kongres / aktualności

Wejdź na Poziom 2.0
projekty EKK na konferencji „Kultura 2.0: Świadomi mediów”

24.10.2011

Agnieszka Górnicka

Dwa projekty Europejskiego Kongresu Kultury - Ściana - Recykling Internetu oraz Gra nie-video - będą prezentowane na tegorocznej konferencji Kultura 2.0, która odbywa się pod hasłem „Świadomi mediów”. Tradycyjnie, na drugim piętrze siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ramach programu „Wejdź na Poziom 2.0” zobaczymy projekty artystyczne, wykorzystujące nowe technologie.

 

Wejdź na Poziom 2.0 to wystawa, i nie tylko, która odbędzie się na drugim piętrze budynku Narodowego Instytutu Audiowizualnego przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 podczas konferencji Kultura 2.0: Świadomi mediów w dniach 27-29 października 2011.

Drugie piętro na Wałbrzyskiej 3/5 ma być jednocześnie ilustracją problematyki poruszanej na parterze podczas konferencji oraz miejscem eksperymentu, rozgrzewką do działalności Instytutu w siedzibie, która po remoncie oddana zostanie do użytku na stałe.

Czego doświadczyć można w tym roku?

Grupa teatralno-performatywna CREW z Belgii przenosi publiczność do innych światów za pomocą tzw. rozszerzonej rzeczywistości. C.A.P.E. to skrót od Computer Automatic Personal Environment. Środowisko, o którym mowa, to inna przestrzeń geograficzna bądź czasowa. Teleportacja jest możliwa dzięki wyposażeniu uczestnika performansu w specjalne okulary, słuchawki i komputer, który osadzony jest na plecach.

Studio eksperymentalne – reaktywacja to akcja, którą studenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie rozpoczną swoje zajęcia z Pawłem Cyrtą i Dorotą Błaszczak na Międzyuczelnianej Specjalizacji Multimedialnej, korzystając zarówno z komputera, jak i z generatora akustycznego lub magnetofonu analogowego. Zajęcia można obserwować lub przyłączyć się.

W ramach akcji posłuchamy miniatur dźwiękowych Eugeniusza Rudnika, jego wystąpienia w Hyde Parku, a także wypowiedzi Barbary Okoń-Makowskiej, związanej przez większość swojego zawodowego życia ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Zobaczymy fragment filmu o Rudniku, który powstaje we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz typograficzną animację do jego utworu „Lekcja” stworzoną przez studentów dr Ewy Sataleckiej z Pracowni Typografii Kinetycznej Wydziału Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

W samej nazwie akcji zawarty jest postulat. Choć nie chodzi o próbę odtworzenia oryginalnego zjawiska. Słynne na świecie Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, mimo wydawnictw takich jak seria pod kuratelą Michała Libery, nie funkcjonuje w świadomości Polaków. To ważna część naszego dziedzictwa, a konferencja będzie jednym z wydarzeń obchodzonego 27 października Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

Gra nie-video grupy panGenerator na pada od 8bitowego nintendo oraz drukarkę termiczną pierwotnie pokazywana była w Czytelni na Europejskim Kongresie Kultury (8-11 września 2011) we Wrocławiu. Wówczas fabuła oparta była na powieści Łukasza Orbitowskiego „Tylko Maks”. Tym razem sięgamy do klasyki literackiej (i filmowej) – „Popiołu i diamentu” Jerzego Andrzejewskiego. Gracz wciela się w postać Maćka Chełmickiego. Może skonać jak on na śmietniku historii bądź zbuntować się...

Dodecaudion to przestrzenny kontroler audiowizualny. Podstawowym założeniem tego projektu było stworzenie interfejsu muzycznego pozwalającego na żywą ekspresję wykonawcy muzyki elektronicznej, kontrolowanie dźwięku za pomocą ruchów dłoni i całego ciała zamiast zwykłego kręcenia gałeczkami, wciskania guzików i chowania się za ekranem laptopa. Dodecaudion wyląduje na Poziomie 2.0 w sobotę 29 października po piątkowym koncercie. Natomiast już w czwartek w trakcie Hyde Parku będzie można dowiedzieć się jak skonstruowany jest ów instrument.

W kawiarni, prowadzonej przez warszawskie Szczotki i Pędzle, oprócz kawy i domowego ciasta będą też obecne (sic!) aplikacje powstałe w wyniku warsztatu Masterclass podczas Medialabu w Lublinie w sierpniu tego roku. Hasłem wywoławczym dla uczestników było skanowanie sieci i analizowanie danych, które przez nią przepływają. Ruch w sieci może następnie przybierać formę gry, animacji, dźwięku.

Studenci Wydziału Nowych Mediów, Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w ramach swojej akcji odpowiedzą na pytanie, które pada w filmie Marcela Łozińskiego „Ćwiczenia warsztatowe”: jaka jest dzisiejsza młodzież? Co jest potrzebne, by zapoznać się z odpowiedziami? Być może po prostu odpowiednie znaki na konfekcji, kamera oraz ekran?

„Ściana” umożliwi recycling internetu (Huncwot. Łukasz Knasiecki, Arek Romański). Projekt przygotowany został w ramach strony internetowej Europejskiego Kongresu Kultury. Jest to aplikacja umożliwiająca tworzenie kolaży z obrazów dostępnych na innych stronach internetowych. To także sposób linkowania do tych stron, budowania nowych znaczeń, autoprezentacji i ekspresji, a także – zwyczajnie – dzielenia się adresami do ulubionych zasobów Internetu.

Zbiórka kaset VHS z lat 90. (Tomasz Dubiel, Maciej Diduszko) ma na celu digitalizację prywatnych archiwów wideo. Wystarczy przynieść kasety, aby następnie otrzymać je z powrotem wraz z kopią cyfrową. Z wybranych fragmentów powstanie film dokumentalny, którego główną osią będzie kształtowanie się specyficznego reżimu patrzenia na otaczającą rzeczywistość podczas okresu transformacji.

Pocztówki dźwiękowe to kolekcja Rui Silvy i Mata Schulza pokazywana pierwotnie na festiwalu UNSOUND. Pocztówki przybierają formę wystawy, oraz stają się żywym materiałem do słuchania w ramach Bambino Sound System, który wybrzmi 29 października w godzinach 17-19.

Masowy Bio0rnament (Dotka: Barbara Dzierań, Urszula Kowal, Justyna Zubrycka) to interaktywna bioinstalacja, której tkanka tworzona jest w wyniku kontaktu z użytkownikiem. Praca prezentowana pierwotnie w ramach projektu „Mindware. Technologie dialogu” w Lublinie w dniach 1-7 października 2011.

W sobotę 29 października o godz. 15.00 odbędzie się promocja książki „Badania wizualne w działaniu. Antologia tekstów” wydanej przez Fundację Bęc Zmiana we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Jest to zbiór niepublikowanych dotychczas w Polsce tekstów poświęconych metodologii badań wizualnych.

Poza tym pokazana zostanie dokumentacja wybranych prac z tegorocznego 14. Biennale we Wrocławiu WRO 2011 Alternative Now. W sklepie NInA oprócz polskich filmów animowanych i dokumentalnych zakupić będzie można także albumy z serii Polish Radio Experimental Studio. Dzieciaki w wieku od 3 do 7 lat będą mogły zasiąść do specjalnie dla nich zaprojektowanych komputerów KidSmart IBM.

W odbywającym się w czwartek Hyde Parku wystąpi między innymi Agata Sotomska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Wlazeł z Fundacji Impact, Barbara Okoń-Makowska z Uniwersytetu Muzycznego i Polskiego Radia, Eugeniusz Rudnik, Anna Rochowska z TR, Jakub Koźniewski z grupy panGenerator, Anna Koczarska oraz Piotr Skiba z UW i inni.


Agnieszka Słodownik, kuratorka programu "Wejdź na Poziom 2.0"

Pełny program konferencji Kultura 2.0: Świadomi mediów