Kino dźwięku
dzień trzeci

AAA

fot. Szymon Hanczar

Kino Dźwięku to miejsce obserwacji dźwięków. Kuratorzy projektu, Patryk Zakrocki, Oliver Sturm i Jérôme Delormas, zaprezentują historie opowiedziane bez słów, obrazy stworzone z ruchu dźwięków, akustyczne pocztówki z odległych zakątków świata i około-muzyczne konstrukcje czasoprzestrzenne.

Wprost z gwarnego miasteczka kongresowego widzowie wkroczą w unikalną przestrzeń: prezentacje będą się odbywały w zabytkowym studiu reżyserii dźwięku Wytwórni Filmów Fabularnych.

W godzinach porannych pokażemy waszym uszom słuchowiska dla dzieci, a po południu utwory wielokanałowe, „field recordings” (nagrania z różnych miejsc świata), arcydzieła muzyki konkretnej, słuchowiska, utwory elektroniczne i elektroakustyczne, nowe i archiwalne, takie które znajdują się na krańcach muzyki i takie, które określają samą jej istotę.

SOBOTA – 10 września 2011

godz. 10:00–11:00
Jerzy Afanasjew, Bronisław K. Przybylski “Dziwne Przygody Pana Zająca” (41'00 / 1988)

Słuchowisko dla dzieci z piękną muzyką Bronisława Kazimierza Przybylskiego i we wspaniałej obsadzie (Irena Kwiatkowska, Jan Kociniak, Jerzy Bończak, Włodzimierz Nowak, Joanna Sobieska, Andrzej Stockinger).
Czarodziejski Zając rusza na wędrówkę w poszukiwaniu swego lustrzanego odbicia. Musi spełnić pięć dobrych uczynków, aby je odzyskać. W tym celu odwiedza tajemnicze i dziwne krainy: począwszy od Krainy Garbatych Jamników ( a może Małych Wielbłądów) przez Krainę Wiecznie Płonących Lamp i Krainę Wesołych Kontrabasów, aż do Krainy Wspaniałej Techniki. Czyż to nie zadziwiająca bajka...?

godz. 11:00–11:30
Wojciech Marzec “Nie chcę zostać tutaj na zawsze” (25'00 / 2001)

Słuchowisko „Nie chcę zostać tutaj na zawsze” przedstawia przygody dwóch postaci, które znalazły się w czyjejś wyobraźni. Ratując się przed unicestwiającym zapomnieniem, przedostają się ze snu do pamięci, gdzie podróżują wśród myśli, obrazów, tajemniczych pojęć i dziwnych skojarzeń. Wędrówkę po zakamarkach umysłu zakłóca dziwna siła, która przenosi ich na kartkę papieru...
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Marzec
Występują: Anna Poduszyńska, Wojciech Marzec

godz. 11:30–12:00
Patryk Zakrocki, Wojciech Marzec – ZPD “Słuchowiska” (30'00)

11 perełek gatunku nowoczesnego słuchowiska, zrealizowanych przez Zakład Produkcji Dźwięku. Rolę narratora pełni tu reżyser dźwięku, stwarzając świat małego zakładu reperującego instrumenty, to znowu promu kosmicznego, albo pozwalając słuchaczom lecieć nad ziemią wraz z Adamem Małyszem.

godz. 12:30–13:30
Chris Watson “Stepping into the dark” (59'43 / 1996)

Obrazy dźwiękowe z całego świata. Całość zarejestrowana ukrytymi mikrofonami przez mistrza gatunku „field recordings”, Chrisa Watsona. W czasie godzinnej audycji przenosimy się do wyjątkowych miejsc w Szkocji, Anglii, Niemczech, Kenii, Wenezueli oraz Kostaryce.

godz. 14:00–15:00
Thomas Gerwin “Plastic music” (48'00 / WDR 2007)

Plastik jako materiał zawiera w sobie dwa, zupełnie przeciwstawne aspekty czasu: jako artykuł jednorazowy żyje niezwykle krótko, lecz jako odpad może być bardzo trwały i wytrzymały. Kompozytor i artysta dźwięku Thomas Gerwin w swoim projekcie „Plastikowa muzyka“ zbadał świat brzmienia tego „taniego“ materiału oraz wykonanych z niego przedmiotów, najczęściej codziennego użytku.

godz. 15:00–16:00
John Cage “Roaratorio” (60'09 / WDR 1979)

W swojej przełomowej sztuce radiowej legendarny kompozytor muzyki eksperymentalnej John Cage występuje w kilku rolach: muzyka, poety i montażysty. Działając w duchu buddyzmu zen, łączy kosmogonię ludzkiego głosu, dźwięki natury, hałasy, piosenki i własne kompozycje. „Roaratorio” jest efektem nieustającej fascynacji Cage’a epokowym dziełem Jamesa Joyce’a „Finnegans Wake“. Warstwa dźwiękowa/poetycka kompozycji składa się cytatów z książki. Sekwencja liter tworzących nazwisko irlandzkiego pisarza stanowi centralną oś tego kontemplacyjnego poematu dźwiękowego, który recytuje sam Cage. Złożona kompozycja muzyczna również opiera się na tekście Joyce’a. Przy pomocy chińskiej księgi wróżb „I Ching”, Cage w sposób losowy wybrał 2293 dźwięki, które miały reprezentować bogactwo wątków i brzmień zawartych w „Finnegans Wake“. Dźwięki te zostały następnie zaaranżowane w taki sposób, aby tworzyły swego rodzaju polifoniczny collage, wzbogacony balladami, jigami i muzyką instrumentalną zarejestrowaną w Irlandii.

godz. 16:30–17:30
Cathy Milliken “Songs of War and Love” (41'53 / HR 2005)

Cathy Milliken nawiązuje do XVII–wiecznego dzieła Claudio Monteverdiego „Madrigali guerrieri et amorosi“, zbioru fragmentów muzyki wokalnej z całego świata, w którym rozbrzmiewa echo wojny trzydziestoletniej. „Songs of War and Love“, poprzez mieszankę stylów tekstowych i muzycznych, próbuje znaleźć wyraz dla doświadczenia miłości i wojny, postrzeganego z dzisiejszej perspektywy. Powstała kompozycja rozpięta pomiędzy dwoma archetypami cywilizacji. Forma utworu z jednej strony odwołuje się do klasycznego cyklu pieśni, przeznaczonych do wykonania koncertowego, a z drugiej – jest konstrukcją stanowiącą efekt montażu i wysublimowanej aranżacji, możliwej dzięki nowoczesnym studiom nagraniowym.

godz. 17:30–18:30
Krzysztof Topolski “The Vancouver Soundscape” – live act (~ 60'00 / 2011)

Autorska praca Krzysztofa Topolskiego (Arszyna) przedstawia dokonania pionierskiej grupy badawczej „The World Soundscape Project”, założonej pod koniec lat 60–tych z inicjatywy R. Murraya Shafera na Simon Fraser University w Vancouver. Nagrania terenowe, kompozycja krajobrazu dźwiękowego oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna to podstawy dźwiękowego referatu Arszyna, dzięki któremu bliżej poznamy nurt ekologii akustycznej. Praca bazuje na utworach wybranych z „The Vancouver Soundscape 1973” oraz „Soundscape Vancouver 1996”.

godz. 18:30–19:30
Antje Vowinckel “Call me yesterday” (49'50 / 2008)

Kursy językowe z lat 60. i 70. nagrane na płycie winylowej i kasecie magnetofonowej. Miały niwelować dzielące nas różnice, ale stało się zupełnie inaczej. W przerwach wypełnionych trzaskami i szmerami perfekcyjni lektorzy oczekują na odpowiedź, lecz słyszą tylko ciszę. Pauzy wypełniają puste pomieszczenie. Sekundy stają się latami świetlnymi. Sympatyczni ludzie mówią „cześć”, ale nikt nie reaguje. Akustyczna metafora izolacji, którą kursy językowe wywołały w „prawdziwym" życiu.

godz. 19:30–20:00
Louis 2000 "Bivouac / au bord du fleuve Niger" (20'00)

Dźwiękowy dziennik podróży w Dolinę Nigru w Afryce.

AFRYKAŃSKIE ODWRÓCENIE
Rano przyjeżdżamy do Konny. Nasza barka odpływa i czekamy teraz na drugą, która zabierze nas doTimbuktu. Nie sposób zgadnąć, kiedy się pojawi. Wioska jest oddalona o dwa lub trzy kilometry od brzegów Nigru. Chcemy się do niej wybrać i znaleźć tam jakichś muzyków. Zabieramy się w końcu wozem ciągniętym przez osła. Pasażerów jest co najmniej sześciu – liczba ta zmienia się podczas podróży. Osioł jest wyczerpany, lecz brnie do przodu, wóz dowozi nas do centrum miasta. Jak zazwyczaj w takich przypadkach, pytamy napotkanych ludzi, czy znają jakichś muzyków. Docieramy w końcu do warsztatu przekształconego w zajazd, a może na odwrót. Dostajemy posiłek i czekamy na niejakiego Djelibę, gitarzystę z Konny. Gdy kończymy jeść, pojawia się mężczyzna ze starą gitarą klasyczną i tranzystorem. Po krótkim wstępie Djeliba zaczyna grać. Dźwięk jego gitary, wzmocniony za pomocą starego przerobionego radia, brzmi doskonale. Muzyka jest wspaniała, pełna siły, jak blues z Chicago. Jest też agresywna i imponująca jak rock. Jesteśmy zachwyceni. Muzyk zaznacza akcenty w utworze za pomocą wibrującego zawołania „he toubab!” Po oklaskach proponujemy Djelibie, że go nagramy. Zaczynamy rozstawiać mikrofony i sprzęt nagrywający. Wtedy Djeliba wyłącza swój wzmacniacz i małe urządzenie, które służyło mu za mikrofon. Jesteśmy zaskoczeni. „Z waszym super sprzętem nie potrzeba wzmacniacza!” – wyjaśnia. Dziwi się, że chcemy mieć na nagraniu również tej domowej roboty wzmacniacz.

STEREO
Opuściliśmy Mopti na pokładzie barki, zaczynało zmierzchać.
Rozmowie sternika z mechanikiem wtórował hałas silnika.
W oddali – dwie łodzie rybackie.
Sternik zgasił silnik i przeprowadził barkę między łodziami.
Usłyszeliśmy dźwięk sieci opadających na powierzchnię wody i szmer rzeki.

KADENCJA W TIMBUKTU
W czwartek rano przyjechaliśmy do Timbuktu.
W piątek meczet będzie pełen.
Timbuktu nikogo nie interesuje, mimo białego piasku, ciepłego chleba i drewnianych drzwi z żelaznymi okuciami.
Kim jednak są 333 święci?
Timbuktu to tylko koniec podróży.
Za tydzień, w Ségou Hamadoun Tandina opowie mi o Timbuktu tak, że poczuję jakbym tam był.


godz. 20:00–21:00
Monika Pasiecznik prezentuje: Heiner Goebbels "Die Befreiung des Prometheus" (~ 45', 1985)
„Wyzwolenie Prometeusza” to fragment sztuki „Cement” Heinera Müllera. Przy użyciu najróżniejszych środków, takich jak piosenkowa aura, kolaż, techniki filmowe (cięcie, retrospektywa), Heiner Goebbels tworzy dźwiękową interpretację tekstu oraz zawartego w nim przesłania politycznego. Czy łatwo jest pogodzić się z uciskiem? Czy można tęsknić za orłem uosabiającym opresję?
 

godz. 21:00–22:00
Michał Libera “Studio Eksperymentalne Polskiego Radia” – cz. 2 (~ 60'00 / 2011)

Druga z serii trzech audycji poświęconych nagraniom z legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Powstało ono w roku 1957 z inicjatywy Józefa Patkowskiego i przez dekady było najbardziej prężnym i oryginalnym ośrodkiem muzyki poszukującej w Polsce. Niestety do roku 2010 nie powstała żadna seria wydawnicza zawierająca archiwalne nagrania ze Studia – dostęp do nich był właściwie niemożliwy, przez co jego miejsce w historii muzyki polskiej XX wieku jest nieadekwatne w stosunku do rzeczywistych zasług jego twórców, unikalnych w skali europejskiej. Audycja przybliży historię Studia, będzie prezentacją najważniejszych kompozycji w nim zrealizowanych. Przede wszystkim jednak nacisk położony zostanie na oryginalność i odrębność Studia w stosunku do innych, bardziej znanych jednostek tego typu, które powstawały w latach 50. (m.in. słynne Studia Kolońskie i Paryskie). Audycja podzielona zostanie na trzy części poświęcone przede wszystkim elektronicznej muzyce pisanej (partytury), fascynacji instrumentami, intuitywnością procesu kompozytorskiego, a także roli reżyserów dźwięku. Zaprezentowane zostaną również późniejsze nagrania Studia, które stanowi polską wersję muzyki noise.
 

Pomysłodawca projektu: Patryk Zakrocki

Kuratorzy projektu: Patryk Zakrocki, Oliver Sturm, Jérôme Delormas

Koordynator: Dawid Bargenda

Współorganizator: Fundacja Dom Pokoju

Partnerzy projektu: IRCAM (Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique), WDR (Westdeutscher Rundfunk), DLR (Deutschlandradio Kultur), SWR (Südwestrundfunk), HR (Hessischer Rundfunk), Gusstaff Records, hanczar studio, Ośrodek Postaw Twórczych.

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: Kino Dźwięku

 1. UIsfArQo2011-09-15 15:28:04

  You're the greatset! JMHO

 2. RpsvCiSlM2011-12-25 08:40:31

  I'm impressed. You've rlelay raised the bar with that.

 3. buy cheap oem software2012-02-12 06:36:26

  rqSnw9 Fresh thoughts, fresh view on the subject..!!

 4. oem software2012-02-12 06:44:13

  2sRfAS Is anybody strong in radio here? We need a colleague who would tell us briefly about the transistor T2. I hope there are radio amateurs here. If it`s not on the subject at all, then I`m sorry. I have to write because I have no choice. PS: if the spelling is not right then also I'm sorry, I'm just 13 years old!...

 5. Buy oem Software2012-02-12 18:33:38

  dutK7A The material is on the five plus. But there is a minus! My internet speed 56kb/sek. The page was loading for about 40 seconds!....

 6. esalerugs.com2012-02-13 17:06:59

  Internet is written with the capital letter in a sentence, by the way. And hundredths are written not with a point but with a comma. This is according to the standard. And actually everything is very good..!!

 7. cheapoair promo code2012-02-13 17:29:36

  Post brought me to think, went to mull over!!....

 8. followers exchange tool2012-02-13 17:52:20

  Heartfelt thanks..!!

 9. Cherry Hill NJ personal trainer2012-02-13 18:37:36

  Cool! You have answered. I'll take a quote! The meaning of life and everything else. Decided. No kidding!....

 10. Above Ground Swimming Pools2012-02-24 16:04:21

  Good post! Found a lot of new and interesting! Will share the link with others:D

 11. Above Ground Pool2012-02-24 16:04:22

  Yeah !... life is like riding a bicycle. You will not fall unless you stop pedaling!!...

 12. Kahala Shorts2012-02-24 16:16:21

  I am getting married on the 15th of November. Congratulate me! Then will be here rarely!...

 13. Kahala Shorts2012-02-24 16:16:30

  Heartfelt thanks..!

 14. Online Wedding Invitation Cards2012-02-24 16:28:28

  Yeah, it is clear now !... Just can not figure out how often do you update your blog?!...

 15. Wedding Invitations With Pictures2012-02-24 16:28:36

  Somewhere in the Internet I have already read almost the same selection of information, but anyway thanks!!...

 16. Mobile Internet Marketing Software2012-02-24 16:40:33

  Read, of course, far from my topic. But still, we can work together. How do you feel about trust management?!...

 17. wKBvdUIYEjy2012-02-24 16:40:55

  As I have expected, the writer blurted out..!

 18. Tuna Salad2012-02-24 16:52:39

  Hello! How do you feel about young composers?!...

 19. Cabbage Salad2012-02-24 16:53:13

  Thanks for the article! I hope the author does not mind if I use it for my course work!...

 20. Rice Salad2012-02-24 17:05:29

  Very amusing thoughts, well told, everything is in its place:D

 21. Ciabatta Recipe2012-02-24 17:05:48

  Left on my site a link to this post. I think many people will be interested in it..!

 22. viagra pro 2012-04-04 06:03:28

  good page. Keep doing

 23. 2012-08-28 00:12:19

 24. 2012-11-03 00:19:42

 25. 2012-11-06 08:32:02

 26. qrUZCSoKT2012-11-14 00:35:53

  2010-10-09 18:45:05 Beautiful shot, a lot of work but worth it. HDR videos/photos going to share same fate as high pass fietlr: more people discover it uglier it gets. It is easy to use but it also very easy to loose sense and make this effect too powerful. Same thing here, gentle HDR is definitely adds to whole shot, but when you can clearly see those soft borders, it kinda looking like bad example of high pass overusage. Best special FX is one when you can't even tell that this is special FX. My 2c.

 27. 2012-11-14 00:35:57

 28. 2012-11-15 03:43:02

 29. 2012-11-16 02:02:22

 30. 2012-11-16 16:25:24

 31. 2012-11-17 02:29:23

 32. maillot de foot porte2013-01-02 21:44:54

  naturally like your web site but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 33. 2013-02-01 05:46:26

 34. 2013-02-24 22:15:11

 35. Clomiphene 50 mg2013-02-28 06:47:46

  lZpiNF I think this is a real great blog post.Really thank you!

 36. 2013-02-28 06:47:48

 37. buy discount viagra online2013-03-02 22:03:03

  uP47GZ I appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 38. 2013-03-02 22:03:08

 39. social bookmarks2013-03-13 17:17:40

  xymHzm A big thank you for your post. Much obliged.

 40. 2013-03-13 17:17:44

 41. bookmarks2013-03-14 15:04:09

  AEcROu Say, you got a nice post.Much thanks again. Keep writing.

 42. 2013-03-14 15:04:14

 43. bookmarks2013-03-15 01:22:46

  ylfLI7 I cannot thank you enough for the blog article.Much thanks again. Really Great.

 44. 2013-03-15 01:22:48

 45. social bookmarks2013-03-15 04:50:02

  bZPur5 Hey, thanks for the article. Cool.

 46. 2013-03-15 04:50:04

 47. what is ciprofloxacin2013-03-15 18:21:18

  Thanks-a-mundo for the article post. Really Great.

 48. ciprofloxacin 500mg2013-03-15 18:48:12

  I think this is a real great blog post.Thanks Again. Want more.

 49. order generic viagra2013-03-15 20:00:14

  Enjoyed every bit of your blog. Much obliged.

 50. generic viagra no prescription2013-03-15 20:27:06

  Thanks a lot for the blog.Really thank you! Really Cool.

 51. generic cialis no prescription2013-03-15 21:39:26

  Say, you got a nice blog.Really thank you! Really Great.

 52. generic cialis online2013-03-15 22:06:30

  I really liked your article post.Thanks Again. Cool.

 53. Buy Levitra2013-03-15 23:19:31

  I cannot thank you enough for the blog post.Really thank you! Awesome.

 54. Buy Levitra online uk2013-03-15 23:46:53

  Im thankful for the blog.Really looking forward to read more. Want more.

 55. 2013-03-25 02:45:12

 56. 2013-03-29 06:56:37

 57. social bookmarking service2013-04-19 20:21:00

  nBODkI I appreciate you sharing this article post.Really thank you! Much obliged.

 58. 2013-04-19 20:21:03

 59. social bookmarking service2013-04-19 22:42:44

  BlaBjZ Thanks for the blog.Really thank you!

 60. 2013-04-19 22:42:46

 61. 2013-04-26 20:30:03

 62. cheap kobe shoes2013-05-01 20:52:55

  Hi, good work , Thanks For share

 63. slr lenses2013-05-14 13:59:37

  mXwO4h Looking forward to reading more. Great blog post. Fantastic.

 64. 2013-05-14 13:59:40

 65. 2013-05-24 04:51:20

 66. good seo2013-05-25 08:46:51

  e5WgRU I value the article.Thanks Again. Want more.

 67. 2013-05-25 08:46:54

 68. seo service2013-05-27 14:56:32

  BjKco7 Looking forward to reading more. Great article.Really thank you! Much obliged.

 69. 2013-05-27 14:56:34

 70. best social bookmarks2013-06-19 15:04:49

  3mOElu Very informative article.Much thanks again. Want more.

 71. 2013-06-19 15:04:51

 72. 2013-06-25 22:02:18

 73. great service2013-07-04 18:35:29

  D7QEQh Say, you got a nice blog post.Really thank you! Much obliged.

 74. 2013-07-04 18:35:31

 75. 2013-07-25 22:31:26

 76. best news on earth2013-07-26 13:47:18

  hOIw9i I really like and appreciate your blog post.Thanks Again. Fantastic.

 77. 2013-07-26 13:47:21

 78. amazing news2013-08-02 16:21:02

  Thanks for sharing, this is a fantastic article.Really thank you!

 79. amazing news2013-08-02 20:49:17

  wPGjdf Very neat article post.Much thanks again. Fantastic.

 80. 2013-08-02 20:49:19

 81. great link buildng2013-08-19 16:57:41

  oqdF28 Thank you for your blog post.Really looking forward to read more. Great.

 82. 2013-08-19 16:57:43

 83. awesome links for you2013-08-20 04:34:36

  crCy2k I loved your article post. Great.

 84. 2013-08-20 04:34:38

 85. great seo service2013-09-04 05:24:02

  eLgECa I really like and appreciate your blog.Really thank you! Will read on...

 86. 2013-09-04 05:24:04

 87. link building2013-09-06 08:39:34

  5Lsbxn I cannot thank you enough for the blog article.Really thank you! Really Great.

 88. 2013-09-06 08:39:36

 89. link building2013-09-06 13:53:46

  GTVRx1 A round of applause for your blog. Will read on...

 90. 2013-09-06 13:53:48

 91. make money online2013-09-12 00:39:40

  cQjBKH Muchos Gracias for your article.Thanks Again. Keep writing.

 92. 2013-09-12 00:39:42

 93. make money online2013-09-13 22:01:08

  HaqDmV Really informative blog article.Thanks Again. Really Cool.

 94. 2013-09-13 22:01:11

 95. cheap link building2013-09-24 22:11:34

  X1iBoV I really enjoy the blog.Thanks Again. Awesome.

 96. 2013-09-24 22:11:38

 97. link building team2013-10-15 16:44:50

  nup0Jo Major thanks for the article post.

 98. 2013-10-15 16:44:52

 99. link building team2013-10-15 17:53:48

  el9Dgr Im grateful for the post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 100. 2013-10-15 17:53:50

 101. check out these guys!2013-10-15 18:12:27

  wyUlOR Thank you for your article post. Cool.

 102. 2013-10-15 18:12:30

 103. smashing top seo2013-10-26 19:45:35

  lZkHpy Major thanks for the article.Much thanks again. Great.

 104. 2013-10-26 19:45:37

 105. great things to know2013-11-18 08:06:37

  Mdq99S Thanks so much for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 106. 2013-11-18 08:06:39

 107. check this out2013-12-14 21:38:12

  5W8A8r I value the post.Thanks Again. Will read on...

 108. 2013-12-14 21:38:20

 109. nice seo guys2014-01-18 07:22:51

  HcP0oS I loved your blog.Much thanks again.

 110. 2014-01-18 07:23:05

 111. stunning seo guys2014-01-30 16:51:36

  ZLv4DZ I value the article.Really looking forward to read more. Really Great.

 112. 2014-01-30 16:51:38

 113. stunning seo guys2014-01-30 18:49:20

  Ik8cQS Thank you ever so for you blog. Will read on...

 114. 2014-01-30 18:49:23

 115. awesome things!2014-02-28 14:34:28

  QCEtk3 Appreciate you sharing, great post. Great.

 116. 2014-02-28 14:34:30

 117. check it out2014-02-28 19:16:36

  W2SKrh I truly appreciate this article post.Much thanks again. Much obliged.

 118. 2014-02-28 19:16:39

 119. 2014-03-06 15:15:47

 120. nice seo guys2014-03-22 16:12:13

  7ZRb2l Very good article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 121. 2014-03-22 16:12:15

 122. seo for cheap2014-04-01 16:20:17

  5VUYhp Thank you ever so for you blog.

 123. 2014-04-01 16:20:19

 124. 2014-04-09 18:11:33

 125. check it out2014-04-18 02:00:49

  1PSSXA wow, awesome post.Really thank you! Cool.

 126. 2014-04-18 02:00:51

 127. Fake2014-04-19 06:46:02

 128. gafa2014-04-27 05:06:59

 129. best prices2014-05-12 04:05:58

  mtpWZU Thanks a lot for the article post.Really thank you! Really Great.

 130. 2014-05-12 04:06:01

 131. check it out2014-05-12 08:55:12

  FA9bKt Wow, great blog.Really looking forward to read more. Really Great.

 132. 2014-05-12 08:55:15

 133. 2014-05-21 04:48:42

 134. 2014-05-22 11:15:19

 135. awesome seo solutions2014-06-04 15:57:37

  sySBas Very good post.Really looking forward to read more. Will read on...

 136. 2014-06-04 15:57:39

 137. seo cheap2014-06-04 22:59:36

  3zneuY Looking forward to reading more. Great article.Much thanks again. Really Cool.

 138. 2014-06-04 22:59:38

 139. awesome seo2014-06-18 10:29:52

  ZNCkiO Muchos Gracias for your article post.

 140. 2014-06-18 10:29:54

 141. awesome seo2014-06-19 22:17:30

  60FKnO Thanks for the article.Really thank you! Awesome.

 142. 2014-06-19 22:17:33

 143. 2014-07-20 02:21:13

 144. crorkz linkz2014-08-01 18:04:53

  HbwhCo Really enjoyed this article.Really looking forward to read more. Great.

 145. 2014-08-01 18:04:56

 146. crorkz matz2014-08-03 21:01:25

  DYIFm3 Very neat article.Really looking forward to read more. Really Great.

 147. 2014-08-03 21:01:27

 148. crorkz2014-08-03 22:18:40

  FFFpUb Great, thanks for sharing this blog post.Thanks Again. Really Cool.

 149. 2014-08-03 22:18:42

 150. 2014-10-02 01:34:34

 151. 2014-10-14 04:47:34

 152. 2014-10-14 15:41:53

 153. 2014-10-14 20:09:16

 154. 2014-10-16 16:10:30

 155. 2014-10-16 16:31:33

 156. 2015-01-10 10:11:39

 157. 2015-05-04 04:05:52

 158. 2015-07-15 04:29:35

 159. 2015-07-17 15:43:50

 160. 2015-08-02 16:20:08

 161. 2015-08-04 06:46:04

 162. 2015-08-09 18:56:42

 163. 2015-08-10 00:41:13

 164. 2015-08-15 05:01:10

 165. 2015-10-07 02:43:47

 166. 2015-10-22 05:28:40

 167. 2015-11-27 00:18:00

 168. 2016-01-12 10:01:43

 169. 2016-02-07 12:37:56

 170. 2016-04-12 08:17:53

 171. 2016-05-20 20:40:18

 172. 2016-08-06 01:45:22

 173. 2016-08-17 13:40:26

 174. 2016-08-24 08:26:52

 175. 2016-09-30 21:55:01

 176. 2016-10-18 21:22:18

 177. 2016-10-27 19:44:55

 178. 2016-11-15 16:12:33

 179. 2016-12-11 17:10:30

 180. 2017-01-01 16:20:10

 181. 2017-01-08 12:42:22

 182. 2017-01-22 05:24:44

 183. 2017-02-10 18:43:16

 184. 2017-02-25 20:30:34

 185. 2017-03-04 08:32:34

 186. 2017-06-12 23:18:50

 187. 2017-06-12 23:24:48

 188. 2017-06-12 23:39:04

 189. 2017-06-13 11:43:54

 190. 2017-08-25 18:54:20

 191. 2017-09-08 23:49:53

 192. 2018-01-25 07:33:48

 193. 2018-02-10 05:28:54

 194. 2018-04-18 04:42:01

 195. 2018-05-03 03:45:23

 196. 2018-05-03 16:27:14

 197. 2018-05-21 17:44:04

 198. 2018-05-22 15:56:55

 199. 2018-09-12 17:02:19

 200. 2018-11-18 17:47:08

 201. 2018-11-27 04:28:57

 202. 2018-12-10 04:12:19

 203. 2018-12-10 10:18:57

 204. best pron2018-12-17 07:16:48

  vAjPR4 Im grateful for the post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 205. 2018-12-17 07:16:50

 206. mia pron khalifa2018-12-20 20:54:20

  m87Io3 I really liked your article post.Really thank you! Keep writing.

 207. 2018-12-20 20:54:22

 208. 2018-12-21 19:23:40

 209. 2019-01-17 20:37:53

 210. 2019-01-18 11:10:03

 211. 2019-01-18 16:52:19

 212. 2019-01-20 17:30:30

 213. 2019-02-13 14:34:51

 214. 2019-03-27 03:30:36

 215. suba me2019-04-15 17:17:54

  btggKb Really appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Cool.

 216. 2019-04-15 17:17:56

 217. i love pron2019-04-19 08:50:31

  9qA6Wk that will be the finish of this write-up. Here you

 218. 2019-04-19 08:50:33

 219. 2019-04-20 11:20:12

 220. me suba2019-04-22 11:14:46

  MoZ03I New car loans is probably the common loans in the financial

 221. 2019-04-22 11:14:48

 222. best pron2019-04-22 14:19:47

  ZPYJ9B You have observed very interesting points! ps nice internet site.

 223. 2019-04-22 14:19:49