Art for Social Change:
Sound Education

AAA

fot. Tiru riru – dźwiękowa podróż od tradycji do awangardy/Sound trip from tradition to avant-garde

„Sound education and social change“ to jeden z ośmiu zwycięskich projektów konkursu Art for Social Change, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Kultury.

Jednym z aspektów działalności Fundacji Sztuka i Technologia jest realizacja przedsięwzięć edukacyjnych. „Sound education and social change“ nawiązuje wcześniejszego projektu edukacyjnego Fundacji: „Tiru riru – dźwiękowa podróż od tradycji do awangardy“. Jego celem było umożliwienie wykluczonym społecznie dzieciom twórczego kontaktu z muzyką tradycyjną oraz improwizowaną muzyką elektroakustyczną i elektroniczną. Projekt przeprowadzony został w pierwszej połowie 2011 roku w Lublinie i Warszawie (Narodowa Galeria Sztuki Zachęta) ze środków Akademii Orange przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE, w partnerstwie z Fundacją Sztuka i Technologia oraz Fundacją „Muzyka Kresów“.

W ramach projektu „Sound education and social change“, realizowanego podczas Europejskiego Kongresu Kultury, Fundacja Sztuka i Technologia zorganizuje cykl warsztatów dotyczących sztuki słuchania, sposobów transmisji dźwięku oraz zagadnień związanych z muzyką eksperymentalną i tradycyjną. Zwieńczeniem projektu będzie koncert muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, w którym wystąpią Krzysztof Orluk, Vasen Piparjuuri i formacja kr39.

Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres adres: bakala.mateusz@gmail.com (szczegóły poniżej).

Twórcy projektu: Mateusz Bąkała, Sebastian Mac
Kurator: Jarosław Grzesica
Artyści biorący udział w projekcie: Konrad Chyl, Monika Mamińska-Domagalska, Ewa Grochowska, Artur Mańka-Chrzanowski aka Vasen Piparjuuri, Krzysztof Orluk, grupa kr39
Realizacja: Fundacja Sztuka i Technologia

„Sound education and social change“ – harmonogram
10 września 2011

10:00 Prezentacja edukacyjnej działalności Fundacji Sztuka i Technologia oraz szczegółowe przybliżenie projektu „Tiru Riru“, jego założeń i wypracowanych produktów.
Prowadzenie: Jarosław Grzesica

11:00 Warsztat „Aktywne słuchanie. Wyodrębnianie dźwięków otoczenia“
Prowadzenie: Konrad Chyl

Słuchanie aktywne to postawa twórczego uczestnictwa w sonosferze. Jest ważna dla twórców muzyki konkretnej, ekologów dźwięku i artystów zajmujących się nową improwizacją. Warsztaty mają na celu wyjaśnienie uczestnikom założeń słuchania aktywnego oraz przedstawienie twórczych praktyk z nim związanych. W części pierwszej przybliżymy podstawowe pojęcia związane z tematem (pejzaż dźwiękowy, schizofonia, regeneracja percepcji, redukcjonizm, epistemologia słuchania, muzyka konkretna i akuzmatyczna). W części drugiej odbędą się ćwiczenia ze słuchania i analizy dźwięków otoczenia. W ostatniej – instrumentalnej – uczestnicy poznają techniki wydobywania dźwięków, na których opiera się tworzenie muzyki micro-improv (ultra-minimalizm).

12:15 Warsztat „Przestrzeń dźwiękowa. Mono, stereo i kwadrofoniczny system transmisji dźwięku“
Prowadzenie: Mateusz Bąkała i Sebastian Mac

Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi sposobami realizacji i transmisji dźwięku. Zaprezentowane zostaną podstawowe systemy transmisji dźwięku: mono-, stereo- i kwadrofoniczny, a także proste, przestrzenne efekty dźwiękowe, takie jak reverb czy delay.

13:15 „Muzyka tradycyjna. Prezentacja spuścizny wokalnej i instrumentalnej Europy Wschodniej“
Prowadzenie: Monika Mamińska-Domagalska i Ewa Grochowska

Zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z edukacją muzyki tradycyjnej. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak w przystępny sposób przekazywać wiedzę o muzyce tradycyjnej, jej rytmice i instrumentarium, różnicach regionalnych oraz uniwersaliach muzycznych i kulturowych. Poznają również tradycyjne zabawy i pieśni.

14:15 „Elektroakustyka i improwizacja. Warsztat pracy artysty”
Prowadzenie: Artur Mańka-Chrzanowski aka Vasen Piparjuuri

Warsztat w przystępny sposób przybliży techniki i narzędzia wykorzystywane w tworzeniu muzyki eksperymentalnej.

15:15 Podsumowanie i zakończenie
Prowadzenie: Jarosław Grzesica

17:00 Koncert muzyki eksperymentalnej
Wystąpią: Krzysztof Orluk / Vasen Piparjuuri / kr39

Zapisy na warsztaty

Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o nadsyłanie zgłoszeń wraz z odpowiedzią na dwa pytania: 1. Czy potrzebna jest edukacja w zakresie muzyki tradycyjnej i eksperymentalnej?
2. Dlaczego powinienem wziąć udział w warsztacie „...“ (prosimy podać tytuł konkretnego warsztatu)?

Zgłoszenia prosimy przesłać do dnia 20.08.2011 na adres: bakala.mateusz@gmail.com

Prowadzący wybiorą uczestników spośród autorów najciekawszych wypowiedzi. Osoby zakwalifikowane do udziału w warsztacie zostaną poinformowane drogą mailową do dnia 25.08.2011. Jedna osoba może aplikować do aktywnego udziału w maksymalnie 2 warsztatach.


Realizatorzy projektu:

Mateusz Bąkała — pomysłodawca i koordynator projektu „Tiru riru”, pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Muzyk eksplorujący przestrzeń muzyki elektroakustycznej, eksperymentalnej, noise, muzyki konkretnej i nagrań terenowych. Współpracuje z Fundacją Sztuka i Technologia, ze środowiskiem Warsaw Electronic Festival, Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża, Lona Records, IHM Records, NikoLabel. Koncertował między innymi z Aleksiejem Borysowem (Rosja), Ilią Biełorukowem (Rosja), Zawołoką (Ukraina), Jacaszkiem (Polska), HATI (Polska), Gillesem Aubrey (Niemcy), Dario Fariello (Włochy), Mirtem (Polska).

Sebastian Mac — gitarzysta tworzący w nurcie muzyki eksperymentalnej, elektroakustycznej i improwizowanej. Współpracuje z Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, Fundacją „Muzyka Kresów” oraz Warsaw Electronic Festival. Współtwórca projektu edukacyjnego „Tiru riru”.

Jarosław Grzesica — prezes Fundacji Sztuka i Technologia, szef artystyczny Warsaw Electronic Festival. Muzyk eksperymentalny, kurator projektów nowo-medialnych, producent i promotor sceny nowo-elektronicznej i eksperymentalnej, dziennikarz muzyczny, autor testów i warsztatów związanych z zagadnieniami technologicznymi produkcji dźwiękowej i wizualnej dla witryny www.syntezatory.pl. Kurator wystaw poświęconych nowym mediom i muzyce elektronicznej, m.in. dla Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Muzyk występujący w ramach wielu projektów elektronicznych (Gold Plated Face z Toshinori Kondo i in.) oraz solowo jako Seed Project. Współtwórca projektu T.A.S.E.E (z Mikołajem Trzaską). Założyciel i kierownik WEF Laptop Orchestra.

Konrad Chyl — uczestniczył w sesjach muzyki improwizowanej grając na perkusji, instrumentach elektronicznych, gramofonie i różnych przedmiotach, wspólnie z Joelem Gripem, Pierre Borelem, Krzysztofem ,,Arszynem” Topolskim, Mikołajem Pałoszem, Patrykiem Lichotą, Piotrem Tkaczem, Piotrem Kalą. Poszukuje własnej formuły działania (sytuacja dźwiękowa) na pograniczu koncertu i instalacji dźwiękowej.

Monika Mamińska-Domagalska — od roku 1991 związana z Fundacją „Muzyka Kresów”. Organizatorka sympozjów, sesji naukowych, prowadząca warsztaty głosowe na terenie całej Polski, przez kilka lat, wspólnie z Janem Bernadem, prowadząca Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej. Uczestniczyła w przygotowaniu i wydaniu płyty „Pieśni polskie”, realizowała program badawczy i cykl warsztatów na Suwalszczyźnie, Białostocczyźnie i Lubelszczyźnie.

Ewa Grochowska — śpiewaczka, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, skrzypaczka; wykładowczyni Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej w Lublinie (przy Fundacji "Muzyka Kresów"). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem uznanych folklorystów i etnomuzykologów z Polski i Europy Środkowo – Wschodniej. Jej nauczycielami były też wiejskie śpiewaczki z Mazowsza, Lubelszczyzny i ukraińskiego Polesia oraz ludowi skrzypkowie, m.in. Jan Gaca z Przystałowic Małych. Współtwórczyni Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Artur Mańka-Chrzanowski — występuje jako Vasen Piparjuuri. Aktualnie związany ze społecznością Warsaw Electronic Festival. Z jednej strony zafascynowany emocjonalnym wymiarem utworów muzycznych, z drugiej strony ich obiektywną, formalną strukturą. Tworzy zróżnicowaną i ambitną formę muzyczną, pełną odniesień do osiągnięć Aphex Twina czy Dither.

Krzysztof Orluk — twórca muzyki ambient, drone, eksperymentalnej i minimalnej, zajmuje się także sound designem i masteringiem. Muzyka Orluka jest kompromisem między światem cyfrowym i analogowym, dźwiękami akustycznymi i elektroakustycznymi, z dodatkiem nagrań terenowych. Prezentował swoje prace podczas Warsaw Electronic Festival, festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Wro Art Biennale, Warsaw Summer Jazz Days, Festiwalu Ambientalnego, Nu:Fonia Festiwal, w ramach projektu „Tiru Riru”, jak również w Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Polskim Radio EURO. Autor dwóch oficjalnych wydawnictw płytowych. Jego utwory weszły również w skład kilku składanek VA.

kr39 — formacja łącząca tradycyjny śpiew z improwizowaną muzyką elektroakustyczną. Grupa koncertowała m.in. na: Warsaw Electronic Festival, Museumssommernacht Dresden i Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”. Zespół tworzą: Monika Mamińska-Domagalska, Konrad Chyl, Sebastian Mac i Mateusz Bąkała.
 

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: art for social change, Fundacja Sztuka i Technologia, sound and education

 1. Lighthammer2011-08-25 14:11:06

  ШАЛКТ ВАЛКТ

 2. bTpBomJmNOKqYbqB2011-12-25 11:28:47

  This inigsht's just the way to kick life into this debate.

 3. buy cheap oem software2012-02-12 06:34:35

  6d8ODx It's pleasant sitting at work to distract from it�to relax and read the information written here:DD

 4. cheap oem software2012-02-12 06:39:51

  dbs81z Yeah, now it's clear !... And firstly I did not understand very much where there was the link with the title itself !!....

 5. dthjilSULXZADU2012-04-08 04:17:30

  Salamalekum Myoshen,O thanks ! I'm eeojynd the fact that you play a lot of music from my contry Senegal.You know and play the muisc of Cheikh Lo , wonderful . There are wery good musicians in Mali too. So I'm sure that the children will be HAPPY with you !!O yes, we will be glad to welcome you here in SENEGAL ☼☼☼☼☼☼ with teranga You know MUSIC is universal and unites continents and HERATS ♥, so it's the best children's therapy !!!!Jean

 6. 2012-04-08 04:17:32

 7. 2012-04-09 12:10:58

 8. AfricrECTKbQ2012-04-09 12:51:13

  Ja właściwie nie wiem, czy wolę Swiętą Kasięgę Odmieńca (raczej niż wilkołaka, bo Huli jest liską nie wilkiem), czy wipooeść Piotra Pustoty. Obydwie są rewelacyjne, tylko każda pod innym względem lepiej się czyta SKO, nawiązania są czytelniejsze, gry językowe bardziej wyrafinowane, za to CIP (no czili Mały Palec) jest bardziej przeyślana, lepiej skonstruowana i jakby tak hionotyzuje :) Właśnie po raz kolejny ją przeczytałam i jakoś mi się tak pusto zrobiło.Piszę jednak po to, by wyrazić swoją opinię na teat sesnu CIP i w ogf3le całej twf3rczości Pielewina: to nie tak, że go nie ma i nie ma co go szukać. Jest! Tyle że nie jeden i nie dla każdego ten sam tak, to truizm.Ja znalazłam taki sens: pomaga mi zrozuieć Rosję wspf3łczesną, jest początkiem poszukiwań, interpretacją wspf3łczesnych przemian itd.A bohaterowie CIP to rf3żne wcielenia Rosji: Maria -zapadnickiej, Serdiuk panmongolistycznej, a Piotr pielewińskiej:) A co to dokładnie znaczy, to muszę jeszcze pomyśleć i napisać tekst na konferencję.Pozdrawiam fanf3w Pielewina:)

 9. 2012-04-09 12:51:16

 10. 2012-04-09 16:15:37

 11. 2012-04-10 16:04:03

 12. 2012-04-10 20:05:59

 13. 2012-04-11 02:40:35

 14. 2012-04-11 03:04:58

 15. 2012-04-11 06:06:47

 16. 2012-04-13 17:50:10

 17. 2012-12-17 14:20:32

 18. 2012-12-17 15:36:49

 19. rEoUdbkZZNLpHL2012-12-18 18:07:45

  Son of a gun, this is so hlepful!

 20. 2012-12-18 18:07:55

 21. 2012-12-19 23:23:55

 22. 2012-12-20 10:49:18

 23. 2012-12-22 12:47:46

 24. 2013-01-09 04:51:29

 25. 2013-01-09 14:17:35

 26. 2013-01-10 23:31:08

 27. 2013-01-10 23:31:09

 28. 2013-02-25 03:09:32

 29. amazing site2013-03-03 03:31:40

  gi1scO Muchos Gracias for your blog article.Really thank you! Keep writing.

 30. 2013-03-03 03:31:42

 31. buy viagra online2013-03-03 08:29:09

  ZKIZi7 I loved your blog article.Thanks Again. Fantastic.

 32. 2013-03-03 08:29:11

 33. social bookmarks2013-03-13 17:20:54

  3EVXSH I loved your article post.Thanks Again. Great.

 34. 2013-03-13 17:20:56

 35. bookmarks2013-03-14 11:43:30

  iuifUY Muchos Gracias for your post. Want more.

 36. 2013-03-14 11:43:34

 37. what is ciprofloxacin2013-03-15 17:36:55

  Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Cool.

 38. cipro2013-03-15 18:14:13

  I loved your post.Thanks Again. Keep writing.

 39. generic viagra2013-03-15 19:15:17

  Really informative blog post. Really Great.

 40. generic viagra without a prescription2013-03-15 19:53:14

  Major thankies for the blog article.Really thank you! Cool.

 41. cheap cialis2013-03-15 20:54:02

  I loved your article post.Thanks Again. Great.

 42. generic cialis online2013-03-15 21:32:21

  I really liked your article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 43. Buy Levitra online uk2013-03-15 22:33:35

  Major thankies for the blog.Much thanks again. Great.

 44. 10mg levitra2013-03-15 23:12:35

  This is one awesome post.Thanks Again. Really Cool.

 45. 2013-04-09 13:56:14

 46. Social bookmarks2013-04-19 10:50:51

  ITb4Bb Thanks for the post.Thanks Again.

 47. 2013-04-19 10:50:53

 48. buy social bookmarks2013-04-20 04:05:14

  doVbQ6 Great, thanks for sharing this post. Really Cool.

 49. 2013-04-20 04:05:16

 50. 2013-05-09 08:09:58

 51. camera buying guide2013-05-14 02:23:27

  8drcaG Really informative blog article.Much thanks again. Great.

 52. 2013-05-14 02:23:29

 53. camera buying guide2013-05-14 13:11:12

  RslKIO I appreciate you sharing this blog post.Much thanks again. Keep writing.

 54. 2013-05-14 13:11:14

 55. good seo2013-05-25 21:19:41

  F9rm51 Very neat post.Thanks Again. Really Cool.

 56. 2013-05-25 21:19:43

 57. good seo2013-05-26 01:51:41

  ISuh33 Very good post.Really thank you! Awesome.

 58. 2013-05-26 01:51:43

 59. seo service2013-05-27 14:58:52

  NilgJU Thanks for sharing, this is a fantastic blog.

 60. 2013-05-27 14:58:55

 61. seo service2013-05-28 12:02:19

  te3dV7 Im obliged for the blog article.Much thanks again. Want more.

 62. 2013-05-28 12:02:25

 63. 2013-06-03 19:53:47

 64. 2013-06-09 02:50:35

 65. cheap social bookmarks2013-06-19 21:11:21

  IkH1PA Thanks for the article. Much obliged.

 66. 2013-06-19 21:11:23

 67. great service2013-07-04 18:48:13

  t4Cz6g I cannot thank you enough for the post.Really thank you!

 68. 2013-07-04 18:48:15

 69. CCNfYzgkW2013-07-24 07:09:59

  Wow, great blog post.Much thanks again. Want more.

 70. oqrUaMUGMZnGZFrW2013-07-25 09:07:35

  Fantastic blog article.Much thanks again. Keep writing.

 71. hot news2013-07-26 09:12:44

  KEHaSR Appreciate you sharing, great article.Really looking forward to read more. Great.

 72. 2013-07-26 09:12:46

 73. 2013-07-26 10:44:18

 74. 2013-07-27 18:05:54

  Always a good job right here. Keep rolling on thhrugo.

 75. 2013-07-27 18:05:56

 76. 2013-07-27 21:39:36

  Łukasz Komła Ciężko powiedzieć, co wndayia tego albumu (mam na myśli wytwf3rnię). Zgadza się w tamtym wywiadzie z Robertem padła nazwa oficyny PAN. Wiem jedno, że warto poczekać na ten materiał.

 77. 2013-07-27 21:39:38

 78. 2013-07-28 09:29:44

  Hi Tom,I would love to go skiing in Zakopane but I would have to watch out for the crazy srdobwaroens ..I have been wiped out before by one. I am a gentle skier!I look forward to hearing about Africa .a place far from the cold!

 79. 2013-07-28 09:29:46

 80. 2013-07-29 15:12:00

  Łukasz Komła Jeśli masz na myśli najnowszy album Roberta „When SnakeBoy is Dying”, to płyta ukaże się na winlyu i wyda ją polska oficyna Musica Genera. Pozdrawiam!

 81. 2013-07-29 15:12:06

 82. 2013-07-29 16:53:05

  8:60 Tak, chodzi o ten album. W wyiaidzwe dla 2-tygodnika Piotrowicz wspominał, że album ukaże się w PAN. Może to i lepiej, że u siebie wyda?

 83. 2013-07-29 16:53:08

 84. 2013-07-30 02:01:49

 85. 2013-07-30 06:13:35

 86. 2013-07-31 05:23:20

 87. 2013-07-31 10:49:55

 88. greatest news2013-08-02 17:11:32

  I loved your blog.Thanks Again. Keep writing.

 89. greatest news2013-08-02 22:03:47

  vIS6kz Wow, great article post.Really thank you! Will read on...

 90. 2013-08-02 22:03:51

 91. 2013-08-11 19:51:05

 92. 2013-08-11 20:05:36

 93. awesome links for you2013-08-19 15:25:13

  LwFWzT Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Cool.

 94. 2013-08-19 15:25:15

 95. awesome links for you2013-08-20 05:46:27

  Xjlz1b Im grateful for the blog article.Really thank you! Really Cool.

 96. 2013-08-20 05:46:30

 97. best link building2013-09-04 04:19:37

  xozyGZ Thanks again for the article post. Fantastic.

 98. 2013-09-04 04:19:39

 99. good seo guys2013-09-04 07:13:25

  ASZ7Vi Great article.Thanks Again. Really Cool.

 100. 2013-09-04 07:13:36

 101. the best seo service2013-09-06 03:59:52

  pKdwch Really informative post.Much thanks again. Cool.

 102. 2013-09-06 03:59:54

 103. link building2013-09-08 02:41:18

  unoM0d This is one awesome article post.Much thanks again. Will read on...

 104. 2013-09-08 02:41:20

 105. the best seo service2013-09-08 08:35:27

  Eoqr05 Appreciate you sharing, great blog article. Fantastic.

 106. 2013-09-08 08:35:29

 107. make money online2013-09-11 23:39:50

  I0AQdx Major thanks for the article. Will read on...

 108. 2013-09-11 23:39:53

 109. make money online2013-09-12 01:46:54

  jEIdo5 Major thanks for the article.Really thank you! Fantastic.

 110. 2013-09-12 01:46:57

 111. make money online2013-09-12 22:21:30

  xNbFeB Thanks a lot for the blog article.Thanks Again. Want more.

 112. 2013-09-12 22:21:35

 113. only for 5 dollars2013-09-13 22:43:02

  CNegmm Major thankies for the blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 114. 2013-09-13 22:43:05

 115. awesome link building2013-09-24 17:58:55

  xHj360 Im thankful for the article post. Want more.

 116. 2013-09-24 17:58:57

 117. link building team2013-10-15 11:56:03

  uAC20g Thank you for your article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 118. 2013-10-15 11:56:06

 119. link building team2013-10-15 12:47:48

  1HQpet Looking forward to reading more. Great blog article.Really thank you! Will read on...

 120. 2013-10-15 12:47:51

 121. best link build2013-10-16 17:10:05

  O4Banu Thanks for the article post.Much thanks again. Really Cool.

 122. 2013-10-16 17:10:08

 123. top seo guys2013-10-24 10:24:33

  K5vaxa wow, awesome article.Much thanks again. Want more.

 124. 2013-10-24 10:24:35

 125. top seo guys2013-10-25 17:37:54

  VsdsGf Really appreciate you sharing this blog. Will read on...

 126. 2013-10-25 17:38:09

 127. top seo guys2013-10-31 10:21:41

  po66fN Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Really Great.

 128. 2013-10-31 10:21:43

 129. watch this2013-11-18 19:32:45

  6ZVSko Thanks again for the blog.Thanks Again. Fantastic.

 130. 2013-11-18 19:32:48

 131. great things to know2013-11-18 20:30:42

  i6Y8sL wow, awesome article.Really thank you! Great.

 132. 2013-11-19 15:25:55

 133. you want this now2013-12-15 18:19:01

  zUKy9d Fantastic blog.Thanks Again. Want more.

 134. 2013-12-15 18:19:04

 135. check this out2013-12-15 18:29:23

  GeS8JA Looking forward to reading more. Great blog.Really thank you! Keep writing.

 136. 2013-12-15 18:29:25

 137. look at this2014-01-17 13:27:47

  rkPUWt I cannot thank you enough for the blog article.Much thanks again. Much obliged.

 138. 2014-01-17 13:27:49

 139. check it out2014-02-28 17:38:25

  XakTrh Muchos Gracias for your post. Really Great.

 140. 2014-02-28 17:38:28

 141. 2014-03-08 11:28:45

 142. seo for cheap2014-03-22 15:08:02

  skrBf5 Great, thanks for sharing this article post.Much thanks again. Really Cool.

 143. 2014-03-22 15:08:04

 144. seo for cheap2014-04-01 11:32:16

  L6quFN This is one awesome post.Much thanks again. Great.

 145. 2014-04-01 11:32:21

 146. 2014-04-10 22:25:10

 147. 2014-04-12 14:29:18

 148. nice penalty removal2014-06-17 19:59:58

  oHO6h7 Very informative article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 149. 2014-06-17 20:00:00

 150. nice penalty removal2014-06-17 22:21:00

  kULyq8 Very informative article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 151. 2014-06-17 22:21:02

 152. 2014-06-23 12:58:33

 153. mattew crorkz2014-08-01 19:18:19

  a9GzPN Hey, thanks for the post. Really Great.

 154. 2014-08-01 19:18:21

 155. 2014-10-14 15:52:02

 156. 2014-10-17 08:01:07

 157. 2014-12-03 16:03:00

 158. 2015-07-15 20:35:21

 159. 2015-07-18 07:49:13

 160. 2015-08-04 00:18:15

 161. 2015-08-05 00:19:24

 162. 2015-08-09 18:56:26

 163. 2015-08-09 18:56:40

 164. 2015-10-05 01:48:49

 165. 2015-10-09 04:09:30

 166. 2016-01-11 06:32:45

 167. 2016-02-06 16:47:21

 168. 2016-02-13 05:20:50

  Hmm mam tak zrobione i nadal lipa... Włącza mi się w metro tylko gdy nascinę kafelkę, ktf3ra jest wyświetlana podczas szukania po prawej stronie na pasku. Ustawiałem nawet w "Default Programs" i też nic. Szkoda, męczy takie włączanie ;p

 169. 2016-02-13 05:20:54

 170. 2016-02-13 19:30:49

 171. 2016-03-02 11:38:37

 172. 2016-03-08 01:24:04

 173. 2016-04-12 07:09:26

 174. 2016-05-20 22:45:22

 175. 2016-08-05 21:13:10

 176. 2016-08-11 05:48:30

 177. 2016-08-17 09:29:40

 178. 2016-08-24 04:17:49

 179. 2016-09-30 19:41:18

 180. 2016-10-18 21:08:29

 181. 2016-10-27 22:34:49

 182. 2016-11-15 19:10:17

 183. 2016-12-11 17:05:18

 184. 2016-12-28 17:55:05

 185. 2017-01-01 18:01:56

 186. 2017-01-06 16:09:20

 187. 2017-01-21 23:30:30

 188. 2017-02-10 23:05:25

 189. 2017-02-25 20:26:14

 190. 2017-03-04 12:53:13

 191. 2017-08-25 18:33:08

 192. 2017-09-09 09:54:54

 193. 2017-12-15 08:45:53

 194. 2018-01-25 12:47:56

 195. 2018-02-09 19:27:59

 196. 2018-05-21 10:12:04

 197. prony bony2018-05-31 03:30:35

  rXtfWK Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 198. 2018-05-31 03:30:37

 199. 2018-11-16 12:45:42

 200. 2018-11-21 07:52:31

 201. 2018-11-25 06:50:40

 202. 2018-12-08 14:14:12

 203. 2018-12-10 04:57:58

 204. 2018-12-10 11:44:16

 205. best pron2018-12-17 07:25:52

  XjkMw1 time to be happy. I ave learn this post and if I could I wish to recommend you

 206. 2018-12-17 07:25:54

 207. suba suba2018-12-20 20:43:04

  HN1u7u Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the site is also very good.

 208. 2018-12-20 20:43:06

 209. 2018-12-22 22:27:14

 210. for more info2018-12-24 13:22:15

  Perfectly pent written content, Really enjoyed examining.

 211. Oscillating tool blades2018-12-24 13:22:16

  It as really a great and useful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 212. รถเช&#2018-12-24 15:12:26

  It as hard to find well-informed people in this particular subject, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

 213. this website2018-12-24 15:45:53

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 214. this website2018-12-26 13:46:29

  Really appreciate you sharing this blog article.Really looking forward to read more. Will read on

 215. tallahassee seamless gutters2018-12-26 15:25:17

  You can certainly see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 216. https://www.yelp.com/biz/web-design-san-diego-san-2018-12-26 17:04:41

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of the site is really good.|

 217. http://kingpoker99.site/news.php?id=27562018-12-26 18:42:36

  topic. Do you know how to make your site mobile

 218. painting for kids2018-12-26 20:22:47

  Muchos Gracias for your blog article.Thanks Again. Really Great.

 219. Mca reviews2018-12-26 22:03:32

  Say, you got a nice blog article. Want more.

 220. empresas de asistencia domiciliaria2018-12-26 23:46:02

  I suggest you to visit a site on which there are many articles on a theme interesting you.

 221. Lung Health 2018-12-27 01:26:11

  Thanks for every other great post. The place else may anyone get that kind of information in such an ideal way of writing? I ave a presentation subsequent week, and I am on the look for such info.

 222. https://www.brinkatlaw.com/real-estate-law/2018-12-27 03:04:17

  Just to let you know your webpage appears a little bit strange in Safari on my notebook using Linux.

 223. for more information2018-12-27 04:46:30

  Really informative blog article.Much thanks again. Fantastic.

 224. more info2018-12-27 06:28:54

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn at show up. Grrrr well I am not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 225. Power Efficiency Guide2018-12-27 08:13:57

  It is really a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 226. IELTS preparation in Karachi2018-12-27 09:57:07

  Websites we recommend Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 227. My Face Gifts2018-12-27 11:51:16

  There are certainly a number of particulars like that to take into consideration. That is a great point to bring up.

 228. Racer2018-12-27 15:57:27

  Within the occasion you can email myself by incorporating suggestions in how you have produced your web site search this brilliant, I ad personally have fun right here.

 229. https://www.bigspinclub.com/joycasino-casino/2018-12-27 19:00:42

  It as hard to come by educated people about this subject, however, you seem like you know what you are talking about! Thanks

 230. visit website2018-12-27 21:56:40

  The Silent Shard This may likely be fairly practical for many within your job opportunities I want to never only with my blogging site but

 231. ong thep luon day dien2018-12-27 23:39:09

  Thanks for the article post.Thanks Again. Great.

 232. Do Phuot2018-12-28 02:03:59

  I think you have mentioned some very interesting details , appreciate it for the post.

 233. Nova 4 release date2018-12-28 02:15:58

  magnificent points altogether, you simply gained a new reader. What might you recommend about your post that you just made a few days in the past? Any certain?

 234. Oluwadamilare2018-12-28 04:22:32

  With thanks for sharing your awesome websites.|

 235. https://www.toprydecarpetcleaning.com.au/mattress-2018-12-28 07:45:41

  Thank you ever so for you blog article. Cool.

 236. for more info2018-12-28 07:45:41

  Wow, great article.Much thanks again. Awesome.

 237. to read more2018-12-28 09:30:32

  Im thankful for the blog post.Really thank you! Fantastic.

 238. to learn more2018-12-28 11:14:45

  Thank you ever so for you blog post.Thanks Again.

 239. buy lol account2018-12-28 12:58:02

  to carry this out efficiently, appropriately and safely.

 240. visit website2018-12-28 14:39:35

  Very good post. I am going through many of these issues as well..

 241. visit this website2018-12-28 16:20:11

  Thanks a lot for the post.Really looking forward to read more. Want more.

 242. website2018-12-28 16:20:11

  Thanks again for the blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 243. http://tunasbola.org2018-12-28 18:04:11

  pretty useful stuff, overall I believe this is really worth a bookmark, thanks

 244. visit2018-12-28 19:47:56

  This is one awesome article post.Really thank you!

 245. gambling online roulette yourbestonlinecasino com2018-12-28 21:31:32

  This particular blog is really interesting additionally amusing. I have discovered a bunch of helpful advices out of this blog. I ad love to come back again soon. Thanks!

 246. great post to read2018-12-28 23:14:51

  It as wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our dialogue made at this time.

 247. consecuencias del uso del celular2018-12-29 01:43:18

  It is advisable to focus on company once you may. It is best to bring up your company to market this.

 248. online2018-12-29 03:25:51

  I really liked your blog post.Thanks Again.

 249. 2019-01-02 18:36:18

 250. 2019-01-17 15:45:20

 251. 2019-01-18 06:17:11

 252. 2019-01-18 09:04:21

 253. staff id cards uk2019-01-18 13:21:54

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Want more.

 254. securities investing2019-01-19 20:38:35

  of the math that people should bear in mind, I want to add couple of other qualitative pieces

 255. alternative investing2019-01-21 11:56:47

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 256. farfetch discount coupon2019-01-21 15:48:52

  My brother recommended I might like this web site. He was totally right. This post actually made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 257. Make Money In Recession2019-01-21 17:54:31

  This excellent website really has all of the information I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 258. have a look at2019-01-21 19:37:23

  Thanks so much for the blog article. Awesome.

 259. sim nam sinh gia re2019-01-22 16:03:35

  I saw a lot of website but I conceive this one has something special in it in it

 260. como ganar seguidores en instagram2019-01-22 18:37:44

  It as hard to find experienced people on this subject, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 261. Tattoo Shop2019-01-22 23:13:56

  Thank you for helping out, excellent info.

 262. Martial Arts2019-01-23 01:19:43

  Pretty! This has been an extremely wonderful post. Thank you for providing these details.

 263. to learn more2019-01-24 14:04:15

  Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite great post.

 264. judi poker2019-01-24 16:20:45

  Im obliged for the blog.Thanks Again. Really Cool.

 265. giay da nam2019-01-25 00:56:33

  Wow! This blog looks just like my old one! It as on a entirely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!

 266. Paid IPTV2019-01-25 05:14:32

  of writing? I have a presentation subsequent week,

 267. for details2019-01-25 07:28:11

  What as up to all, it?s really a fastidious for me to visit this web page, it contains precious Information.

 268. apk full version download for pc2019-01-25 12:54:33

  This sort of clever work and exposure! Keep up

 269. free apk for android download full2019-01-25 13:07:11

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard information a person supply to your visitors? Is going to be back incessantly to inspect new posts

 270. free apk latest version download2019-01-25 13:14:29

  Thanks again for the article post. Really Cool.

 271. sidekick2019-01-25 16:05:09

  I think this is a real great blog article.Really looking forward to read more. Really Great.

 272. Elena Matei 2019-01-25 18:21:44

  This unique blog is really awesome and also diverting. I have discovered many useful things out of it. I ad love to visit it every once in a while. Thanks a lot!

 273. Adella2019-01-25 20:34:08

  Normally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 274. Iva2019-01-25 22:45:39

  I truly appreciate this article.Thanks Again. Really Cool.

 275. port renfrew cabin2019-01-26 00:57:29

  we like to honor numerous other world-wide-web web-sites around the internet, even when they aren

 276. this website2019-01-26 03:08:22

  read!! I definitely really liked every little bit of it and

 277. visit website2019-01-26 05:21:56

  Thanks again for the article post. Really Great.

 278. Blogging2019-01-26 08:31:20

  It as hard to find knowledgeable people about this topic, but you

 279. girls2019-01-26 10:46:21

  I truly appreciate this post. I ave been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again..

 280. Sistema de Locação de Roupa2019-01-28 10:08:52

  This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Many thanks!

 281. https://allpussynow.com/2019-01-28 12:38:41

  Say, you got a nice article.Really thank you! Great.

 282. Digital Marketing NEWS Magazine2019-01-28 16:38:39

  Some really nice and useful information on this website, likewise I think the design contains wonderful features.

 283. Investment tips2019-01-28 18:56:13

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thanks again.

 284. Hosting Ilimitado2019-01-28 21:10:30

  You ave made some really good points there. I checked on the internet for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 285. aliexpress discount coupon2019-01-29 10:37:18

  You have made some good points there. I checked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 286. News2019-01-29 14:04:24

  Wow! This can be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 287. Hens Parties2019-01-29 16:24:20

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 288. free bitcoin mining2019-01-29 18:44:51

  Just Browsing While I was browsing yesterday I saw a great article concerning

 289. lowongan medan2019-01-29 21:04:03

  This very blog is definitely entertaining and besides amusing. I have discovered a bunch of useful things out of it. I ad love to visit it over and over again. Cheers!

 290. aliexpress discount code2019-01-30 00:05:53

  I simply could not depart your website prior to suggesting that I extremely loved the usual information a person provide in your guests? Is going to be back regularly to check up on new posts.

 291. insurance progressive2019-01-30 16:11:56

  In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you

 292. click here2019-01-30 18:30:59

  This particular blog is obviously entertaining as well as informative. I have found a lot of interesting things out of this blog. I ad love to go back every once in a while. Cheers!

 293. maeng da kratom2019-01-30 20:48:11

  very couple of websites that happen to be in depth beneath, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out

 294. cheap car insurance2019-01-30 23:03:23

  you ave gotten an important weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 295. aliexpress.com promo code2019-01-31 12:37:53

  You made some first rate points there. I appeared on the internet for the problem and found most individuals will associate with along with your website.

 296. car insurance online free quotes2019-01-31 15:38:10

  I thought it was going to be some boring old publish, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog page. I am sure my visitors will come across that very useful

 297. insurance quotes online2019-01-31 18:23:58

  I value the article post.Really thank you! Much obliged.

 298. diet drinks weight loss2019-01-31 22:45:57

  This web site definitely has all of the information I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 299. chup anh san pham2019-02-04 12:19:50

  Thanks for every other excellent article. The place else may just anybody get that type of info in such an ideal means of writing? I have a presentation next week, and I am at the look for such info.

 300. this website2019-02-04 19:09:51

  If you are not willing to risk the usual you will have to settle for the ordinary.

 301. https://www.diplomatic-escorts.com/2019-02-04 21:26:14

  You made some good points there. I did a search on the subject matter and found most individuals will approve with your site.

 302. to learn more2019-02-04 22:03:44

  This unique blog is really awesome and also factual. I have found helluva interesting tips out of this source. I ad love to return over and over again. Cheers!

 303. nyc fire extinguisher inspection2019-02-05 00:08:20

  You have brought up a very great details , regards for the post.

 304. School admission2019-02-05 02:51:23

  This is one awesome blog.Thanks Again. Will read on

 305. Exams2019-02-05 05:06:33

  Thanks-a-mundo for the blog post.Thanks Again. Great.

 306. ark ps4 server2019-02-05 07:23:19

  to recommend you few interesting issues or tips. Perhaps you could write next articles

 307. best ark ps4 servers2019-02-05 07:23:22

  I was looking at some of your content on this site and I conceive this internet site is very instructive! Retain posting.

 308. eb2-niw priority date2019-02-05 09:40:37

  I truly appreciate this post. I?аАТ’аЂа†ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thank you again

 309. visit website2019-02-05 11:38:49

  some times its a pain in the ass to read what website owners wrote but this internet site is very user pleasant!.

 310. oral porn2019-02-07 17:11:52

  Your article is a refreshing change from the content I ave been reading on this topic. I agree with a lot of what you are saying here.

 311. buy lol smurfs2019-02-07 19:33:02

  Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 312. click here2019-02-07 21:53:22

  Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Much obliged.

 313. Jordan 11 win like 822019-02-08 00:10:13

  Just Browsing While I was browsing today I noticed a excellent article concerning

 314. Jordan 11 retro win like 82 price2019-02-08 10:34:10

  wow, awesome blog article.Really looking forward to read more. Will read on

 315. click here2019-02-08 13:52:54

  Im thankful for the blog.Thanks Again. Much obliged.

 316. download full length albums free2019-02-08 15:53:57

  This is a topic that as close to my heart Many thanks! Where are your contact details though?

 317. houses for sale in playa del carmen2019-02-08 17:50:55

  Thanks again for the blog post.Really thank you! Want more.

 318. to learn more2019-02-11 11:26:57

  So you found a company that claims to be a Search Engine Optimization Expert, but

 319. http://112.140.187.117/login/2019-02-11 13:44:51

  I?аАТ’аЂа†ll right away snatch your rss as I can at to find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 320. to learn more2019-02-11 16:04:29

  Really enjoyed this blog post.Thanks Again. Keep writing.

 321. rccg open heavens2019-02-11 18:23:33

  Say, you got a nice article post.Really looking forward to read more. Want more.

 322. Nona2019-02-11 20:38:53

  I?аАТ’аЂа†ll right away grasp your rss feed as I can not to find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you ave any? Kindly permit me recognize so that I could subscribe. Thanks.

 323. tm objection2019-02-11 22:51:00

  Some genuinely fantastic articles on this website , regards for contribution.

 324. Used Cars Worcester2019-02-18 13:51:40

  This very blog is obviously interesting and besides factual. I have discovered a lot of helpful stuff out of this amazing blog. I ad love to visit it again and again. Cheers!