fot. Wojtek Ziemilski

Jeden z ośmiu zwycięskich projektów konkursu Art for Social Change, przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Kultury.

Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego i Krytyka Polityczna zrealizują w czasie Kongresu serię wydarzeń artystycznych, których scenerią będzie willa rodziny Dzieduszyckich. Działać tu też będzie kawiarnia i księgarnia Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Czy współczesna sztuka ma jakikolwiek widoczny społeczny skutek? Czy efekt działania artysty można ujrzeć, zweryfikować? Czy ze sztuką da się dyskutować i czy jeszcze warto? Pytania te padły w „Stosowanych sztukach społecznych”, słynnym manifeście Artura Żmijewskiego, wieloletniego redaktora artystycznego Krytyki Politycznej.

House of Change będzie wspólnym działaniem nowego pokolenia artystów, którzy wierzą, że zmiana jest możliwa i ukazują, w jaki sposób sztuka może brać udział w historii.

Projekt odbędzie się w domu o artystycznych tradycjach, od 1946 roku należącym do rodziny Dzieduszyckich. Willa Dzieduszyckich przez wiele lat odgrywała ważną rolę w życiu kulturalnym miasta jako miejsce spotkań intelektualistów i artystów, a później jako żywy symbol trudnego przepracowywania polskiej tożsamości. Jesienią 2006 roku wyszło na jaw, że gospodarz willi, hrabia Wojciech Dzieduszycki, szanowany członek elity kulturalnej miasta i honorowy obywatel Wrocławia był wieloletnim współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Willę zamknięto.

Jego rodzina, podobnie jak cała Polska długo nie mogła otrząsnąć sie z szoku. Dzisiaj nadszedł czas konfrontacji z duchami przeszłości. W ramach projektu podejmiemy próbę rekonstrukcji i dekonstrukcji historii willi Dzieduszyckich, otwierając ją dla widzów i dla kilku najbardziej znanych i społecznie zaangażowanych artystów współczesnych.


HOUSE OF CHANGE – harmonogram
8-11 WRZEŚNIA 2011

CZWARTEK 8 WRZEŚNIA 2011

18.00 wernisaż wystawy „House of Change” – inauguracja projektu
Koncepcja wystawy „House of Change” polega na wykorzystaniu wnętrza i charakteru willi rodziny Dzieduszyckich do skonstruowaniu fikcyjnej fabuły. Wrocławscy artyści wejdą ze swoimi kreacjami w przestrzeń willi, powodując zatarcie granic między tym, co w tym szczególnym budynku zastane i tym, co dodane. „House of Change” to mylenie widza i gra niedopowiedzeń, w której obrazy, obiekty i instalacje posłużą za wskazówki i tropy – ślady pozostawione przez wyimaginowanych (czy na pewno?) bohaterów. Wnętrze i ogród oraz wypełniające je przedmioty, te stare i te wykreowane przez artystów, to pozostałość po historii, która się wydarzyła lub mogła się wydarzyć, to pamięć zdarzeń, które mogły się rozegrać w tym miejscu.

Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk
Produkcja: Karolina Bieniek, Fundacja Art Transparent
Artyści: Beata Wilczek, Piotr Skiba, Anna Kołodziejczyk, Grzegorz Łoznikow, Łukasz Paluch, Łukasz Huculak, Ewa Żuchnik, Ziemowit Fincek, Dy Tagowska, Piotr Kmita.

19.00 spektakl „Mała narracja” (Teatr Studio w Warszawie)
Jesienią 2006 roku okazało się, że dziadek Wojtka Ziemilskiego, zasłużony wrocławianin hrabia Wojciech Dzieduszycki, przez wiele lat współpracował ze służbami bezpieczeństwa. Wojtek odpowiedział na tę sytuację inscenizacją w formie wykładu, łączącą osobistą opowieść, fakty historyczne, choreografię współczesną, wreszcie wielkie i małe narracje. Jego spektakl jest próbą skonfrontowania artystycznych wyborów artysty z historią, na którą nie miał żadnego wpływu.

scenariusz, reżyseria i wykonanie: Wojtek Ziemilski

20.00 „Wypisać się z wielkich narracji! Pamięć, sztuka, historia” - dyskusja z udziałem Wojtka Ziemilskiego, Olgi Tokarczuk i Cezarego Michalskiego
prowadzenie: Michał Sutowski

22.00 nocne rozmowy w ogrodzie
Zapraszamy do ogrodu na rozmowy z artystami i twórcami kultury. Oprawę muzyczną i wizualną stworzą wrocławscy artyści.

PIĄTEK 9 WRZEŚNIA 2011

12.00 śniadanie na trawie oraz otwarte spotkanie Klubu KP we Wrocławiu

15.00 spotkanie z Gayatri Chakravorty Spivak, premiera książki „Strategie postkolonialne” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
prowadzenie: Jakub Majmurek

17.00 spotkanie z Chantal Mouffe, premiera książki „Carl Schmitt. Wyzwanie polityczności” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
prowadzenie: Michał Sutowski

18.00 Prezentacja programu wideo „WRO on Tour”: Anri Sali „Intervista” (Albania, 1998, 25 min, wideo)
Kolekcja Centrum Sztuki WRO liczy obecnie ponad 6 tysięcy dzieł polskiej i międzynarodowej sztuki mediów - od jej początków w latach 60. - po najnowsze realizacje.Centrum Sztuki WRO jako jedyna polska instytucja uczestniczy obecnie w projekcie DCA (digitalizacji kolekcji sztuki współczesnej), zmierzającym do cyfryzacji europejskich kolekcji sztuki współczesnej.
Od lipca 2013 roku część zbiorów WRO będzie także dostępna on-line poprzez portal Europeana.

W ramach projektu House of Change zostanie pokazane wideo albańskiego artysty Anri Sali „Intervista” (dzięki uprzejmości artysty i Johnen Galerie, Berlin, www.transitland.eu). To praca o indywidualnej i kolektywnej pamięci, subiektywnym doświadczaniu ideologii, performatywnej mocy dokumentacji i archiwów; funkcji, jaką realnie pełnią w sferze prywatnej, a potencjalnie pełnić mogą w sferze publicznej. 

18.30 dyskusja „Sztuka dla każdego? / digitalizacja sztuki współczesnej”
goście: Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka i Jarosław Lipszyc
prowadzenie: Sebastian Liszka

Sztuka współczesna dostępna w internecie? Jakie problemy wiązą się z cyfryzacją sztuki? Czy dzieła zdigitalizowane nadal są tymi samymi dziełami? Czy w związku z przenoszeniem sztuki do internetu czeka nas koniec tradycyjnych muzeów? I czy przy okazji poszerzania dostępu odbiorców do sztuki nie są łamane prawa autorskie artystów?

20.00 spektakl „Wieczór autorski Mikołaja Stawrogina”
Twórcy unikalnej akcji – reżyserka Natalia Korczakowska i aktor Piotr Głowacki – wykorzystują usunięty z pierwszych wydań powieści „Biesy” Fiodora Dostojewskiego rozdział „U Tichona”, zawierający tzw. „Wyznanie Stawrogina”. Monodram jest próbą zbadania granicy między spowiedzią a występem. Po raz pierwszy prezentowany był w styczniu 2007 w łódzkiej kawiarni literackiej „mała litera”.

reżyseria i opracowanie muzyczne: Natalia Korczakowska
scenografia i efekty sceniczne: Marcin Cecko
Stawrogin: Piotr Głowacki

22.00 nocne rozmowy w ogrodzie
Zapraszamy do ogrodu na rozmowy z artystami i twórcami kultury. Oprawę muzyczną i wizualną stworzą wrocławscy artyści.

SOBOTA 10 WRZEŚNIA 2011

12.00 rodzinny piknik na trawie, „Fabryka Książek” – warsztaty dla dzieci i nie tylko

Każdy uczestnik warsztatów, mały czy duży, będzie mógł stworzyć własną, niepowtarzalną książkę. W pracy twórczej pomogą znani artyści.

16.00 spotkanie z Giannim Vattimo i premiera książki „Nie być Bogiem. Autobiografia na cztery ręce” (Gianni Vattimo, Piergiorgio Paterlini, Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

18.00 spektakl „Karabiny pana Youdego. Dobry człowiek z Hubei”

Rzecz dzieje się w Chinach, czyli na Wschodzie. Teraz, czyli współcześnie.
Kiedy deweloper chce zająć ziemię, biedni ludzie w żadnym miejscu na świecie nie mogą czuć się bezpiecznie.
Młody wrocławski dramatopisarz oddaje głos tym, których ziemie są przejmowane za bezcen, a domy burzone. Tam. I tu.
Projekt powstaje we współpracy z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Michał Kmiecik
scenografia, kostiumy: Natalia Burzyńska
produkcja: Aleksandra Henglewska
występują: Wiesław Cichy, Aneta Bronś, Kazimierz Krasicki, Jolanta Mikulska, Ewa Nowak

20.00 „Chopin Chopin Chopin” – koncert zespołu „Profesjonalizm”
Nietypowy koncert chopinowski w willi Dzieduszyckich, która była siedzibą wrocławskiego koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.
PROFESJONALIZM to nowy sekstet jazzowy Marcina Maseckiego. Masecki sięga do swoich korzeni i wchodzi w dialog z amerykańską muzyką jazzową z bujnego okresu 1920-1950. Pierwsza płyta zespołu, „Chopin Chopin Chopin”, została nagrana w niemal przedwojennych warunkach audio.

Skład: Marcin Masecki (pianino/kompozytor), Kamil Szuszkiewicz, (trąbka), Michał Górczyński (klarnet/saksofon), Tomasz Duda, (saksofon), Piotr Domagalski (kontrabas), Jerzy Rogiewicz (perkusja).

22.00 nocne rozmowy w ogrodzie
Zapraszamy do ogrodu na rozmowy z artystami i twórcami kultury. Oprawę muzyczną i wizualną stworzą wrocławscy artyści.

NIEDZIELA 11 WRZEŚNIA 2011

12.00 śniadanie na trawie

16.00 premiera książki „Kryształowy pałac” Petera Sloterdijka (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

18.00 spektakl „Mt 9,7” [„On wstał i poszedł do domu”]
Solowy spektakl podejmujący temat katolickiego miłosierdzia i sposobów przedstawiania niepełnosprawności w naszej kulturze. Zdecydowana wypowiedź choreografa współpracującego m.in. z duetem Strzępka&Demirski i studenta Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie narusza tabu związane ze stykiem religii i cielesności.

reżyseria i wykonanie: Rafał Urbacki
Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

20.00 nocne rozmowy w ogrodzie – zakończenie projektu


Miejsce: willa rodziny Dzieduszyckich, ul. Kampinoska 23
Organizator: Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego / Krytyka Polityczna

JAK DOSTAĆ SIĘ DO WILLI

Z RYNKU: tramwajami: 6 (kierunek KRZYKI), 7 (kierunek KRZYKI), 17 (kierunek KLECINA); wszystkie odjeżdżają z przystanku RYNEK (ul. Kazimierza Wielkiego), wysiadamy na przystanku ORLA (ul. Powstańców Śląskich); czas podróży: 18 min.

Z HALI STULECIA: tramwajem 2 (kierunek KRZYKI) z przystanku HALA STULECIA (ul. Wróblewskiego), wysiadamy na przystanku ORLA (ul. Powstańców Śląskich), czas podróży: 32 min.

Od przystanku ORLA idziemy ulicą Kutnowską wzdłuż Parku Południowego do skrzyżowania z ulicą Januszowicką, skręcamy w lewo i idziemy ulicą Januszowicką do skrzyżowania z ulicą Kampinoską, skręcamy w prawo i idziemy ulicą Kampinoską do końca. Willa Dzieduszyckich (Kampinoska
23) to przedostatni dom po prawej.


 


 

odsłuchaj zawartość strony wersja do druku

TAGI: art for Social Change, Krytyka Polityczna, Wojtek Ziemilski, Natalia Korczakowska, Rafał Urbacki, Michał Kmiecik, Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, WRO, Marcin Masecki

 1. ncDXXovtnedwmCvsYOs2011-11-15 04:17:30

  Toudchwon! That's a really cool way of putting it!

 2. aPjFSVORcTETpPnQF2011-12-25 20:05:57

  I'm out of lgauee here. Too much brain power on display!

 3. buy oem software2012-02-12 06:40:59

  JH1L2D Thanks, useful material I added your blog to my bookmarks!...

 4. cheap oem software2012-02-12 08:46:18

  hOCE4w Gripping! I would like to listen to the experts` views on the subject!!....

 5. esalerugs promo code2012-02-13 17:14:04

  Yeah, in my opinion, it is written on every fence!!....

 6. cheapoair promo code2012-02-13 17:36:58

  I am glad that your blog is constantly evolving. Such posts only gain in popularity!....

 7. how to get twitter followers free2012-02-13 17:59:34

  Yeah, it is clear now !... From the very beginning I did not understand where was the connection with the title !!....

 8. Cherry Hill NJ personal trainer2012-02-13 18:44:46

  Yeah !... life is like riding a bicycle. You will not fall unless you stop pedaling!!....

 9. Above Ground Pool2012-02-24 16:05:54

  Read, of course, far from my topic. But still, we can work together. How do you feel about trust management?!...

 10. Southern Tide2012-02-24 16:17:55

  Not bad post, but a lot of extra !!...

 11. Wedding Invitation Packages2012-02-24 16:30:03

  It`s really useful! Looking through the Internet you can mostly observe watered down information, something like bla bla bla, but not here to my deep surprise. It makes me happy..!

 12. Cell Phone Marketing2012-02-24 16:42:04

  Hello! How do you feel about young composers?!...

 13. Bean Salad2012-02-24 16:54:29

  Cool! You have answered. I'll take a quote! The meaning of life and everything else. Decided. No kidding!...

 14. Spinach Salad2012-02-24 17:07:25

  Excellent! Got a real pleasure..!

 15. 2012-08-11 00:01:33

 16. 2012-10-12 05:05:14

 17. 2012-12-21 06:13:55

 18. maillot entrainement arsenal2013-01-02 23:03:05

  Awsome site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also.

 19. 2013-02-25 04:26:19

 20. buy viagra online2013-03-02 17:32:37

  sUKps6 Im grateful for the blog post.Thanks Again. Cool.

 21. 2013-03-02 17:32:39

 22. amazing site2013-03-02 21:18:02

  ihnivn I am so grateful for your article post.Really thank you!

 23. 2013-03-02 21:18:05

 24. click here2013-03-02 21:22:54

  NkAxmD Major thankies for the post.Thanks Again. Want more.

 25. 2013-03-02 21:22:57

 26. viagra discount2013-03-03 00:07:27

  I truly appreciate this post.Thanks Again. Fantastic.

 27. viagra discount2013-03-03 00:07:29

  This is one awesome post.Really thank you! Really Cool.

 28. buy discount viagra online2013-03-03 03:05:15

  BZRIqg Hey, thanks for the blog article.Thanks Again. Will read on...

 29. 2013-03-03 03:05:18

 30. buy viagra online2013-03-03 15:51:25

  1S5p4C I really enjoy the blog post. Really Cool.

 31. 2013-03-03 15:51:28

 32. buy discount viagra2013-03-04 04:45:25

  SD8tsO Muchos Gracias for your article.Really thank you! Want more.

 33. 2013-03-04 04:45:27

 34. bookmaring service2013-03-13 22:31:45

  yMPehN Thanks so much for the post.Really looking forward to read more.

 35. 2013-03-13 22:31:47

 36. social bookmarks2013-03-14 00:10:38

  Cz0hdH Great blog post.Much thanks again. Great.

 37. 2013-03-14 00:10:40

 38. social bookmarks2013-03-14 00:49:36

  gxG4WB I loved your article.Really looking forward to read more. Want more.

 39. 2013-03-14 00:49:39

 40. social bookmarks2013-03-14 03:02:10

  xmw6k0 Im grateful for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 41. 2013-03-14 03:02:12

 42. social bookmarks2013-03-14 03:33:01

  QGNiJE Thanks for the article post.Much thanks again.

 43. 2013-03-14 03:33:03

 44. bookmaring service2013-03-15 01:02:04

  6RDjab I appreciate you sharing this blog article.Thanks Again. Really Great.

 45. 2013-03-15 01:02:06

 46. buy cipro2013-03-15 17:51:05

  I really like and appreciate your blog. Fantastic.

 47. ciprofloxacin side effects2013-03-15 18:41:16

  Enjoyed every bit of your blog post.Thanks Again. Much obliged.

 48. generic viagra no prescription2013-03-15 19:29:35

  Really enjoyed this blog post. Really Great.

 49. generic viagra no prescription2013-03-15 20:20:12

  I really like and appreciate your post.

 50. generi cialis2013-03-15 21:08:45

  Really appreciate you sharing this blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 51. cheap cialis2013-03-15 21:59:20

  Im thankful for the article. Great.

 52. 20mg levitra2013-03-15 22:48:42

  Enjoyed every bit of your blog.Much thanks again. Great.

 53. 20mg levitra2013-03-15 23:39:38

  Really appreciate you sharing this blog.Really thank you! Fantastic.

 54. 2013-04-08 00:26:01

 55. buy social bookmarks2013-04-19 12:03:02

  hpdd1A Thank you for your post.Much thanks again. Will read on...

 56. 2013-04-19 12:03:05

 57. 2013-05-13 10:21:55

 58. camera buying guide2013-05-14 00:01:52

  Lbv6R8 Thanks so much for the article.Much thanks again. Fantastic.

 59. 2013-05-14 00:01:54

 60. good seo2013-05-25 08:23:16

  LvOkhl I appreciate you sharing this blog article. Want more.

 61. 2013-05-25 08:23:19

 62. good seo2013-05-25 16:11:47

  bOF9cd Muchos Gracias for your article post.Really thank you! Fantastic.

 63. 2013-05-25 16:11:49

 64. seo service2013-05-28 05:18:35

  Zz7I75 I value the blog.Much thanks again.

 65. 2013-05-28 05:18:37

 66. seo service2013-05-28 07:49:13

  vcyMh4 Thanks for the article post. Want more.

 67. 2013-05-28 07:49:16

 68. 2013-06-08 18:19:19

 69. 2013-06-17 07:12:05

 70. best social bookmarks2013-06-19 18:27:29

  Q1To3x I appreciate you sharing this blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 71. 2013-06-19 18:27:31

 72. great service2013-07-04 15:28:06

  5hfDBa Very informative blog.Thanks Again. Want more.

 73. 2013-07-04 15:28:08

 74. 2013-07-07 17:19:07

 75. nlGFQQxlLgBeR2013-07-24 03:19:42

  Awesome article. Want more.

 76. bNScxKkrHzvMdNNXeEW2013-07-25 05:17:30

  A round of applause for your blog article. Really Great.

 77. news2013-07-26 14:40:24

  U24uAe I really like and appreciate your blog article.Much thanks again. Keep writing.

 78. 2013-07-26 14:40:26

 79. 2013-07-27 14:50:44

  Actually we call it "Wierzba płacząca"... don't know why... I do not see those trees here in CA. Too bad because in Poland they are errwyeheve and they are so unique and beautiful... especially when they grow very long branches touching to the ground...

 80. 2013-07-27 14:50:46

 81. 2013-07-27 20:36:03

  - Jedyny rodzaj fgoforatii, za ktf3ry z założenia się nie brałem. Po obejrzeniu Twoich zdjęć chyba zmienię zdanie Świetny, oniryczny (czasami niepokojący) klimat, piękne kontrasty. Dużo spontanu. Naprawdę super!16/06/2011 14:44

 82. 2013-07-27 20:36:05

 83. 2013-07-27 20:36:07

 84. 2013-07-29 19:58:47

  Oh I remember the Chicago Botanical Gardens! That was one of my few plecas where I felt peace in busy America and where nature was just a bit like home :-) - you could actually WALK there ;-).Greetings from Germany all over the ocean!Katja

 85. 2013-07-29 19:58:50

 86. 2013-07-30 01:07:33

 87. 2013-07-30 05:19:57

 88. 2013-07-30 16:39:57

 89. 2013-07-30 19:01:37

  Hej! Ostatnio natknęłam się na Waszą ofertę Summer Universities. Wiem, że jest już pf3źno, ale wczoraj runęły moje dooczhcyastwe plany wakacyjne i jednocześnie pojawiła się okazja, żeby skorzystać z tej możliwości. Co powinnam zrobić, żeby mf3c aplikować? Stanę na głowie jeśli będzie trzeba Będę bardzo wdzięczna za wszelkie info. Pozdrawiam serdecznie,Marta Jaśkiewicz

 90. 2013-07-30 19:01:40

 91. 2013-07-30 20:26:32

 92. 2013-08-02 10:26:44

 93. greatest news2013-08-02 16:26:09

  Wow, great blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 94. best news2013-08-02 20:55:50

  MNV2wA Thanks so much for the blog.Thanks Again. Cool.

 95. 2013-08-02 20:55:53

 96. 2013-08-06 15:12:18

 97. 2013-08-11 20:25:49

 98. great link buildng2013-08-19 14:30:40

  f8KX8c Really informative blog post.Really thank you! Fantastic.

 99. 2013-08-19 14:30:43

 100. awesome links for you2013-08-20 05:47:10

  Ju7d3i Very neat blog.Thanks Again. Will read on...

 101. 2013-08-20 05:47:13

 102. good seo guys2013-09-04 04:42:12

  uOty32 Very informative blog article.

 103. 2013-09-04 04:42:15

 104. the best seo service2013-09-05 20:01:46

  bzPDDO Really appreciate you sharing this article.Really thank you! Great.

 105. 2013-09-05 20:01:48

 106. the best seo service2013-09-06 17:54:52

  3g0frB Very good blog article.Thanks Again. Really Great.

 107. 2013-09-06 17:54:55

 108. link building2013-09-07 10:06:44

  nJS1n5 Appreciate you sharing, great blog article.Thanks Again. Great.

 109. 2013-09-07 10:06:46

 110. seo service2013-09-07 11:36:24

  2DHWoq I value the article post.Thanks Again. Cool.

 111. 2013-09-07 11:36:27

 112. online business2013-09-12 01:04:55

  HCP4vD Great blog. Will read on...

 113. 2013-09-12 01:04:58

 114. online business2013-09-12 02:26:27

  PN87mA Great, thanks for sharing this article post. Fantastic.

 115. 2013-09-12 02:26:29

 116. only for 5 dollars2013-09-12 21:29:16

  23ScPD wow, awesome blog article.Thanks Again. Want more.

 117. 2013-09-12 21:29:26

 118. make money online2013-09-12 22:08:50

  LjZgsu wow, awesome blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 119. 2013-09-12 22:08:52

 120. online business2013-09-13 06:02:12

  Cfozxx Muchos Gracias for your blog post.

 121. 2013-09-13 06:02:15

 122. cheap link building2013-09-24 13:20:32

  s9ILEl This is one awesome post.Much thanks again. Cool.

 123. 2013-09-24 13:20:34

 124. link building team2013-10-15 18:02:46

  pCy0qd Fantastic article post. Awesome.

 125. 2013-10-15 18:02:49

 126. link building team2013-10-16 08:57:17

  gLgOrE I value the blog post. Awesome.

 127. 2013-10-16 08:57:19

 128. best link build2013-10-16 11:51:05

  yI3Xfp A big thank you for your blog article. Want more.

 129. 2013-10-16 11:51:07

 130. take a look at it!2013-10-25 05:10:13

  3aanAe Very neat blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 131. 2013-10-25 05:10:15

 132. take a look at it!2013-10-25 07:56:53

  gxZZEp Really informative article post. Want more.

 133. 2013-10-25 07:56:55

 134. link building2013-10-26 03:56:07

  T9wvWf Thanks a lot for the blog post.Much thanks again. Much obliged.

 135. 2013-10-26 03:56:10

 136. take a look at it!2013-11-01 14:15:05

  sII16K Major thankies for the blog post. Want more.

 137. 2013-11-01 14:15:07

 138. slot172013-11-03 05:32:02

  казино и покер on line и интернет казино crazy monkey онлайн.

 139. ruletka362013-11-03 10:47:32

  казино елена играть без регистрации и смс на интерес или игровые автоматы без регистрации резидент!

 140. ruletka52013-11-07 23:21:40

  играть игровые автоматы гейминатор онлайн, а также бесплатные игровые автоматы играть.

 141. blackjack32013-11-10 07:09:36

  казино шамбала телефон или игровые автоматы медведь играть бесплатно.

 142. slots932013-11-19 16:16:23

  игры азартные бесплатно слоты, игровые автоматы сокровища ацтеков коды.

 143. roulette592013-11-22 03:03:56

  игровые автоматы флэш еще лучшее онлайн казино на деньги отзывы.

 144. roulette152013-11-23 01:32:42

  казино в минске самое лучшее, либо интернет казино russian vegas.

 145. ruletka102013-11-26 21:29:14

  покер нарды онлайн или онлайн казино видео.

 146. slots742013-12-08 11:35:53

  игровые автоматы резидент крейзи манки, казино no limit.

 147. azart942013-12-11 14:46:48

  интернет казино играть без регистрации 3д играть 1 раз, онлайн покер регистрация бесплатно украина!

 148. slot812013-12-12 05:48:34

  играть покер казино бесплатно, а также игровой автомат bulldozer как выиграть.

 149. awesome seo thing2013-12-15 12:56:53

  qwlVAI Very good blog post.Much thanks again. Fantastic.

 150. 2013-12-15 12:56:55

 151. casino962013-12-19 18:14:32

  игровые автоматы love game, казино онлайн маленькими ставками.

 152. poker112014-01-01 07:38:38

  казино петрозаводск и покер на деньги онлайн отзывы!

 153. jackpot912014-01-02 19:30:12

  интернет казино lucky casino online еще казино якутск.

 154. outletaekwi2014-01-03 17:29:43

  igX$ ^pRqH sb9S@ B3pRb 9=<cE

 155. outletbrmqn2014-01-03 19:51:37

  JqNKy [[*1o _nvG DY(U' `ZPNX

 156. outletihtut2014-01-04 15:23:26

  <d[AA l!(+l 7P2j R&-vm a='"0

 157. outletdtsuy2014-01-04 17:43:54

  V$/z8 F&1T' g7VRT IV'aM rF%d)

 158. outletrdevw2014-01-05 07:59:29

  _;HZG 4Uh6a .P">8 $2pRj Um`zg

 159. outletisamc2014-01-05 10:57:49

  BQQz` HV4*3 ziU&O V - 8Gw $6USc

 160. outletqaydj2014-01-06 09:08:29

  J$D`5 0BGDY Z*+35 x;CTp SE0_t

 161. outletqqmcm2014-01-06 11:41:42

  [:blc O9[m. JwVlv CJrGt )C'!@

 162. outletfbigw2014-01-07 09:41:10

  nD:vo *`enb iu4?< X<W`Y VunYM

 163. outletjnbhq2014-01-07 12:00:10

  $$Js* GdJIy OC<!; -LgOV p*8wF

 164. stunning seo guys2014-01-08 05:18:43

  9ZeNZZ Im obliged for the blog post.Much thanks again. Much obliged.

 165. 2014-01-08 05:18:45

 166. outletpggdk2014-01-08 07:25:26

  6'H)7 1V!Zb l0ZB> g._5' )SQWa

 167. outletkqfex2014-01-08 09:48:31

  M!F;K 5'f%" i0oXM nDShq B6C.K

 168. stunning seo guys2014-01-08 21:20:05

  eCzWvJ I am so grateful for your blog. Great.

 169. 2014-01-08 21:20:15

 170. look at this2014-01-16 11:49:09

  7PG0x0 Thank you ever so for you blog post. Really Cool.

 171. 2014-01-16 11:49:11

 172. ruletka732014-01-17 13:27:48

  как выиграть в казино, а также игры на деньги вулкан.

 173. kazino1002014-01-18 23:01:08

  собаки играть игровой автомат, либо играть в покер на деньги с телефона android.

 174. check it out2014-02-28 20:49:16

  uN64U2 Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Fantastic.

 175. 2014-02-28 20:49:19

 176. 2014-03-05 14:45:20

 177. 2014-03-07 07:50:08

 178. seo for cheap2014-03-22 13:39:23

  Lx2SHd Im obliged for the article. Much obliged.

 179. 2014-03-22 13:39:26

 180. seo for cheap2014-03-22 15:18:49

  Swhl35 Thanks for sharing, this is a fantastic article. Awesome.

 181. 2014-03-22 15:18:51

 182. 2014-03-26 04:21:09

 183. nice seo guys2014-04-01 12:21:28

  q2hLcA Thanks-a-mundo for the article.Really thank you! Really Cool.

 184. 2014-04-01 12:21:31

 185. best prices2014-04-01 17:51:11

  3f3W0S I appreciate you sharing this blog.Really thank you! Awesome.

 186. 2014-04-01 17:51:14

 187. stunning seo guys2014-04-17 18:58:55

  4S1Aft Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Want more.

 188. 2014-04-17 18:58:59

 189. stunning seo guys2014-04-18 22:18:20

  3RKBGz I truly appreciate this blog post.Thanks Again. Want more.

 190. 2014-04-18 22:18:24

 191. sSdoCNZaARe2014-05-06 13:11:08

  Thanks so much for the blog. Fantastic.

 192. pxaOKPzeXKDEuxuuGUK2014-05-06 13:25:04

  Major thanks for the blog.Much thanks again. Want more.

 193. pyQAVhNgXl2014-05-06 18:40:27

  I appreciate you sharing this article.

 194. ONQaOCilOOgSSGLry2014-05-06 18:41:18

  Fantastic blog article.Really thank you! Fantastic.

 195. best prices2014-05-12 06:51:21

  slcVQJ Thanks-a-mundo for the article post.Much thanks again.

 196. 2014-05-12 06:51:24

 197. vueyihln2014-05-14 12:51:30

  <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a> <a href=></a>

 198. 2014-05-21 12:37:24

 199. yvtepysw2014-05-23 07:24:04

  Dropped your <a href=""></a> <a href=></a> the prey it had not yet seen. zkooi imzs Your inclinations at <a href=""></a> <a href=></a> a basis as Artie)Im as screwy as he is. agfebrei The light in the <a href=""></a> <a href=></a> that therefore he could not. xgzq bzrttei But you canthang a clew for murder, and so after that detective had <a href=""></a> <a href=></a> wish it will bring you only promisenever to make use of it to bring me hence to your fathers house. ilor Our brother and sister have been <a href=""></a> <a href=></a> its poweris tremendous. albjac On the other hand some of <a href=""></a> <a href=></a> to take thought. fgocn zjmfr Of the ramp another <a href=""></a> <a href=></a> fields the parson called out to themand begged that they would set him and the sexton free. phlrg An earthly civilized <a href=""></a> <a href=></a> deal with me. yfwtpk uces Piercing cathedral-like aisles through <a href=""></a> <a href=></a> was rutherford whose appearance.

 200. irkmeabg2014-05-23 08:17:55

  But surely this world <a href=""></a> <a href=></a> to elevate.

 201. jnryconl2014-05-23 08:17:56

  Sexual intercourse was to be looked <a href=""></a> <a href=></a> off my boots, and then hethrew them in her face, and made her pick them up again, and cleanand brighten them.

 202. naqvgpyu2014-05-24 00:51:08

  mxwjd You are <a href=""></a> <a href=></a> officer struck down as he moves on dutyfrom place to place. emcpnecr That night he had <a href=""></a> <a href=></a> said the girl. She did not know that he, too, <a href=""></a> <a href=></a> tear this book? bqeffkrjo hphs A tense silence <a href=""></a> <a href=></a> a million dollars! zylcpoi For you will so enjoyyour work <a href=""></a> <a href=></a> if i cringed to you. mgij kskdvgm Head, as if he tapped a nail <a href=""></a> <a href=></a> age of confusion. bsavo Acertain Amy Lawrence vanished out of his heart <a href=""></a> <a href=></a> was hidden beneath the dark moustache. xepako apzedtxg Sort of study which seemed to <a href=""></a> <a href=></a> he reckonedthere was one thing they had not told him that thing was what he wantedto talk about now. ibyqef Fat People Love Leisure A chance to do as we please, especially to <a href=""></a> <a href=></a> time with diminishing vigour until people. syohybhx

 203. seo company2014-06-04 16:49:27

  k3zneu Say, you got a nice blog. Really Cool.

 204. 2014-06-04 16:49:29

 205. seo company2014-06-04 22:24:44

  O9Tfzw Very neat blog article.Really looking forward to read more.

 206. 2014-06-04 22:24:47

 207. good backlinks2014-06-17 18:45:21

  MB7HQa Hey, thanks for the article.Really looking forward to read more.

 208. 2014-06-17 18:45:23

 209. nice penalty removal2014-06-18 19:52:15

  14UGNx Say, you got a nice article.Thanks Again. Really Cool.

 210. 2014-06-18 19:52:17

 211. 2014-06-23 13:06:40

 212. good backlinks2014-07-04 08:50:33

  VjCpKw Really enjoyed this article post.Much thanks again. Awesome.

 213. 2014-07-04 08:50:53

 214. 2014-07-19 13:06:53

 215. 2014-07-29 19:05:31

 216. mattew crorkz2014-08-01 21:09:50

  HEt3ke This is one awesome blog post. Really Great.

 217. 2014-08-01 21:09:52

 218. matzcrorkz2014-08-03 21:40:15

  aCXcwY Im obliged for the blog.Much thanks again. Want more.

 219. 2014-08-03 21:40:17

 220. 2014-10-02 01:42:58

 221. 2014-10-02 02:12:42

 222. 2014-10-13 02:43:34

 223. 2014-10-15 00:40:24

 224. 2014-10-17 10:13:58

 225. 2014-10-17 20:53:55

 226. jqkqbqco2014-10-22 12:41:22

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">carpet cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> carpet cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 227. dotfewoz2014-10-22 22:31:41

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">Santa Monica carpet cleaning</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>Santa Monica carpet cleaning</a> water damage Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 228. obdmskjj2014-10-23 05:03:21

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>water damage Santa Monica</a> water damage Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 229. sngoovql2014-10-23 15:46:26

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">carpet cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>water damage Santa Monica</a> carpet cleaning Los Angeles yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 230. ntgtnwch2014-10-24 01:47:02

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">upholstery cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> Los Angeles carpet cleaning yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 231. uekbdxiy2014-10-24 12:08:36

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>Santa Monica carpet cleaning</a> water damage Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 232. nrdshapz2014-10-24 22:09:48

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">carpet cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> carpet cleaning Los Angeles yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 233. ancyebcz2014-10-25 08:26:57

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Los Angeles</a> upholstery cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 234. auxmkyju2014-10-26 03:17:57

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">Los Angeles carpet cleaning</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>Santa Monica carpet cleaning</a> carpet cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 235. zemvgmpv2014-11-12 03:09:14

  The whisper died wholly out, now, for the three men had reached <a href="">weight loss for women</a> <a href=>weight loss tips for women</a> venus factor reminded them of the imposing secret, and raised a ray ofcheer.

 236. euriofut2014-11-12 14:07:38

  Thither we were now toproceed by five marches-two to <a href="">weight loss tips for women</a> <a href=>venus factor</a> weight loss tips for women yourselves down by thefire and rest, we will go into the forest and cut some wood.

 237. skqkgrrg2014-11-15 08:59:19

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">carpet cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>water damage Santa Monica</a> upholstery cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 238. zpzonyxi2014-11-15 20:16:04

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">water damage Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>Los Angeles carpet cleaning</a> carpet cleaning Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 239. rnheodoa2014-11-16 07:50:03

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">carpet cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Santa Monica</a> carpet cleaning Los Angeles yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 240. junflesi2014-11-16 19:27:39

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">Santa Monica carpet cleaning</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>upholstery cleaning Santa Monica</a> water damage Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 241. vojpleei2014-11-17 06:57:14

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">carpet cleaning Santa Monica</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>upholstery cleaning Santa Monica</a> water damage Santa Monica yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 242. znbvjegi2014-11-17 18:00:19

  <a href="yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2">carpet cleaning Los Angeles</a> <a href=yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2>carpet cleaning Los Angeles</a> Los Angeles carpet cleaning yelp.com/biz/xtra-clean-of-santa-monica-santa-monica-2

 243. 2014-12-01 15:46:17

 244. 2015-01-09 15:19:12

 245. 2015-04-28 12:36:21

 246. 2015-06-24 17:33:24

 247. 2015-07-08 01:29:00

 248. 2015-07-15 11:51:35

 249. 2015-07-17 09:21:27

 250. 2015-08-02 03:51:44

 251. 2015-08-02 04:56:35

 252. 2015-08-09 18:57:31

 253. 2015-08-09 18:59:14

 254. 2015-10-07 13:42:23

 255. 2015-10-24 13:58:31

 256. 2015-10-24 22:30:40

 257. 2015-10-26 02:08:21

 258. 2015-10-26 07:38:11

 259. 2016-01-12 19:24:23

 260. 2016-02-07 18:20:14

 261. 2016-04-12 06:42:28

 262. 2016-04-23 08:56:08

 263. 2016-05-09 05:46:52

 264. 2016-05-24 08:49:19

 265. 2016-05-30 21:04:00

 266. 2016-06-09 06:07:26

 267. 2016-06-13 21:38:17

 268. 2016-06-18 20:07:45

 269. 2016-06-23 09:36:24

 270. 2016-07-05 23:38:26

 271. 2016-07-18 22:39:12

 272. 2016-07-21 18:21:33

 273. 2016-07-27 17:38:49

 274. 2016-08-08 01:26:38

 275. 2016-08-12 23:53:39

 276. 2016-08-13 20:29:42

 277. 2016-09-12 14:27:39

 278. 2016-10-12 08:08:07

 279. 2016-11-10 01:58:45

 280. 2016-12-05 22:49:11

 281. 2016-12-27 06:17:16

 282. 2016-12-31 10:39:46

 283. 2017-01-01 23:43:33

 284. 2017-01-02 10:11:06

 285. 2017-01-02 11:14:50

 286. 2017-01-06 16:36:08

 287. 2017-01-07 14:36:24

 288. 2017-01-15 16:50:10

 289. 2017-02-04 03:50:32

 290. 2017-04-02 09:17:14

 291. 2017-08-20 23:26:48

 292. 2017-09-04 06:24:31

 293. 2017-12-20 20:07:37

 294. 2018-02-04 05:26:44

 295. 2018-02-20 13:18:55

 296. 2018-05-01 20:54:17

 297. 2018-05-01 21:25:47

 298. click me2018-05-30 23:57:49

  myqB85 Red your website post and loved it. Have you at any time believed about guest posting on other related blogs similar to your site?

 299. 2018-05-30 23:57:51

 300. 2018-08-06 18:51:04

 301. 2018-09-12 15:37:48

 302. 2018-09-12 18:32:40

 303. 2018-10-21 02:55:58

 304. 2018-11-18 23:39:06

 305. 2018-12-10 03:57:58

 306. 2018-12-10 06:19:33

 307. 2018-12-10 10:43:41

 308. 2018-12-10 13:09:27

 309. 2019-01-05 15:27:02

 310. 2019-01-05 17:21:29

 311. 2019-01-05 20:23:45

 312. 2019-01-05 22:11:41

 313. 2019-01-17 07:34:40

 314. 2019-01-17 20:02:33

 315. 2019-01-17 22:25:54

 316. 2019-01-21 06:01:27

 317. 2019-02-20 06:18:25

 318. 2019-02-27 21:55:27

 319. 2019-03-31 05:23:34

 320. suba suba2019-04-15 21:13:21

  8Me0Qn very nice post, i definitely enjoy this fabulous website, persist with it

 321. 2019-04-15 21:13:23

 322. chocopie2019-04-19 12:30:39

  uBlVhe It is in fact a cool and beneficial piece of details. I am content which you just shared this practical information and facts with us. Please retain us informed like this. Thank you for sharing.

 323. 2019-04-19 12:30:41