kongres / wydarzenia

10x10: Bodzianowski, Ondák

Chiara Parisi

wystawa / instalacja

8-11 września Pawilon Czterech Kopuł

informacje o biletach

fot. Marc & Josée Gensollen: Roman Ondák, Teaching to Walk, 2002

Chiara Parisi, dyrektorka Międzynarodowego Centrum Sztuki i Pejzażu na francuskiej wyspie Vassivière (Centre International d’Art et du Paysage de Vassivière), zaprosiła do udziału w wystawie „10x10” Cezarego Bodzianowskiego i Romana Ondáka.

Chiara Parisi o swoim projekcie:

Projekt zamieni przestrzeń wystawienniczą, będącą zazwyczaj miejscem, w którym artysta zostawia ślady swojej aktywności albo realizowane jest jakieś artystyczne wydarzenie, pokaz filmowy czy teatralny – w miejsce, gdzie działanie samo w sobie staje się obiektem. W żadnym sensie projekt ten nie przypomina statycznej wystawy. Dzieli przestrzeń na poszczególne elementy i na powrót składa je w całość, w sposób, który umożliwia bezpośredni dialog z widownią.

Prace Cezarego Bodzianowskiego to działania, w których artysta portretuje samego siebie lub kreuje sytuacje z wykorzystaniem różnorodnych obiektów. Akcje te, nagrywane bądź fotografowane, funkcjonują często jako swego rodzaju zabawa w chowanego: bywają nie do odróżnienia od zwykłych sytuacji zdarzających się w codziennym życiu. W ramach Kongresu Bodzianowski zaprezentuje swoją nową pracę wideo. Frapujący obraz będzie można oglądać przez niewielkie okno: widzowie upodobnią się do dzieci, gapiących się przez szybę na słodycze w cukierni.

W swojej pracy „Teaching to Walk” Roman Ondák realizuje koncepcję performatywności w formie odgrywania mikrodramatu: w kongresowych przestrzeniach matka pomaga stawiać pierwsze kroki swojemu rocznemu dziecku. Dla gości Kongresu jest ona z początku tylko jednym z widzów, który zamiast oglądać wystawę, skupia się na swoim dziecku. W miarę upływu czasu możemy obserwować, jak dziecko coraz lepiej radzi sobie z koordynacją ruchów.

Oba projekty, rozciągnięte w czasie, zakładają udział dużej liczby uczestników, a ich celem jest zatarcie różnicy między sztuką a codziennym życiem.

Artyści:
Cezary Bodzianowski (ur. w 1966 roku w Szczecinie, mieszka i pracuje w Łodzi)
Roman Ondák (ur. w 1966 roku w Żylinie na Słowacji; mieszka i pracuje w Bratysławie)

Kuratorka: Chiara Parisi

Na zdjęciu: Roman Ondák, Teaching to Walk, 2002, courtesy: Collection of Marc and Josée Gensollen, Marseille, France, fot. Marc & Josée Gensollen