kongres / wydarzenia

Art for Social Change:
Osłodź sobie kulturę

wystawa / instalacja

8-11 września

informacje o biletach

fot. Agnieszka Grodzińska, bez tytułu, kolaż na papierze, 2009

Jeden z ośmiu zwycięskich projektów konkursu Art for Social Change, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Kultury.

„Osłodź sobie kulturę” to akcja Stowarzyszenia Starter, po raz pierwszy przeprowadzona w 2008 roku podczas festiwalu Poznań Poetów. W hołdzie dla poety-futurysty Antoniego Janaszka wybrane poznańskie ciastkarnie w czasie trwania projektu pakowały wypieki w papier zadrukowany wierszami Janaszka i zainspirowanymi nimi rysunkami. We Wrocławiu akcja będzie powtórzona w wersji opracowanej specjalnie dla Kongresu.

„Czy sztuka jest/może być dla wszystkich? Odwagi wymagałaby zarówno odpowiedź: TAK, jak i NIE. Zapytajmy więc inaczej – czy sztuka jest/może być demokratyczna, czy każdy może mieć do niej nieograniczony dostęp? W projekcie „Osłodź sobie kulturę” jak najbardziej. Chcielibyśmy, żeby w czasie Europejskiego Kongresu Kultury sztuka trafiała do świadomych i nieświadomych odbiorców w sposób naturalny i przypadkowy. Nie zapraszamy na dyskusje, wykłady, wystawy, panele, prelekcje, w których skończona jest liczba uczestników, a liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy do czynności mało intelektualnej, a zmysłowej. Jedzcie z nami ciastka z wrocławskich cukierni pakowane w papier zaprojektowany przez młodych artystów: Agnieszkę Grodzińską, Jakuba Czyszczonia, Piotra Łakomego, Karola Radziszewskiego i polsko-czeski kolektyw CZPL.”

Wrocławskie cukiernie biorące udział w projekcie:

CUKIERNIA–KAWIARNIA „WOLAK” Wincenty Wolak, ul. Legnicka 158
PIEKARNIA–CUKIERNIA Ryszard Grabarczyk, ul. Odkrywców 22
PIEKARNIA–CUKIERNIA Mirosław Ożóg, ul. Żernicka 225
CUKIERNIA Ludwik Kusak, ul. Nowodworska 40
CUKIERNIA „WARSZAWSKA” Wojciech Biegański, ul. Jedności Narodowej 85
CUKIERNIA „PĄCZUS” Ryszard Łuzniak, ul. Mikołaja Reja 22 a
PIEKARNIA–CUKIERNIA Stanisław Kibało, ul. Średzka 28
CUKIERNIA „FILIPINKA” Zenon i Czesław Lenik, ul. Trzebnicka 13
CUKIERNIA „CAROLIN & SIMON” Sergiusz Siemionko, ul. Partyzantów 16 a
CUKIERNIA „POMORZANKA” Marek Grupa, ul. Średzka 8
CUKIERNIA „DAWIDOWICZ” Mirosław Dawidowicz, ul. Powstańców Sl. 5/7 (Hotel „Wrocław” )
TICHY Sp. z o.o. Urszula Kłaptocz, ul. Komandorska 6
CUKIERNIA „U SPYCHAŁY” F.R.P. Spychała, ul. Pereca 7
PIEKARNIA–CUKIERNIA Marian i Artur Noweta, ul. Olszewskiego 50
PIEKARSTWO „MACHALSKI–TOMSKI”, ul. Olszewskiego 77
CUKIERNIA „EWELINKA” Weronika Janina Marczewska, ul. E. Plater 18

 

Jakub Czyszczoń (ur. 1983) w Koszalinie, mieszka i pracuje w Poznaniu. Zajmuje się rozmaitymi działaniami w obszarze malarstwa i pracy z obiektem. Zainteresowany jest analogiami w języku wizualnym i granicami malarstwa jako medium. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych min. 9 edycja Konkursu Malarskiego im Gepperta (Galeria BWA Awangarda we Wrocławiu, 2009, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi 2010), Polscy malarze. Polskie obrazy (z Piotrem Łakomym, Galeria Starter, Poznań, 2010), Zły Tlen (Galeria Art Agenda Nova, Kraków, 2010), Kłusownicy (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, 2011), DUST SNOW (Zimowy Park Rzeźby w Poznaniu 2010, projekt tymczasowej wystawy w przestrzeni miejskiej Poznania-publikacja), Festiwal Legend Miejskich-Urban Legend (Poznań, 2010).

Agnieszka Grodzińska (ur. 1984) działa w obszarze malarstwa, rysunku, instalacji, absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej poznańskiej ASP, laureatka Stypendium z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska.” Współtworzyła grupę artystyczna Rżnięty Kryształ. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju m.in. Przedmioty i widoki (Galeria Starter, Poznań, 2010) Barwy Ochronne (galeria Katarzyny Kobro, Łódź, 2010) 10 konkurs Gepperta (Galeria BWA Wrocław 2011), Brudne Kwiaty (Galeria Leto, Warszawa, 2010), Survival #7 - Festiwal Sztuki w Ekstremalnych Warunkach (Wrocław 2009) i za granicą: Sme tutaj/Jesteśmy tutaj (Považska Galeria Umenia, Žilina, Słowacja), Figurama (Praga- Poznań- Czeskie Budejovice-Bruksela), Nikdy nebolo lepsie (Stanica, Žilina, Słowacja).

Piotr Łakomy (ur.1983) Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu, Polska. Pracuje na polu szeroko pojętego malarstwa. Realizuje instalacje z obiektów z życia codziennego. Zajmuje się działaniami w przestrzeni publicznej, oraz poszukiwaniem alternatywnych przestrzeni wystawienniczych. Pomysłodawca i kurator projektów DUST SNOW (Zimowy Park Rzeźby, Poznań, Polska styczeń 2010), DUST SHOW (działania w przestrzeni publicznej, Kopenhaga, Dania, wrzesień-październik 2010).

Karol Radziszewski (ur. 1980) Twórca instalacji, fotografii, filmów wideo, autor projektów interdyscyplinarnych, malarz. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (1999–2004). Współtwórca "Latającej galerii szu szu". Wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Laureat Paszportu Polityki (2009). Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju (m.in. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi) i za granicą (m.in. 4 Biennale w Pradze, New York Photo Festival w Nowym Jorku, Biennale of Young Artists w Tallinie, Bat-Yam International Biennale of Landscape Urbanism w Bat-Yam, Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku, Museum of Contemporary Art Vojvodina w Nowym Sadzie, Kunsthalle Wien w Wiedniu, New Museum w Nowym Jorku oraz Cobra Museum of Modern Art w Amsterdamie).

CZPL
Anonimowy polsko–czeski kolektyw artystyczny działający w obszarze projektowania.

Galeria Starter, prowadzona przez stowarzyszenie, powstała w Poznaniu, gdzie od maja 2007 roku działała jako „artists and curators run-space” w przestrzeni prawie 200m2 opuszczonego mieszkania w secesyjnej kamienicy w centrum miasta. W ciągu ponad trzech lat odbyło się w niej ponad 50 wystaw z udziałem 72 artystów z Polski, Czech, Niemiec, Francji. W grudniu 2010 Starter przeprowadził się do Warszawy.

kuratorka: Marika Zamojska

partner projektu: Dolnośląski Cech Piekarzy i Cukierników