kongres / wydarzenia

Trickster 2011: 1973

Massimo Furlan

spektakl / performance

10 września Wytwórnia Filmów Fabularnych

informacje o biletach

fot. Pierre Nydegger

„Pamiętam tamten kwietniowy wieczór 1973 roku. Czekaliśmy z siostrą na tę chwilę od tygodni. W końcu nadeszła i mogliśmy oddać się marzeniom. A razem z nami miliony telewidzów wpatrzonych w ekran. Konkurs Eurowizji, najważniejszy wieczór w roku.”

Podobnie jak w poprzednich swoich projektach, Massimo Furlan odgrywa specyficzne kulturowe zachowania, rytuały, celebracje – w tym wypadku telewizyjny show, konkurs Eurowizji z 1973 roku – by zrekonstruować archiwa, raz jeszcze przedstawić wydarzenie historyczne, wykonać karkołomną próbę wiernego oddania oryginału.

Centralną kwestią spektaklu Furlana jest pamięć i jej reprezentacje. Rekonstrukcja edycji festiwalu z 1973 roku przechodzi w cykl rozmów z naukowcami, byśmy mogli zrozumieć, jakie znaczenie miał kulturowy fenomen Eurowizji w badanym przez nas momencie. Na wielu płaszczyznach – antropologicznej, politycznej i socjologicznej. Konkurs Eurowizji (pierwsza edycja odbyła się w Lugano w 1956 roku) był w latach 70. jednym z tych rzadkich momentów, które jednoczyły Europejczyków. Dramaturgia konkursu zasadzała się na niezmiennym rytuale: każdy kraj typował do udziału swojego reprezentanta, który wykonywał jedną piosenkę przy akompaniamencie orkiestry. Konkurs był transmitowany na żywo do każdego z uczestniczących w nim krajów, a udział w nim był traktowany z powagą i szacunkiem.

Eurowizja – będąca dzisiaj jednym z wielu podobnych do siebie programów – była kiedyś prawdopodobnie najistotniejszym popularnym wydarzeniem w zbiorowej wyobraźni lojalnych europejskich widzów. Mało kto dziś pamięta, że jej znaczenie było także osadzone w polityce – program powstał po wojnie, by jednoczyć we wspólnym przeżyciu podzieloną i straumatyzowaną Europę.

reżyseria Massimo Furlan
dramaturgia Claire de Ribaupierre
scenografia Antoine Friderici, Massimo Furlan and Thomas Hempler
światła Antoine Friderici
obsada Anne Delahaye, Stéphane Vecchione, Massimo Furlan, Marc Augé, Christophe Khim, Serge Margel, Thomas Hempler

Kurator projektu Trickster 2011: Agata Siwiak
Współorganizator: Teatr Polski we Wrocławiu