That was a fantastic short article. Please keep writing for the reason that I like your style.

 328. click here2019-02-08 13:00:38

  pretty practical stuff, overall I consider this is worth a bookmark, thanks

 329. tulum real estate2019-02-08 17:00:35

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 330. for more information2019-02-11 10:34:58

  that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often

 331. to learn more2019-02-11 12:52:38

  Really appreciate you sharing this blog post.Much thanks again. Awesome.

 332. rolex replicas2019-02-11 15:12:55

  incredibly nice post, i certainly love this website, persist in it

 333. Open heaven2019-02-11 17:32:28

  wow, awesome blog article.Really thank you! Awesome.

 334. Ilse2019-02-11 19:49:22

  There is evidently a bundle to identify about this. I suppose you made certain good points in features also.

 335. trademark objection reply2019-02-11 22:02:55

  This is my first time pay a quick visit at here and i am in fact happy to read everthing at alone place.

 336. Used Cars For Sale In Ma2019-02-18 12:59:29

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.