wolna strefa / strefa NGO

Wałbrzych: Podwójna dawka energii

AAA

Instytut Reportażu

Na początku mówiłyśmy ludziom, że robimy gimnastykę dla seniorów, bo do teatru nikt by nie przyszedł - mówi Wanda Radłowska, współzałożycielka wałbrzyskiego Teatru Tańca Dawka Energii w tekście Justyny Pobiedzińskiej (Polska Szkoła Reportażu).

Rok 1981, Polska, Dolny Śląsk, Jawor. Wanda Radłowska, księgowa, lat 30, w szpitalu miejskim rodzi córkę Magdalenę.

Rok 2005, Polska, Dolny Śląsk, Wałbrzych. Wanda Radłowska, wciąż jeszcze księgowa, lat 55, przechodzi na wcześniejszą emeryturę.

Dzięki tym dwóm faktom w roku 2010 kilkadziesiąt starszych osób z Wałbrzycha zrobi teatr, którym zachwyci się Londyn.

Wanda i Magdalena Radłowskie -
w środku

Matka i córka razem piszą wnioski unijne, szukają sponsorów i nowych pomysłów. Tworzą swój teatr od początku do końca. Magda wymyśla teksty, robi choreografię, reżyseruje. Wanda zdobywa fundusze, organizuje scenę, widownię i aktorów. I tańczy. A z nią kilkudziesięciu wałbrzyskich emerytów. I młodzież.

LUDZIE LUBIĄ SIĘ BAWIĆ

Było tak: własną emeryturę Wandzie trudno było znieść. Chciała robić coś więcej niż tylko oglądać telewizję. Nic dziwnego, że nie potrafiła znaleźć sobie miejsca. Wcześniej pracowała na trzech etatach.

Trafiła do Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Została animatorką. Dzięki niej w mieście coś ruszyło: związkowcy zaczęli jeździć razem na wycieczki; były spartakiady sportowe, benefisy. Wanda zauważyła, że ludzie lubią się przebierać i śmiać. Kochają mikrofon i występy na scenie.

W tym czasie córka Wandy, Magdalena Radłowska, absolwentka animacji społeczno-kulturalnej Uniwersytetu Zielonogórskiego i Studium Tańca Współczesnego w Poznaniu, kończyła kolejną szkołę: Wydział Choreograficzny w londyńskim Middlesex University. Miała przygotować pracę dyplomową. Wpadła na pomysł, żeby zrealizować ją z emerytami z Wałbrzycha.

GIMNASTYKA DLA SENIORÓW

Magdalena: — Community dance to rodzaj tańca, którego nauczyłam się w Londynie. Widziałam, jak potrafi otwierać ludzi starszych, jak wielką dawkę energii daje. Chciałam spróbować, bo dla seniorów w Polsce nic się nie robi. Prawdę mówiąc nie za wiele też się dzieje w dziedzinie teatru tańca.

Wanda: — Zazdrościłyśmy Anglikom, że już od dwudziestu lat mają w Londynie teatr osób starszych: Company of Elders. Ludzie nieraz i dwa lata czekają, żeby się do niego dostać. A u nas? Kiedy zaczynałyśmy w Wałbrzychu, mówiłyśmy ludziom, że robimy gimnastykę dla seniorów, bo do teatru nikt by nie przyszedł.

Teraz już nikogo się nie da oszukać, bo Teatr Tańca Dawka Energii stał się w mieście bardzo znany.

Magdalena: — Przekonanie ludzi do projektu nie było trudne. Trzeba było tylko trochę czasu. Podszkoliłam mamę, otworzyła sekcję aerobiku dla znajomych kobiet. A że mama jest bardzo charyzmatyczną osobą, do grupy zaczęło się zapisywać coraz więcej osób. Nawet małżeństwa.

projekt "Seniorzy w akcji"

Mama prowadziła aerobik z elementami tańca i improwizacji. Po jakimś czasie grupa się zmniejszyła. Ale ci, którzy zostali, byli już gotowi, żeby stworzyć grupę artystyczną. Kiedy z mamą zdecydowałyśmy, że są gotowi, zaczęłam z nimi ćwiczenia aktorskie i tanecznie. Seniorom się podobało: ktoś młody, z doświadczeniem tanecznym, patrzy na nich nie jak na bezużytecznych starców, ale jak na osoby z ogromnym twórczym potencjałem. Wystarczyło wydobyć ten potencjał, reszta szła własnym rytmem.

LONDYN

Dziekan Wydziału Tańca, profesor Christopher Bannerman, przyjechał z Londynu do Wałbrzycha obejrzeć pracę dyplomową swej studentki. Był zachwycony „Poczekalnią”, wspólnym dziełem matki i córki. Powiedział, że umiejętność komunikowania emocji za pomocą ruchu jest u Wałbrzyszan większa niż u profesjonalnych tancerzy. Ich doświadczenie życiowe napędza ruch, którego młodzi tancerze muszą uczyć się latami.

Dzięki „Poczekalni” w roku 2008 powstał teatr. Dziś w Dawce Energii grają młodzi i starzy, czasem dziadkowie razem z wnukami.

Nawiązują się międzypokoleniowe przyjaźnie. Najmłodszy aktor ma 12 lat, najstarszy 79.

Ich pierwszym spektaklem był „Kom.post”, który zrealizowano w ramach projektu „Seniorzy w akcji”. Powstał ze wspomnień seniorów z czasów komunizmu. Aktorzy pojechali z nim do Londynu. Widownia na dwieście osób była pełna. Dostali owacje na stojąco. Nikt nie spodziewał się takiego sukcesu.

Teatr Dawka Energii w Londynie

INWAZJA w PRZESTRZEŃ

Dawka Energii atakowała też nieteatralne przestrzenie Wałbrzycha. Młodzi i starzy robili razem flashmoby i happeningi na targu, na ulicy, w parku i autobusie; w sumie 9 akcji. Ta „inwazja ruchem” w przestrzeń miasta przyczyniła się do popularności teatru.

Magdalena: — Działania w plenerze miały trochę inny charakter, niż nasz teatr. Przed każdym wyjściem w miasto pytałyśmy z mamą naszych aktorów, kto chciałby wziąć udział w akcji. Na początku część osób nie miała odwagi. Po kilku „atakach na przestrzeń” większość jednak do nas dołączyła.

We wrześniu 2010 razem z solistami z Poznania i Wrocławia, we współpracy z Filharmonią Sudecką, aktorzy Dawki Energii wzięli udział w „Traviacie” Verdiego, wystawianej w starej kopalni. Magdalena Radłowska była jednym z choreografów.

Ostatnio były „Nogi”, autorskie przedstawienie o ciele, które może być piękne bez względu na wiek. O kobietach, które są piękne i seksowne także wtedy, kiedy się starzeją.

POZA ROLAMI

Wanda: — Uczę się od córki. Odkrywam dzięki niej na nowo ruch, całkiem inaczej patrzę na świat.

Magdalena: — Nie, uczymy siebie nawzajem. Mama uczy mnie dyscypliny, odpowiedzialności. Nasza współpraca nie jest łatwa. Obie mamy własne wizje. Na scenie musimy zapomnieć, że jesteśmy matką i córką, a poza te role trudno wyjść.

Wanda: — My się dopiero uczymy, wydeptujemy ścieżki, a właściwie – tworzymy grunt. I ciągle mamy problem z naborem. Nasi aktorzy, czyli osoby starsze, bardzo często chorują.

Dlatego wielu aktorów nam odpadło. Właściwie nabór musi trwać bez przerwy. Żeby ułatwić sobie administrowanie przedsięwzięciem, Wanda Radłowska założyła Stowarzyszenie Radość Życia. Po kilku miesiącach ma już 80 członków. Wspólna praca wiele w nich zmieniła.

Wanda: — Jestem aktywna, zdrowsza. Nie narzekam na życie i na innych tak jak kiedyś. Ciągle jestem zajęta pisaniem projektów, organizowaniem czasu wolnego seniorów, a przecież sama też uczestniczę w zajęciach. Nie mam czasu na nudę i stagnację. Staram się wspierać córkę, ale na zajęciach oddaję jej pałeczkę i pozwalam być moim nauczycielem. To nie jest łatwe. Ciągle pamiętam, że to moja mała córeczka, która potrzebuje pomocy, a tu proszę – role się zmieniły.

Magdalena: — Myślę, że dzięki teatrowi zaczęłyśmy się lepiej rozumieć. Wcześniej miałam opory przed samym słowem starość i akceptacją tego, że mojej mamie przybywa lat, że jej ciało się zmienia.

— Dziś, dzięki pracy z Dawką Energii, zmienił się mój stosunek do starości. Akceptuję fakt, że sama też będę się zmieniała. W naszym społeczeństwie mamy często negatywny stosunek do starszych osób – postrzegamy je jako osoby narzekające i spędzające wolny czas w poczekalniach u lekarzy czy w kościele. Ale polski senior się zmienia i coraz częściej świadomie wybiera aktywność. Naszym seniorom pomagamy odkryć własny potencjał, na nowo poznać siebie i siebie samego polubić. Z mamą świetnie się w tym uzupełniamy i wspieramy. Oby więcej takich zwariowanych mam!

Teatr Dawka Energii w Londynie

CIĄG DALSZY NASTĄPI...

Dotychczasowe działania Wandy i Magdaleny Radłowskich zostały dostrzeżone, docenione i nagrodzone. Wanda Radłowska ma na swoim koncie: Nagrodę Zamku Książ w kategorii „Aktywny człowiek trzeciego wieku regionu wałbrzysko-świdnickiego”, Nagrodę Główną „Nestor” Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Magdalena Radłowska jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Doliny Kreatywnej TVP. Otrzymała również wiele wyróżnień na festiwalach tańca w Polsce, Anglii, Luksemburgu, Francji, Szwecji, Irlandii i Niemczech.

Obie panie Radłowskie zapewniają, że to dopiero początek ich działalności.

Justyna Pobiedzińska

 

Tekst (i towarzysząca mu ankieta) jest częścią cyklu reportaży opisujących oddolne inicjatywy kulturalno-społeczne w różnych polskich miastach. Został napisany specjalnie dla EKK w ramach Polskiej Szkoły Reportażu działającej przy Instytucie Reportażu w Warszawie.

Zamieszczone w artykule fotografie pochodzą z archiwum prywatnego Magdaleny Radłowskiej oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Projekt międzypokoleniowego teatru tańca został nagrodzony w konkursie „Seniorzy w akcji” organizowanym przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: Instytut Reportażu, Polska Szkoła Reportażu, Wałbrzych, Teatr Dawka Energii, Magdalena Radłowska, Wanda Radłowska

 1. oem software2012-02-12 06:37:56

  b4y0Cf Unbelievable. Class..!!

 2. esalerugs coupon2012-02-13 15:22:38

  Thanks a lot! An extremely interesting comment!!....

 3. cheapoair2012-02-13 15:44:23

  Sent the first post, but it wasn`t published. I am writing the second. It's me, the African tourist..

 4. followers exchange tool2012-02-13 16:06:36

  Every time I come back here again and don`t get disappointed..!!

 5. Cherry Hill NJ personal trainer2012-02-13 16:51:30

  However, the author created a cool thing..!!

 6. viagra order 2012-04-04 16:31:36

  My business is not used to blogs and site-building and really was pleased with your web site. I can lesezeichen your internet-site not to mention continue taking a look at you. I actually have got to say thank you regarding giving out your online internet site.

 7. 2012-04-12 04:02:29

 8. Pharme4732012-04-14 07:10:07

  Hello! cgbdkbd interesting cgbdkbd site! I'm really like it! Very, very cgbdkbd good!

 9. Pharmb6262012-04-14 07:10:55

  Very nice site!

 10. Pharmf5052012-04-14 07:10:59

  Hello! dbeefkg interesting dbeefkg site! I'm really like it! Very, very dbeefkg good!

 11. Pharmk3092012-04-14 07:11:16

  Very nice site!

 12. Douglas Marques 2012-06-30 04:54:39

  That's a great post. Thank you so much.

  PoIuYt

 13. slwHHoRfLQUYSbLpxQ2012-08-02 03:23:04

  I was in the same place as you with Spawn, man. I had this group of friends in mdldie school math and all of us raced to get it when it first came out. I kept up with he first 9 issues and that was it. When I picked up the book many years later, I still found the character interesting, but my favorite issues probably still remained Billy Kincaid's time in hell and Issue 9 by Gaiman.

 14. 2012-08-02 03:23:08

 15. 2012-08-02 08:39:38

 16. 2012-08-04 03:14:38

 17. 2012-08-04 11:46:33

 18. 2012-08-05 11:01:10

 19. cheap oem software2012-08-17 22:58:56

  r7VE25 I loved your article post. Much obliged.

 20. 2012-08-17 22:58:59

 21. 2012-08-20 03:08:57

 22. 2012-08-20 11:42:41

 23. OCUeKgMlxHVp2012-09-12 05:06:16

  I am amazed at how crvtiaee you are. Your talent is truly a blessing to many. I know she will treasure these photos forever. We may spend the night in Jax on the way to Rosemary. I will give you a call. Also, the kids will stay in Alabama for a week July 4-10. I might hurry up and come down to see you. The clock is ticking on your uterine environment!

 24. 2012-09-12 05:06:20

 25. 2012-09-12 23:20:48

 26. 2012-09-13 07:24:53

 27. 2012-09-13 20:46:40

 28. 2012-09-16 16:07:33

 29. oOTnSKgGv2012-09-19 12:57:54

  LSa54Z Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really looking forward to read more. Want more.

 30. 2012-09-19 12:58:00

 31. DLYDKXdomCWI2012-09-19 20:04:19

  ygHvUP Appreciate you sharing, great blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 32. 2012-09-19 20:04:22

 33. OvfOcQDWgx2012-09-20 12:18:49

  eDgri3 This is one awesome article post.Thanks Again. Much obliged.

 34. 2012-09-20 12:18:51

 35. UKYOjBHNMBmF2012-09-21 08:46:51

  tY6bWU I cannot thank you enough for the blog post.Much thanks again. Fantastic.

 36. 2012-09-21 08:46:53

 37. rjdNSceYFpcYjyTIH2012-10-20 15:14:59

  ZhF0Be I loved your post.Really thank you! Great.

 38. 2012-10-20 15:15:03

 39. cheap seo services2012-10-22 02:24:46

  HyE97l Great, thanks for sharing this article post.Really looking forward to read more. Want more.

 40. 2012-10-22 02:24:48

 41. cheap seo services2012-11-05 01:56:19

  staBAK Major thanks for the blog article.Really looking forward to read more. Want more.

 42. 2012-11-05 01:56:21

 43. 2012-11-15 04:29:32

 44. Seo Service2012-11-27 09:09:12

  e2Do0k Major thankies for the blog post.Thanks Again. Keep writing.

 45. 2012-11-27 09:09:14

 46. loss weight pills2013-01-31 19:47:34

  oBN1N4 Thank you ever so for you post.Really thank you! Want more.

 47. 2013-01-31 19:47:36

 48. loss weight pills2013-02-01 08:30:11

  8kvoxW wow, awesome blog post. Really Great.

 49. 2013-02-01 08:30:14

 50. 2013-02-28 05:38:02

 51. buy clomid no prescription2013-03-01 03:16:48

  uIKBNa I really liked your blog.Thanks Again. Fantastic.

 52. 2013-03-01 03:16:50

 53. buy clomid no prescription2013-03-01 09:13:39

  fZa55D Great article post.

 54. 2013-03-01 09:13:48

 55. buy discount viagra online2013-03-02 23:06:11

  PNXgjo Great blog.Really looking forward to read more. Great.

 56. 2013-03-02 23:06:14

 57. amazing site2013-03-03 11:06:57

  rKp2fp Thanks again for the blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 58. 2013-03-03 11:06:59

 59. bookmarks2013-03-13 23:14:18

  wvanT9 Really appreciate you sharing this post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 60. 2013-03-13 23:14:21

 61. social bookmarks2013-03-14 01:16:06

  cPdRl3 Enjoyed every bit of your blog article.Really thank you! Much obliged.

 62. 2013-03-14 01:16:09

 63. bookmarks2013-03-14 18:29:02

  hmf7FF Im grateful for the article. Really Cool.

 64. 2013-03-14 18:29:05

 65. buy cipro2013-03-15 17:49:16

  Really appreciate you sharing this article post. Much obliged.

 66. ciprofloxacin side effects2013-03-15 18:27:41

  Fantastic article.Thanks Again.

 67. order generic viagra2013-03-15 19:27:36

  Im grateful for the blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 68. generic viagra no prescription2013-03-15 20:06:51

  Very informative article.Much thanks again.

 69. cialis online2013-03-15 21:06:42

  Very good article post.Really thank you! Want more.

 70. generic cialis online2013-03-15 21:46:05

  Very good blog post.Really thank you! Awesome.

 71. Buy Levitra online uk2013-03-15 22:46:17

  I really enjoy the article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 72. Buy Levitra online2013-03-15 23:26:22

  wow, awesome blog article.Thanks Again. Cool.

 73. 2013-04-07 19:11:15

 74. buy social bookmarks2013-04-19 11:29:15

  3PZubx Thank you for your article.Much thanks again. Really Great.

 75. 2013-04-19 11:29:18

 76. 2013-05-12 11:48:31

 77. digital camera guide2013-05-14 04:30:40

  Tp4dPB Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Really Cool.

 78. 2013-05-14 04:30:43

 79. 2013-05-20 00:11:00

 80. good seo2013-05-25 08:50:03

  QPDIiR I really like and appreciate your post. Want more.

 81. 2013-05-25 08:50:05

 82. seo service2013-05-27 20:11:19

  1KUSQK Thank you ever so for you blog article.Really thank you! Want more.

 83. 2013-05-27 20:11:22

 84. 2013-06-13 14:30:02

 85. 2013-06-17 14:37:55

 86. best social bookmarks2013-06-19 22:09:30

  SL3naV Looking forward to reading more. Great blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 87. 2013-06-19 22:09:32

 88. 2013-07-04 11:30:00

 89. news and many more2013-07-04 16:00:05

  bwdzyf Im thankful for the blog. Awesome.

 90. 2013-07-04 16:00:07

 91. 2013-07-06 16:02:47

 92. 2013-07-20 10:05:13

 93. mZHXesElydYoK2013-07-24 17:58:57

  Thanks for the blog post.Much thanks again. Really Cool.

 94. SSrDSFUUakzow2013-07-25 20:16:13

  I think this is a real great blog. Really Great.

 95. hot news2013-07-26 11:19:06

  j9GCDx Major thankies for the post. Cool.

 96. 2013-07-26 11:19:08

 97. 2013-08-01 23:44:46

 98. super news2013-08-02 17:14:00

  gS9ErK Im grateful for the article.Much thanks again. Awesome.

 99. 2013-08-02 17:14:02

 100. very good links here2013-08-08 23:46:39

  L3SssS Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really looking forward to read more. Cool.

 101. 2013-08-08 23:46:41

 102. 2013-08-11 11:25:52

 103. awesome links for you2013-08-19 16:00:56

  id7cmu I loved your article post.Much thanks again. Fantastic.

 104. 2013-08-19 16:00:59

 105. awesome links for you2013-08-20 03:31:22

  Rj9ZgN Thanks a lot for the article.Thanks Again. Cool.

 106. 2013-08-20 03:31:24

 107. great seo service2013-09-04 07:52:04

  1PHLGi Very good article.Thanks Again. Great.

 108. 2013-09-04 07:52:06

 109. 2013-09-05 22:44:29

 110. the best seo service2013-09-06 01:42:19

  eb3cvY I loved your post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 111. 2013-09-06 01:42:22

 112. seo service2013-09-07 12:33:32

  1zcDmN I appreciate you sharing this blog article. Awesome.

 113. 2013-09-07 12:33:34

 114. seo service2013-09-08 11:03:50

  FrjUfz Very good blog.Really looking forward to read more. Want more.

 115. 2013-09-08 11:03:52

 116. best place for make money online2013-09-12 00:06:42

  B0Q9zB Looking forward to reading more. Great post.Much thanks again. Fantastic.

 117. 2013-09-12 00:06:45

 118. only for 5 dollars2013-09-13 04:35:37

  E66yXM Say, you got a nice post.Thanks Again.

 119. 2013-09-13 04:35:39

 120. make money online2013-09-13 09:39:03

  cj42dd I value the article. Fantastic.

 121. 2013-09-13 09:39:06

 122. online business2013-09-13 12:07:18

  nS21G6 Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 123. 2013-09-13 12:07:21

 124. awesome link building2013-09-24 19:43:05

  5kAbRG Very good blog article.Thanks Again. Will read on...

 125. 2013-09-24 19:43:08

 126. link building team2013-10-15 18:56:24

  Xw1FcB Very neat blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 127. 2013-10-15 18:56:27

 128. check out these guys!2013-10-16 07:20:42

  QUq6dH Very good blog.Much thanks again. Awesome.

 129. 2013-10-16 07:20:44

 130. smashing top seo2013-10-25 16:46:28

  9v7IW8 I am so grateful for your blog article.Much thanks again. Much obliged.

 131. 2013-10-25 16:46:30

 132. smashing top seo2013-10-26 09:19:56

  R7SYcY Thanks-a-mundo for the article.Much thanks again. Keep writing.

 133. 2013-10-26 09:19:59

 134. smashing top seo2013-10-31 01:00:14

  jiOzP5 Muchos Gracias for your blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 135. 2013-10-31 01:00:17

 136. watch this2013-11-18 23:37:24

  u4m0Ui Awesome blog article. Want more.

 137. 2013-11-18 23:37:26

 138. awesome seo thing2013-12-15 17:16:24

  6xjWHh Fantastic post.Really thank you! Awesome.

 139. 2013-12-15 17:16:26

 140. look at this2014-01-16 06:45:24

  KakOVs Thanks for sharing, this is a fantastic post.Really thank you! Awesome.

 141. 2014-01-16 06:45:26

 142. 2014-01-30 17:03:51

 143. awesome things!2014-02-04 14:14:54

  k4vGLC Enjoyed every bit of your article post. Awesome.

 144. 2014-02-04 14:14:57

 145. check it out2014-02-28 13:03:28

  8Q0xJA Major thankies for the article post.Thanks Again. Much obliged.

 146. 2014-02-28 13:03:30

 147. 2014-03-11 10:08:53

 148. nice seo guys2014-03-22 22:53:09

  4iG5RP Enjoyed every bit of your article post.Thanks Again. Keep writing.

 149. 2014-03-22 22:53:12

 150. best prices2014-04-01 12:00:35

  DqBAEk I really like and appreciate your blog.Thanks Again. Fantastic.

 151. 2014-04-01 12:00:37

 152. 2014-04-07 13:00:35

 153. check it out2014-04-19 09:52:26

  7St9SN Im thankful for the article post. Will read on...

 154. 2014-04-19 09:52:28

 155. 2014-04-29 18:52:34

 156. best prices2014-05-12 08:49:36

  80QKIs Im obliged for the blog article. Great.

 157. 2014-05-12 08:49:38

 158. 2014-05-20 20:50:24

 159. 2014-05-21 03:04:09

 160. 2014-05-23 21:09:26

 161. seo cheap2014-06-04 14:21:48

  lICIFc Wow, great blog article.Really looking forward to read more. Will read on...

 162. 2014-06-04 14:21:50

 163. awesome seo2014-06-17 13:33:18

  k8MB7H Muchos Gracias for your post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 164. 2014-06-17 13:33:20

 165. cheap seo services2014-06-19 17:25:32

  F6hJYb Fantastic blog.Much thanks again. Awesome.

 166. 2014-06-19 17:25:34

 167. cheap seo services2014-07-03 21:45:31

  ya7Gwj Hey, thanks for the blog post.Much thanks again. Keep writing.

 168. 2014-07-03 21:45:34

 169. high pr backlinks2014-07-17 12:05:26

  SDQWem I cannot thank you enough for the article.Really looking forward to read more. Awesome.

 170. 2014-07-17 12:05:45

 171. 2014-07-18 12:55:00

 172. 2014-07-19 05:12:40

 173. bulk sms marketing uae2014-07-24 09:28:58

  I really like and appreciate your blog. Want more.

 174. traffic2014-07-24 10:43:57

  A big thank you for your post.Thanks Again.

 175. Social Media Marketing2014-07-24 11:52:59

  Thanks again for the post.Really thank you! Really Great.

 176. Filter Appliance2014-07-24 12:59:35

  Im grateful for the article post.Much thanks again. Much obliged.

 177. click over here now2014-07-24 14:08:32

  wow, awesome blog post. Cool.

 178. what is tomorrowland 20142014-07-24 15:17:03

  A big thank you for your blog article.Thanks Again. Great.

 179. start to make money online2014-07-26 09:01:25

  Say, you got a nice blog.Much thanks again.

 180. Earning Money From Home Online2014-07-26 09:34:37

  Really informative blog post.Much thanks again. Much obliged.

 181. ways to make extra money from home2014-07-26 10:14:26

  I appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Awesome.

 182. العا&#2014-07-26 11:28:09

  This is one awesome article post.Much thanks again. Awesome.

 183. Best Ways To Make Money Online2014-07-26 12:19:23

  I appreciate you sharing this article. Want more.

 184. العا&#2014-07-26 12:43:35

  wow, awesome article.Much thanks again. Cool.

 185. العا&#2014-07-26 13:57:34

  Great article post.Much thanks again. Fantastic.

 186. grow boxes2014-07-26 15:05:35

  I loved your post.

 187. Making Real Money Online2014-07-26 15:10:55

  I think this is a real great blog.Really thank you! Much obliged.

 188. Where to buy Nootropics2014-07-26 16:27:08

  Very good blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 189. 五月二冬2014-07-26 17:39:21

  This is a wonderful website. The site owner has carried out a superb job of putting it together, the info here is really insightful.

 190. ingreso cybernetic scam2014-07-26 17:52:08

  Great blog post.Really thank you! Keep writing.

 191. search engine optimization companies2014-07-26 18:54:12

  I appreciate you sharing this article.Really thank you! Cool.

 192. live news2014-07-26 20:42:18

  Major thanks for the blog article.Thanks Again. Keep writing.

 193. العا&#2014-07-26 23:30:16

  Hey, thanks for the blog.Thanks Again. Great.

 194. optical express2014-07-27 01:10:32

  Very neat blog article.Much thanks again. Much obliged.

 195. bali cruise2014-07-27 02:26:39

  Major thanks for the blog.Much thanks again. Fantastic.

 196. bargains2014-07-27 05:18:25

  I value the post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 197. Earn Money At Home Online2014-07-27 08:12:34

  I really enjoy the blog post. Really Great.

 198. porn2014-07-27 11:05:43

  Appreciate you sharing, great blog article.Really thank you! Keep writing.

 199. sports2014-07-28 09:46:36

  Thanks-a-mundo for the blog post.Thanks Again. Really Great.

 200. make money internet2014-07-28 13:19:28

  Great post.Much thanks again. Will read on...

 201. KnowRoaming2014-07-28 15:20:57

  This is one awesome blog article.Much thanks again. Keep writing.

 202. Standard:Fresh2014-07-28 17:53:42

  Very informative article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 203. infographic submission2014-07-28 19:10:20

  Say, you got a nice blog.Really looking forward to read more. Great.

 204. celebrity jeans2014-07-28 20:27:26

  I am so grateful for your post. Really Great.

 205. dementia homecare2014-07-28 21:42:46

  Very informative blog post.Much thanks again. Fantastic.

 206. repair aluminum2014-07-28 23:01:49

  I am so grateful for your blog article.Much thanks again. Much obliged.

 207. online2014-07-29 00:18:40

  Im obliged for the article.Really thank you! Want more.

 208. New York University Ranking2014-07-29 13:01:22

  Major thankies for the blog.Much thanks again. Will read on...

 209. corsets2014-07-30 11:28:40

  Very neat blog.Thanks Again. Much obliged.

 210. Overnight home care2014-07-30 13:08:48

  Im thankful for the blog post.Really thank you! Want more.

 211. Your definitive guide to what`s on in the South We2014-07-31 09:42:31

  Major thanks for the article.Much thanks again. Cool.

 212. mobistealth2014-07-31 10:01:26

  Really appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Cool.

 213. make money from internet2014-07-31 10:20:36

  I value the article.Thanks Again. Great.

 214. movies 20142014-07-31 11:07:29

  A big thank you for your blog.Much thanks again. Great.

 215. cheap crossbows2014-07-31 11:13:38

  Appreciate you sharing, great blog.Really thank you! Great.

 216. Lavish Lifestyles2014-07-31 12:32:56

  Appreciate you sharing, great article.Really thank you!

 217. cancer cures found2014-07-31 12:34:43

  Thank you ever so for you article post.Thanks Again. Much obliged.

 218. ipad screen repair liverpool2014-07-31 13:21:10

  Awesome article post.Much thanks again.

 219. juegos animales peces2014-07-31 13:54:36

  I value the article post.Much thanks again. Want more.

 220. data recovery2014-07-31 13:55:35

  I really liked your blog post.Really thank you! Fantastic.

 221. Illuminati|new|world|order|secret|societies|hip-ho2014-07-31 15:13:00

  Fantastic article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 222. site statistics2014-07-31 16:37:44

  Great blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 223. site stats2014-07-31 16:37:45

  Really appreciate you sharing this article post. Really Great.

 224. 2D Animation Design2014-07-31 16:39:02

  I appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 225. earth online2014-07-31 17:24:22

  Say, you got a nice article.Thanks Again. Want more.

 226. world satellite2014-07-31 17:45:07

  Major thanks for the post.Much thanks again. Really Cool.

 227. Trendmicro Support Service2014-07-31 17:55:57

  Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more.

 228. certified cars for sale2014-07-31 17:58:20

  Thanks again for the blog post.Much thanks again. Fantastic.

 229. commercial real estate blog2014-07-31 19:14:37

  I think this is a real great blog. Keep writing.

 230. plus size lingerie2014-07-31 19:17:04

  wow, awesome article. Cool.

 231. panduan bermain judi2014-07-31 20:30:46

  Thanks-a-mundo for the post.Really thank you! Want more.

 232. basement finishing tips in boston ma2014-07-31 20:40:28

  Im thankful for the article post.Much thanks again. Fantastic.

 233. how to lose weight quickly2014-07-31 23:25:21

  wow, awesome post.Really thank you! Really Cool.

 234. desperate to lose weight quickly2014-07-31 23:57:59

  Thank you for your post. Cool.

 235. Christmas gifts2014-08-01 07:38:05

  Thanks so much for the blog post.Much thanks again. Keep writing.

 236. Online Training2014-08-01 08:50:31

  Thanks so much for the article.Really thank you! Awesome.

 237. professional resume writers2014-08-01 09:03:00

  I really enjoy the blog article.Thanks Again. Much obliged.

 238. movies2014-08-01 10:22:25

  Great blog.Thanks Again. Want more.

 239. Brazil women website2014-08-01 11:45:42

  Say, you got a nice blog article. Much obliged.

 240. The Expendables 3 (2014) DVDSCR XviD AC3 ACAB2014-08-01 11:56:42

  Im grateful for the blog.Really looking forward to read more. Cool.

 241. forsinket fly2014-08-01 13:09:23

  Looking forward to reading more. Great blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 242. cayman islands corporate services2014-08-01 14:29:54

  Great blog.Really thank you! Really Cool.

 243. agen sbobet terpercaya2014-08-01 15:00:27

  Great, thanks for sharing this article post.Really looking forward to read more. Great.

 244. foods to eat for penis2014-08-01 16:03:13

  Im obliged for the blog post.Much thanks again. Keep writing.

 245. mattew crorkz2014-08-01 16:59:38

  Lal1Tb Thanks a lot for the post. Keep writing.

 246. 2014-08-01 16:59:40

 247. arkitektforbundet2014-08-01 17:22:29

  Thank you for your blog post. Really Great.

 248. Expensive Hosting2014-08-01 18:03:24

  Very good blog post. Cool.

 249. bbq grills lewisville 2014-08-01 18:38:03

  Thanks again for the post.Really thank you! Keep writing.

 250. seo portland2014-08-01 20:02:16

  Awesome article.Thanks Again. Fantastic.

 251. turning 65 medicare2014-08-01 21:10:26

  Appreciate you sharing, great blog post.Really thank you! Will read on...

 252. electric bicycle2014-08-01 21:20:34

  Thanks-a-mundo for the article post.Much thanks again. Awesome.

 253. 2014-08-01 21:42:46

 254. hardware2014-08-01 22:42:21

  I really enjoy the article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 255. juegos de cocina2014-08-02 00:26:06

  Thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Great.

 256. best argan oil mask2014-08-02 03:26:59

  Im thankful for the blog article.Much thanks again. Great.

 257. agen judi terpercaya2014-08-02 06:28:51

  Awesome blog post.Much thanks again. Keep writing.

 258. Belle News2014-08-02 08:27:08

  Fantastic blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 259. make money online forum2014-08-02 09:31:06

  Hey, thanks for the blog.Really looking forward to read more. Want more.

 260. law of attraction2014-08-02 09:45:47

  I value the post.Thanks Again. Fantastic.

 261. Free Game2014-08-02 11:05:53

  A big thank you for your article post.Thanks Again. Cool.

 262. Key to markets metatrader broker2014-08-02 12:26:09

  I think this is a real great post.Thanks Again. Great.

 263. MT42014-08-02 12:38:12

  Thanks so much for the blog article.Really looking forward to read more. Will read on...

 264. How Do I Make Money Online Part Time2014-08-02 13:44:52

  I cannot thank you enough for the article.Much thanks again. Want more.

 265. Hip Hop Drum Samples2014-08-02 15:05:59

  Really informative blog post.Really thank you! Cool.

 266. interracial dating2014-08-02 16:23:37

  Im thankful for the blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 267. meladerm pigment reducing complex ingredients2014-08-02 19:08:23

  Major thanks for the blog.Much thanks again. Much obliged.

 268. ebike2014-08-02 19:24:26

  Great article post.Really looking forward to read more. Great.

 269. bail bond agency san antonio2014-08-02 21:47:13

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Keep writing.

 270. Twin Cites Inspections2014-08-02 22:27:06

  Appreciate you sharing, great blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 271. voyance gratuite2014-08-02 23:10:44

  Really informative article.Really thank you! Really Cool.

 272. lasik honolulu hi2014-08-03 00:31:07

  Very neat article post. Much obliged.

 273. acai berry pure max2014-08-03 01:31:19

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 274. ipad2014-08-03 04:34:36

  Very informative post.Thanks Again.

 275. Forex2014-08-03 07:39:23

  I really enjoy the article.Really thank you! Want more.

 276. basketball2014-08-03 09:18:38

  Appreciate you sharing, great blog article.Really thank you! Really Great.

 277. best bedwetting alarm2014-08-03 10:38:56

  Wow, great post.Thanks Again. Much obliged.

 278. Home Remedies For Allergies2014-08-03 10:46:18

  This is one awesome post.Thanks Again. Really Great.

 279. sell my house fast2014-08-03 12:04:46

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Much thanks again. Great.

 280. Buy Twitter Followers2014-08-03 13:31:51

  Im obliged for the blog article.Really thank you! Really Cool.

 281. Natural Remedies For Sore Throat2014-08-03 13:54:16

  A big thank you for your blog article.Really thank you! Cool.

 282. global forex trading2014-08-03 14:51:38

  Wow, great article.Really thank you! Awesome.

 283. natural remedies for lower back pain2014-08-03 16:59:55

  I think this is a real great article post.

 284. PR9 Profiles Backlinks2014-08-03 17:08:19

  I appreciate you sharing this blog. Great.

 285. cinnamon oil2014-08-03 20:07:00

  Great, thanks for sharing this blog.Much thanks again. Much obliged.

 286. crorkz2014-08-03 20:49:42

  ZuYJvk Say, you got a nice article post.Really looking forward to read more.

 287. 2014-08-03 20:49:44

 288. matzcrorkz2014-08-03 21:49:31

  qt3t7x Thanks for the blog article.Really thank you! Cool.

 289. 2014-08-03 21:49:33

 290. ac repair tampa fl2014-08-03 23:10:54

  I think this is a real great post.Really thank you! Keep writing.

 291. garden2014-08-04 03:31:46

  Really informative article post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 292. pet supplies2014-08-04 03:57:47

  I cannot thank you enough for the blog post.

 293. body by vi2014-08-04 07:54:10

  Major thanks for the post.Much thanks again. Keep writing.

 294. Free Game2014-08-04 10:27:53

  Im thankful for the blog. Will read on...

 295. Valet Parking Service nj2014-08-04 12:13:10

  Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Fantastic.

 296. TheExpendablesMp32014-08-04 12:25:32

  A round of applause for your article post.Really thank you! Really Great.

 297. matzcrorkz2014-08-04 12:46:23

  hJBSaf I appreciate you sharing this blog article.Really looking forward to read more. Great.

 298. 2014-08-04 12:46:25

 299. ma's basement finishing2014-08-04 13:38:28

  Im obliged for the article post.Thanks Again. Keep writing.

 300. Multi-language learning software2014-08-04 15:00:40

  Very neat post.Really thank you! Want more.

 301. Orioles2014-08-04 15:23:16

  I think this is a real great blog post. Really Great.

 302. iherb coupons2014-08-04 16:47:57

  Muchos Gracias for your post.Thanks Again. Really Cool.

 303. iherb coupon2014-08-04 18:10:24

  Fantastic article.Thanks Again. Will read on...

 304. mobile hair extensions sydney2014-08-04 19:32:28

  A round of applause for your blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 305. mobile hair extensions sydney2014-08-04 20:53:30

  I really enjoy the blog article.Thanks Again. Want more.

 306. crorkz matz2014-08-04 22:15:02

  lvobxs Muchos Gracias for your blog.Much thanks again. Fantastic.

 307. 2014-08-04 22:15:04

 308. bath resurfacing2014-08-04 22:16:29

  Thanks for the article.Much thanks again. Fantastic.

 309. matzcrorkz2014-08-04 23:24:22

  WHVDvS Great article.Much thanks again. Great.

 310. 2014-08-04 23:24:24

 311. bathroom repairs2014-08-04 23:38:51

  Very neat blog post.Much thanks again. Really Cool.

 312. led downlight2014-08-05 02:27:55

  Great, thanks for sharing this blog. Really Cool.

 313. mr16 led light bulbs2014-08-05 03:55:12

  Really informative article.Thanks Again. Great.

 314. mr16 led light bulbs2014-08-05 05:17:38

  Thanks for the blog.Really looking forward to read more.

 315. photography workshops2014-08-05 06:43:57

  Really informative blog article.Thanks Again. Want more.

 316. sydney photographic workshops2014-08-05 08:10:16

  Awesome blog.Really thank you! Great.

 317. front door lock2014-08-05 09:32:44

  Appreciate you sharing, great post.Thanks Again. Want more.

 318. front door lock2014-08-05 10:59:16

  Great, thanks for sharing this article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 319. finished basement ideas in massachusetts2014-08-05 12:19:55

  Fantastic post. Fantastic.

 320. front row sports streaming2014-08-05 13:40:42

  A round of applause for your article.Really thank you! Keep writing.

 321. crorkz2014-08-05 14:14:08

  3YQOT5 Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Really thank you! Want more.

 322. 2014-08-05 14:14:11

 323. sunday paper discounts2014-08-05 15:04:53

  Great, thanks for sharing this blog article.Much thanks again. Cool.

 324. bath tissue coupons2014-08-05 16:27:52

  Really enjoyed this post.Thanks Again. Really Great.

 325. Stronghold Kingdoms hack2014-08-05 17:49:50

  I really like and appreciate your article post.Thanks Again. Want more.

 326. printable coupons2014-08-05 19:09:11

  Thanks so much for the post.Thanks Again. Really Great.

 327. printable coupons2014-08-05 20:31:39

  Thanks so much for the blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 328. laundry coupons printable free2014-08-05 21:55:35

  Muchos Gracias for your blog post.Much thanks again. Really Cool.

 329. Inbox Blueprint 2.02014-08-05 23:14:41

  Thank you ever so for you post.Really thank you! Fantastic.

 330. Interviews2014-08-06 01:58:11

  A round of applause for your blog post. Cool.

 331. Buy Social Bookmarks2014-08-06 09:43:11

  I really enjoy the blog post. Awesome.

 332. Startup Coaching2014-08-06 11:25:18

  Very good blog. Awesome.

 333. Buy Social Bookmarks2014-08-06 12:43:29

  Muchos Gracias for your blog article.Really thank you! Fantastic.

 334. software outsourcing company2014-08-06 12:52:45

  I really like and appreciate your article post.Really looking forward to read more. Great.

 335. Mentaltraining2014-08-06 14:16:41

  Wow, great blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 336. auto recruitment platform2014-08-06 15:42:31

  Im grateful for the article.Really thank you! Keep writing.

 337. SEO software2014-08-06 19:35:48

  A big thank you for your blog article.Thanks Again. Want more.

 338. personalised baby grow2014-08-07 08:01:13

  I value the blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 339. martial arts orange county groupon2014-08-07 08:36:29

  Fantastic article post.Thanks Again. Want more.

 340. How To Earn Extra Money From Home Part Time2014-08-07 09:25:08

  This is one awesome article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 341. home stager los angeles2014-08-07 10:49:50

  Great, thanks for sharing this blog post.Thanks Again. Want more.

 342. t shirt printing2014-08-07 11:41:36

  Really appreciate you sharing this blog post. Want more.

 343. Jasa SEOjakartaindonesia2014-08-07 14:35:41

  Very neat blog article.Thanks Again.

 344. organik hit2014-08-07 14:55:47

  Very good article.Thanks Again. Will read on...

 345. disability lawyer las vegas2014-08-07 16:16:35

  Im thankful for the blog post.Much thanks again. Fantastic.

 346. Nevada Social Security lawyer 2014-08-07 17:39:10

  Very neat article. Awesome.

 347. Concentration Pills2014-08-07 17:48:49

  I really like and appreciate your post.Thanks Again. Keep writing.

 348. work comp lawyer2014-08-07 19:05:22

  Thanks again for the article. Fantastic.

 349. nobis online2014-08-07 20:26:52

  Very neat post. Fantastic.

 350. personalised iphone 5 case2014-08-07 21:07:46

  Really appreciate you sharing this article post.Really thank you! Cool.

 351. 2014-10-13 18:06:53

 352. 2014-10-15 05:01:51

 353. 2014-10-17 11:17:17

 354. crorkz jremy2014-11-23 17:58:13

  kjAG2w My brother recommended I may like this blog. He used to be entirely right. This put up actually made my day. You cann't consider simply how so much time I had spent for this information! Thanks!

 355. 2014-11-23 17:58:15

 356. 2015-01-06 03:25:40

 357. 2015-01-07 02:55:51

 358. 2015-01-07 07:09:53

 359. 2015-01-07 15:47:57

 360. 2015-01-12 15:36:40

 361. crorkz2015-01-15 22:39:12

  UtEb8i I just couldn't depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide for your visitors? Is gonna be back often to check up on new posts

 362. 2015-01-15 22:39:15

 363. 2015-02-01 18:42:35

 364. 2015-04-18 21:31:21

 365. 2015-05-02 12:22:55

 366. 2015-07-15 05:43:41

 367. 2015-07-20 23:22:17

 368. 2015-07-21 00:37:34

 369. 2015-08-04 09:44:20

 370. 2015-08-08 05:20:22

 371. 2015-08-10 00:40:48

 372. 2015-08-13 08:33:30

 373. 2015-10-05 20:47:18

 374. 2015-10-25 08:32:11

 375. 2015-10-26 03:29:54

 376. 2016-01-11 18:13:53

 377. 2016-02-05 10:46:51

 378. 2016-02-05 11:04:12

 379. 2016-02-07 01:59:03

 380. 2016-04-12 00:34:18

 381. 2016-04-18 00:38:40

 382. 2016-04-28 05:00:29

  Nointhg I could say would give you undue credit for this story.

 383. 2016-04-28 05:00:31

 384. 2016-04-28 21:08:10

 385. 2016-04-29 02:05:16

 386. 2016-04-29 19:57:35

 387. 2016-04-30 02:29:02

 388. 2016-05-06 02:25:15

 389. 2016-05-12 03:05:49

 390. 2016-05-24 21:31:35

 391. 2016-05-26 10:37:49

 392. 2016-06-05 02:27:50

 393. uot pills2016-06-09 16:42:05

  Hello, i skim your blog from anon a punctually to opportunity and i own a similar limerick and i was honest wondering if you get a an enormous number of spam comments? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can tell? I get so much lately it's driving me mad so any assistance is selfsame much appreciated.

 394. 2016-06-11 14:50:53

 395. 2016-06-27 18:55:11

 396. 2016-07-08 18:05:02

 397. 2016-07-13 10:16:07

 398. 2016-08-08 11:07:00

 399. 2016-08-13 06:59:02

 400. 2016-09-03 02:59:33

 401. 2016-10-06 18:04:39

 402. fake tits2016-10-10 18:17:35

  yr2M6e Looking forward to reading more. Great blog article.Thanks Again. Keep writing.

 403. 2016-10-10 18:17:37

 404. hello flflex2016-10-11 00:41:37

  g6qd5K I recommend them for sure What type of images am I аАа’аАТ‚аЂТ˜legally a allowed to include in my blog posts?

 405. 2016-10-11 00:41:40

 406. 2016-10-21 15:08:12

 407. 2016-11-03 21:13:38

 408. 2016-11-24 03:38:28

 409. 2016-12-22 10:42:11

 410. 2017-01-07 01:29:00

 411. 2017-01-28 17:54:38

 412. 2017-05-07 13:37:26

 413. suba me2018-05-31 03:38:28

  pOWAia Regards for helping out, wonderful info. аЂа‹аЂ Our individual lives cannot, generally, be works of art unless the social order is also.аЂ аЂа› by Charles Horton Cooley.

 414. 2018-05-31 03:38:30

 415. 2018-11-19 14:03:33

 416. 2018-11-21 23:11:50

 417. 2018-11-27 10:41:25