kongres / wydarzenia

10x10: Koťátková, Mančuška & Prinz Gholam

Karel Císař

wystawa / instalacja

8-11 września Pawilon Czterech Kopuł

informacje o biletach

fot. Eva Koťátková, Untitled, 2010, Courtesy Hunt Kastner, Prague and Meyer Riegger, Karlsruhe

Praski kurator, Karel Císař, w ramach wystawy 10x10 zaprezentuje dwoje czeskich artystów: Evę Kot’átkovą i Jána Mančuškę oraz działający w Berlinie duet artystyczny Prinz Gholam. Pokazywane prace skupiają się na mikropolityce codzienności.

Eva Kot’átková eksploruje przestrzeń osobistą, codzienne zachowania i sytuacje oraz relacje zachodzące między ludźmi a ich otoczeniem. Poprzez interwencje w zastaną przestrzeń i rzeźbiarskie konstrukcje, Kot’átková bada współczesne, potoczne gesty i rytuały.

Ján Mančuška analizuje artystyczną drogę od konceptualizmu do post-izmu, definiując tym samym swoją własną pracę jako wyrastającą z szacunku wobec obu tych kierunków. Swobodnie lawiruje pomiędzy różnymi mediami, a zarazem skupia się na konkretnych kwestiach dotyczących możliwości wzajemnego zrozumienia i samopoznania.

W pracy video “Ein Ding mehr“ (2006) duet Prinz Gholam odnosi się do póz i pozycji zakorzenionych w malarstwie, rzeźbie, tańcu i sztuce filmowej, pokazując jednocześnie proces redukowania ciała do rangi towaru.

Podczas wernisażu wystawy 10x10 (8 września, o godzinie 19.00) Prinz Gholam pokaże swój performance „EKOGPMCFAeD”(2010).

artyści:
Eva Kot’átková (ur. w 1982 roku w Pradze)
Ján Mančuška (1972-2011, ur. w Bratysławie, żył i pracował w Pradze i Berlinie)
Prinz Gholam (Wolfgang Prinz, ur. w 1969 roku w Leutkirch, Niemcy i Michel Gholam, ur. w 1963 roku w Bejrucie, Liban, duet działa w Berlinie)

kurator: Karel Císař

Na zdjęciu: Eva Koťátková, Untitled, 2010, mixed media, Courtesy Hunt Kastner, Prague and Meyer Riegger, Karlsruhe.