Wolna Strefa / Kapitan Europa

Kto zajmie miejsce Kapitana?

AAA

Specjalnie dla EKK artyści Twożywa przygotowali nowe odcinki Kapitana Europy. W pierwszym superbohater wkracza do akcji po długiej nieobecności, w drugim bierze udział w pewnym kongresie kultury. Oczywiście, wszelkie podobieństwo do realnych osób i wydarzeń jest całkowicie przypadkowe...

To już koniec Kapitana Europy. Dwa nowe odcinki są ostatnimi z serii przygód superbohatera. Po pierwsze dlatego, że tak z góry założyli twórcy Kapitana, Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek z grupy Twożywo, po drugie, dlatego że... nie ma już grupy Twożywo. 1 marca artyści ogłosili koniec działalności.

Czy do rozpadu Twożywa doprowadził Kapitan? A może po prostu jego misja jest zakończona? 7 lat temu, gdy powstawał ten projekt, Polska nie była częścią Unii i Kapitan miał zmobilizować Polaków do powiedzenia TAK w referendum przed przystąpieniem do Wspólnoty. Swoje zadanie wykonał i, po dwóch pierwszych, kolejne odcinki powstawały już spontanicznie. Przygody superbohatera stawały się coraz bardziej ironiczne, absurdalne i przewrotne. Nie wiadomo było, czy wymyślony na cześć UE Kapitan jest za, czy przeciw. Rozprawiał się z absurdami wolnego rynku, tak zwanym „dobrobytem” i konsumpcyjnym stylem życia. Jak we wszystkich projektach Twożywa, służyła do tego prosta grafika, język sloganów i gry słowne.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku