wolna strefa / strefa NGO

Instytut Reportażu: Oswoić miasto - ankieta

AAA

Agata Zysiak, twórczyni łódzkiego Stowarzyszenia Topografie, bohaterka tekstu Agaty Listoś „Oswoić miasto" odpowiada na pytania opracowane przez studentów Polskiej Szkoły Reportażu.

Jestem… oddziaływaniem, tworzeniem, wektorem sił.

Robię… tak, potwierdzam, nie znoszę zastoju.

Byłam… za szybka, zwalniam.

Będę… kontynuować, spokojniej i lepiej, bo cały czas mam na to ochotę i energię.

Kultura to… okulary, przez które patrzymy na świat.

Polska to… mój kraj urodzenia i wychowania, obciążenia i szanse.

Europa to… użyteczny konstrukt, klamra spinająca kulturę, dziedzictwo tożsamości.

Moja okolica zaczyna się… od mojego domu, po wszystkie oswojone miejsca.

Moja okolica kończy się… tam, gdzie nie jestem już u siebie.

To co robię jest ważne… kiedy ja i moje otoczenie się co do tego zgadzamy; kiedy czuję, że to co robię ma sens; kiedy widzę, że mam wpływ na rzeczywistość, nawet mikroskopijny.

Film, który zrobił na mnie ostatnio wrażenie to… „Lodz symphony” Petera Huttona, film niemy, który sprowadziliśmy z Ameryki na festiwal Miastograf 2010. Szesnastomilimetrowa taśma, słychać stukot klatki po klatce w ciemnym kinie. To jest spojrzenie Amerykanina na Łódź lat 90–tych, dzięki któremu możemy oglądać po latach swoje miasto cudzymi oczami.

Książka, która zrobiła na mnie ostatnio wrażenie to… „Manifest komunistyczny”, ważna pozycja, opisuje kluczowe dla nowoczesności przemiany. Większość tekstów o nowoczesności, chcąc nie chcąc z niego czerpie, choć niektórzy bardzo nie chcą się do tego przyznać

Największy wpływ wywarli na mnie… ci, których spotkałam: uczyli mnie poznawania świata, pokazywali, jak sami nań patrzą. Jesteśmy tymi, którymi się otaczamy.

W ciągu tego roku chciałabym… dalej, lepiej, spokojniej rozwijać to, co zaczęłam, żeby nasz Miejski Punkt Kultury Prexer–UŁ zaczął działać pełną parą, żebyśmy stali się instytucją. A w życiu osobistym, żeby nic się nie zmieniało.

Za pięć lat chciałabym… żeby przypadkiem jeszcze nie było końca świata.

Ankieta jest uzupełnieniem tekstu Agaty Listoś „Oswoić miasto", będącego częścią cyklu reportaży opisujących oddolne inicjatywy kulturalno–społeczne w różnych polskich miastach. Cykl powstał specjalnie dla EKK w ramach Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu w Warszawie.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: Instytut Reportażu, Polska Szkoła Reportażu, Łódź, Stowarzyszenie Topografie, Agata Zysiak