Art for Social Change:
Sound Education

AAA

fot. Tiru riru – dźwiękowa podróż od tradycji do awangardy/Sound trip from tradition to avant-garde

„Sound education and social change“ to jeden z ośmiu zwycięskich projektów konkursu Art for Social Change, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Kultury.

Jednym z aspektów działalności Fundacji Sztuka i Technologia jest realizacja przedsięwzięć edukacyjnych. „Sound education and social change“ nawiązuje wcześniejszego projektu edukacyjnego Fundacji: „Tiru riru – dźwiękowa podróż od tradycji do awangardy“. Jego celem było umożliwienie wykluczonym społecznie dzieciom twórczego kontaktu z muzyką tradycyjną oraz improwizowaną muzyką elektroakustyczną i elektroniczną. Projekt przeprowadzony został w pierwszej połowie 2011 roku w Lublinie i Warszawie (Narodowa Galeria Sztuki Zachęta) ze środków Akademii Orange przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE, w partnerstwie z Fundacją Sztuka i Technologia oraz Fundacją „Muzyka Kresów“.

W ramach projektu „Sound education and social change“, realizowanego podczas Europejskiego Kongresu Kultury, Fundacja Sztuka i Technologia zorganizuje cykl warsztatów dotyczących sztuki słuchania, sposobów transmisji dźwięku oraz zagadnień związanych z muzyką eksperymentalną i tradycyjną. Zwieńczeniem projektu będzie koncert muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, w którym wystąpią Krzysztof Orluk, Vasen Piparjuuri i formacja kr39.

Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres adres: bakala.mateusz@gmail.com (szczegóły poniżej).

Twórcy projektu: Mateusz Bąkała, Sebastian Mac
Kurator: Jarosław Grzesica
Artyści biorący udział w projekcie: Konrad Chyl, Monika Mamińska-Domagalska, Ewa Grochowska, Artur Mańka-Chrzanowski aka Vasen Piparjuuri, Krzysztof Orluk, grupa kr39
Realizacja: Fundacja Sztuka i Technologia

„Sound education and social change“ – harmonogram
10 września 2011

10:00 Prezentacja edukacyjnej działalności Fundacji Sztuka i Technologia oraz szczegółowe przybliżenie projektu „Tiru Riru“, jego założeń i wypracowanych produktów.
Prowadzenie: Jarosław Grzesica

11:00 Warsztat „Aktywne słuchanie. Wyodrębnianie dźwięków otoczenia“
Prowadzenie: Konrad Chyl

Słuchanie aktywne to postawa twórczego uczestnictwa w sonosferze. Jest ważna dla twórców muzyki konkretnej, ekologów dźwięku i artystów zajmujących się nową improwizacją. Warsztaty mają na celu wyjaśnienie uczestnikom założeń słuchania aktywnego oraz przedstawienie twórczych praktyk z nim związanych. W części pierwszej przybliżymy podstawowe pojęcia związane z tematem (pejzaż dźwiękowy, schizofonia, regeneracja percepcji, redukcjonizm, epistemologia słuchania, muzyka konkretna i akuzmatyczna). W części drugiej odbędą się ćwiczenia ze słuchania i analizy dźwięków otoczenia. W ostatniej – instrumentalnej – uczestnicy poznają techniki wydobywania dźwięków, na których opiera się tworzenie muzyki micro-improv (ultra-minimalizm).

12:15 Warsztat „Przestrzeń dźwiękowa. Mono, stereo i kwadrofoniczny system transmisji dźwięku“
Prowadzenie: Mateusz Bąkała i Sebastian Mac

Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi sposobami realizacji i transmisji dźwięku. Zaprezentowane zostaną podstawowe systemy transmisji dźwięku: mono-, stereo- i kwadrofoniczny, a także proste, przestrzenne efekty dźwiękowe, takie jak reverb czy delay.

13:15 „Muzyka tradycyjna. Prezentacja spuścizny wokalnej i instrumentalnej Europy Wschodniej“
Prowadzenie: Monika Mamińska-Domagalska i Ewa Grochowska

Zaprezentowane zostaną zagadnienia związane z edukacją muzyki tradycyjnej. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak w przystępny sposób przekazywać wiedzę o muzyce tradycyjnej, jej rytmice i instrumentarium, różnicach regionalnych oraz uniwersaliach muzycznych i kulturowych. Poznają również tradycyjne zabawy i pieśni.

14:15 „Elektroakustyka i improwizacja. Warsztat pracy artysty”
Prowadzenie: Artur Mańka-Chrzanowski aka Vasen Piparjuuri

Warsztat w przystępny sposób przybliży techniki i narzędzia wykorzystywane w tworzeniu muzyki eksperymentalnej.

15:15 Podsumowanie i zakończenie
Prowadzenie: Jarosław Grzesica

17:00 Koncert muzyki eksperymentalnej
Wystąpią: Krzysztof Orluk / Vasen Piparjuuri / kr39

Zapisy na warsztaty

Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o nadsyłanie zgłoszeń wraz z odpowiedzią na dwa pytania: 1. Czy potrzebna jest edukacja w zakresie muzyki tradycyjnej i eksperymentalnej?
2. Dlaczego powinienem wziąć udział w warsztacie „...“ (prosimy podać tytuł konkretnego warsztatu)?

Zgłoszenia prosimy przesłać do dnia 20.08.2011 na adres: bakala.mateusz@gmail.com

Prowadzący wybiorą uczestników spośród autorów najciekawszych wypowiedzi. Osoby zakwalifikowane do udziału w warsztacie zostaną poinformowane drogą mailową do dnia 25.08.2011. Jedna osoba może aplikować do aktywnego udziału w maksymalnie 2 warsztatach.


Realizatorzy projektu:

Mateusz Bąkała — pomysłodawca i koordynator projektu „Tiru riru”, pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Muzyk eksplorujący przestrzeń muzyki elektroakustycznej, eksperymentalnej, noise, muzyki konkretnej i nagrań terenowych. Współpracuje z Fundacją Sztuka i Technologia, ze środowiskiem Warsaw Electronic Festival, Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża, Lona Records, IHM Records, NikoLabel. Koncertował między innymi z Aleksiejem Borysowem (Rosja), Ilią Biełorukowem (Rosja), Zawołoką (Ukraina), Jacaszkiem (Polska), HATI (Polska), Gillesem Aubrey (Niemcy), Dario Fariello (Włochy), Mirtem (Polska).

Sebastian Mac — gitarzysta tworzący w nurcie muzyki eksperymentalnej, elektroakustycznej i improwizowanej. Współpracuje z Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, Fundacją „Muzyka Kresów” oraz Warsaw Electronic Festival. Współtwórca projektu edukacyjnego „Tiru riru”.

Jarosław Grzesica — prezes Fundacji Sztuka i Technologia, szef artystyczny Warsaw Electronic Festival. Muzyk eksperymentalny, kurator projektów nowo-medialnych, producent i promotor sceny nowo-elektronicznej i eksperymentalnej, dziennikarz muzyczny, autor testów i warsztatów związanych z zagadnieniami technologicznymi produkcji dźwiękowej i wizualnej dla witryny www.syntezatory.pl. Kurator wystaw poświęconych nowym mediom i muzyce elektronicznej, m.in. dla Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Muzyk występujący w ramach wielu projektów elektronicznych (Gold Plated Face z Toshinori Kondo i in.) oraz solowo jako Seed Project. Współtwórca projektu T.A.S.E.E (z Mikołajem Trzaską). Założyciel i kierownik WEF Laptop Orchestra.

Konrad Chyl — uczestniczył w sesjach muzyki improwizowanej grając na perkusji, instrumentach elektronicznych, gramofonie i różnych przedmiotach, wspólnie z Joelem Gripem, Pierre Borelem, Krzysztofem ,,Arszynem” Topolskim, Mikołajem Pałoszem, Patrykiem Lichotą, Piotrem Tkaczem, Piotrem Kalą. Poszukuje własnej formuły działania (sytuacja dźwiękowa) na pograniczu koncertu i instalacji dźwiękowej.

Monika Mamińska-Domagalska — od roku 1991 związana z Fundacją „Muzyka Kresów”. Organizatorka sympozjów, sesji naukowych, prowadząca warsztaty głosowe na terenie całej Polski, przez kilka lat, wspólnie z Janem Bernadem, prowadząca Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej. Uczestniczyła w przygotowaniu i wydaniu płyty „Pieśni polskie”, realizowała program badawczy i cykl warsztatów na Suwalszczyźnie, Białostocczyźnie i Lubelszczyźnie.

Ewa Grochowska — śpiewaczka, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, skrzypaczka; wykładowczyni Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej w Lublinie (przy Fundacji "Muzyka Kresów"). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem uznanych folklorystów i etnomuzykologów z Polski i Europy Środkowo – Wschodniej. Jej nauczycielami były też wiejskie śpiewaczki z Mazowsza, Lubelszczyzny i ukraińskiego Polesia oraz ludowi skrzypkowie, m.in. Jan Gaca z Przystałowic Małych. Współtwórczyni Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Artur Mańka-Chrzanowski — występuje jako Vasen Piparjuuri. Aktualnie związany ze społecznością Warsaw Electronic Festival. Z jednej strony zafascynowany emocjonalnym wymiarem utworów muzycznych, z drugiej strony ich obiektywną, formalną strukturą. Tworzy zróżnicowaną i ambitną formę muzyczną, pełną odniesień do osiągnięć Aphex Twina czy Dither.

Krzysztof Orluk — twórca muzyki ambient, drone, eksperymentalnej i minimalnej, zajmuje się także sound designem i masteringiem. Muzyka Orluka jest kompromisem między światem cyfrowym i analogowym, dźwiękami akustycznymi i elektroakustycznymi, z dodatkiem nagrań terenowych. Prezentował swoje prace podczas Warsaw Electronic Festival, festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Wro Art Biennale, Warsaw Summer Jazz Days, Festiwalu Ambientalnego, Nu:Fonia Festiwal, w ramach projektu „Tiru Riru”, jak również w Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Polskim Radio EURO. Autor dwóch oficjalnych wydawnictw płytowych. Jego utwory weszły również w skład kilku składanek VA.

kr39 — formacja łącząca tradycyjny śpiew z improwizowaną muzyką elektroakustyczną. Grupa koncertowała m.in. na: Warsaw Electronic Festival, Museumssommernacht Dresden i Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”. Zespół tworzą: Monika Mamińska-Domagalska, Konrad Chyl, Sebastian Mac i Mateusz Bąkała.
 

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: art for social change, Fundacja Sztuka i Technologia, sound and education

 1. Lighthammer2011-08-25 14:11:06

  ШАЛКТ ВАЛКТ

 2. bTpBomJmNOKqYbqB2011-12-25 11:28:47

  This inigsht's just the way to kick life into this debate.

 3. buy cheap oem software2012-02-12 06:34:35

  6d8ODx It's pleasant sitting at work to distract from it�to relax and read the information written here:DD

 4. cheap oem software2012-02-12 06:39:51

  dbs81z Yeah, now it's clear !... And firstly I did not understand very much where there was the link with the title itself !!....

 5. dthjilSULXZADU2012-04-08 04:17:30

  Salamalekum Myoshen,O thanks ! I'm eeojynd the fact that you play a lot of music from my contry Senegal.You know and play the muisc of Cheikh Lo , wonderful . There are wery good musicians in Mali too. So I'm sure that the children will be HAPPY with you !!O yes, we will be glad to welcome you here in SENEGAL ☼☼☼☼☼☼ with teranga You know MUSIC is universal and unites continents and HERATS ♥, so it's the best children's therapy !!!!Jean

 6. 2012-04-08 04:17:32

 7. 2012-04-09 12:10:58

 8. AfricrECTKbQ2012-04-09 12:51:13

  Ja właściwie nie wiem, czy wolę Swiętą Kasięgę Odmieńca (raczej niż wilkołaka, bo Huli jest liską nie wilkiem), czy wipooeść Piotra Pustoty. Obydwie są rewelacyjne, tylko każda pod innym względem lepiej się czyta SKO, nawiązania są czytelniejsze, gry językowe bardziej wyrafinowane, za to CIP (no czili Mały Palec) jest bardziej przeyślana, lepiej skonstruowana i jakby tak hionotyzuje :) Właśnie po raz kolejny ją przeczytałam i jakoś mi się tak pusto zrobiło.Piszę jednak po to, by wyrazić swoją opinię na teat sesnu CIP i w ogf3le całej twf3rczości Pielewina: to nie tak, że go nie ma i nie ma co go szukać. Jest! Tyle że nie jeden i nie dla każdego ten sam tak, to truizm.Ja znalazłam taki sens: pomaga mi zrozuieć Rosję wspf3łczesną, jest początkiem poszukiwań, interpretacją wspf3łczesnych przemian itd.A bohaterowie CIP to rf3żne wcielenia Rosji: Maria -zapadnickiej, Serdiuk panmongolistycznej, a Piotr pielewińskiej:) A co to dokładnie znaczy, to muszę jeszcze pomyśleć i napisać tekst na konferencję.Pozdrawiam fanf3w Pielewina:)

 9. 2012-04-09 12:51:16

 10. 2012-04-09 16:15:37

 11. 2012-04-10 16:04:03

 12. 2012-04-10 20:05:59

 13. 2012-04-11 02:40:35

 14. 2012-04-11 03:04:58

 15. 2012-04-11 06:06:47

 16. 2012-04-13 17:50:10

 17. 2012-12-17 14:20:32

 18. 2012-12-17 15:36:49

 19. rEoUdbkZZNLpHL2012-12-18 18:07:45

  Son of a gun, this is so hlepful!

 20. 2012-12-18 18:07:55

 21. 2012-12-19 23:23:55

 22. 2012-12-20 10:49:18

 23. 2012-12-22 12:47:46

 24. 2013-01-09 04:51:29

 25. 2013-01-09 14:17:35

 26. 2013-01-10 23:31:08

 27. 2013-01-10 23:31:09

 28. 2013-02-25 03:09:32

 29. amazing site2013-03-03 03:31:40

  gi1scO Muchos Gracias for your blog article.Really thank you! Keep writing.

 30. 2013-03-03 03:31:42

 31. buy viagra online2013-03-03 08:29:09

  ZKIZi7 I loved your blog article.Thanks Again. Fantastic.

 32. 2013-03-03 08:29:11

 33. social bookmarks2013-03-13 17:20:54

  3EVXSH I loved your article post.Thanks Again. Great.

 34. 2013-03-13 17:20:56

 35. bookmarks2013-03-14 11:43:30

  iuifUY Muchos Gracias for your post. Want more.

 36. 2013-03-14 11:43:34

 37. what is ciprofloxacin2013-03-15 17:36:55

  Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Cool.

 38. cipro2013-03-15 18:14:13

  I loved your post.Thanks Again. Keep writing.

 39. generic viagra2013-03-15 19:15:17

  Really informative blog post. Really Great.

 40. generic viagra without a prescription2013-03-15 19:53:14

  Major thankies for the blog article.Really thank you! Cool.

 41. cheap cialis2013-03-15 20:54:02

  I loved your article post.Thanks Again. Great.

 42. generic cialis online2013-03-15 21:32:21

  I really liked your article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 43. Buy Levitra online uk2013-03-15 22:33:35

  Major thankies for the blog.Much thanks again. Great.

 44. 10mg levitra2013-03-15 23:12:35

  This is one awesome post.Thanks Again. Really Cool.

 45. 2013-04-09 13:56:14

 46. Social bookmarks2013-04-19 10:50:51

  ITb4Bb Thanks for the post.Thanks Again.

 47. 2013-04-19 10:50:53

 48. buy social bookmarks2013-04-20 04:05:14

  doVbQ6 Great, thanks for sharing this post. Really Cool.

 49. 2013-04-20 04:05:16

 50. 2013-05-09 08:09:58

 51. camera buying guide2013-05-14 02:23:27

  8drcaG Really informative blog article.Much thanks again. Great.

 52. 2013-05-14 02:23:29

 53. camera buying guide2013-05-14 13:11:12

  RslKIO I appreciate you sharing this blog post.Much thanks again. Keep writing.

 54. 2013-05-14 13:11:14

 55. good seo2013-05-25 21:19:41

  F9rm51 Very neat post.Thanks Again. Really Cool.

 56. 2013-05-25 21:19:43

 57. good seo2013-05-26 01:51:41

  ISuh33 Very good post.Really thank you! Awesome.

 58. 2013-05-26 01:51:43

 59. seo service2013-05-27 14:58:52

  NilgJU Thanks for sharing, this is a fantastic blog.

 60. 2013-05-27 14:58:55

 61. seo service2013-05-28 12:02:19

  te3dV7 Im obliged for the blog article.Much thanks again. Want more.

 62. 2013-05-28 12:02:25

 63. 2013-06-03 19:53:47

 64. 2013-06-09 02:50:35

 65. cheap social bookmarks2013-06-19 21:11:21

  IkH1PA Thanks for the article. Much obliged.

 66. 2013-06-19 21:11:23

 67. great service2013-07-04 18:48:13

  t4Cz6g I cannot thank you enough for the post.Really thank you!

 68. 2013-07-04 18:48:15

 69. CCNfYzgkW2013-07-24 07:09:59

  Wow, great blog post.Much thanks again. Want more.

 70. oqrUaMUGMZnGZFrW2013-07-25 09:07:35

  Fantastic blog article.Much thanks again. Keep writing.

 71. hot news2013-07-26 09:12:44

  KEHaSR Appreciate you sharing, great article.Really looking forward to read more. Great.

 72. 2013-07-26 09:12:46

 73. 2013-07-26 10:44:18

 74. 2013-07-27 18:05:54

  Always a good job right here. Keep rolling on thhrugo.

 75. 2013-07-27 18:05:56

 76. 2013-07-27 21:39:36

  Łukasz Komła Ciężko powiedzieć, co wndayia tego albumu (mam na myśli wytwf3rnię). Zgadza się w tamtym wywiadzie z Robertem padła nazwa oficyny PAN. Wiem jedno, że warto poczekać na ten materiał.

 77. 2013-07-27 21:39:38

 78. 2013-07-28 09:29:44

  Hi Tom,I would love to go skiing in Zakopane but I would have to watch out for the crazy srdobwaroens ..I have been wiped out before by one. I am a gentle skier!I look forward to hearing about Africa .a place far from the cold!

 79. 2013-07-28 09:29:46

 80. 2013-07-29 15:12:00

  Łukasz Komła Jeśli masz na myśli najnowszy album Roberta „When SnakeBoy is Dying”, to płyta ukaże się na winlyu i wyda ją polska oficyna Musica Genera. Pozdrawiam!

 81. 2013-07-29 15:12:06

 82. 2013-07-29 16:53:05

  8:60 Tak, chodzi o ten album. W wyiaidzwe dla 2-tygodnika Piotrowicz wspominał, że album ukaże się w PAN. Może to i lepiej, że u siebie wyda?

 83. 2013-07-29 16:53:08

 84. 2013-07-30 02:01:49

 85. 2013-07-30 06:13:35

 86. 2013-07-31 05:23:20

 87. 2013-07-31 10:49:55

 88. greatest news2013-08-02 17:11:32

  I loved your blog.Thanks Again. Keep writing.

 89. greatest news2013-08-02 22:03:47

  vIS6kz Wow, great article post.Really thank you! Will read on...

 90. 2013-08-02 22:03:51

 91. 2013-08-11 19:51:05

 92. 2013-08-11 20:05:36

 93. awesome links for you2013-08-19 15:25:13

  LwFWzT Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Cool.

 94. 2013-08-19 15:25:15

 95. awesome links for you2013-08-20 05:46:27

  Xjlz1b Im grateful for the blog article.Really thank you! Really Cool.

 96. 2013-08-20 05:46:30

 97. best link building2013-09-04 04:19:37

  xozyGZ Thanks again for the article post. Fantastic.

 98. 2013-09-04 04:19:39

 99. good seo guys2013-09-04 07:13:25

  ASZ7Vi Great article.Thanks Again. Really Cool.

 100. 2013-09-04 07:13:36

 101. the best seo service2013-09-06 03:59:52

  pKdwch Really informative post.Much thanks again. Cool.

 102. 2013-09-06 03:59:54

 103. link building2013-09-08 02:41:18

  unoM0d This is one awesome article post.Much thanks again. Will read on...

 104. 2013-09-08 02:41:20

 105. the best seo service2013-09-08 08:35:27

  Eoqr05 Appreciate you sharing, great blog article. Fantastic.

 106. 2013-09-08 08:35:29

 107. make money online2013-09-11 23:39:50

  I0AQdx Major thanks for the article. Will read on...

 108. 2013-09-11 23:39:53

 109. make money online2013-09-12 01:46:54

  jEIdo5 Major thanks for the article.Really thank you! Fantastic.

 110. 2013-09-12 01:46:57

 111. make money online2013-09-12 22:21:30

  xNbFeB Thanks a lot for the blog article.Thanks Again. Want more.

 112. 2013-09-12 22:21:35

 113. only for 5 dollars2013-09-13 22:43:02

  CNegmm Major thankies for the blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 114. 2013-09-13 22:43:05

 115. awesome link building2013-09-24 17:58:55

  xHj360 Im thankful for the article post. Want more.

 116. 2013-09-24 17:58:57

 117. link building team2013-10-15 11:56:03

  uAC20g Thank you for your article post.Really looking forward to read more. Really Great.

 118. 2013-10-15 11:56:06

 119. link building team2013-10-15 12:47:48

  1HQpet Looking forward to reading more. Great blog article.Really thank you! Will read on...

 120. 2013-10-15 12:47:51

 121. best link build2013-10-16 17:10:05

  O4Banu Thanks for the article post.Much thanks again. Really Cool.

 122. 2013-10-16 17:10:08

 123. top seo guys2013-10-24 10:24:33

  K5vaxa wow, awesome article.Much thanks again. Want more.

 124. 2013-10-24 10:24:35

 125. top seo guys2013-10-25 17:37:54

  VsdsGf Really appreciate you sharing this blog. Will read on...

 126. 2013-10-25 17:38:09

 127. top seo guys2013-10-31 10:21:41

  po66fN Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Really Great.

 128. 2013-10-31 10:21:43

 129. watch this2013-11-18 19:32:45

  6ZVSko Thanks again for the blog.Thanks Again. Fantastic.

 130. 2013-11-18 19:32:48

 131. great things to know2013-11-18 20:30:42

  i6Y8sL wow, awesome article.Really thank you! Great.

 132. 2013-11-19 15:25:55

 133. you want this now2013-12-15 18:19:01

  zUKy9d Fantastic blog.Thanks Again. Want more.

 134. 2013-12-15 18:19:04

 135. check this out2013-12-15 18:29:23

  GeS8JA Looking forward to reading more. Great blog.Really thank you! Keep writing.

 136. 2013-12-15 18:29:25

 137. look at this2014-01-17 13:27:47

  rkPUWt I cannot thank you enough for the blog article.Much thanks again. Much obliged.

 138. 2014-01-17 13:27:49

 139. check it out2014-02-28 17:38:25

  XakTrh Muchos Gracias for your post. Really Great.

 140. 2014-02-28 17:38:28

 141. 2014-03-08 11:28:45

 142. seo for cheap2014-03-22 15:08:02

  skrBf5 Great, thanks for sharing this article post.Much thanks again. Really Cool.

 143. 2014-03-22 15:08:04

 144. seo for cheap2014-04-01 11:32:16

  L6quFN This is one awesome post.Much thanks again. Great.

 145. 2014-04-01 11:32:21

 146. 2014-04-10 22:25:10

 147. 2014-04-12 14:29:18

 148. nice penalty removal2014-06-17 19:59:58

  oHO6h7 Very informative article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 149. 2014-06-17 20:00:00

 150. nice penalty removal2014-06-17 22:21:00

  kULyq8 Very informative article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 151. 2014-06-17 22:21:02

 152. 2014-06-23 12:58:33

 153. mattew crorkz2014-08-01 19:18:19

  a9GzPN Hey, thanks for the post. Really Great.

 154. 2014-08-01 19:18:21

 155. 2014-10-14 15:52:02

 156. 2014-10-17 08:01:07

 157. 2014-12-03 16:03:00

 158. 2015-07-15 20:35:21

 159. 2015-07-18 07:49:13

 160. 2015-08-04 00:18:15

 161. 2015-08-05 00:19:24

 162. 2015-08-09 18:56:26

 163. 2015-08-09 18:56:40

 164. 2015-10-05 01:48:49

 165. 2015-10-09 04:09:30

 166. 2016-01-11 06:32:45

 167. 2016-02-06 16:47:21

 168. 2016-02-13 05:20:50

  Hmm mam tak zrobione i nadal lipa... Włącza mi się w metro tylko gdy nascinę kafelkę, ktf3ra jest wyświetlana podczas szukania po prawej stronie na pasku. Ustawiałem nawet w "Default Programs" i też nic. Szkoda, męczy takie włączanie ;p

 169. 2016-02-13 05:20:54

 170. 2016-02-13 19:30:49

 171. 2016-03-02 11:38:37

 172. 2016-03-08 01:24:04

 173. 2016-04-12 07:09:26

 174. 2016-05-20 22:45:22

 175. 2016-08-05 21:13:10

 176. 2016-08-11 05:48:30

 177. 2016-08-17 09:29:40

 178. 2016-08-24 04:17:49

 179. 2016-09-30 19:41:18

 180. 2016-10-18 21:08:29

 181. 2016-10-27 22:34:49

 182. 2016-11-15 19:10:17

 183. 2016-12-11 17:05:18

 184. 2016-12-28 17:55:05

 185. 2017-01-01 18:01:56

 186. 2017-01-06 16:09:20

 187. 2017-01-21 23:30:30

 188. 2017-02-10 23:05:25

 189. 2017-02-25 20:26:14

 190. 2017-03-04 12:53:13

 191. 2017-08-25 18:33:08

 192. 2017-09-09 09:54:54

 193. 2017-12-15 08:45:53

 194. 2018-01-25 12:47:56

 195. 2018-02-09 19:27:59

 196. 2018-05-21 10:12:04

 197. prony bony2018-05-31 03:30:35

  rXtfWK Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 198. 2018-05-31 03:30:37

 199. 2018-11-16 12:45:42

 200. 2018-11-21 07:52:31

 201. 2018-11-25 06:50:40

 202. 2018-12-08 14:14:12

 203. 2018-12-10 04:57:58

 204. 2018-12-10 11:44:16