Projekt teatralno-społeczny autorstwa Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego – duetu wyspecjalizowanego w ostrych i celnych diagnozach społecznych neuroz – podejmuje temat demokratyzacji życia publicznego w Polsce. Powstające w polskich miastach stadiony, na których odbędą się mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 oraz działalność pierwszego w Polsce gejowskiego fanclubu Narodowej Reprezentacji Polski w piłce nożnej stały się dla autorów projektu punktem wyjścia do dyskusji o komercjalizacji przestrzeni publicznych oraz o społecznym wykluczeniu ze względu na orientację seksualną, status majątkowy etc.
Bezpośrednim impulsem do stworzenia spektaklu była zawiązana w sierpniu 2010 roku inicjatywa Tęczowa Trybuna 2012. Za pośrednictwem strony internetowej (www.teczowatrybuna2012.pl) oraz petycji słanych do osób odpowiedzialnych za organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 stowarzyszenie kibiców-gejów walczy o dostęp do wszystkich sfer życia publicznego. Konkretnym postulatem Stowarzyszenia TT2012 jest zapewnienie gejom kibicom bezpieczeństwa na stadionach w czasie rozgrywek ME2012 i meczów ligowych. Ma temu służyć stworzenie na polskich stadionach sektorów zwanych tęczowymi trybunami.
Scenariusz spektaklu „Tęczowa Trybuna 2012” oparty jest na losach akcji kibiców-gejów relacjonowanej na stronie internetowej www.teczowatrybuna2012.pl, fikcji literackiej, działalności podobnych ruchów emancypacyjnych w Europie oraz doniesieniach prasowych na temat homoseksualnych kibiców, piłkarzy i działaczy piłkarskich.
Prapremiera światowa odbyła się w Teatrze Polskim 5 marca 2011.
Paweł Demirski
TĘCZOWA TRYBUNA 2012
reżyseria i światła: Monika Strzępka
scenografia i kostiumy: Michał Korchowiec
wideo: Jacek Zachodny
muzyka: Jan Suświłło
choreografia: Rafał Urbacki
Obsada:
Pan Spisek - Michał Majnicz
Kelner - Marcin Pempuś
Nauczyciel - Adam Cywka
Pani Sędzia - Katarzyna Strączek
Pani Prezydent - Jolanta Zalewska
Po Przejściach - Agata Skowrońska
Hetero - Mariusz Kiljan
Trener - Jakub Giel
Dragqueen - Michał Chorosiński
Urzędnik - Michał Opaliński
Kibic - Michał Mrozek
Ikona - Igor Kujawski
Kurator projektu Trickster 2011: Agata Siwiak
Współorganizator: Teatr Polski we Wrocławiu