Współpraca Krzysztofa Pendereckiego, Aphex Twina i Jonny‘ego Greenwooda to wydarzenie bez precedensu. Aphex Twin to wybitna postać współczesnej muzyki elektronicznej; pierwszy artysta techno, którego utwory zostały przetranskrybowane na orkiestrę i wykonywane w najważniejszych salach koncertowych na świecie (m.in. przez London Sinfoniettę i Alarm Will Sound). Jonny Greenwood jest gitarzystą zespołu Radiohead, kompozytorem świetnie czującym się w instrumetarium „klasycznym”, który manifestuje swoje przywiązanie do muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Podczas dwóch zaplanowanych we Wrocławiu koncertów wykonane zostaną trzy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: „Polymorphia”, „Ofiarom Hiroszimy – tren” i „Kanon”. Wszystkie utwory zostały napisane na smyczki (w jednym przypadku na smyczki i taśmę) i pochodzą z lat 1960–62, okresu awangardy w twórczości Pendereckiego, do którego odwołuje się zarówno Aphex Twin, jak i Jonny Greenwood. Utwór „Polymorphia”, którego 50. rocznica prawykonania przypada w tym roku, stał się inspiracją dla zaproszonych gości. Aphex Twin skomponuje „Polymorphia Reloaded”, a Jonny Greenwood – „48 Responses to Polymorphia”. Kompozycje będą miały swą światową prapremierę właśnie we Wrocławiu.
Wybór trenu „Ofiarom Hiroszimy” został podyktowany przede wszystkim zależnością jaka zachodzi pomiędzy tym dziełem, a utworem „Popcorn Superhet Receiver” Jonny‘ego Greenwooda zainspirowanym przez muzykę Pendereckiego. Aphex Twin zdecydował się zremiksować utwór polskiego kompozytora. Uzupełnienie koncertów stanowi „Kanon” Pendereckiego na 52 instrumenty smyczkowe i taśmę, dwa sety autorskie Aphex Twina oraz kompozycja z soundtracku „There Will be Blood“ Jonny’ego Greenwooda.
Program koncertu 9 września
Krzysztof Penderecki „Ofiarom Hiroszimy – tren” (1960–61)
Jonny Greenwood „Popcorn Superhet Receiver”* (2005, polskie prawykonanie)
Krzysztof Penderecki „Kanon” (1962)
Jonny Greenwood „Future Markets” z „There will be Blood”* (2007, polskie prawykonanie)
Krzysztof Penderecki „Polymorphia” (1961)
Jonny Greenwood „48 Responses to Polymorphia”* (2011, światowe prawykonanie)
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Marek Moś* – dyrygent
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO
Program koncertu 10 września
Krzysztof Penderecki „Ofiarom Hiroszimy – tren” (1960–61)
Aphex Twin „Threnody for the Victims of Hiroshima remix” (2011, światowe prawykonanie)
Krzysztof Penderecki „Kanon” (1962)
Aphex Twin „AFX set”*
Krzysztof Penderecki „Polymorphia” (1961)
Aphex Twin „Polymorphia Reloaded”* (2011, światowe prawykonanie)
Aphex Twin
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Marek Moś* – dyrygent
OCTAVA ensemble+
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO
Kurator: Filip Berkowicz
Producent wykonawczy: event-factory